Toyota plazalar artık “engelsiz tesisler”

İSTANBUL (AA) – Toyota “herkes için hareket etme özgürlüğü” düşüncesiyle bir mobilite şirketine evrilme kararı almasından sonra Türkiye’deki tüm plazalarını “engelsiz tesislere” dönüştürdü ve sektöründe bir ilki daha gerçekleştirerek öncü rolünü sürdürdü.

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de de engelliler için mobilite kavramına paralel olarak 360 derece çalışmalarına ara vermeden devam eden Toyota, daha önce de duyma engelliler için Görüntülü Çağrı Merkezi, görme engelliler için de resmi web-sitesini uygun hale getirmişti.

Toyota’nın 60 yetkili satıcı ve servislerinde gerçekleşen “engelsiz tesisler” projesi kapsamında engelli otoparkı, görme engelliler için engelli otopark alanından engelli giriş kapısına kadar "duyumsanabilir" yüzey, kot farkı olan giriş kapılarında rampa ya da düz ayak girişleri ile en az bir müşteri giriş kapısı engelli müşteri girişine uygun hale getirildi. Fiziksel koşulları uygun olan plazalarda da hem satış hem servis müşteri giriş kapıları engelli müşteri girişine uygun hale getirilirken, engelli giriş kapılarına en yakın noktalara da engelli otoparkları işaretlendi. Ayrıca yine fiziki koşulları uygun olan tüm plazalarda engelli tuvaletlerinin yapımı da tamamlandı.

Türkiye’ye yayılan 60 plazasında gerçekleştirilen engelsiz dönüşüm projesini başarıyla tamamlayan Toyota bu süreçte zihinsel, görme, işitme ile ortopedik engel grubundan çeşitli yaş ve meslek grubuna ait engelli bireyler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket etti. Bunun yanında ayrıca, plazalarda görev alan 1.145 kişi de Blindlook tarafından gerçekleştirilen "Engel Değil İletişim" eğitimine katılarak sertifika almaya hak kazandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Toyota, karbon nötr hedefiyle birlikte sıfır emisyon teknolojisinde otomobillerin ötesine geçmeye devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Toyota ve Portekizli otobüs üreticisi şirketi CaetanoBus, bataryalı elektrikli şehir otobüsü e.City Gold ve yakıt hücreli elektrikli otobüsü H2.City Gold modellerini ortak marka olarak duyurdu.

2019 yılından bu yana Toyota'nın hidrojen tankları ve diğer donanımlar dahil olmak üzere yakıt hücresi teknolojisi, CaetanoBus tarafından üretilen hidrojenli şehir otobüslerine entegre ediliyordu. 2020'nin aralık ayında Toyota Caetano Portugal (TCAP), sıfır emisyonlu otobüs gelişimini ve satışlarını hızlandırmak amacıyla CaetanoBus'ın doğrudan hissedarı oldu. Geçen yıl Portekizli otobüs üreticisi, sıfır emisyonlu otobüslerini Avrupa'da satışa sunarak uluslararası varlığını güçlendirdi.

Bu büyüme, CaetanoBus'ın mühendislik kapasitesinin ve ileri teknolojisinin rekabetin yüksek olduğu Avrupa otobüs pazarında artan bilinirliliğini yansıtıyor.

Ortak marka stratejisi ile araçların üzerinde Toyota ve Caetano logoları yer almaya başladı.

Ortak marka stratejisinin ilk adımını temsil eden H2.City Gold, CaetanoBus’ın hidrojenden güç alan elektrikli otobüsü ve Toyota'nın yakıt hücresi sistemini kullanıyor. 400 kilometre menzili olan otobüsün yakıtı, 9 dakikadan daha kısa sürede doldurulabiliyor. Bu araç, her iki şirketin tamamlayıcı teknolojilerini ve mühendislik kapasitesini ortaya koyuyor.

H2.City Gold'un yanı sıra yüzde 100 elektrikli e.City Gold da bulunuyor.

İSTANBUL (AA) – Toyota Gazoo Racing Dünya Rallisi Takımı, 2021 sezonunun ikinci yarısında Estonya Rallisi'nde de yüksek formunu devam ettirmek istiyor.

Toyota açıklamasına göre, 15-18 Temmuz'da gerçekleştirilecek Estonya Rallisi’nde, Toyota Yaris WRC zirveye oynamayı hedefliyor.

Son üç yarışta galibiyet alan ve bu yıl şu ana kadar yapılan 6 rallinin 5’inde zirvede yer alan Toyota Gazoo Racing, Markalar ve Pilotlar Şampiyonası’nda lider konumda bulunuyor.

Geçen ay düzenlenen Safari Rallisi’nde kazanan Sebastien Ogier ise 34 puan farkla takım arkadaşı ve en yakın rakibi Elfyn Evans’ın önünde lider pozisyonda.

Şampiyonada altıncı sırada bulunan genç pilot Kalle Rovanpera, sürüş tarzına uyan etaplarıyla birlikte podyuma geri dönmek istiyor. TGR WRC Challenge Programı sürücüsü Takamoto Katsuta da Kenya’da elde ettiği kariyerinin ilk podyum başarısını daha ileriye taşımayı hedefliyor.

Açıklamada yarış öncesi değerlendirmelerine yer verilen takım kaptanı Jari-Matti Latvala, şimdiye kadar çok iyi bir sezon geçirdiklerini belirterek, "Aynı harika eforu yılın ikinci yarısında da devam ettirmeliyiz. Estonya Rallisi, Kenya’ya göre çok daha farklı bir mücadele olacak. Bu ralli tamamen hız ile ilgili. Burada kazanmak kolay olmayacak ama yine zirve için mücadele edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan 2020 yılında WRC takvimine giren Estonya Rallisi, atlama noktalarının olduğu yüksek hızdaki yolları ve teknik etaplarıyla biliniyor. Bu yılki ralli 314 bin 16 kilometreye çıkarıldı ve dört gün boyunca 24 etap gerçekleştirilecek. Ralli, perşembe akşamı Estonya’nın ikinci en büyük şehri Tartu’daki servis alanına yakın özel bir etapla başlayacak. Cuma günü geçen yıla benzer etaplar koşulurken cumartesi günü ise pilotları yeni etaplar bekliyor olacak. Pazar günü, üç etabın iki kere koşulmasıyla birlikte yeni bir Güç Etabı ile ralli tamamlanacak.