Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'ye ihracat şampiyonu ödülü

İSTANBUL (AA) – Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı" araştırmasında geçen yıl gerçekleştirdiği 3,6 milyar dolar değerindeki ihracat ile Türkiye'de en fazla ihracat yapan ikinci firma oldu.

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, gerçekleştirdiği üretim ve ihracat rakamlarıyla ülke ekonomisine katma değer sağlamaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor.

TİM'in her yıl gerçekleştirdiği ve 2020'de salgın koşullarına rağmen üstün ihracat performansı gösteren firmaları belirlediği "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı" araştırmasının sonuçlarına göre Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 3,6 milyar dolar değerindeki ihracat ile Türkiye'nin ihracat şampiyonları arasında ikinci sırada yer aldı. Geçen yıl toplam 217 bin aracın üretilerek banttan indirildiği fabrikada, ihracat adedi ise 180 bin olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Şirket Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk, Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçısı içinde, ihracat şampiyonları arasında ikinci sırada yer almaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, "Toyota C-HR ve Corolla'yı Sakarya'daki fabrikamızda en yüksek kalite standartlarında üretiyor ve üretimimizin yüzde 90'ını dünyanın 150 farklı ülkesine ihraç ediyoruz. Başarılarımızın ve Türkiye ekonomisine katkılarımızın devam edeceğine gönülden inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, yıl sonunda Türkiye otomotiv pazarının 800 bin adet seviyelerinde şekillenebileceğini belirterek, "Her ne kadar tüm markalarda tedarik sorunları yaşanmış olsa da otomotiv pazarı bu sene yine pozitif seyrini sürdürecek." dedi.

Subaru, 14-26 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Autoshow Mobility 2021 Fuarı’nda önemli yeniliklerini ilk defa Türk tüketicisiyle buluşturacak. Yeni Dijital Fuar konseptinin teknolojik içeriğini güçlendirmek ve sıra dışı bir tüketici deneyimi yaşatmak adına Subaru, birçok farklı içeriği fuar ziyaretçileriyle buluşturacak.

Halil Karagülle, fuarın basın günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, "2021’de Türkiye otomotiv pazarının 800 bin adet seviyelerinde şekilleneceğini tahmin ediyoruz. Her ne kadar tüm markalarda tedarik sorunları yaşanmış olsa da otomotiv pazarı bu sene yine pozitif seyrini sürdürecek." ifadelerini kullandı.

Artık Türkiye’de satılan her üç araçtan bir tanesinin SUV segmentinde yer aldığını aktaran Karagülle, bunun tüketicilerin daha yüksekte seyahat etme ihtiyaç ve isteklerinin bir sonucu olarak düşünebileceğini bildirdi.

– "Pazar, hem sıfır hem de ikinci el araç anlamında iyi bir seyir izledi"

Halil Karagülle, dizel araçların paylarını, ağırlıklı tedarik kaynaklı olarak ciddi seviyede kaybetmeye başladığını ve dizelin payının yüzde 21’e indiğini belirtti.

"Bununla beraber elektrikli ve hibrit araçlar hayatımıza iyice girmeye başladı." diyen Karagülle, özellikle hibrit araçlar tarafında ciddi bir artış olduğunu ifade etti.

Karagülle, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Elektrikli araçların da önümüzdeki seneden itibaren ivme kazanacağını düşünebiliriz. Elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonu kaynaklı bazı soru işaretleri var, ama o anlamda da pazarda çalışmalar yapılıyor, önümüzdeki yıl itibarıyla piyasanın kendini regüle edeceğini ve olumlu bir noktaya oturacağını düşünebiliriz. Türkiye otomotiv pazarı 2021 yılında genel hatlarıyla hem sıfır hem de ikinci el araç anlamında iyi bir seyir izledi diyebiliriz."

– "SOLTERRA’yı 2022 yılının ortasında pazara sunacağız"

Subaru Türkiye Genel Müdürü Karagülle, yeni Forester e-BOXER’ı yılın son çeyreğinde satışa sunacaklarını belirtti. Fuarda lansmanını gerçekleştirecekleri yeni Forester e-BOXER’ı son çeyrekte XClusive ve Sport versiyonlarıyla satışa sunacakları bilgisini paylaşan Karagülle, Subaru’nun ilk tam elektrikli aracı SOLTERRA’yı de 2022 yılının ortasında pazara sunacaklarını dile getirdi.

Öte yandan, markanın bütün yeniliklerin en iyi şekilde incelenebilmesi için teknolojinin tüm avantajlarından yararlanılan bir 3D stand tasarladı. Subaru markasının doğa ile uyumlu olan karakterine atıfta bulunan kamp ve off-road alanından çıkıp arka duvara bakıldığında, markanın geçmişinden bugüne bir yolculuk yapılabilecek. Standın arka duvarında yer alan büyük ekranda Subaru tarihçesi yer alırken, yeni Subaru Forester e-BOXER tanıtım videosu da izlenebilecek. Bunun dışında interaktif bir deneyim için stand içerisindeki kiosktan birçok farklı deneyime erişilebilecek.

Fuarı ziyaret etmek isteyenler "http://www.odd.org.tr/autoshow2021/" internet adresinden ücretsiz kayıt yaptırabiliyor.

BURSA(AA) – AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Bursalı sanayicilerin ocak-ağustos dönemindeki ihracatı, 2020’nin aynı aylarına kıyasla yüzde 28 artarak 7 milyar 520 milyon 150 bin dolardan, 9 milyar 622 milyon 446 bin dolara ulaştı.

Türkiye’nin genel ihracatında İstanbul ve Kocaeli’nin ardından üçüncü sırada bulunan Bursa’nın sektörel bazdaki en fazla dış satımı, otomotiv endüstrisince gerçekleştirildi.

OYAK Renault, TOFAŞ, Bosch ve Karsan gibi firmaların aralarında olduğu Bursa otomotiv endüstrisi, ocak-ağustos aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 artışla 4 milyar 431 milyon 407 bin dolarlık ihracata imza attı.

Bursa’nın dış satımında ikinci sırada yer alan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı bu süreçte yüzde 32 yükselişle 1 milyar 108 milyon 368 bin dolar, üçüncü sıradaki tekstil ve ham maddeleri sektörünün dış satımı da yüzde 38,1 artışla 756 milyon 692 bin dolar oldu.

Almanya’ya yüzde 35, Fransa’ya yüzde 24, İtalya’ya yüzde 39 artış

Ülke bazında 8 aylık periyotta Bursa’dan en fazla dış satım Almanya’ya yapıldı. Bu ülkeye ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 1 milyar 427 milyon 297 bin dolara çıktı.

İkinci sıradaki Fransa’ya ihracatta ise yüzde 24 artış kaydedildi. Bursa’nın Fransa’ya 8 aylık dış satımı 1 milyar 18 milyon 888 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Listenin üçüncü sırasındaki İtalya’ya ihracat yüzde 39 artışla 764 milyon 883 bin dolar olarak gerçekleşti.

İspanya, yüzde 38 artış ve 748 milyon 99 bin dolarla 4’üncü, ABD ise yüzde 40 yükseliş ve 496 milyon 35 bin dolarla 5’inci sırada yer aldı.

Honduras, Sierra Leone ve Mozambik’e ihracatta ciddi yükselişler

Aynı dönemde Bursa’dan, milyon dolar ve üzeri ihracat yapılan ülkeler dikkate alındığında, bazı ülkelere ciddi artışlar yaşandığı görüldü.

Geçen yılın ocak-ağustos döneminde 33 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Honduras’a, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 489 bin dolarlık ürün satıldı.

Afrika ülkelerinden Sierra Leone’ye ihracat 31 kat artışla 2 milyon 245 bin dolara, Mozambik’e de yaklaşık 12 kat artarak 3 milyon 366 bin dolara yükseldi.