TRT, Barış Pınarı FM'e destek verecek

ŞANLIURFA (AA) – TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Barış Pınarı Harekatı bölgesine Şanlıurfa'dan yayın yapan Barış Pınarı FM'e destek vereceklerini belirtti.

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, TRT'nin bir programı kapsamında kente gelen TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Yardımcısı Osman Urgun ve TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostancı, Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti.

Vali Abdullah Erin tarafından makamda ağırlanan TRT Genel Müdürü Eren ve beraberindekiler, daha sonra Şanlıurfa Valiliği Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) tarafından kurulumu tamamlanarak Türkçe, Arapça, Kürtçe ve İngilizce yayınlar yapan Barış Pınarı FM'i ziyaret etti.

İbrahim Eren ile Vali Erin, radyoda Barış Pınarı FM Genel Yayın Yönetmeni Arif Faraç'ın sunduğu Gündem Özel programına canlı yayın konuğu oldu.

Vali Abdullah Erin tarafından böyle bir hizmetin hayata geçirilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirten İbrahim Eren, "TRT olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bizim ulusal ve bölgesel postalarımız, yayınlarımız var. Ancak, Barış Pınarı FM gibi yerel radyolar çok daha etkin bir şekilde, mesajlarımızı ilgili hedef kitlelere yayabilir. O yüzden yerel radyolar, çok kritik önem taşıyor. Barış Pınarı FM'i de tam zamanında kurmuşsunuz. TRT olarak Barış Pınarı FM'e her türlü desteği vereceğiz." ifadelerini kullandı.

– "Amacımız çalışmalarımızı duyurmak"

Vali Erin de yayında radyo kurma amaçlarına değindi.

Barış Pınarı FM'in önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını kaydeden Vali Erin, "Amacımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölgenin tamamının kardeşlik bölgesi olmasına yönelik yaptığı çalışmaları, fedakarlıkları tarafsız ve doğru yöntemlerle hem Şanlıurfa halkına hem milletimize hem de daha çok Tel Abyad ve Resulayn'daki kardeşlerimize ulaşmasını sağlamaktır. Ulaştırmak istediğimiz mesaj barıştır, kardeşliktir. On yıla yakın bir süredir terör örgütlerinin baskısı altında bunalmış olan Suriyeli kardeşlerimizin, insanca yaşayabilecekleri bir ortam oluşturulmasına yönelik gayretimizi, tarafsız bir şekilde o kardeşlerimize ulaştırmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Vali Erin daha sonra desteklerinden dolayı teşekkür ettiği İbrahim Eren'e radyo hediye etti.

Şanlıurfa'da 106.0, Akçakale ve Tel Abyad'da 105.8, Ceylanpınar ve Resulayn'da 106.2 frekanslarında yayın yapan Barış Pınarı FM, radyo, ios ve android cihazlara indirilebilen mobil uygulama ile de dinlenebiliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Barış Pınarı bölgesindeki TSK unsurlarına güneyden ateş açan 8 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Komandoların hemen karşılık vererek teröristleri etkisiz hale getirdiği saldırıya ilişkin detaylar netleşti.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, güneyden saldıran teröristler, Rakka’daki Saida, Muallak ve Cebel bölgelerini hedef aldı. Saldırının, söz konusu bölgeleri Suriyeli vatandaşların evlerine güvenli, gönüllü ve saygın şekilde dönmeleri için emniyete almaya çalışan TSK unsurlarına yönelik olduğu tespit edildi.

Bu bölgelerde Barış Pınarı Harekatı öncesinde terör örgütü PKK/YPG üyelerince yoğunlukla kullanılmış, teröristler tarafından kazılan çok sayıda tünel ve tuzaklanan mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) olduğu belirlenmişti.

Mehmetçik de bu bölgeleri emniyetli hale getirmek için çalışmalara başlamıştı. Yapılan saldırı sonrasında komandolar hemen karşılık vererek 8 PKK/YPG’li teröristi etkisiz hale getirdi.

Bu bölgeler daha önce “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriyeli vatandaşların dönüşüne kapattığı” iddialarıyla da gündeme gelmişti.

MSB kaynakları ise söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulamış, bölgede geçmişte teröristler tarafından kazılan çok sayıda tünel, tuzaklanan mayın ve EYP olduğu, bölgenin emniyetli hale getirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği açıklamıştı.

Güvenlik uzmanları da son saldırının bu bölgelere yönelik olmasının, bakanlık kaynaklarının haklılığının bir kez daha teyit edilmesi anlamına geldiği değerlendirmesinde bulundu.

Ayn İsa’da teröristlerin yeni oyunu

Öte yandan terör örgütü PKK/YPG üyelerinin Ayn İsa’da yeni bir girişimde bulunduğu belirlendi.

Bölgede çeşitli noktalarda yangın çıkaran teröristler, bununla bölgeyi TSK unsurlarının vurduğu yönünde algı oluşturmaya çalışıyor.

Teröristlerin böylece dünya kamuoyuna “Ayn İsa bölgesinde sivil halkın hedef alındığı” yalanını yaymaya çalıştığı belirtildi.

TEL ABYAD (AA) – Şanlıurfa Valiliği Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) ile yerel meclislerin koordinesinde, uzman sağlık ekiplerinin katılımıyla çocuk felcine karşı başlatılan ikinci aşı kampanyası 6 gün sürecek.

Tel Abyad sağlık bürosu sorumlusu doktor Hasan Assaf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan 1 ile 5 yaş arası yaklaşık 45 bin çocuğun aşılama çalışmalarına sabit sağlık merkezlerindekinin yanı sıra mobil ekiplerin de katılacağını söyledi.

Aşı kampanyasında, Tel Abyad’da 59 ve Rasulayn’da 38 olmak üzere toplam 97 sabit ve mobil uzman sağlık ekibinin yer alacağını belirten Assaf, ekiplerin ev ev dolaşacağını ve bölgede yaşayan bütün çocukların kampanyadan faydalanacağını aktardı.

Doktor Assaf, aşının güvenli olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylandığını ifade etti.

Tel Abyad ve Rasulayn’daki 1. çocuk felci aşı kampanyası, SUDKOM’un desteğiyle 26 Ekim 2020’de düzenlenmişti.