TSB Başkanı Atilla Benli'den Emekliler Günü'nde BES çağrısı:

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, "Hayalini kurduğumuz emeklilik hayatı için herkesi Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) davet ediyorum." ifadesini kullandı.

Benli, 30 Haziran Emekliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de tasarruf bilincinin genç yaşta oluşması için her fırsatı değerlendirdiklerini bildirdi.

Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak için çalıştıklarını belirten Benli, yeni düzenlemelerle 18 yaş altına da kapılarını açan BES'in, ulusal tasarrufların artmasına daha çok destek olacağını aktardı.

Benli, 2021'in sigorta ve özel emeklilik sektörünün yılı olduğuna işaret ederek, "Uzun zamandır gündemde olan pek çok konu yeni düzenlemelerle netleşti. Bizi en çok heyecanlandıranların başında ise BES'te 18 yaş sınırının kalkması geliyor. 23 milyona yakın 18 yaş altı nüfusa sahibiz. TÜİK'in Mayıs 2021 verilerine göre, nüfusumuzun yüzde 27'sini 0-17 yaş arası çocuklar oluşturuyor ki bu oranın 27 ülkenin genç nüfus oranlarından daha yüksek olduğu görülüyor. Demografik olarak hala genç fakat yaşlanmakta olan ülkemiz için erken yaşta tasarruf bilinci gelişmesi, birikimin artmasında en etkili unsur olarak karşımıza çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

– TSB, 18 yaş ve altı katılımcılar için özel rehber hazırladı

Atilla Benli, küçük miktarlarla yarınlar için büyük birikimler yapılabileceğini aktararak, şunları kaydetti:

"Ebeveynler, aile büyükleri, çocuklarını ve torunlarını BES'e dahil edebilecekler. Artık çocuklarımızın yarınları, en güvenli limanlardan biri olarak görülen BES ile güvence altına alınabilecek. Orta vadede 18 yaş ve altı 3 milyon çocuğumuzun sisteme katılmasını öngörüyoruz. Sektörde faaliyet gösteren şirketlerimiz, son gelişmeler ışığında, yeni ürünler geliştirmeye yönelik hummalı bir çalışma içindeler. Biz de TSB olarak, sigorta sektörünü büyütmek ve ürün kullanımını yaygınlaştırmak konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. Hazırladığımız rehber bu süreçte ailelere yön gösterecek. Çocukların Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Edilmesine İlişkin Rehber’e TSB’nin web sitesinden 'https://www.tsb.org.tr/tr/announcement/cocuklarin-bireysel-emeklilik-sistemine-dahil-edilmesine-iliskin-rehber' adresinden ulaşılabiliyor. Aileler, çocuğun kimler tarafından temsil edilebileceği, hakların kullanımı, ödemelerin kimler tarafından yapılabileceği gibi tüm sorulara burada yanıt bulabilirler."

– "Özel emeklilik sektörü ülke ekonomisine daha yüksek katma değer sağlayacak"

TSB Başkanı Benli, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki üye birikimlerinin BES'e aktarımına da imkan tanındığını aktararak, "Böylece birikimler kurumsallık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri çerçevesinde yönetilerek yine ülkemizin tasarruf oranlarının artmasına olumlu yönde katkı sağlayacak. BES ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir paketle sunulması ise sistemden sadece emeklilikte değil, tüm yaşam boyunca istifade edilmesini mümkün kılıyor. Hayalini kurduğumuz emeklilik hayatı için herkesi BES​​​​​​​'e davet ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Salgın döneminde muazzam bir başarı gösteren özel emeklilik sektörünün, yeni düzenlemelerle birlikte ülke ekonomisine daha yüksek katma değer sağlayacağını vurgulayan Benli, BES'te Otomatik Katılım uygulaması ile çalışanların da sisteme dahil olmasıyla katılımcı sayısının 12,7 milyona ve sistemdeki toplam fon büyüklüğünün 183,7 milyar TL'ye ulaştığını, sektörün gelişimi için her zaman olduğu gibi tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu, Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketi kapsamında, hasar ödemelerine ilişkin tavsiye kararı aldığını duyurdu.

TSB yaptığı yazılı açıklama ile Rize ve Artvin illerinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifa dileklerini iletti.

Birlik Yönetim Kurulu'nun dün olağanüstü toplanarak Rize ve Artvin'de meydana gelen sel ve su baskınlarının yol açtığı hasarlara ilişkin, tazminat ödeme sürecinin hızlandırılarak mağduriyetin bir an önce giderilmesi adına gelişmeleri değerlendirdiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Toplantıda takdiri üyelere ait olmak üzere 13 no'lu tavsiye niteliğinde aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Valilikler kanalıyla oluşturulan hasara uğramış araç ve konut bilgileri üzerinden sigorta şirketlerince yapılan incelemeler neticesinde, sigortalı olduğu tespit edilen araç ve konutlar için sigortalılara ulaşılarak tazminat süreçleri hızlandırılması, zararların bir an önce giderilebilmesi, sektör yönelik oluşabilecek olumsuz algının önlenebilmesi ve yaşanan olağan üstü durum göz önüne alınarak, hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi adına, evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylığın sağlanması, yaşanan olağanüstü durum göz önüne alınarak, hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi için evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylıkların sağlanması, teminat dahilindeki hasarların bir bölümünün, hasar prosedürleri sonuçlanana kadar şirketlerce kendi belirleyecekleri oranlarda avans niteliğinde ödenmesi yönünde kararlar alınmıştır.

Ayrıca, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile iletişime geçilerek felaket bölgesindeki sigortalılara SMS aracılığı ile bilgilendirme süreci başlatılmış ve sigortalılarımızın iletişime geçeceği telefon numaraları kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu tavsiyeler çerçevesinde, Sigortacılık Sektörü ilgili tüm paydaşlarla işbirliği ve sağduyu içinde, gücünü, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanarak ekonomik faaliyete destek vermeye devam edecektir."

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, "Sigorta Haftası'nı 10. kez kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye'de sigorta sektörünün büyümesi ve hem ülke ekonomisi hem de sigortalılar lehine gelişmesi için çalışıyoruz. Sigorta bilincini ve farkındalığını bulunduğu noktadan yukarılara taşımak asli görevimiz." ifadelerini kullandı.

TSB'den yapılan açıklamaya Birlik, sektörün önemli buluşmalarından olan "Sigorta Haftası"nı 10. kez düzenliyor.

31 Mayıs-4 Haziran haftası boyunca birbirinden önemli konularda "Sigorta Buluşmaları" adıyla yapılacak paneller, uzaktan erişimli olarak gerçekleştirilecek.

Etkinlik çerçevesinde, sigorta sektörünün ekonomiye katkısı, Kovid-19 sürecinde ortaya konulan performans, gelecek trendleri, sağlık, trafik, alacak sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi birçok önemli alandaki yenilikler, uzmanlar tarafından ele alınacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSB Başkanı Atilla Benli, Sigorta Haftası'nın sektör için olduğu kadar mevcut ve potansiyel sigortalılar için de önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Sigorta Haftası'nı 10. kez kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye'de sigorta sektörünün büyümesi ve hem ülke ekonomisi hem de sigortalılar lehine gelişmesi için çalışıyoruz. Sigorta bilincini ve farkındalığını bulunduğu noktadan yukarılara taşımak asli görevimiz. Bu doğrultuda, sayısı 65'i bulan üye kuruluşlarımızla beraber hareket ediyor, kurumların ve bireylerin sosyal ve ekonomik hayatlarında sürdürülebilirliği sağlayacak yenilikçi sigorta yaklaşımlarının yaygınlaştırılması için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu noktada başta Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) olmak üzere Türkiye'de sigortacılığı iyileştirmek için çaba gösteren kurum ve kuruluşlara da Sigorta Haftası’nın verimli şekilde gerçekleştirilmesi yönünde verdikleri destek için şimdiden teşekkür ediyorum. "

Benli, vatandaşların sigorta konusunda daha fazla bilgilenmeleri, belirsizlikler ve riskler karşısında yenilikçi sigorta araçlarından daha fazla yararlanmaları içini yapılacak ortak farkındalık çalışmalarının son derece önemli olduğunu aktardı.

Sigortanın, güven ve gelecek anlamına geldiğini bildiren Benli, geleceğin teminat altına alınmasının ancak sigorta ile mümkün olacağının altını çizdi.

– Etkinlik çevrim içi gerçekleşecek

Verilen bilgiye göre, Sigorta Buluşmaları 31 Mayıs’ta başlıyor.

Sigorta Haftası'nın ilk günü olan 31 Mayıs'taki açılış panelinde, gazeteci Hakan Çelik'in moderatörlüğünde bir araya gelecek TSB Başkanı Atilla Benli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, 2021'de sigortanın Türkiye ekonomisine katkısını, sektörden beklentileri ve sigortanın sunabileceği fırsatları ele alacak.

2 ve 4 Haziran tarihlerinde de konusunda uzman konukların katılımıyla devam edecek panellerde, sigortacılığı ilgilendiren hemen her konuya değinilecek.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, ekonomi uzmanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ve Kovid-19 pandemisi ile ilgili değerlendirmeleriyle ön plana çıkan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu panel serisinin konukları arasında yer alırken, Sigorta Haftası programı ve paneller, özel hazırlanan https://sigortahaftasi.com/ sitesinden takip edilebilecek.