TRT EBA, yeni eğitim öğretim yılında da öğrencilerin yanında

TRT EBA kanalları, öğrencilere tekrar ve telafi ile soru çözümü konusunda yeni eğitim öğretim yılında da destek olacak.

TRT’den yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 nedeniyle okullarda yaşanan kapanmanın ilk gününden itibaren anaokulundan, lise son sınıfa kadar öğrencilerin yanında olan TRT EBA 2021-2022 eğitim öğretim yılında da öğrencileri birbirinden eğitici ve öğretici içeriklerle karşılayacak.

TRT EBA kanalları, öğrencilere tekrar ve telafi ile soru çözümü konusunda yeni eğitim öğretim yılında da destek vermeyi sürdürecek.

Günlük rutin derslerin yanında yeni dönemde öğretici programları izleyicileri için hazırlayan TRT EBA, “Şehrin Çocukları”, “Kitap Kulübü”, “Beslenme Çantası” ve “Çık Dışarıya Oynayalım” adlı dört yeni programı yayımlayacak.

Ayrıca hem TRT EBA Ortaokul hem de TRT EBA Lise kanallarında Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT iş birliğiyle belirlenecek ders içerikleri, pekiştirme amacıyla özel ders videoları öğrencilerle buluşacak.

Bugüne kadar 10 bin saati aşan ders ve etkinlik yayımlayan TRT EBA için yeni dönemde kullanılmak üzere bini aşkın video çekimine de başlandı.

Salgının başından itibaren TRT EBA üç farklı kanalla öğrencilere ulaştı

Kovid-19 sürecinin başından itibaren okulların uzaktan eğitime geçişiyle müfredata uygun ve Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli şekilde içeriklerini tamamlayan TRT EBA, üç farklı kanalla öğrencilere ulaştı.

TRT EBA İlkokul, sabah saatlerinde anaokulu öğrencileri için başladığı programlarına, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflar için hazırlanan derslerle devam ediyor.

Temel derslerin yanı sıra özel eğitim öğretmenlerince hazırlanan dersler de yine haftalık yayın akışı içerisinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle buluşuyor.

TRT EBA Ortaokul, 5, 6, 7 ve 8. sınıf ortaokul öğrencileri için haftalık ders programına göre tekrar, pekiştirme ve soru çözümleriyle yayımını sürdürüyor.

9, 10, 11 ve 12. sınıflar için Türkiye’deki lise ve dengi okulların çeşitliliği, kanal yayınlarına da yansıyor. TRT EBA Lise’de, öğrencilerin eğitim sürecinden mahrum kalmaması için her lise türünün ders içeriğini kapsayan bir yayın planı ekrana yansıtılıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – TRT, Türk tarihinde iz bırakan isimlerin hikayelerini ekranlara taşımaya devam ediyor.

TRT’de izleyiciyle buluşacak ve çekimleri TRT Uluslararası Konya Film Platoları’nda gerçekleştirilen dizide, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi Bülent İnal canlandıracak.

​​​​​​​Yapımın oyuncu kadrosunda ayrıca Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, İlker Aksum, Ushan Çakır, Levent Can, Devrim Özkan, Burç Kümbetlioğlu, Mert Turak, Erdal Yıldız, Yusuf Çim, Mert Karabulut, Turgay Aydın, Can Nergis, Semra Dinçer, Baki Davrak, Burak Can, Gizem Aydın, Muhammet Emre Kaya, Musa Evren, Betigül Ceylan ve Haluk Piyes de yer alacak.

Dizi için 50 dönümlük alana 13. yüzyıl Selçuklu Konya’sının dış ve iç suru inşa edildi. Dış sur içerisinde bulunan 88 yapıdan 35’i aktar, bakkal, kumaşçı, sepetçi, nalbant, testici, çarıkçı, derici, kalaycı, bakırcı gibi zanaatkarların dükkanlarından oluşuyor. Ayrıca 37 ev, 4 kümbet, 3 cami, 1 kilise, 2 han, 1 aşevi, 1 hamam, 4 konak yer alıyor.

Hz. Mevlana’nın medrese ve dergahının olduğu yerler de dış surun içerisinde bulunuyor.

İç surun içerisinde ise giriş surları, Selçuklu Devleti Sarayı, saray surları, rasathane ve Alaeddin Camisi yer alıyor.

Yapımcılığını Ahmet Okur ve Kerim Ayyıldız, yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği dizinin görüntü yönetmenliğini ise İtalyan Cesare Danese yapıyor.

Dizinin senaryosunu ise Venedik Film Festivali’nde “Geleceğin Aslanı” ödülünün sahibi Ali Aydın kaleme alıyor. ​​​​​​​

İSTANBUL (AA) -TRT’den yapılan açıklamaya göre, edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, yeni yayın dönemini zengin ve yeni içeriklerle karşılıyor.

Müzik kültürü ve tarihi üzerine yeni programlar

Yeni yayın döneminde izleyicinin beğenileri doğrultusunda devam eden yapımlara yeni yapımlar ekleyen TRT 2’de, özellikle müzik kültürü ve tarihi üzerine geniş bir program yelpazesi yer alacak.

“Karar Perdesi”, “Musikişinas” ve “İstanbul, Müzik, Tarih” adlı yeni yapımlar, Türk müziğiyle ilgili önemli bir boşluğu dolduracak.

Enstrümanların tarihini ve özelliklerini anlatan “Sadesaz” programı ve her hafta farklı sanatçıların hikayelerini performanslarıyla birlikte ekrana getirecek olan “Türk Caz Standartları Enstitüsü” programı da yeni yayın döneminde müzikseverlerle buluşacak.

Sanata ve hayata dokunan yeni içerikler TRT 2’de

Zengin birikime sahip Türk mitolojisini anlatan belgesel serisi “Kökler”, fotoğraf sanatının duyguları aktarmadaki işlevine odaklanan “Bir Kare Bir Anlam” ve kültürün kaynağı olan coğrafyaya, toprağa ve insana bilimsel bir çerçeveden bakan “Coğrafyadan Kültüre Bağ” programları yeni sezonda izleyicilerle buluşacak.

Yapıların inşa süreçleri, sosyolojik arka planları, mimarların yapılara yaklaşımları ve binaların barındırdığı anlamlar “Eşik” programıyla ekranlara gelecek.

Yazar Mario Levi’nin etkileyici ve derinlikli anlatımıyla seyirciyle buluşacak “Muhayyelat” programında ise semtlerin, mekanların ve insanların hafızasında saklı İstanbul’un unutulmuş hikayeleri yeniden hatırlanacak.

“Sinem Çapraz ile Lezzet Atlası” programında şef Sinem Çapraz, Anadolu’nun zengin mutfak kültürünü ve gastronomik değerlerini kentten kente gezerek anlatacak.

İşitme engelli bireylere karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen “Sessizce” programı, televizyon tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan programda, doğuştan ya da sonradan duyma yetisini yitirmiş sanatçıların eserleri ve dünyaları bütünüyle sessiz bir şekilde ekrana taşınacak.

Kültür sanat kanalı TRT 2, yeni içeriklerinin yanında mevcut programlarıyla da izleyicilerin ekranlarına konuk olmaya devam edecek.

Yeni yayın döneminde ödüllü ve prestijli filmler her akşam saat 22.00’de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.