TİKA'dan Özbekistan'daki felaketzedelere yardım

TAŞKENT (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan’daki baraj taşkını sonucu zarar gören Sardoba ilçesindeki ihtiyaç sahiplerine 4 bin yatak, yorgan, yastık ve nevresim takımı yardımında bulundu.

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Sirderya Valisi Gafurcan Mirzayev ve TİKA Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney’in de hazır bulunduğu törende, içerisinde 4 bin yatak, yorgan, yastık ve nevresim takımının bulunduğu 7 tırdan oluşan yardım ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Valiliğe teslim edildi.

Teslim töreninde konuşan Büyükelçi Er, geçen ay Sardoba Barajı duvarının kısmen çökmesi sonucunda bölgenin su altında kalmasının kendilerini çok üzdüğünü belirterek, Özbekistan yönetiminin hem de salgın koşullarında felakete süratli ve başarılı müdahalesinin etkileyici ve memnun edici olduğunu ifade etti.

Er, her zaman olduğu gibi, bu afet karşısında da Özbek kardeşleriyle dayanışma içerisinde olduklarını göstermek istediklerini vurgulayarak, "Yapabileceğimiz en ufak yardımın bile bizleri mutlu edeceği, halklarımız arasındaki derin dostluğu ve bağları ortaya koyacağı düşüncesiyle bugün huzurunuzdayız." dedi.

Tüney de yardım konvoyunun Özbek yetkililer tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını belirterek, "TİKA olarak her zaman, iyi günde de kötü günde de Özbekistan halkının yanında olmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Mirzayev ise Özbek ve Türk halklarının kardeş olduğunu dile getirerek, "Bizler bir milletiz. Geçmişte, Türkiye’deki Türkler Harezm bölgesinden Türkiye’ye gittiler. Atalarımız bir. Uzakta dahi olsa Türk halkının bu samimi yardımları için çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Sardoba Barajı duvarının 1 Mayıs’ta kısmen çökmesi sonucunda meydana gelen taşkında suya kapılan 6 kişi hayatını kaybetmiş, 90 bin kişi tahliye edilmişti. Taşkında 3 bine yakın ev kullanılamaz hale gelirken, 30 bin hektar arazi hasar görmüştü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Coca-Cola İçecek (CCI) ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı (UzSAMA) arasında yüzde 57,118 oranındaki Coca-Cola Bottlers Uzbekistan hisselerinin özelleştirilmesine yönelik Hisse Alım Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından, satın alma işlemi tüm ilgili hükümet ve mutad onayların alınmasını müteakiben resmen tamamlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Coca-Cola İçecek, Özbekistan’daki satın almasını gerçekleştirdi.

Coca-Cola İçecek ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı’nın 6 Ağustos’ta LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ın (CCBU) çoğunluk hissesi için Hisse Alım Sözleşmesi imzaladıklarını açıklamasının ardından, satın alma işlemi tüm ilgili hükümet ve mutad onayların alınmasını müteakiben resmen tamamlandı.

Sürecin tamamlanmasıyla ilgili anlaşma, Özbekistan Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen 2021 Özbekistan Ekonomi Forumu’nda imzalandı.

Söz konusu anlaşma çerçevesinde CCI, 252,28 milyon dolar karşılığında UzSAMA’nın CCBU’daki yüzde 57,118 hissesinin sahibi oldu. CCBU’nun kalan hisseleri ise dolaylı olarak The Coca-Cola Company’ye ait bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Coca-Cola İçecek ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Bugün tarihsel ve kültürel bağlarıyla, kardeş ülkeler Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirecek yeni bir adım atmaktan gurur duyuyoruz. Anadolu Grubu Orta Asya’da uzun bir yatırım geçmişine sahip. Bölgenin potansiyeline her zaman inandık ve tüm yatırım kararlarımızda elde ettiğimiz sonuçlar, duyduğumuz bu güveni haklı çıkardı. Anadolu Grubu olarak yatırımlarımıza devam etmeyi ve hem Özbekistan halkı için istihdam yaratmayı hem de ülkenin ekonomisine değer katmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Coca Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Burak Başarır da açık satış sürecinin başarıyla sonuçlanmasından çok memnun olduklarını belirtti. CCBU'nun çoğunluk hissedarı olma fırsatına sahip oldukları için çok heyecanlı olduklarını ifade eden Başarır, şunları kaydetti:

"Bu satın alma, Coca-Cola Sistemi içindeki en güçlü ortaklardan biri olarak konumumuzu daha da sağlamlaştırırken, coğrafyalarımızdaki en iyi FMCG oyuncusu olma vizyonumuza da hizmet ediyor. Yerel bir Coca-Cola şişeleyicisi olarak CCBU'nun çalışanlarına ve tarihine büyük saygı duyuyoruz. Tüketicilerin, çalışanların, toplumun ve Özbek devletinin yararı doğrultusunda CCBU'nun işini ve yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra, kısa ve orta vadede Özbek meşrubat pazarının sahip olduğu muazzam sürdürülebilir ve karlı bir büyüme potansiyeline de inancımız tam. Bu, kaliteli büyüme algoritmamızla da uyum içindedir. Özbekistan Orta Asya’da nüfus bakımından en büyük ve alkolsüz içecek pazarında kişi başı tüketimin en düşük olduğu ülke. CCI olarak yaklaşık 30 yıldır bu bölgede faaliyet gösteriyoruz. Bu deneyimimizden ve öğrendiklerimizden hareketle büyüme potansiyeli olan Özbekistan pazarına da değer katacağımıza inanıyoruz.”

– "Tüm uluslararası ve Türk yatırımcıları gelecekteki özelleştirme süreçlerine de davet ediyoruz"

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Jamshid Kuchkarov, Rothschilds ve Dentons danışmanlığında, uluslararası birleşme ve alım standartlarında yürütülen, CCBU kamu hisselerinin satış sürecinden büyük gurur duyduklarını aktararak, "Özbekistan’ın kamu hisselerinin özelleştirmeye başlandığı bu dönem için süreçlerin nasıl yönetileceğine dair yüksek kalitede bir standart oluşturduğuna inanıyoruz. Borsada işlem gören ve itibarlı bir şirket olan CCI’ın kazanan taraf olarak çıkmasından ayrıca büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu sonuç, Sayın Cumhurbaşkanımız Mirziyoyev’in liderliğinde yürütülen liberalleşme reformlarına duyulan güveni ortaya koyuyor. Tüm uluslararası ve Türk yatırımcıları gelecekteki özelleştirme süreçlerine de davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı Direktörü Akmalkhon Ortikov ise Özbekistan'da Cumhurbaşkanı önderliğinde ekonomide yapısal reformlar gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ortikov, kamu katılımının azaltılması ve kamuya ait kuruluşların özelleştirilmesine yönelik atılan adımların ilk meyvelerini vermeye başladığını belirterek, "Bu işlem başarılı özelleştirme süreçlerinin ilk örnekleri arasında yer alıyor. CCI’ın Özbek meşrubat pazarına girişi ülkenin hızla büyüyen ekonomisine olan ilgi ve Türk yatırımcıların güçlü adımlarını teyit ediyor. CCI’ın deneyimiyle beraber CCBU’nun yeni bir kalite, pazar gelişimi ve işgücü verimliliğine ulaşacağına inancımız tam." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – Aksa Enerji, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te ve Buhara'da toplam 740 megavatlık doğal gaz kombine çevrim santrallerinde yıl sonunda üretime geçmeyi hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aksa Enerji Türkiye, KKTC, Gana, Madagaskar ve Mali'den sonra Özbekistan'da yatırımı devam eden enerji santralleriyle faaliyetlerini üç kıta ve altı ülkeye taşıyor.

Şirketin bugüne kadar imzaladığı en uzun vadeli dolar bazlı alım garantili anlaşması olan projede, Taşkent'teki toplam 470 megavatlık iki ayrı santralin 240 megavatlık bölümünün bu yıl aralıkta faaliyete geçmesi planlanıyor.

Kalan 230 megavatlık kısım ise Ocak 2022'de devreye girecek.

Buhara'daki 270 megavat kapasiteye sahip santral ise Şubat 2022'de elektrik üretimine başlayacak.

Söz konusu santrallerin devreye girmesiyle Aksa Enerji'nin toplam kurulu gücü 2 bin 706 megavata ulaşacak.