Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı New York'ta protesto edildi

NEW YORK (AA) – ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde Orta Doğru barış planı, New York’ta düzenlenen gösteride protesto edildi.

New York Belediyesi önünde toplanan Filistin yanlısı sivil toplum örgütleri (STK) ve siyonizm karşıtı Ortodoks Yahudiler, Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı sözde barış planını kınadı.

Protestoyu organize eden STK’lerden "Filistin için Amerikalı Müslümanlar"ı temsilen gösteriye katılan Vasım Kenan, burada yaptığı konuşmada, ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak lanse edilen planın aslında ‘Yüzyılın Hırsızlığı’ olduğunu söyledi.

Kenan, Filistin halkına dayatılan Trump’ın sözde barış planının kabul edilir bir yanı olmadığını belirterek, “Bu plan, daha doğmadan öldü ve bu da kasıtlı olarak planın reddedilmesi için yapıldı. Maksat, ilhaklar için Filistinlilere hiçbir seçenek tanımamaktı.” yorumunu yaptı.

– “Tek çözüm işgali sonlandırmaktır”

Gösteride konuşan Neturei Karta International’dan Haham Yisroel Dovid Weiss de sözde Orta Doğu barış anlaşmasını siyonizm karşıtı Yahudiler olarak tanımadıklarını vurgulayarak, “Bugün buraya İsrail’den, İngiltere’den, Kanada’dan gelen Yahudi toplumu temsilcileri ile birlikte katıldık, bu plana karşı çıkıyoruz.” dedi.

Weiss, Orta Doğu'da sorunun kökenine inilmesi gerektiğine dikkati çekerek, Trump’a da “İsrail’de baskı gören ve de burada Manhattan’ın karşısında Williamsburg’ta yaşayan, dinini bilen Yahudi toplumuna kulak ver.” diye çağrıda bulundu.

İsrail-Filistin barışında en önemli çözümün işgale son verilmesi ve yasa dışı yerleşimlerin ortadan kaldırılması olduğunu kaydeden Weiss, “Maalesef, bu sözde barış planı daha fazla nefret ve acı getirecek. Tek çözüm işgali sonlandırmaktır.” ifadelerini kullandı.

– “Bu sözde barış planı Filistinlilere hakarettir”

Filistin Amerikan Toplumu koordinatörü Tala İsmail ise Trump’ın planının gelecekte yapılabilecek muhtemel barış anlaşmalarını baltalayan bir içeriğe sahip olduğunu belirterek, “Filistin halkını ve genel insan haklarını önemsemeyen, tek taraflı olarak hazırlanıp dayatılan bu sözde barış planı Filistinlilere hakarettir.” diye konuştu.

Ellerinde “İsrail işgaline son”, “Filistinlilerin direnmeye hakkı var” yazılı pankart ve dövizler taşıyan göstericiler, yapılan konuşmalardan sonra sloganlar atarak olaysız dağıldı.

– Trump'ın sözde barış planı

ABD Başkanı Trump, 28 Ocak Salı günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini söyleyen Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

WASHINGTON (AA) – ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaklaşık 5 aydır ABD Kongresi çevresinde güvenlik önlemi alan Ulusal Muhafızların kentten ayrılışına ilişkin yaptığı açıklamada, görevini tamamlayarak eyaletlerine dönen askerlere teşekkür etti.

Ulusal Muhafızların ülkedeki protestolardan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadeleye kadar birçok görev üstlendiğini hatırlatan Austin, son bir yılın Ulusal Muhafızlar için unutulmaz bir yıl olduğunu kaydetti.

ABD Başkanlık seçim sonuçlarının hileli olduğunun iddia eden Donald Trump, on binlerce destekçisi ile 6 Ocak’ta Washington’da miting yapmıştı.

Mitingin ardından, kongreye yürüyen göstericiler, başkanlık seçimleri seçiciler kurulu oylamasının onay oturumunun sürdüğü Kongre binasının önünde gelmiş ve polis barikatlarını aşarak binaya girmişti.

Olayların tırmanmasından kısa bir süre sonra, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bölgeye Ulusal Muhafızları sevk etmiş ve olaylar kontrol altına alınmıştı.

Pentagon, daha sonra Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni öncesinde Washington’a 25 bin civarında Ulusal Muhafız konuşlandırmıştı.

NEW YORK (AA) – Trump, seçimlerde posta yoluyla oy kullanmak isteyenler için fotoğraflı kimlik fotokopisi şartının getirildiği Georgia eyaletine tepki olarak beyzbol maçlarını eyalet dışına taşıma kararı alan MLB’yi Amerikalıların boykot etmesini istedi.

Save America PAC isimli kurumun yazılı açıklamayla duyurduğu boykot çağrısında Trump’ın, “Beyzbol zaten muazzam sayıda taraftar kaybediyor ve şimdi All-Star maçlarını Atlanta’dan ayırıyorlar. Çünkü şiddetle ihtiyaç duyulan seçmen kimliğini istemeyen radikal-sol Demokratlardan korkuyorlar.” ifadelerine yer verildi.

MLB Federasyonu Başkanı Robert Manfred ise yaptığı açıklamada, aldıkları kararı “bir spor olarak değerleri göstermenin en iyi yolu” olarak değerlendirirken, “MLB tüm Amerikalılar için oy kullanma haklarını temelde destekliyor ve sandıkta kısıtlamalara karşı çıkıyor.” dedi.

Georgia seçim kurallarındaki değişiklik

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan son başkanlık seçimlerinde Demokratlar’ın adayı Joe Biden, Georgia’da Trump’ı 12 bin oy farkla geride bırakmıştı. Trump’ın itirazı üzerine yeniden yapılan sayımlarda da sonuç tescil edilmişti.

Yapılan seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle eyaletin kuralları gereği seçim tekrarlanmış, sonucunda Senato’daki iki koltuğu Demokrat senatörler kazanmıştı.

Georgia’nın Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp tarafından perşembe günü imzalanarak yasalaştırılan yeni seçim kanununa göre, bundan böyle seçimlerde posta ile oy kullanmak isteyenlerin fotoğraflı bir kimliğinin kopyasını oy pusulası ile birlikte zarfa koyması zorunlu kılınmış oldu.

Cumhuriyetçiler, yasanın Georgia seçimlerine olan güveni yeniden tesis etmek için gerekli olduğunu söylerken Demokratlar, bunun seçmenler için oy kullanma erişimini kısıtlayacağını savunuyor.