TİM Başkanı Gülle: İhracat inovasyonla, Türkiye ihracatla yükselecek

İSTANBUL (AA) – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ihracatın inovasyonla birlikte yükseleceğini belirterek, “Bugün katma değerli üretim, sürdürülebilirlik, markalaşma ve inovasyon alanlarında atacağımız her adım, ihracatla yükselen Türkiye’nin teminatı olacaktır.” dedi.

Ticaret Bakanlığının katkılarıyla TİM tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası”, çevrim içi gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Açılışta konuşan TİM Başkanı Gülle, Türkiye’nin son 19 yılda birçok coğrafyanın ilham kaynağı, Avrasya’nın kalbi ve küresel ticaretin odak noktası haline geldiğini belirterek, “Cumhurbaşkanım; büyük bir vizyonla başlatmış olduğunuz yeni reform döneminin ülkemizi milli hedeflerimize taşıyacağına inancımız tam. TİM’in geleneksel hale gelmiş Türkiye İnovasyon Haftası’nı eğitimden sanata, bilimden sağlığa, ekonomiden uluslararası ilişkilere, iletişimden ticaret diplomasisine kadar her alanda etkili, tüm sektörleri kapsayan bir organizasyon haline getirdik.” ifadelerini kullandı.

Gülle, bu yıl sanal platformda gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda çok geniş bir kitleye ulaşacaklarını bildirdi.

TİM çatısı altında ihracatın inovasyonla desteklendiğini aktaran Gülle, “Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG’le, üniversite-sanayi iş birliğini güçlendiren kurumsal inovasyon sistemi mentorluk modelimiz İnoSuit’le, Türkiye’nin en genç ve inovatif ailesi İnovaTİM’le, ülkemizin en yaygın ve geniş kapsamlı girişimcilik ailesi TİM-TEB Girişim Evlerimiz ile her sektörde inovasyon ekosistemini destekliyoruz. TİM olarak, salgının çok öncesinde dijital dönüşümümüzü tamamlayarak engelleri birer birer aştık.” diye konuştu.

Dijital dönüşüm hamlelerinin uluslararası alanda birçok ödül aldığını belirten Gülle, şunları kaydetti:

“Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle 43 ülkede, 45 sanal ticaret heyeti gerçekleştirerek ülkemizde bu alanda öncü olduk. Sanal fuarlarla Made in Türkiye markamızı dünyanın dört bir köşesinde sergiledik. İhracatçı birliklerimizle 13 bölge istişare toplantısı gerçekleştirerek Anadolu Meclislerimizi sanal platformlara taşıdık. Pandemi sürecinin tüm zorluklarını hükümetimizin destekleriyle ve 100 bin ihracatçımızın özverisiyle aştık. Ne mutlu ki Cumhuriyet tarihimizin aylık ihracat rekorunu yine bu dönemde kırdık.”

“Üretimimize inovasyonla beraber çevreci ve yüksek teknolojili boyut kazandırmalıyız”

İsmail Gülle, küresel tedarik zincirlerinde önemli bir dönüşüm süreci yaşandığını ifade ederek, “Milli hedeflerimize ulaşmamız için küresel eğilimler doğrultusunda marka ve dağıtım kanalları oluşturmalı, üretimimize inovasyonla beraber çevreci ve yüksek teknolojili bir boyut kazandırmalıyız. Bugün katma değerli üretim, sürdürülebilirlik, markalaşma ve inovasyon alanlarında atacağımız her adım, ihracatla yükselen Türkiye’nin teminatı olacaktır.” şeklinde konuştu.

İnovasyon alanında gerçekleştirdikleri İnovaLİG projesine değinen Gülle, şöyle devam etti:

“İnovasyon odaklı çalışmalarımız ve her geçen yıl programımıza artan ilgiyle beraber 2019 yılında 1.236 firmamız aramıza katıldı. Değerlendirme sürecini tamamlayan her şirkete, 100 sayfalık inovasyon kıyas analizi raporlarını bedelsiz bir şekilde teslim ettik. Bu raporlarla beraber firmalarımızın inovasyon yetkinliklerini hem küresel hem de ulusal ölçekte değerlendirme imkanını kendilerine sunmuş olduk. Bu yıl ilk defa büyük firmalarımızı ve KOBİ’lerimizi ayrı ayrı değerlendirmeye aldık. İnovasyonda gelişim metodolojisiyle belirlediğimiz inovasyon stratejisi, inovasyon organizasyonu ve kültürü, inovasyon döngüsü, inovasyon kaynakları ve inovasyon sonuçları alanlarında en başarılı firmalarımıza ödüllerini takdim edeceğiz.”

“İhracat inovasyonla, Türkiye ihracatla yükselecek”

TİM Başkanı Gülle, İnovaLİG’de şampiyon olan firmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gülle, şunları kaydetti:

“Türkiye’de Ar-Ge’ye en fazla pay ayıran firmamız var. Gerçekleştirdiği inovasyon hamlesiyle 40’ın üzerinde patentli ürüne sahip firmamız var. Dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi listesine giren inovatif firmamız var. Hastane yazılımı üretip bu yazılımları onlarca farklı ülkeye pazarlayan firmamız var. Türkiye ortalaması kilogram başına 6 dolar iken, 110 dolara makine ve aksam ürünleri ihracatı yapan firmamız var. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde teknoloji çözümleri üreten, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş teknoloji şirketimiz var. Hemen hemen bütün üst segment otomobil markalarıyla çalışan, tasarım ve tasarımda yazılım faaliyetleri yürüten firmamız var. Robotik rehabilitasyon sistemleri geliştiren ve robot yardımlı yürüyüş ve terapi sistemlerini hayata geçiren firmamız var. Çeşitli gıda ürünlerinin raf ömrünü yan etkisiz, doğal içerikli gıda koruyucusu ile uzatan firmamız var. Bu inovatif çalışmaların ve inovatif şirketlerin sayısının giderek artacağına ve ülkemizi küresel inovasyon liginde en üst sıralara taşıyacağına inanıyoruz.

7 bölgede 65 ilimizden firmalarımızın İnovaLİG’e katılımı, inovasyon kültürünün yurdumuzun dört bir köşesine yayıldığını gösteriyor. İnovaTİM ile inovasyona gönül vermiş gençlerimizi ödüllendirmeyi, yoğun rekabet ortamında yeni ve güçlü inovasyon fikirlerini ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz.”

İnovaTİM’i sadece bir yarışma değil, aynı zamanda bir okul olarak gördüklerini ifade eden Gülle, bu yıl Türkiye’deki 103 üniversitenin 86 bölümünden 3 bin 218 başvuru aldıklarını, 802 takım oluşturulduğunu ve takımlarının 180’in üzerinde raporlu proje ürettiğini anlattı.

Sanal jüri toplantılarının ardından pandemi sırası ve pandemi sonrası kategorilerinde finalist 30 proje belirlendiğini bildiren Gülle, sözlerini “İhracat inovasyonla, Türkiye ihracatla yükselecek.” şeklinde tamamladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan ağustos ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı.

Buna göre, Genel Ticaret Sistemi (GTS) kapsamında ihracat ağustosta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 51,9 artarak 18 milyar 916 milyon dolar, ithalat yüzde 23,6 artışla 23 milyar 175 milyon dolar oldu.

Dış ticaret açığı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 azalarak 4 milyar 259 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ağustos 2020’de yüzde 66,4 iken, 2021 ağustos ayında yüzde 81,6’ya yükseldi.

İhracat, ocak-ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 artarak 140 milyar 195 milyon dolar, ithalat yüzde 25,5 yükselişle 169 milyar 975 milyon dolara ulaştı.

Dış ticaret açığı ocak-ağustos döneminde yüzde 9,8 azalarak 29 milyar 780 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak-Ağustos 2020 döneminde yüzde 75,6 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 82,5’e yükseldi.

Enerji ve altın hariç dış ticaret

Ağustosta enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 52,4, ithalat yüzde 46,8 arttı.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, ağustosta 11 milyar 839 milyon dolardan 18 milyar 45 milyon dolara yükseldi.

Ağustosta enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat 12 milyar 535 milyon dolardan 18 milyar 399 milyon dolara çıktı.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı, geçen ay 354 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi yüzde 49,5 artarak 36 milyar 444 milyon dolara yükseldi. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 98,1 olarak kayıtlara geçti.

İhracatta imalat sanayinin payı yüzde 95,1

Buna göre, ekonomik faaliyetler incelendiğinde, ihracatta, ağustos ayında imalat sanayinin payı yüzde 95,1, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 2,3, madencilik ve taş ocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,9 oldu.

Ocak-ağustos döneminde ekonomik faaliyetlere göre ihracatta imalat sanayinin payı yüzde 94,6, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 3, madencilik ve taş ocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,9 olarak hesaplandı.

Geniş ekonomik gruplar sınıflamasına göre ithalatta, ağustosta ara mallarının payı yüzde 79,5, sermaye mallarının payı yüzde 12,2 ve tüketim mallarının payı yüzde 8,2 olarak kaydedildi.

Ocak-ağustos döneminde ara mallarının payı yüzde 76,4, sermaye mallarının payı yüzde 13,7 ve tüketim mallarının payı yüzde 9,7 oldu.

Almanya ihracatta, Çin ithalatta ilk sırada

Ağustosta, ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı Almanya aldı. Bu ülkeye 1 milyar 575 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Almanya’yı 1 milyar 313 milyon dolarla ABD, 1 milyar 194 milyon dolarla Birleşik Krallık, 939 milyon dolarla Irak, 839 milyon dolarla İspanya takip etti.

Ocak-Ağustos döneminde Almanya’ya yapılan ihracat 12 milyar 406 milyon dolar olurken, söz konusu ülkeyi 9 milyar 142 milyon dolarla ABD, 8 milyar 419 milyon dolarla Birleşik Krallık, 7 milyar 79 milyon dolarla İtalya ve 6 milyar 599 milyon dolarla Irak izledi.

İthalatta ise ilk sırayı Çin aldı. Ağustosta Çin’den yapılan ithalat 2 milyar 840 milyon dolar olurken, bu ülkeyi 2 milyar 676 milyon dolarla Rusya, 1 milyar 745 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 160 milyon dolarla ABD, 958 milyon dolarla İtalya izledi.

Ocak-ağustos döneminde Çin’den yapılan ithalat 20 milyar 639 milyon dolar olurken, bu ülkeyi 17 milyar 761 milyon dolarla Rusya, 14 milyar 647 milyon dolarla Almanya, 8 milyar 45 milyon dolarla ABD, 7 milyar 449 milyon dolarla İtalya takip etti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ağustosta bir önceki aya göre ihracat yüzde 4,9, ithalat yüzde 4,5 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ağustosta geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 40,2, ithalat yüzde 16,3 yükseldi.

Öte yandan yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı ağustosta yüzde 3,1 ve ocak-ağustos döneminde yüzde 3 olarak kayıtlara geçti.

Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı yüzde 13,2 olarak hesaplanırken, ocak-ağustos döneminde yüzde 12,8 oldu.

Özel Ticaret Sistemi verileri

Özel Ticaret Sistemi’ne (ÖTS) göre ihracat, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 artarak 17 milyar 865 milyon dolara, ithalat yüzde 23,2 yükselerek 22 milyar 361 milyon dolara ulaştı.

Ağustos ayında dış ticaret açığı yüzde 29,8 azalarak 6 milyar 406 milyon dolardan, 4 milyar 497 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ağustos 2020’de yüzde 64,7 iken, geçen ay yüzde 79,9’a yükseldi.

ÖTS’ye göre ihracat, ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,3 artarak 132 milyar 941 milyon doları, ithalat yüzde 25,8 artışla 163 milyar 445 milyon doları buldu.

Ocak-ağustos döneminde dış ticaret açığı yüzde 7,8 azalarak 33 milyar 71 milyon dolardan, 30 milyar 505 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak-Ağustos 2020 döneminde yüzde 74,5 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 81,3’e yükseldi.

Muhabir: Deniz Çiçek Palabıyık, Zeynep Canlı

ANKARA (AA) – GÖKSEL YILDIRIM – Havacılık sektörüne yönelik teknolojik çözümler sağlayan mühendislik şirketi Haritaevi Havacılık Mühendislik AŞ, Malezya'nın 21 havalimanında dijital dönüşümü gerçekleştirecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Malezya Sivil Havacılık Otoritesi, Mayıs 2021'de küresel şirketlerin katılımına açık "Elektronik Arazi ve Mania (Engel) Verileri, Dijital Veri Setleri ve İlgili Donatı ve Hizmetlerin Tedariki" ihalesi gerçekleştirdi. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi Haritaevi Havacılık Mühendislik AŞ, 11 istekli arasında en yüksek teknik yeterlilik puanını elde etti. Haritaevi, temmuz ayında 2 yıl sürecek projenin ihale sözleşmesini imzaladı ve fiili çalışmalara ağustosta başladı.

Haritaevi, Malezya'daki 21 havalimanı için "Mania Verileri Analizi", "Elektronik Arazi ve Mania Verisi" ve "Havalimanı Haritalama Veri Tabanı" hizmetlerini ve 6 havalimanı için "Havaalanı Yüzey Yönlendirme Ağı" işlemlerini gerçekleştirecek. Böylece sivil havacılıkta emniyet alanında pek çok ilke imza atan Haritaevi, bu alanda mühendislik hizmetlerinin ihracatında da öncülük yapacak.

Haritaevi Dijital Pazarlama Sorumlusu Cezmi Aslan, AA muhabirine, Haritaevi'nin Malezya'nın 21 havalimanında dijital dönüşümü hızlandırarak, Havacılık Bilgi Sistemleri ile Havacılık Bilgi Yönetimi'ne geçişi sağlayacağını söyledi.

Bu amaçla, Malezya’daki havalimanları için tam Elektronik Arazi ve Mania Verileri Koleksiyonu ve Havacılık Veri Kataloğu oluşturulacağını belirten Aslan, "Çalışmalarımızda uydu fotogrametrisi ve yersel bütünlemelere dayalı karma bir yöntem kullanacağız. Malezya Sivil Havacılık Otoritesi için vereceğimiz hizmetlerin tümü, daha önce gerçekleştirdiğimiz projelerde olduğu gibi ICAO, EASA ve ISO standartlarına uygun olacak." dedi.

Yöntem ve teknik açısından uluslararası yetkinlikte olduklarını bu büyük projeyi alarak bir kez daha kanıtladıklarını ifade eden Aslan, şöyle konuştu:

"Sivil havacılıkta hedeflenen dijitalleşmeye paralel olarak müşterilerimize çok güçlü bir bilişim altyapısını rekabetçi fiyatlarla sunuyoruz. Şu an otoritelerin beklentilerini karşılayacak yazılımlara sahibiz. Rakiplerimize kıyasla 'know-how' paylaşımında çok daha açık görüşlüyüz. Örneğin, Malezya'daki projemizin sonunda söz konusu havaalanı dijital dönüşüm araçlarının nasıl kullanılacağına yönelik kapsamlı bir eğitim de vereceğiz."

Türkiye'de alanının ilk ihracatçısı

Coğrafi bilgi sistemleri odaklı olarak 2006'da kurulan Haritaevi, sivil havacılık alanında Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştirdi. Şirket, havalimanı, sivil havacılık ve seyrüsefer otoriteleri için "havacılık emniyeti", "havalimanı emniyeti" ve "havacılık çalışmaları" konularında geliştirdiği yenilikçi çözümleri dünya pazarlarına sunuyor. Haritaevi, Türkiye'de söz konusu alanda ihracat yapmayı başaran ilk şirket oldu. Havacılık alanında inovatif mühendislik çözümleri geliştiren şirket, Malezya Projesi ile otoriteler tarafından Elektronik Arazi ve Mania Verisi ile Havalimanı Haritalama Veri Tabanı konusunda "Küresel En İyi Uygulama" seçilebilecek başarıyı elde etmeyi amaçlıyor.