TİKA'dan Afganistan'a tıbbi yardım

KABİL (AA) – Afganistan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında temin edilen tıbbi sarf malzemeleri düzenlenen törenle başkent Kabil Valiliğine teslim edildi.

Salgın nedeniyle sosyal mesafe kuralının uygulandığı ve açık alanda yapılan teslim törenine Kabil Vali Yardımcısı Hanifa Giruval ve TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal katıldı.

Teslim töreninde konuşan Vali Yardımcısı Giruval, Türkiye'den gönderilen yardım malzemelerini Kovid 19 ile mücadele kapsamında ihtiyaç duyulan mekanların temizlenmesi için kullanacaklarını söyledi.

Afganistan'ın yaşadığı zor günlerde yardımını esirgemeyen Türk halkına ve TİKA'ya minnettar olduklarını ifade eden Giruval, ''Daha önce de TİKA tarafından Kovid 19 hastalığından etkilenen 3000 aileye gıda yardımı yapılmıştı. Kara gün dostu olan kardeş Türk devletine teşekkür ediyoruz.'' dedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Çal da ramazan ayında başta salgından etkilenenler olmak üzere 3000 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulunduklarını, ikinci aşamada ise salgından en çok etkilenen Kabil Valiliğine 10 bin litre klorin, 1000 koruyucu elbise ve 200 ilaçlama pompası teslim ettiklerini belirtti.

Çal, bundan sonraki süreçlerde de TİKA olarak imkanlar ölçüsünde Afganistan devleti ve halkının gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KABİL(AA) – İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryen, basına yaptığı açıklamada, Kabil’in Daşt-i Barçi bölgesinde Seyid-ü Şüheda Okulu önünde bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi.

Saldırıda ilk belirlemelere göre 25 sivilin yaşamını yitirdiğini ifade eden Aryen, 52 sivilin de yaralandığını, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirtti.

Görgü tanıkları ise saldırganın bomba yüklü araçla söz konusu okulun giriş kapısını hedef aldığını, saldırıda 30’un üzerinde sivilin öldüğünü öne sürdü.

Saldırının olduğu bölgeye giden tüm caddeler trafiğe kapatıldı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Taliban ise saldırıyla bağlantılarının olmadığını ve saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

Bugün Afganistan’daki ABD askerlerini geri çekme kararını resmen duyurması beklenen Başkan Joe Biden, bazı Kongre üyelerinin tepkisiyle karşılaştı.

Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Biden’ın kamuoyuna açık şekilde “neden ABD askerlerini geri çektiğini” açıklaması gerektiğini belirtti.

McConnell, Senato Genel Kurulundaki açıklamasında, “Çok hızlı şekilde Afganistan’daki Amerikan askerlerini geri çekmek büyük bir hata. Henüz ortadan kalkmamış düşmanın karşısında bu bir geri adım ve Amerikan liderliğinin geri çekilmesidir.” değerlendirmesini yaptı.

Benzer şekilde Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Senatör Lindsey Graham ile James Inhofe da bunun “çok talihsiz ve kötü bir karar” olduğunu savundu.

Öte yandan, bazı Demokrat Kongre üyeleri, ABD’nin askerlerini geri çekme sürecine ilişkin duydukları şüpheyi dile getirdi. Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, ABD’nin bu ülkeye istikrar getirmek için çok zaman harcayıp bir güvence poliçesi bulunmaksızın ayrılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

Jack Reed ve Patrick Leahy gibi önemli Demokrat senatörler ise Afganistan konusunun çok zor bir denklem olduğunu ve geri çekilme kararının enine boyuna düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Temsilciler Meclisinde yer alan çok sayıda Cumhuriyetçi ve Demokrat vekil de kararın yeterince düşünülüp alınıp alınmadığı konusundan emin olmadıklarını dile getirdi.

Dün açıklama yapan üst düzey bir ABD yetkilisi, Biden’ın bugün Afganistan’daki Amerikan askerlerini 11 Eylül’e kadar geri çekeceklerini duyuracağını bildirmişti. Brüksel’de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da ülkesinin 11 Eylül’e kadar askerlerini Afganistan’dan çekeceğini belirterek, çekilmeyi NATO müttefikleriyle görüşeceklerini söylemişti.