TİKA'nın Kenya'daki tanıtım standına büyük ilgi

ANKARA (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Kenya'daki İnovasyon ve Araştırma Bienali'nde kurulan tanıtım standı, ülkedeki akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgisini çekti.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" ve "Kenya'nın Dört Büyük Hedefi" alt başlığıyla 22-25 Ekim'de Kenya'nın en büyük ve saygın üniversitelerinden Kenyatta Üniversitesi'nin düzenlediği İnovasyon ve Araştırma Bienali kapsamında kurulan tanıtım standı, akademisyen ve öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Tanıtım standında TİKA'nın Kenya ve tüm dünyada yürüttüğü kalkınma yardımlarına ilişkin tanıtım filmleri gösterildi, gelen ziyaretçilere TİKA faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye Bursları ve FETÖ'yle mücadele hakkında da bilgi verildi.

– Kenya’nın dört büyük hedefi

Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta tarafından açıklanan program doğrultusunda, ülkede 2030 yılına kadar gıda güvenliği, erișilebilir ve kaliteli sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, sosyal konut sayısının artırılması ve işsizlikle mücadele kapsamında imalat sanayinin güçlendirilmesi olmak üzere dört ana başlığın öncelenmesi hedefleniyor. Bu alanlarda kamu ve akademi dünyasının yaptığı çalışmalar Kenya hükümeti tarafından destekleniyor.

TİKA, Nairobi’de 2012’den beri gerçekleştirdiği yüzden fazla projeyle Kenya’nın dört büyük hedefine destek veriyor. TİKA’nın Kenya’daki faaliyetleri sağlık, eğitim, tarım, su hijyeni ve kapasite geliştirme programları üzerinde yoğunlaşıyor.

Bakan Koca: "Son 1 haftada tanı konanların yüzde 11,13'ü 65 yaş üstü. Vefat edenlerin yüzde 70'ten fazlası bu yaş grubundan."

Sağlık Bakanı Koca: "24 Haziran'da 1492 olan yeni vaka sayısı 1172'ye indi. Virüsün yayılması hızlı; vakaların azalması zaman alıyor."

Son 24 saatte 1313 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 178 bin 278 oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 1172 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 19 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 203 bin 456, can kaybı 5 bin 186 oldu.

İçişleri Bakanı Soylu: "(Sakarya'daki patlama) 7 kişilik bir kaybımız var, 4'ü vefat. 3'ünü de arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz"

İçişleri Bakanı Soylu: "(Sakarya'daki patlama) Şu anda söndürme çalışması tamamen sona erdi"

Etiketler: