TRT'den 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıl dönümüne özel içerikler

İSTANBUL (AA) – Hazırlanan içeriklerle, FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimine karşı destan yazan kahramanlar anılacak.

FETÖ’nün karanlık mahrem yapılanmasını, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) sızma faaliyetlerini ve 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreçteki bilinmeyenleri anlatan ve 10 bölümden oluşan “Mahrem” belgeseli, ilk 2 bölümüyle bu akşam, üçüncü ve dördüncü bölümüyle ise 15 Temmuz’da saat 20.00’de TRT 1’de gösterilecek.

TRT 2’de saat 20.00’de yayımlanacak “Benim Şehrim Benim Ülkem” programında, İstanbul’da yaşayan genç bir kadının darbe girişimi sırasında yaşadıkları kendi telefonuyla çektiği görüntülerle ekrana gelecek.

Saat 20.45’teki “Yeryüzleri” programının konuğu ise 15 Temmuz destanını o geceye tanıklık ederek yaptığı resimlerle görselleştiren ve yakın zamanda hayatını kaybeden ressam-çizer Şafak Tavkul olacak.

15 Temmuz’a özel belgeseller

15 Temmuz’a özel hazırlanan TRT yapımı “Bir Hilal Uğruna 15 Temmuz Kahramanları” belgeseli de saat 12.00 ve 16.00’da TRT Belgesel’de yayınlanacak.

Yine 15 Temmuz’da şehit düşen Serhat Önder’in tarihe geçen kahramanlık öyküsü, saat 19.05’te “Korkma Oğlum” isimli belgeselde anlatılacak.

Hain darbe girişiminde yaşanan olaylar ve milletin kahramanca gösterdiği duruş, saat 20.00’de “İşgal Girişiminden Dirilişe 15 Temmuz’un Anatomisi” belgeseliyle gösterilecek.

15 Temmuz gecesi kendi ülkelerinde Türk halkıyla aynı anda sokağa dökülen ve milli iradeye destek verenlerin duaları saat 21.35’te “Dua” belgeselinde aktarılacak.

“Ulu Çınarın Kuşları” çizgi filmi 15 Temmuz’da yayınlanacak

Çocuklarda vatan sevgisini, birlik, beraberlik ve dayanışma duygusunu pekiştirmeyi hedefleyen “Ulu Çınarın Kuşları” çizgi filmi, 15 Temmuz saat 20.30’da TRT Çocuk’ta minik izleyicilerle buluşacak.

Akademisyen Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, saat 09.30’da, 15 Temmuz gazileri ile yapılan söyleşiler ise saat 10.30’da TRT EBA Lise ekranlarında olacak. 15 Temmuz’daki kahramanlık destanını bire bir yaşayanlar, gerçekleri ve o akşam yaşananları anlatacak.

TRT Haber, 15 Temmuz’a özel yayın yapacak

TRT Haber’in, TRT Ulus yerleşkesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden gerçekleştireceği özel yayın sabah saat 10.00’dan gece 03.00’e kadar devam edecek. Özel konukların da yer alacağı yayında, 15 Temmuz’da yaşananlara dair hazırlanan içerikler de ekranda olacak.

Vatan için canlarını ortaya koyan şehitlerin ve gazilerin gurur veren hüzünlü hikayeleri “Bir Hilal Uğruna” programı ile saat 14.45’te TRT Müzik ekranında izleyici ile buluşacak.

“15 Temmuz Kahramanlarının Türkülerini Söylüyoruz” programında ise şehitler türkülerle saat 21.00’de anılacak.

TRT Avaz da 15 Temmuz’a özel olarak TRT World yapımı “The Network” belgeselini 14 ve 15 Temmuz’da 2 bölüm halinde seyircilerin beğenisine sunacak. Saat 22.30’da ekranlara gelecek belgesel, FETÖ’nün köklerini ve amaçlarını ele alıyor.

TRT Radyolarının özel yayınları dinleyiciyle buluşacak

TRT Radyo 1’de “Kahramanların Dilinden 15 Temmuz” isimli program, 15 Temmuz gecesinde yaşananlara tanıklık edenlerin anlatımlarıyla saat 09.35’te yayımlanacak.

Saat 22.05’teki “İrfan İkliminden Sesler ve Sözler” programında da 15 Temmuz hain darbe girişiminde verilen onurlu mücadele ve milli birlik ve beraberlik duyguları vurgulanacak.

TRT Türkü’de kahramanlık, şehitlik ve gazilik türkülerinden oluşan “15 Temmuz Türk Halk Müziği Özel Konseri” yayımlanacak.

TRT Nağme’de saat 21.30’daki “Tasavvuf Musikisi” programında ise 15 Temmuz gecesi sala okunmasının yeri ve önemi ile şehitlik ve gazilikle ilgili naat ve ilahiler işlenecek.

TRT FM’de saat 00.05’te yayına başlayacak “Gece Görüşü” programı “Demokrasi ve Milli Birlik” vurgusunu dinleyici katılımıyla işleyecek.

Ayrıca, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” konulu radyo spotları, farkındalık oluşturmak adına tüm radyo kanallarında yayımlanacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Mitsubishi Electric, SUSTIE tesisini 38 milyon dolarlık yatırımla, Ekim 2020'de Japonya Kamakura'daki Bilgi Teknolojileri Ar-Ge Merkezinde hayata geçirdi.

Şirket açıklamasına göre, SUSTIE adı, enerji tasarrufu ile işçi sağlığı ve konforunu araştıran ve gösteren ofis fikrini ifade etmek için "sürdürülebilirlik" ve "enerji" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Building-Housing Energy-efficiency Labeling System (BELS-Bina-Konut Enerji Verimliliği Etiketleme Sistemi) tarafından en yüksek derece olan 5 yıldız ve net Sıfır Enerjili Bina (ZEB) sertifikasına sahip olan SUSTIE, ayrıca sağlık ve konfor alanında bir sertifika sistemi olan CASBEE Wellness Office'ten en yüksek S derecesini taşıyor.

Şirketin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları"na (SKA'lar) verdiği destek doğrultusunda SUSTIE; giderek yaygınlaşan sıfır enerjili bina uyumlu enerji tasarrufu teknolojilerinin hızlandırılan geliştirilme ve test aşamalarını kolaylaştıracak ve daha konforlu, enerji açısından verimli iç ortamların gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak. Tesiste 2. kattan 4. kata kadar her katta 3'er adet olmak üzere farklı koşullar altında çeşitli uygulama deneylerinin yapıldığı toplam 9 ayrı test odası yer alıyor.

Mitsubishi Electric, bir binanın yaşam döngüsü boyunca üretkenlik, konfor, rahatlık ve iş sürekliliği açısından değeri korumaya yönelik hizmetler de dahil olmak üzere bina işlevselliğini geliştirme konseptini "ZEB+" ismi altında konumlandırıyor. Net Sıfır Enerjili Bina veya ZEB, yıllık bazda sıfır veya neredeyse sıfır net birincil enerji tüketimi olan bir bina demek. Bu, konforlu bir iç ortam ortamını korurken, güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynakları veya binadaki yüksek verimli yalıtım, güneş perdeleri, doğal enerji kullanımı veya yüksek verimli ekipman gibi enerji tasarruflu teknolojiler aracılığıyla sağlanabiliyor.

– Lossnay, ısı alışverişi yoluyla klima ısı yükünü azaltıyor

SUSTIE tesisinde daha iyi enerji tasarrufu için özel olarak üretilen üst sınıf değişken soğutucu akışlı VRF Klima modeli olan Gran Multi (Japon pazarı için) kullanıldı. Odadaki insan sayısını tespit eden hareket ve CO2 sensörleri sayesinde havalandırma düzeylerini kontrol altına alan Commercial Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları da tesiste yer alıyor. Lossnay, ısı alışverişi yoluyla klima ısı yükünü azaltıyor. Geleneksel AC güç dağıtımına göre düşük dönüşüm kaybıyla enerji tasarrufu sağlayan D-SMiree doğru akım dağıtım sistemi de SUSTIE'nin bazı deney odaları ve asansörlerinde yer alıyor.

Harekete duyarlı MILIE LED aydınlatmalarla merkezde yüksek enerji tasarrufu sağlanırken, ısınma için kullanılan Sıcak Su Isı Pompası sistemi de yüksek ısı verimliliği sağlıyor ve işletme maliyetlerinin yanı sıra toplam CO2 emisyonlarını büyük oranda azaltıyor. Ayrıca tesiste Mitsubishi Electric asansörlerinin, yüksek verimli motorları ve inişte rejeneratif enerji geri kazanımı ile enerji tasarrufu sağlanıyor.

Tesiste tüm çatıda ve binanın güney tarafındaki her katın saçaklarında yer alan güneş panelleri sayesinde güneşten gelen doğal enerji kullanılıyor. Doğal rüzgârlar ayrıca her katın güney tarafında bulunan otomatik havalandırma pencerelerinden geçiyor. Bu sayede, ısıtma ve soğutma panelleri odaları önceden ısıtarak veya soğutarak doğru sıcaklığa getiriyor. Isınan hava, orta avlunun üst kısmında birikiyor; bu sıcak hava salındığında ise kaldırma kuvveti havalandırma sürecini destekliyor. Yaz aylarında da giriş havası sıcaklıklarını düşürmek için ayrıca sıcak su ısı pompasının soğuk çıkışı kullanılarak borudan geçiriliyor ve havalandırma sıcaklığı düşürülüyor.

SUSTIE simülasyon teknolojisi, enerji tüketimi ve konfor düzeylerini tahmin ederek net sıfır enerji binaların işletiminde hem zaman hem de kaynak tasarrufu sağlıyor. Tesis, enerji tasarrufuyla konfor arasında ideal dengenin bulunmasına olanak tanıyor. Bu teknoloji, bir bilgisayarın sanal ortamında yönetilebilen SUSTIE bina simülatörü ile sağlanıyor. Mitsubishi Electric'in bina ve tesislerinin çalışmasının birebir kopyası olan modeller oluşturularak enerji tüketimi ve konfor düzeyleri son derece isabetli bir şekilde tahmin edilebiliyor.

Tesisin katlarındaki test odaları yani ofisler; çalışanların kendi çalışma şekillerine uygun bir alan bulma imkanı sağlıyor. "Aktiviteye odaklı çalışma" olarak adlandırılan yeni nesil çalışma modeli kapsamında; çalışanlar o gün yaptıkları işe göre diyalog, odaklanma ve relax temalarına göre düzenlenen ofisler arasından seçim yapabiliyor. Aktiviteleri etkili bir şekilde gerçekleştirmek için doğru teknoloji ve kültürle desteklenen çalışma ortamlarının yaratılması esasına dayanan bu konseptle ekiplerin potansiyellerinin açığa çıkması hedefleniyor.

Salgınla daha da önemli hale gelen havalandırma konusunda farklı bir yaklaşım geliştiren Mitsubishi Electric'in, odada bulunan kişi sayısına göre havalandırma miktarını belirleyen havalandırma kontrol sistemi tesiste uygulamalı olarak deneniyor. SUSTIE'de ofislerin ve toplantı odalarının ne zaman ve ne kadar süreyle kullanıldığı otomatik olarak takip ediliyor, havalandırma miktarı kontrol ediliyor veya gerektiğinde doğal havalandırmaya geçiş yapılıyor. Merkez sıfır enerjili bina uyumlu enerji tasarrufu teknolojilerinde artan talebe yönelik geliştirmelerin hızlandırılması ve uygulamalı deneylerin yapılması sayesinde, daha konforlu ve yüksek enerji verimliliğine sahip iş yeri ortamının gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak.

İSTANBUL (AA) – Kolluk kuvvetleri ve bilgi teknolojileri (BT) güvenlik şirketleri tarafından fidye yazılımı mağdurlarının dosyalarını geri yüklemelerine yardımcı olmak için başlatılan bir girişim olan "No More Ransom" 900 milyon ABD dolarından fazla yasadışı kârın önlenmesini sağladı.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, fidye yazılımı, genellikle şifreleme yardımıyla değerli kullanıcı verilerine erişimi engelleyen ve faillerin engellenen bilgilere tekrar erişim sağlamak için hedeflerinden fidye talep etmelerine izin veren kötü amaçlı yazılımlara verilen bir isim.

Bu tür kötü amaçlı yazılımlar son yıllarda oldukça yaygınlaştı ve dünya çapındaki özel kullanıcılara ve kuruluşlara büyük zarar verdi.

Hollanda Polisi Ulusal Yüksek Teknoloji Suç Birimi, Europol'ün Avrupa Siber Suç Merkezi, Kaspersky ve McAfee, kişilerin ve kuruluşların fidye yazılımlarına karşı savaşmasına yardımcı olmak için 2016 yılında ortak bir web sitesi oluşturmak üzere bir araya geldi. Sitenin amacı, fidye yazılımı kurbanlarına yardımcı olmak ve fidye ödemelerine gerek kalmadan verilerini kurtarma olanağı sağlamaktı. Bunun için girişime dahil kurumlar web sitesinde şifre çözme araçlarını yayınlayacaktı. Bu araçlar indirilip çalıştırıldığında, belirli fidye yazılımı ailelerinin mağdurlarının herhangi bir fidye ödemeden verilerini geri almalarına yardımcı oluyor. Şifre çözme araçlarına ek olarak, web sitesinde belirli bir ülkede bir siber suçun nasıl bildirileceğine ilişkin tavsiyeler ve talimatlar da yer alıyor.

Dört kurumla başlayan girişimin ortakları zamanla 170'in üzerine çıktı ve 121 şifre çözme aracı kullanıma sunuldu. Bu araçlar 150 fidye yazılımı ailesine karşı savaşta yardımcı oluyor. Son beş yılda yaklaşık altı milyon kişi bu şifre çözme araçlarını indirdi. "No More Ransom" uzmanlarına göre girişimin katılımcıları, suçluların yasadışı olarak 900 milyon ABD dolarından fazla kar elde etmelerinin önüne geçti.

Kaspersky, girişime 32 fidye yazılımı ailesi tarafından şifrelenen verilerin geri alınmasına yardımcı olan 5 şifre çözme aracıyla katkıda bulunan kurucu ortaklardan biriydi ve katkılarına devam ediyor.

2016'dan beri bu araçlar 150 binden fazla indirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi güvenlik araştırmacısı Jornt van der Weil, "Projenin başlangıcından beri pek çok kişinin dosyalarını ödeme yapmadan geri almasına yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyum. Daha fazla kullanıcıya yardımcı olmak ve daha fazla hasarı önlemek için dünyanın dört bir yanından endüstri ortaklarımızla ve kanun kuruluşlarıyla birlikte fidye yazılımlarıyla mücadelemize devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.