TMOK Başkanı Erdener: 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın iptal edilme ihtimali gündemde yok

TOKYO (AA) – Uğur Erdener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 haftadır Tokyo’da bulunduğunu çeşitli toplantılara katıldığını anlattı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da çok sıkı tedbirlerin alındığını vurgulayan Erdener, “iptal” söylentileriyle ilgili, “Böyle bir konunun gündemde olmadığını rahatlıkla ifade edebilirim. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin genel kurulunun açılış törenini Japonya Başbakanı yaptı. Dünya Sağlık Örgütünün genel direktörü konuşmasını olimpiyat meşalesiyle yaptı. Bunlar bile, konuşulanların dedikodu olduğunu gösteriyor. Bu işin içinde biri olarak iptali mümkün görmüyorum.” dedi.

Organizasyonun seyircisiz olacağını, ilerleyen zamanda da bu kararın değişme ihtimalinin zayıf olduğunu anlatan Erdener, “Şu an seyirci alınma ihtimali konuşulmuyor. Tokyo’daki günlük vakaları biraz arttı. Bu tablo içinde şahsen seyirciye Japon hükümetinin müsaade edeceğini düşünmüyorum. İnşallah ben yanılırım.” ifadelerini kullandı.

“Bazı kurallar biraz sıkıntı verebiliyor”

İlk defa olimpiyatların pandemi şartlarında gerçekleştiğini vurgulayan Erdener, şunları kaydetti:

“Organizasyonun kalitesi ve sağlık açısından koyulan kuralları anlayışla karşılamamız gerekiyor. Bazı kurallar biraz sıkıntı verebiliyor. O çerçevede değerlendirdiğimizde sporcuları da olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin yakın temas konusu ki bizi de etkiledi, birçok sporcunun yakındığı bir konu. Benzer kurallar organizasyonlarımızda bizde de oluyor ancak biz insanları taciz edecek kadar sıkıntı yapmıyoruz.”

Günlük yaşamı kısıtlayan birçok kuralın koyulduğunu ifade eden Erdener, “Tokyo’da 14 günü doldurana kadar olimpiyattaki görevliler şehirde dolaşamıyor. Genelde ya olimpiyat köyünde ya da otelde kalıyor katılımcılar. Onun dışında hareket alanları yarışma ortamlarının bulunduğu yerler. Olimpiyat köyündeki olanaklar önceki organizasyonlara göre iyi. Sıkıntılar yarın açılış töreniyle birlikte azalacaktır. Özellikle ulaşımla ilgili sıkıntılar var. Transfer servisinin sporcular açısından zamanında yapılamaması, antrenman tesislerine ulaşmadaki gecikmeler bazı yakınmalara yol açtı.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Erkan Tiryaki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – ING Türkiye, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğiyle hayata geçirdiği ING Olimpik Kızlar projesi kapsamında desteklediği ve olimpiyatlarda yarışmaya hak kazanan kadın sporcuları Tokyo'ya uğurluyor.

ING Türkiye'nin açıklamasına göre, banka, Çeşitlilik ve Dahiliyet Politikası çerçevesinde ilerleyerek toplumsal cinsiyet eşitliğini faaliyetlerinin merkezine alıyor.

Bu kapsamda kadının güçlendirilmesini destekleyecek projelere imza atan ING Türkiye, TMOK iş birliğiyle hayata geçirdiği ING Olimpik Kızlar Projesi kapsamında desteklediği kadın sporcuları Tokyo 2020 Olimpiyatları'na uğurluyor.

Olimpik Kızlar projesi kapsamında desteklenen ve olimpiyatlara katılacak sporculara motivasyon sağlamak için özel bir proje geliştiren ING, hazırladığı video ile tüm Türkiye'ye sporculara destek mesajı paylaşmaları için çağrıda bulunuyor. Proje kapsamında gelen destek mesajları bir USB kolyeye yüklenecek ve Olimpik Kızlar projesi kapsamında desteklenen kadın sporculara gönderilecek.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz, cinsiyet bağımsız fırsat eşitliğini ING kültürünün bir parçası olarak gördüklerini bildirdi.

ING olarak cinsiyet eşitliğini faaliyetlerinin odağına aldıklarını ve daha eşit bir gelecek için kadının güçlendirilmesinin önemli olduğuna inandıklarını kaydeden Gökgöz şunlara dikkati çekti:

"Kadın rol modellerin desteklenmesiyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçleneceğine ve Türkiye'nin gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Türk sporunun en köklü paydaşlarından TMOK paydaşlığıyla ING Olimpik Kızlara Destek Projesi'ni de bu hedefle hayata geçirdik. Bu projeyle sporcularımızın yanında sadece maddi olarak yer almıyoruz, aynı zamanda onları bir rol model olarak küçük yaştaki genç kızlarımıza da tanıtıyoruz. Kadın rol modellerin desteklenmesiyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçleneceğine ve Türkiye'nin gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Projemizle kadının her platformda izleyici değil, sahadaki oyuncu olması gerektiğini vurguluyoruz. Bu nedenle 'bastırın kızlar' diyerek hem onları cesaretlendiriyoruz hem de onları izleyen milyonlarca genç kıza ilham vermek istiyoruz."

– "Genç kızlarımıza ilham verecek"

Alper Gökgöz, Tokyo 2020 Olimpiyatları'nın yüzde 49'a yakın kadın sporcu katılımıyla bugüne kadarki cinsiyet eşitliğinin en yüksek oranda sağlandığı oyunlar olacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Olimpiyat kotası alan ve Türkiye adına yarışacak olan kadın sporcu oranı da 50 kadın sporcu ile yüzde 46 oldu. Olimpiyatlarda kadın temsilinde eşitliğe bu kadar yaklaşmak hepimiz için oldukça mutluluk verici. Sporcularımız Tokyo 2020 Olimpiyatları'na da büyük bir azim, disiplin ve kararlılıkla hazırlanıyorlar. Elde edecekleri sonuç ne olursa olsun Tokyo yolunda mücadele eden ve olimpiyatlarda yarışacak sporcularımızın onları izleyen genç kızlarımıza ilham vereceğine inancımız tam."

– "Kadın sporcularımız bizleri gururlandıracak"

TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise kadınların, sporun her kademesine eşit ve güvenilir erişimini sağlamayı kendilerine görev ve misyon edinen bir kuruluş olduklarını bildirdi.

Erdener, "Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek rol model kadın sporcularımıza ING ile birlikte destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yarının güçlü kadınlarına ilham olacak, bizleri gururlandıracak sporcularımıza gönülden başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden (TMOK) yapılan açıklamaya göre, Dünya Fair Play Konseyi’nin tanıtım dalında verdiği büyük ödülü TMOK Fair Play Komisyonu elde etti. Komisyon ödüle, İzmir Bornova Belediyesinin desteklediği TMOK 1. Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışması’yla layık görüldü.

Avrupa Fair Play Birliği ise Türkiye’ye toplam 3 ödül verdi. TMOK Fair Play Komisyonu Raportörü Remzi Yılmaz, “Sporda ve Yaşamda Fair Play” kitabıyla fair play tanıtım ve eğitim dalında Vox Award ödülünü kazandı.

TMOK Fair Play Komisyonu Üyesi Melih Esen Cengiz, Fenerbahçe tarihini anlatan “Asr-ı Fener” kitabıyla fair play tanıtım ve eğitim dalında Spirit ödülünü elde etti.

Galatasaray’ın 13 yaşındaki Kırgız futbolcusu Beknaz Almazbekov ise davranış dalında 18 yaşından küçük sporculara verilen Flame Award ödülünü aldı. Genç futbolcu İstanbulspor’la oynadıkları maçta, kazandıkları penaltının yanlış olduğu gerekçesiyle topu auta atmıştı.

Dünya Fair Play Konseyi’nin ödül töreni Monaco’da, Avrupa Fair Play Birliği’nin ödül töreni ise Viyana’da daha sonra açıklanacak bir tarihte düzenlenecek.