TOBB Yönetim Kurulu üyeleri, İdlib'deki saldırıyı kınadı

KAYSERİ (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İdlib'de rejim unsurlarınca düzenlenen hain saldırıya ilişkin, "Türk ordusu, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri de bunun bedelini fazlasıyla ödeyecek, hak ettikleri cezayı misliyle alacaktır ve almaya da başlamıştır." dedi.

TOBB Yönetim Kurulu Toplantısı için Kayseri'ye gelen Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulu üyeleri, Kayseri'deki oda ve borsaların başkanları ile Kayseri Sanayi Odası'nda, İdlib'de rejim güçlerince düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hisarcıklıoğlu, hem TOBB Yönetim Kurulu Toplantısı'nı Kayseri'de yapmak hem de kenti yönetim kuruluna tanıtmak için düzenlenen geziyi bir ay önce planladıklarını ancak İdlib'de yaşanan saldırı dolayısıyla sadece yönetim kurulu toplantısını gerçekleştireceklerini söyledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, saldırıda şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yaralı askerlere şifa diledi.

"Türk milleti bu acı günü asla unutmayacaktır." diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Kahraman askerlerimiz hem ülke sınırlarımızı hem de mazlumları korumaktaydı. Zira karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Dolayısıyla masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Türk ordusu, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri de bunun bedelini fazlasıyla ödeyecek, hak ettikleri cezayı misliyle alacaktır ve almaya da başlamıştır."

Hisarcıklıoğlu, söz konusu vatan olunca tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakmak gerektiğini dile getirdi.

Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde hareket ederek sabır ve dayanışma göstereceğini söyleyen Hisarcıkloğlu, "Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutacağız. Her zaman olduğu gibi bir ve bütünüz. Bizler iş dünyası olarak, milletimizin, devletimizin ve ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Bu vatanı canından çok seven kahraman askerlerimizle ve bu yüce milletin bir ferdi olmaktan da gurur duyuyoruz." dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ve Kayseri'deki oda, borsaların başkanlarıyla İdlib'deki saldırıda şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Ali Taşöz'ün Develi ilçesinde düzenlenen cenaze törenine katılacaklarını da sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından orman yangınları nedeniyle yaptığı paylaşımda, milletin yanında olduklarını bildirdi.

Birlikten güç ve umut doğacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira destek veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYSERİ (AA) – Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının yüzde 98 hissesine sahip olduğu ASPİLSAN’ın temelleri, Kayserili vatandaşların yaptığı bağışlarla 21 Mayıs 1981’de Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.

Aradan geçen 40 yılda savunma sanayisine enerji anlamında katkı sağlayan şirket, şarjlı nikel kadmiyum batarya üretimiyle başladığı yolculuğunda gelişme sağlayarak, ürün çeşidini 300’ün üzerine çıkarttı. Firma, sivil ve askeri her türlü el, sırt telsizleri, savaş araç gereçlerine, uçak ve helikopterlere ait akü üretebilir duruma geldi.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine, firmanın Türkiye için önemli ve stratejik ürünler ürettiğini belirterek, “O dönemde Kayserili iş adamları ve hayırseverler şirketin tüm maliyetini karşıladı. Hayırseverler Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına bağış yaptılar. Almanya’da kendileri çalışarak, teknoloji transferi yaparak bu tesisi kurdular.” ifadelerini kullandı.

Şirketin, ASELSAN’ın ürettiği telsizlerin pillerinin yerlileştirilmesinde önemli rol oynadığını anlatan Özsoy, gelişen teknoloji ile bir dönüşüm yaşandığını, pillerden batarya ve zamanla akıllı bataryalar üretildiğini dile getirdi.

Özsoy, Türkiye’nin batarya ve pil ihtiyacını karşıladıklarına dikkati çekerek, yapılan yatırımlar ve milli güç ile 300’den fazla batarya ile uçak, gemi ve raylı sistemlerin aküsünün de üretildiğini kaydetti.

Yeni kurulacak lityum-iyon pil fabrikasının enerji depolama alanında önemli kazanımlar sağlayacağını vurgulayan Özsoy, “Tesis, inşaatın son aşamasında. Makine, ekipman ve üretimi sürüyor. Önümüzdeki yılın başından itibaren deneme üretimine başlayacağız. Daha sonra da lityum-iyon pil üretimine başlayacağız. Bu da Avrupa’da ilk olacak. Bu bölgede tek lityum iyon pil üreten tesisi kuruyoruz. Hem teknolojik hem de yatırım anlamında ASPİLSAN tarafından gerçekleştiriliyor.” diye konuştu.

Özsoy, üretilen pillerin dünya ile rekabet edeceğini, yurt dışındaki firmaların tedarikçisi olacaklarını da bildirdi.

Yerlilik ve millilik vurgusu yapan Özsoy, sadece üretimle değil, teknolojik yatırım ve mühendis altyapısı ile de bilgi ve becerilerin geliştirildiğini dile getirdi.

Güneş ve rüzgardan elde edilen enerji de depolanacak

Üretilen enerji depolama sistemleri ile Türkiye’nin enerji yönetimi için önemli bir değer taşıyacağını belirten Özsoy, “Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının depolama olmadan sürdürülebilirliği mümkün değil. Biz bunların prototiplerini ürettik ve önümüzdeki dönemde özellikle savunma tarafında güneşten, rüzgardan elde edilen enerjinin depolanması anlamında ürünlerimizi sunacağız.” ifadelerini kullandı.