Trabzon ve Gümüşhane'de Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri düzenlendi

TRABZON (AA) – 8 Mart Dünya Kadınları Günü, Trabzon ve Gümüşhane'de düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Trabzon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı'nda "Sevgi Çadırı" kuruldu.

Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin de desteklediği çadırda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde destek gören şiddet mağduru kadınlar tarafından üretilen yöresel el sanatları ürünleri, resimler, hediyelik eşyalar ve yemekler satışa sunuldu.

İki gün süreyle açık kalacak çadırdan elde edilecek gelirin, şiddet mağduru kadınlar için kullanılacağı öğrenildi.

Etkinlikler kapsamında, Trabzon'da 19 sivil toplum örgütünün katılımıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Grup adına basın açıklamasını okuyan Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez, kadınların dayanışmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, dünyada eşitsizliğin, yoksulluğun, şiddetin ve savaşların giderek arttığını söyledi.

Lisansız İnsan Derneği ise görme ve işitme engelli öğrencilerle birlikte Gülbahar Hatun Türbesi'nde bir araya geldi.

Etkinlikte, öğrencilere işaret diliyle Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun'un hayatı anlatıldı. Dernek Başkanı Selim Çolak, bir padişah annesi olmasının yanında Gülbahar Hatun'un, tarihte iz bırakan kadınlardan olduğunu belirterek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde öğrencilerin Gülbahar Hatun'u tanımaları amacıyla böyle bir organizasyon düzenlediklerini söyledi.

Tonya ilçesinde de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce futsal maçı düzenlendi. İlçede yaşayan kadınlar ile öğrencilerin katıldığı maçta renkli görüntüler oluştu.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Sürmen, Of ilçesinde fidan yetiştiriciliğinde çalışan kadınlarla buluştu. Sürmen ve beraberindekiler, Sıfır Atık Projesi'ne dikkat çekmek amacıyla ahşap baskılarla bez torbalara çeşitli şekiller yaptı.

– Gümüşhane

Gümüşhane'de, Genç Tema Kulübü üyelerince 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 81 kadına 81 çiçek ve meşe palamudu tohumu dağıtıldı.

Şehir merkezindeki Fatih Parkı'nda bir araya gelen Gümüşhane Üniversitesi Genç Tema Kulübü üyeleri, "Kadın anadır", "Kadın sudur" ve "Kadın topraktır" yazılı dövizler açtı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Gümüşhane Üniversitesi Genç TEMA Kulübü gönüllüsü Betül Hançer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Gümüşhane'de 81 kadına 81 adet çiçek dağıtarak, 81 gönüle girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dağıttıkları meşe palamudu tohumu ile de toprak ananın yeni filizler yeşertmesini ümit ettiklerini dile getiren Hançer, "Kadınların gücüne inanıyor ve TEMA Vakfı olarak gönüllüleri, çalışanları ve yönetim kurulundaki kadın ve erkek sayısının eşitliği ile gurur duyuyoruz. Bütün kadınlarımızı gönüllümüz olmaya davet ediyoruz." diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından TEMA Vakfı İl Temsilcisi Yusuf Oral ile birlikte kulüp üyeleri Atatürk Caddesi'nden geçen kadınlara çiçek ve meşe palamudu tohumlarını dağıttı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TRABZON (AA) – Balık avı sezonunun 1 Eylül’de başlamasının ardından Karadeniz’e açılan tekneler son günlerde bol miktarda istavritin yanı sıra az da olsa ağlara takılan hamsi ile limana dönüyor.

Ortahisar ilçesi Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit ile bir miktar hamsi, hem balıkçı esnafının hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

Tezgahlardaki istavritin kilogramı 10-20, hamsinin 20, barbunyanın kilogramı 20-25 liradan, palamudun ise tanesi 15-20 liradan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, AA muhabirine, 25 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, ilk defa istavritin bu kadar bol olduğunu ve bir hafta boyunca aralıksız bolca avlandığını gördüğünü söyledi.

“Diğer yıllarda palamut olurdu, istavrit olmazdı. Bu sene de tam tersi oldu.” diyen Örseloğlu, “İklim değişikliklerinin yanında balık değişikliklerini de yaşamaya devam ediyoruz. Önceden vatandaşlar istavriti soruyorlardı ama şu anda özlem, talep ve aranan balık palamut oldu. Tam da mevsimsel olarak palamudun zamanı. İnşallah özlenen palamut gelecek, bol bol tezgahları süsleyecek, vatandaş da gönül rahatlığıyla yiyecek.” şeklinde konuştu.

Örseloğlu, yeni sezonun ilk hamsilerinin de tezgahta yer aldığına dikkati çekerek, “Bu da ilginç oldu. Daha önce İstanbul’dan gelirdi bize. Çünkü Trabzon’da bu kadar erken yerli hamsi olmazdı ama bu sene tam tersi oldu. Palamudun olmaması balıkçıları farklı alternatiflere yöneltti.” dedi.

Balıkçı Mehmet Ziya Kavzaoğlu da istavritin bol olduğunu ancak istenilen irilikte olmadığını ifade ederek, “Çinekop da aynı. Palamut yok. Çok az miktarda çingene palamudu geliyor. Günde 50-100 tane ancak geliyor. Onun haricinde kültür balıkları mevcut, onları satıyoruz. Ayın 15’inden sonra balık ne olur, belli eder kendisini.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Ali Bülbül ise sezonun ilk taze hamsinini aldığı için mutlu olduğunu dile getirerek, “Sezonun ilk hamsisi geldi. Güzel, fiyat da normal. Beklediğimiz hamsi geldi. Hamsi ilk defa çıkıyor. Bir denemesini yapalım, lezzetine bakalım. Diğerlerini her gün alıyoruz. Trabzon için hamsinin ayrı bir önemi var. Ben balık alsam evde soracaklar bana ‘Niye hamsi almadın?’ diye.” ifadelerini kullandı.

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, yarın ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde hava parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak.

Gümüşhane, Rize, Artvin, Kars ve Ardahan çevreleri ile Ordu, Giresun ve Trabzon’un iç kesimlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak görülmesi, diğer yerlerde havanın az bulutlu ve açık geçmesi öngörülüyor.

Muhabir: Mustafa Çalkaya