Trabzon'da acil çağrıların tek merkezden yönetileceği “112 Acil Çağrı Merkezi” hizmete girdi

TRABZON (AA) – Trabzon'un Yomra ilçesinde yapımı tamamlanan, acil çağrıların tek merkezden yönetileceği "112 Acil Çağrı Merkezi" hizmete açıldı.

İçişleri Bakanlığınca tüm acil çağrıların tek numara ve merkezden karşılanarak sevk ve koordine edilmesi kapsamında, 81 ilde "112 Acil Çağrı Merkezi" adı altında hayata geçirilen çalışmalardan biri olan Trabzon'daki "112 Acil Çağrı Merkezi", Vali İsmail Ustaoğlu'nun ilk çağrıyı yanıtlamasıyla hizmete girdi.

Sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye, orman, AFAD ve sahil güvenlik kurumlarının bir arada hizmet vereceği merkezde, yaklaşık 300 personel görev alırken, aynı anda 150 vatandaşın çağrısına cevap verilebilecek.

Bu kapsamda merkeze gelen ilk çağrı olan Çaykara ilçesinde trafik kazası geçiren bir vatandaşa yanıt veren Vali Ustaoğlu, "geçmiş olsun" dileklerini ilettiği vatandaşın çağrısını jandarmaya yönlendirdi.

Daha sonra birimde incelemelerde bulunan Vali Ustaoğlu, burada yaptığı konuşmada, devletin en önemli politikalarından birisinin acil çağrıların, tek numara ve tek merkezden sevk ve koordinasyonunu sağlamak olduğunu söyledi.

Ustaoğlu, bu kapsamda 81 ilde başlatılan "112 Acil Çağrı Merkezi" projelerinden birinin de Trabzon'a kazandırıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'nun talimatlarıyla 2017 yılında inşaat süreci başlatılan çağrı merkezimiz, bugün tüm donanımıyla hazır hale getirilerek ve ilk çağrımıza cevap verilerek açılmış oldu. 4 katlı binada hizmet verecek merkezimiz, personelin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak, vatandaşlarımıza dört dörtlük hizmet verecek konumdadır."

– "Burası çok özellikli bir birimdir"

Acil çağrı merkezinde görevli personele de seslenen Ustaoğlu, personelden konunun önemi ve sorumluluğu doğrultusunda seri, sabırlı ve duyarlı şekilde görev yapmalarını istedi.

Ustaoğlu, bünyesinde Güvenlik ve Koordinasyon Merkezi'ni de barındıran 112 Acil Çağrı Merkezi'nin, ilerleyen süreçte Trabzon'un kriz masasının koordinasyon toplantılarının da yapılacağı yer olacağını vurgulayarak, "Bu yönüyle de burası çok özellikli bir birimdir. Bu vesileyle böyle güzel bir hizmet binasının ilimize kazandırılmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve ilimizde bu yatırımın gerçekleşmesinde en fazla emeği olan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya teşekkür ediyoruz. İlimize hayırlı ve uğurlu olsun." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

SAKARYA (AA) – Sağlık, polis, jandarma, itfaiye ve orman ekiplerine gelen acil çağrılar, 112 Acil Çağrı Merkezinde karşılanarak tek elden yönetiliyor.

Merkeze gelen aramalar, çağrı karşılayıcılar tarafından alınarak konusuna göre ilgili birimlere iletiliyor.

Sakarya 112 Acil Çağrı Merkezine geçen yıl yapılan 1 milyon 400 bin çağrının yarısından fazlası, kayıtlara “asılsız” ya da “gereksiz” olarak geçti.

Merkeze gelen, “Telefon hattımı taşıyacağım, internet faturamı ödeyeceğim, yardımcı olur musunuz?”, “Kapımın önünden süpürgem çalındı, ekip gönderin.”, “Çocuğumun emziği kayboldu, alabilir misiniz?”, “Maaşım neden az yattı?”, “Kız arkadaşım telefonuma cevap vermiyor, siz arar mısınız?”, “Sahil çok kalabalık, azaltın.”, “Araba plakasını versem, sahibinin bilgisini verir misiniz?” şeklindeki çok sayıda çağrı ise çalışanları meşgul ediyor.

Sakarya 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mehmet Bilginer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acil çağrıların tek numara altında birleştirildiğini anımsatarak bunun avantajları olduğunu belirtti.

Acil çağrı yapıldığında ilgili kurumun vakadan hemen haberdar olduğunu, bu sayede olaylara erişim süresinin kısaldığını anlatan Bilginer, merkezde emniyet, jandarma, sağlık, itfaiye ve orman birimlerinin bulunduğunu, AFAD’ın da sisteme entegre edilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“Gereksiz aramalar personelin iş yükünü artırıyor”

Merkezde bir çağrının karşılanma süresinin 1,91 saniye olduğunu aktaran Bilginer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde kısıtlamalarla ilgili çağrıların da geldiğini, gereksiz aramaların personelin iş yükünü artırdığını ifade etti.

Bilginer, merkeze ilginç çağrılar geldiğine dikkati çekerek, “Bunlar gereksiz meşguliyet oluşturduğundan gerçekten acil durumu olan vatandaşlarımız bize ulaşmada zorluk çekmektedir. Vatandaşlardan ricamız; 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul etmeyelim. Gerçek ihtiyaç sahibi; anneniz, babanız, kardeşiniz veya çocuğunuz olabilir.” dedi.

Öncelikli acil durum halinde vatandaşların soğukkanlı olmalarının önem arz ettiğini vurgulayan Bilginer, “Çağrı alıcı arkadaşlarımızın sorularına elden geldiğince net cevaplar verilebilmesi, vakaya ulaşılabilmekte kolaylık sağlamaktadır. 112 arandığında çağrının alınmasında yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanabiliyor. Bu durumda vatandaşımız telefonu kapatıp başka yerleri aramaya çalışıyor. Bu durumda vatandaşa dönüş sürecinde zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenlerle acil durum çağrısı yapıldığında ulaşamadıysa telefonunu meşgul etmesin, çağrı alıcılarımız kendilerine dönüş yapacaktır.” diye konuştu.

Bilginer, merkeze geçen yıl gelen yaklaşık 1 milyon 400 bin çağrının yarısından fazlasının gereksiz ya da asılsız olduğunu aktararak vatandaşların 112’yi meşgul etmemesinin önemine işaret etti.

Çağrının asılsız veya gereksiz olması halinde idari para cezası uygulandığına dikkati çeken Bilginer, vatandaşlardan bu konuda duyarlılık beklediklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Emre Ayvaz

ANKARA (AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

“Bu hafta Çorum, Gümüşhane ve Osmaniye’de 112 Acil Çağrı Merkezleri devreye alındı. Acil durumda tek numarayla ulaşabileceğimiz Acil Çağrı Merkezlerimiz, şuan 58 ilde aktif durumda. Yakında tüm Türkiye’de acil durumda tek numara 112 olacak.”