Tofaş, 2020 yılında başarılı finansal sonuçlara imza attı

İSTANBUL (AA) – Tofaş geçen yıl 250 bin 630 adetlik üretim ve 118 bin adetlik ihracat gerçekleştirirken şirketin gelirleri 23 milyar 557 milyon TL'ye çıktı.

Tofaş, 2020 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Bursa’daki fabrikasında Fiat Egea, Doblo ve Fiorino modellerini üreten Tofaş, geçtiğimiz yıl 250 bin 630 adetlik üretim ve 118 bin adetlik ihracat gerçekleştirdi.

Marka 2020 yılında, sektörün toplam üretiminin yüzde 19,3’ünü, ihracatının yüzde 12,8’ini gerçekleştirdi.

Tofaş, 10,8 milyar TL ihracat geliri elde ederken, şirketin gelirleri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 24,7’lik artışla 23 milyar 557 milyon TL, net karı ise yüzde 20,4’lük artışla 1 milyar 784 milyon TL olarak gerçekleşti.

Temsil ettiği Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla 141 bin 976 adet satış gerçekleştirerek, toplam pazar payını yüzde 18,4’e yükseltti. Tofaş, aynı zamanda yüzde 93’lük pay ile iç pazarda yerli üretimden en fazla araç satışı yapan firma oldu.

– Egea "Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili" unvanını korudu

2020 yılında Fiat markası toplam satışlardaki liderliğini korudu. Markanın satış hacmi geçen yıla göre yüzde 80 artışla, 137 bin 325 adet gerçekleşirken pazar payı yüzde 17,8’e yükseldi.

Fiat Egea’nın Sedan, Hatchback ve Station Wagon gövde tipleri kendi segmentlerinin lideri oldular. Egea model ailesi, lansmanından bu yana gerçekleşen 274 bin adedin üzerindeki satışla "Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili" unvanını korudu.

Hafif ticari araç segmentinde ise Fiat Professional’ın pazar payı yüzde 27,6'ya ulaşırken, Doblo ve Fiorino modelleri kendi segmentlerindeki güçlü pozisyonlarını sürdürdü.

Jeep geçen yıla oranla satışlarını ikiye katlarken, Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati markaları ise pazardaki satış hacimlerini korudu.

– "Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam ettik"

Tofaş Üst yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, geçen sene yapısal ve ürün yenilikleri kapsamına 108 milyon avroluk yatırım gerçekleştirmiş olmanın yanında, ürün geliştirme yetkinlerinin artırılması amacıyla Tofaş Ar-Ge merkezine 10 milyon avroluk yeni test ekipmanları yatırımı yapıldığını kaydetti.

Eroldu, Tofaş Ar-Ge Merkezi’nin; 2020 yılı içerisinde Egea model ailesinin yenilenme faaliyetlerini tamamlarken, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Ar-Ge projelerine de destek vererek, mühendislik ihracatı gerçekleştirdiğini belirtti.

Açıklamasında, ekonomik katma değerin yanında; salgında müşterilerin sağlığını korumaya ve mobilite ihtiyaçlarını kesintisiz devam ettirmelerine yönelik pek çok uygulamayı devreye aldıklarını belirten Eroldu, şunları kaydetti:

"Satış sonrası hizmetler kapsamında müşterilerimizin araçlarını istedikleri adresten teslim alıp yine adrese teslim uygulamalarımızı başlattık. Tüm araç parkımıza yönelik ücretsiz dezenfeksiyon hizmeti sağladık. Garantisi biten araçların garantisini uzattık. Tüm bayilerimizde devrede olan 'Görüntülü Görüşme' hizmetimizin pandemide kullanımı ve yaygınlığı arttı. Ayrıca, Türkiye’nin ilk uzaktan bağlanabilirlik teknolojisiyle araç ve sürücüyü birbirine bağlayan Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasının yeni sürümlerini devreye aldık. Bu kapsamdaki yeniliklerimizden biri olan 'Connect Kasko', bağlantılı araç teknolojisiyle kaskoda akıllı fiyatlandırmanın Türkiye'deki ilk örneği oldu. Tüm müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam ettik."

– "Performansımızı artırmaya odaklanacağız"

Eroldu, 2021 yılı beklentilerine ilişkin, Türkiye toplam pazarının 700-750 bin adet seviyesinde kapanmasını beklediklerini ifade etti.

2020 gibi zorlu bir yılda Tofaş’ın gösterdiği başarıyı 2021 yılına da taşıyacaklarını ifade eden Eroldu "FCA ve PSA gruplarının birleşmesiyle doğan ve her iki şirketin yüzde 50 paya sahip olduğu 'Stellantis' ile yaratılan sinerjiyle gücümüzü ve performansımızı artırmaya odaklanacağız. Teknoloji ve ürün geliştirme yatırımlarımıza devam ederek ülkemiz için üretmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Tofaş’ın her yıl düzenlediği "Tedarikçi Toplantısı ve Ödül Töreni"nde 2020 yılındaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan firmalar, 8 ayrı kategoride ödül aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tofaş tedarikçileri ile yıllık toplantı ve ödül törenini gerçekleştirdi.

Pandemiden dolayı online düzenlenen etkinliğe, Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, ve Tofaş Satınalma Direktörü Yüksel Öztürk ev sahipliği yaptı.

Dijital platformdaki toplantıda, Tofaş yöneticilerinin haricinde, iş birliği içerisinde olunan firmalarda görevli 650 kişi de izleyici olarak yer aldı. Toplantının sonunda ise 2020 yılındaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan firmalar, 8 ayrı kategoride ödüle layık görüldü.

Düzenlenen dijital etkinlikte 2020 yılı değerlendirilirken, 2021 yılına ilişkin öngörüler de paylaşıldı. Tofaş üst yönetimi tarafından yapılan konuşma ve sunumlarda otomotiv ana sanayi ve tedarikçilerden beklentilere dikkat çekilerek, sürdürülebilir başarı için strateji ve öneriler paylaşıldı. Tüm dünyada, salgının seyrinden ötürü farklılaşan beklenti ve alışkanlıklar ile değişimin en fazla hissedildiği sektörlerden birinin otomotiv endüstrisi olduğunun altı çizildi. Küresel rekabetçilikte güç kazanmak için değişimi öngörüp, hızla yanıt verilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, dijital toplantıdaki konuşmasında, önceliklerin hızla değiştiği bu zorlu süreçte çevikliğin, esnekliğin ve uyum yeteneğinin önemine vurgu yaparken; risk yönetimi ve sürdürülebilirliğin öne çıkan temel kavramlar olduğunu belirtti.

Pandeminin küresel etkilerinin yanında; tedarik zincirlerinin gözden geçirilmesi ve potansiyel bir dönüşümü tetiklediğini aktardı. Ayrıca bu sürecin, ülke sanayisi için yeni fırsatların doğurabileceğine inandığını belirtti. Eroldu, yeni teknoloji ürünlere yönelik dönüşümde, beklentilere hızla yanıt vermek, ürün geliştirme, üretim teknolojileri ve kontrolü, dijital alt yapı ve yetkinliklere yönelik yatırımların artarak devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Eroldu "Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bu zorlu süreçte tüm tedarikçilerimizin özverili çalışmaları ile üretim devamlılığında sorun yaşamadık. Bu süreçte, yerli tedarikçilerimize destek olabilmek için biz de önemli bir adım attık. FCA’nın (Fiat Chrysler Automobiles) farklı üretim tesisleri ve projelerinde kullanacağı parçaları Türk tedarikçilerden satın alınmasına yönelik teknik değerlendirme ve teklif çalışmalarını başlattık." ifadelerini kullandı.

– " Yatırımlara ara vermedik"

2020 yılındaki tüm zorluklara rağmen yatırımlarına ara vermediklerine de değinen Eroldu, yenilenen Egea Ailesi ve ailenin yeni üyesi Cross’un hayata geçirilmesinde tüm tedarik zincirinin katkısı ve özverili çalışmasından duyduğunu mutluluğu dile getirerek işbirliği için tüm katılımcılara teşekkür etti. Eroldu Tofaş’ın 2021 yılında da yoluna hız kesmeden devam edeceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Pandemi sürecinde yaşanan zorlukladan yeni tecrübeler edinildiğine değinen Tofaş Satın Alma Direktörü Yüksel Öztürk ise üretim ve tedarik zincirinde oluşan riskleri iş birliği içerisinde oldukları tüm şirketlerle birlikte başarıyla yönettiklerine değindi. Tofaş ve Tedarikçi iş birliklerini değerlendiren Yüksel Öztürk olumsuzluklara rağmen iyi bir yıl geçirildiğini vurguladı.

Öztürk, "Küresel tedarik zinciri açısından artık daha kompleks yapılar görüyoruz. Özellikle teknolojinin hızı ve müşteri taleplerindeki değişkenlikler, rekabet ekosistemini OEM, tedarikçi, teknoloji sağlayıcılar, startup şirketleri, transformasyon ve farklı araç üretici şirketlerin ortak alanda işbirlikleri yaratabilecekleri bir ortama dönüştürüyor. Bizi geleceğe taşıyacak ve fark yaratacak yegane unsur yenileşim ve teknolojiye yatırım yapmaktan geçiyor. Tofaş olarak daha da rekabetçi hedeflerle yolumuza devam ediyoruz. Bu hedefleri de bugüne kadar olduğu gibi hep birlikte gerçekleştireceğimize inancımız tam. Bundan sonraki süreçte sürdürülebilir rekabetçiliği ön planda tutarak çalışmalarımıza devam etmek en büyük beklentimiz olacak." açıklamasında bulundu.

Açıklamaya göre ayrıca, Kalite Kategorisi'nde A-Plas Genel Otomotiv Mamulleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş., İnci Gs Yuasa Akü Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Orau Orhan Otomotiv Kontrol Sistemleri Sanayii A.Ş.; İşbirliği Geliştirme Kategorisi'nde Denso Otomotiv Parçaları Sanayi A.Ş, B Plas Bursa Plastik, Metal, İnşaat, Enerji, Madencilik, Jeotermal Ve Turizm Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Şahinkul Makina Ve Yedek Parça Sanayi Ticaret A.Ş.; Dünya Klasında Üretim (WCM) Kategorisi'nde, Matay Otomotiv Yan Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Fompak Ambalaj Ve Poliüretan Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Ermetal Otomotiv Ve Eşya Sanayi Ticaret A.Ş.; Dijital Dönüşüm Ve Yenileşim Kategorisi, Plasmot Mobilya ve Otomotiv Plastikleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Apra Mühendislik Ve Yönetim Danışmanlığı; Tedarik Zinciri Kategorisi,nde Lima Lojistik Hizmetleri San.Tic.A.Ş., CMS Jant Ve Makina Sanayi A.Ş.; Endüstriyel Satınalma Kategorisi'nde Füzyon Grup Yapı İnşaat Ltd. Şti.; Yedek Parça Satınalma Kategorisi'nde Opet Fuchs Madeni Yağ San. Tic. A.Ş.; Tedarikçi Performans Kategorisi'nde Marelli Mako Turkey Elektrik Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Gkn Eskişehir Otomotiv Ürünleri Üretim Ve Satış A.Ş., AptivTurkey Teknoloji Hizmetleri Limited Şirketi ödüle layık görüldü.

İSTANBUL (AA) – Tofaş, yeni tip koronaviirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları için gerçekleştirdiği tıbbi ekipman üretimiyle "Sürdürülebilir İş Ödülleri"nde "İşbirliği-Kovid 19” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Tofaş açıklamasına göre, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedinci kez gerçekleştirilen "Sürdürülebilir İş Ödülleri" düzenlenen online törenle duyuruldu. Sürdürülebilir iş alanında lider akademisyenlerden oluşan 39 kişilik jüri üyelerinden canlı yayında görüşlerin alındığı tören, pandemi nedeniyle "online" olarak düzenlendi. Tofaş, pandeminin ilk yükselişe geçtiği mart ve nisan aylarında, salgın ile mücadelede yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları için gerçekleştirdiği tıbbi ekipman üretimi ile "İşbirliği-Kovid 19" kategorisinde ödül aldı.

– Ekipmanların tasarımı web sitesinde açık kaynak olarak yayınladı

Açıklamaya göre, Tofaş süreç boyunca ürettiği ekipmanları, ihtiyaç bildiren hastanelere İl Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda teslim etti. Toplam 70 ildeki sağlık kuruluşuna sağlık ekipmanı teslim eden şirket, bu süreçte toplam 1.300 adet entübasyon kabini ve biyolojik numune alma kabininin üretimi ile 50 bin adet siperlikli maske üretimi gerçekleştirdi.

Tofaş çalışanlarının gönüllülük ilkesi ile üretimini gerçekleştirdikleri ekipmanların tasarımları ise diğer işletmelerin de hızla ve standartlara uygun şekilde üretim yapabilmesine destek olmak amacıyla web sitesinde açık kaynak olarak yayınladı. Bu sayede yaklaşık 15 farklı firma tasarımlardan faydalandı ve üretim gerçekleştirdi.

– "Kovid-19 salgını karşısında biz de üzerimize düşeni yapmak istedik"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Tofaş Araç Mühendisliği Direktörü Erkan Polat, ödülü almaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Tofaş’ın iş süreçlerini "sürdürülebilirlik" yaklaşımı çerçevesinde şekillendirdiğini aktaran Polat, şunları kaydetti:

"Tofaş olarak, dünyanın ve ülkemizin mücadele ettiği Kovid-19 salgını karşısında biz de üzerimize düşeni yapmak istedik. İhtiyacı belirlemek için ön araştırmalar yaptık, hastanelerde koruyucu sağlık ekipmanlarına ihtiyaç olduğunu gördük. Biyolojik örnek alma kabini, entübasyon kabini ve siperlikli maske için benzer ürünleri inceledik ve seri üretime en uygun çözümü Ar-Ge merkezimizde hızla geliştirdik. Tofaş Ar-Ge, fabrikamız içindeki yetkinliklerimiz ile tedarik zincirimizin gücünü birleştirdik ve yaşanan zorlu süreçte fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunduk. Bu süreçte yan sanayi kuruşların, endüstriyel ürünler geliştiren firmaların bize verdiği destek ve yaptığımız işin fayda sağladığını görmek; en büyük motivasyon kaynağımız oldu."

Polat, ekipmanların tasarım ve üretiminde çok sayıda Tofaş çalışanının örnek bir çalışma sergilediğini de belirterek, "Bu beraberlik ruhu, yapılan işi çok daha kıymetli hale getirdi. Tofaş’ın resmi web sitesinde herkesin paylaşımına açtığımız tasarımlarımızı kullanarak, koruyucu ekipman üretimini ve dağıtımını bizlerle gönüllü olarak gerçekleştiren kuruluşlar ve çalışanlarına da teşekkür etmek isterim." ifadelerini kullandı.

– Tofaş Fabrikası'nda üretilen sağlık ekipmanları

Diğer yandan, açıklamaya göre, Tofaş’ta üretilen ekipmanların tamamı Kovid-19 testleri esnasında, sağlık personelinin maksimum seviyede korunması için geliştirildi. Tüm hastane ve sağlık personeli için çok önemli olan ekipmanlar siperlikli maske, biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabininden oluşuyor.

Siperlikli maskeler, hasta ile yüz yüze çalışırken personeli aerosollerden korurken, biyolojik örnek alma kabini hastalardan numune alınırken hemşire ve doktorların korunması amacıyla kullanılıyor. Hastane içinde kullanıma yönelik olarak üretilen kabinler, hasta yada virüs şüphesi olan kişi kabinin içine girdikten sonra şeffaf ve izole edilmiş delikleri bulunan ön kısımdan, sağlık personelinin numune alma işlemini yapabileceği şekilde tasarladı. Tofaş mühendisleri, kabini tasarlarken yüksek enerjili mor ötesi ışın lambaları ile sterilizasyon sağlayacak sistemler geliştirdiler. Ayrıca, kabin içinde negatif basınç oluşumu elde edilerek, hem sağlık personelinin hem de test yapılan kişinin korunması sağlanıyor.

Tüm bu geliştirmelerde konu uzmanı doktorların görüşleri alındı ve Tofaş Ar-Ge'de numune ürünler üzerinde doğrulamalar yapıldı. Bu şekilde sağlık çalışanı örnekleri güvenli bir şekilde alabilirken; her kullanımdan sonra kabininin içinde yer alan ultraviyole ışık sistemi ile dakikalar içerisinde bir sonraki hastaya kadar virüs yayılımına izin vermeyecek şekilde temizlenmesi sağlanıyor.

Entübasyon kabini de entübasyon operasyonu sırasında, hastalar operasyon yatağındayken doktorları aerosollerden koruyor. Tıbbi destek ekipmanları, "https://tofas.com.tr/Pages/page27.aspx" adresinden görüntülenebiliyor. Ekipmanların üretimini gerçekleştirecek firmalara, Tofaş gerekli durumlarda teknik destek de sağlıyor.