Toplanan inek sütü miktarı ekimde azaldı

 • Toplanan inek sütü miktarı ekimde azaldı

  ANKARA (AA) – Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azalarak 753 bin 569 tona geriledi.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıkladı.

  Buna göre, toplanan inek sütü miktarı ekimde yıllık bazda yüzde 2,7 azalarak 753 bin 569 ton oldu. Söz konusu dönemde, ticari süt işletmelerince gerçekleştirilen içme sütü üretimi yüzde 6 azalışla 127 bin 869 tona düştü.

  Aynı dönemde, inek peyniri üretimi ise yüzde 4,7 artarak 57 bin 826 tona yükseldi. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri üretimi de yüzde 67,2 azalışla 474 tona geriledi.

  Yoğurt üretimi 98 bin 305 tonla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 arttı. Ayran üretimi de 67 bin 98 tonla aynı dönemde yüzde 7,6 artış gösterdi.

  Ekimde ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, ekimde bir önceki aya göre yüzde 1,8 artarken, takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı ise yüzde 2,6 azaldı.

 • Kümes hayvancılığı üretimi

  ANKARA (AA) – Türkiye’nin yumurta üretimi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 3 artışla 1,7 milyar adet oldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretimi istatistiklerini açıkladı.

  Buna göre, yumurta üretim miktarı ekimde bir önceki aya göre yüzde 3, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 artış gösterdi. Ekimde 1,7 milyar adet tavuk yumurtası üretildi.

  Ekimde kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,5 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı ve 104 milyon olarak kayıtlara geçti.

  Kesilen hindi sayısı ekimde bir önceki aya göre yüzde 2,5, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Ekimde kesilen hindi sayısı 579 bin oldu.

  Tavuk eti üretimi, ekimde aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 3,6 arttı ve 188 bin 557 ton olarak gerçekleşti.

  Hindi eti üretimi de bir önceki aya kıyasla yüzde 5,2, geçen yılın aynı ayına göre 4,6 arttı ve 5 bin 926 ton olarak kaydedildi.

  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, tavuk eti üretimi ekimde aylık bazda yüzde 1,5 azalış kaydetti. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi geçen yılın ekim ayına göre yüzde 3,8 arttı.