TİKA ve Hasene'den Kenya’daki sel mağdurlarına yardım eli

İSTANBUL (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Hasene Uluslararası Yardım Derneği, Kenya’nın kuzeydoğusundaki sel mağduru 1200 aileye yardım eli uzattı.

TİKA'dan yapılan açıklamaya göre, Hasene Derneği tarafından sağlanan gıda paketleri TİKA koordinasyonunda Tana River ve Garissa eyaletlerinde 25 yerleşim yerinde yaşayan sel mağduru ailelere dağıtıldı.

TİKA Nairobi Koordinatörü Emre Yüksek, Kovid-19 salgını ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) Kenya'ya seyahat edemediğini ancak TİKA olarak yerel paydaşlarla yardımların dağıtılmasını koordine ettiklerini kaydetti.

Hem Türk devleti hem de Türk STK'ler olarak Kenya’da her alanda desteklerin sürdürüldüğünü belirten Yüksek, "Hem kentteki yoksullara hem de pandeminin olumsuz etkilerinden muzdarip kırsal topluluklara ulaşıyoruz." ifadesini kullandı.

Garissa Eyaleti Kamuthe köyündeki sel mağdurlarından biri olan 49 yaşındaki Rukiya Abdallah Dube, Kovid-19 salgını kısıtlamaları nedeniyle son 3 aydır pazarda deve sütü satamadığını ve gıda konusunda zorluklar yaşadıklarını söyledi.

Dube, Türk yardım kuruluşlarına zor zamanlarında muhtaç insanları hatırladıkları için teşekkür etti.

Kenya hükümetine göre, nisan ayından bu yana Doğu Afrika bölgesini vuran sellerde yüzlerce kişi öldü, 100 binden fazla kişi de yerinden oldu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, başkent Nairobi’de dün yaptığı konuşmada, rallinin, ülke tanıtımı ve spor dünyası açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

Yaklaşık 19 yıl sonra Kenya’da yeniden ralli düzenlendiğine dikkati çeken Kenyatta, 2002’de Kenya’nın ralli takviminden çıkarıldığını ve yarışın yeniden başlamasının sadece ülkesi için değil, Afrika için de bir fırsat olduğunu belirtti.

Yarışı izleyen Kenyalı Tabitha Joan Nduku, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ralli için işimi bırakıp geldim. Etkinliklerin çoğu hafta sonunda yapılacak ancak bu tarihi anın bir parçası olmak istedim.” dedi.

Dünya Ralli Şampiyonası

Motor sporlarının en önemli organizasyonlarından Dünya Ralli Şampiyonası’nda 12 ayaklı 2021 takviminin altıncı rallisi, Kenya’da koşuluyor.

İlk kez 1953’te İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in taç giyme törenini anmak için düzenlenen rallinin Kenya bölümü, yeterli finansman bulunamaması nedeniyle 2002 yılında takvimden çıkartılmıştı.

24-27 Haziran tarihlerinde düzenlenen, 18 etaptan oluşan toplam 320,19 kilometrelik bu yarış, WRC’nin 2002 yılından bu yana ilk Afrika durağı olarak öne çıkıyor.

Geride kalan 5 rallinin 3’ünü kazanarak pilotlar sıralamasında 106 puanla lider olan Red Bull sporcusu Sebastien Ogier’i diğer Red Bull sporcusu Elyfn Evans 11 puan geriden takip ediyor. 77 puanı bulunan Red Bull sporcusu Thierry Neuville ise üçüncü sırada yer alıyor.

ANTALYA (AA) – Antalya’da düzenlenen 16. Runatolia Maratonu’nda 39 ülkeden yaklaşık 3 bin 500 kişi koştu.

Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit önünden başlayan organizasyonda maraton, yarı maraton, tekerlekli sandalyeli engelliler, 10 kilometre ve takımlar koşusu yapıldı.

Profesyonel sporcuların da yer aldığı organizasyon yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi. Başlangıç noktasında sosyal mesafe kuralına göre sıralanan sporcular, taktıkları maskeleri de start verildikten sonra belirli aralıklarla konulan çöp kutularına attı.

Bazı katılımcılar bebekleri ve evcil hayvanlarıyla yarışa katılırken, bazıları da “kadına şiddete hayır” yazılı tişörtlerle koştu.

Yarışta sporcular Kaleiçi ve Hadrian Kapısı’nın yanından geçip şehir merkezinden Düden Şelalesi’ne, Lara plajlarından 21’inci kilometredeki dönüş noktasına ulaştı. Sporcular, gidiş ve geliş şeklindeki parkurda aynı güzergahtan Cam Piramit önündeki bitiş çizgisinde yarışı tamamladı.

Maratonda erkekler kategorisinde Kenyalı Mohammed Rasheed birinci, Ahmet Bayram ikinci, Murat Kaya üçüncü oldu. Kadınlarda ise Rus Marina Fidler birinciliği, Emel Pinhas ikinciliği, Ukraynalı Tetiana Grebinnyk üçüncülüğü elde etti.

Yarı maratonda erkeklerde Üzeyir Söylemez birinci, Rus Artem Popov ikinci, Kazakistan’dan Ayan Beisenbayev ise üçüncü sırada yer aldı. Kadınlarda Ukraynalı Veronika Kalashnikova birinci, Serpil Budak ikinci, Kübra Gültekin Yıldız da üçüncü oldu.

Organizasyonda 10 kilometre kadınlarda Elif Dağdelen birinci, Ukraynalı Yuliya Yelistratova ikinci, Rus Anna Lina üçüncülüğü elde etti. Erkeklerde ise Ukraynalı Vitalii Vorontsov birinci, Vincheslov Vasilev ikinci, Andrey Alypov üçüncü sırada yer aldı.

Tekerlekli sandalyeli engelliler kategorisinde Ömer Cantay birinci, Hamide Doğangün ise ikinci oldu.

Yarış sonunda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.