TSPB 7. Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı

İSTANBUL(AA) – Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından 2014 yılından bu yana düzenlenen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmasına başvurular 15 Şubat’ta başladı.

TSPB'den yapılan açıklamaya göre, Birliğin bütçe, birikim ve sermaye piyasasında yatırım kavramlarının bireysel ve toplumsal önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği kısa film yarışmasına başvurular 26 Nisan'a kadar devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir büyümenin sağlanması için bütçe, birikim ve yatırım bilincinin genişletilip, güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Eraslan, TSPB olarak finansal okuryazarlık bilincini geliştirmek için iletişim, eğitim ve etkinliklerle çok yönlü faaliyetler yürüttüklerini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

"2014 yılından bu yana her yıl düzenlediğimiz “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması ile de insanların tutum, davranış ve düşüncelerini değiştirmekte güçlü bir role sahip olan sinema ile ülkemizde bütçe, birikim ve yatırım bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Birlik olarak kısa film yarışması ile ülkemizde sermaye piyasasına yatırım bilincinin geliştirilmesinde sanatın toplumsal dönüşümdeki sihirli gücünü yanımıza almaktan çok mutluyuz. Geçen senelerde Türkiye’nin her bölgesinden yoğun ilgi gören yarışmamızı bu sene ‘Geleceği keyifli, huzurlu ve güvenli hale getirmenin sırrı’ sloganıyla düzenliyoruz."

– İlk üçe girenlere toplam 30 bin lira değerinde yatırım fonu varlık dağılımı verilecek

Açıklamada verilen bilgiye göre, bu yıl yedincisi gerçekleşecek yarışmada ödül alan birinci filme 12 bin 500 TL, ikinci filme 10 bin TL, üçüncüye ise 7 bin 500 TL tutarında yatırım fonu varlık dağılımı verilecek. Yarışmada, ayrıca 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden Cüneyt Cebenoyan adına da “Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü” verilecek. Özel Jüri Ödülünü kazanan yönetmen ise 5 bin TL değerindeki yatırım fonu varlık dağılımının sahibi olacak. Ayrıca yarışmada ilk 10’a girenler, yarım günlük sinema unsurları üzerine konunun uzmanıyla yapılacak bir söyleşiye katılma hakkı kazanacak.

Katılımın ücretsiz olacağı yarışmaya adaylar, "www.kameraelindegelecegincebinde.com" internet sitesi üzerinden kayıt oluşturarak başvuru sağlayabilecek. Filmlerin dilinin Türkçe veya Türkçe altyazılı olması ve üç dakikayı geçmemesi gerekiyor.

Bu yılki yarışmasının konusu, “Kapalı Gişe Yaşamlar” olacak. Yarışma kapsamında belirlenen 26 kelimeden en az 10 tanesi kullanılarak, yatırım yaparak geleceği güvence altına almanın öneminin anlatılması bekleniyor. Yarışmaya katılmak için belirlenen 26 kelime şunlar:

"Bütçe, birikim, yatırım, birikim ve yatırım hedefi, yaşam süresinin uzaması, hisse senedi yatırım fonu, kitle fonlaması, robo danışmanlık, sürdürülebilirliğin finansmanı, etki yatırımları, gelecek ve risk, finansal planlama, emeklilik, portföy ve portföy dağılımı, yatırım vadesi (kısa, orta, uzun), pay (hisse), borçlanma aracı yatırım fonu, tahvil, kira sertifikası, bireysel emeklilik, aracı kurum, portföy yönetim şirketi, banka, yatırım danışmanı, sosyal medya dolandırıcılığı/tehlikeleri, kadınların finansal okuryazarlığı."

Bu yılki filmler oluşturulan ana jüri, TSPB jürisi, sektör jürisi ve halk jürisi tarafından değerlendirilecek. Ana jüride; Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Kurgu Atölyesi, Belgesel Film Yapımı ve Kurmaca Film Yapımı konusunda ders veren Alp Birol, Sinema Yazarları Derneği Başkanı ve sinema yazar ve eleştirmeni Murat Özer, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel ile Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Vardan yer alacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) -Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteklediği, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin tanıtım toplantısı, sinema, kültür, sanat ve medya dünyasından birçok ismin katılımıyla Yedikule Hisarı’nda yapıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Fidan Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Başer, Siyer Vakfı tarafından 2013’ten bu yana düzenlenen “Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması”yla Hz. Muhammed’i insanlara sinema aracılığıyla anlatmaya çalıştıklarını ve yarışmanın bu alanda bir ilki gerçekleştirdiğini ifade etti.

Başer, yarışmaya geçen yıllarda “Animasyon”, “Senaryo” ve “Belgesel” kategorilerinin eklendiğini belirterek, “İnşallah bu yıldan itibaren kısa film yarışmamız artık festival olarak yoluna devam edecek. Kısa film yarışmamızın yanı sıra insana yatırımı önemsediğimiz için yine aynı yıllarda başlatmış olduğumuz Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nde ilk yıllarda teorik olarak başlattığımız çalışmalar, yıllar içerisinde gelişerek senaryo, yönetmenlik, kısa film, görüntü yönetmenliği ve birçok dalda atölyeler oluşturarak, bugün yüzlerce gencimizin eğitim aldığı ve onlarca kısa filmin çekildiği bir sanat merkezi haline dönüştü.” dedi.

Akademi bünyesinde kurdukları “Anlam Arayışı Atölyesi”ne de değinen Başer, şöyle devam etti:

“Gençlerimizin sadece teknik gelişimine değil, aynı zamanda manevi değerlerinin arttırılmasına da gayret göstermiş ve bunu üzerimize bir borç bilmiş olmaktayız. Sinema akademimiz inşallah çok yakın zaman içerisinde animasyon atölyesi, oyunculuk akademisi, yazarlık okulu gibi birçok farklı atölyeyi ve etkinliği de kendi bünyesinde barındırmak için çalışmalarına başlamış ve devam etmektedir. Siyer Vakfı olarak işte tüm bu çalışmaların çıtasını daha yukarıya çıkarabilmek adına ve aynı zamanda yeni projeleri hayata geçirebilmek için arkadaşlarımızla Fidan Sanat Vakfı adında yepyeni bir vakıf kurduk.”

“Son Taslak bölümünde 7 projeye 200 bin lira destek”

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali (ARUFF) Direktörü Cemil Nazlı, yarışmanın her sene başka bir tema ile eser kabul ettiğine işaret etti.

Yarışmanın bu yıl festival olarak devam etmesi sebebiyle kavramsal bir temanın olmayacağını dile getiren Nazlı, yapımlarda İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in hayatının herhangi bir alanına değinilerek güzel ahlakının işlenebileceğini ve bunu kısa filmcilerinin ufuk, vizyon, kabiliyet ve görsel sunum becerilerine bıraktıklarını duyurdu.

Nazlı, festivalin 4 bölümden oluştuğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Birinci bölüm ulusal ve uluslararası yarışma bölümü. İkinci bölümü kısa film yapım destek ve proje geliştirme bölümü. Üçüncü kısım etkinlikler, dördüncü kısım da gala ve ödül gecesi olacak. Bu sene, geçen yıl olduğu gibi toplam ödülümüz 100 bin lira. Festivalin ‘Son Taslak’ kısmında da yedinci yılda olduğumuz için 7 projeye destek vermek istedik, 7 projeye toplam 200 bin lira destek dağıtacağız. Festival etkinliklerimiz de olacak. 21-27 Kasım arasında açılış programımız, açılış gösterimiz, söyleşilerimiz, ustalık sınıflarımız, sinemacı kardeşlerimizin katılımcıları yetiştirecekleri atölyelerimiz olacak. Festival yarışma, özel seçki ve dünya seçkisi gösterimlerimiz de olacak.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü adına programda konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, sinemanın sadece sunumda alternatif bir arayış olmadığının altını çizerek, “Aynı zamanda ıslah ve kavram ile bir dünyayı aktarma aracıdır. Sinemamızın bu konuda yoğunlaşmasını önemsiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Festivalin “Son Taslak” diye adlandırılan Endüstri bölümüne “Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği” sağlayan TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven de festivallerin yarışma bölümlerinin çok kıymetli ama bunun yanında proje geliştirme aşamasındaki sinopsis, senaryoların desteklenmesi kısımlarının da kendileri için önemli olduğunu dile getirerek, bu aşamada desteklenen projelerin hem Türkiye’de hem de dünyada karşılık bulmaya başladığını anlattı.

ARUFF Ulusal Bölüm Jüri Başkanı Atalay Taşdiken, kaybedilen vicdanın, merhametin, kültür ve inanca dair ne kadar haslet varsa yeni kuşak genç sinemacılar tarafından yeniden hayata kazandırılacağını, sadece bu topraklarda değil, dünyanın birçok yerinde insanların silkelenip bir şeyleri hatırlatmaya sevk edeceği eserlerin de bu platformdan çıkacağını gördüklerini ve bundan gurur duyduklarını ifade etti.

ARUFF Son Taslak Endüstri Bölüm Direktörü Belkıs Bayrak ise bu bölümde Ulusal Kısa Film Yapım Desteği ve Uluslararası Proje Geliştirme Desteği başlık altında iki kategori tasarladıklarını belirterek, “Ulusal Kısa Film Yapım Desteği’nde Türkiye’deki desteklerden farklı olarak aslında bu destek miktarını alan proje sahibi filmini çeksin ve biz de filminin gösterimine ev sahipliği yapalım istedik. Bu kısımda belirlediğimiz 3 proje var ama 4 proje de olabilir. Bunu ilerleyen süreçte göreceğiz.” diye konuştu.

Bayrak, Uluslararası Proje Geliştirme Desteği’nde de henüz senaryolaştırılmamış, fakat hikayeleri belli olan projeleri senaryolaştırarak geliştireceklerini söyledi.

Programa konuk olan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, yönetmen İsmail Güneş, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, sinema yazarı İhsan Kabil, Bağımsız Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Yazıcı da konuşma yaptı.

Festival prodüksiyon ekibi tarafından hazırlanan tanıtım filminin de gösterildiği programa Anar Araştırma Genel Müdürü Kemal Kaptaner, yapımcı Ümit Sönmez, yönetmen ve sinema yazarı Abdulhamit Güler, yönetmen Yeşim Tombaz Güler, sinema yazarı Suat Köçer, yönetmen Murat Çeri, yönetmen Seyid Çolak, oyuncular Ali Nuri Türkoğlu Muhammed Emre Kaya, Burak Haktanır, Yiğit Ege Yazar’ın yanı sıra, yerli ve yabancı çok sayıda sinema ve sektör temsilcisi katıldı.

Festivalde toplam 300 bin lira ödül dağıtılacak

Festival kapsamında Ulusal En İyi Kısa Kurmaca Film’e 25 bin, Ulusal En İyi Kısa Belgesel’e 15 bin, Ulusal En İyi Kısa Animasyon’a 10 bin lira ödül verilecek.

Uluslararası kategoride ise En İyi Kısa Film’e 25 bin, En İyi Kısa Belgesel’e 15 bin ve En İyi Kısa Animasyon’a 10 bin lira takdim edilecek.

“Son Taslak” bölümünde de 7 projeye 200 bin Türk lirası değerindeki “Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği” genç sinemacıların olacak.

Yarışmaya “www.alemlererahmetfilm.com” internet sitesi üzerinden 31 Ekim’e kadar başvurular kabul edilecek.

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), bütçe, birikim ve sermaye piyasalarında yatırımın önemi konusunda farkındalık yaratarak, ülkemizde finansal okuryazarlık bilincini sağlamak amacıyla düzenlediği ve bu yıl yedincisini gerçekleştirdiği "Kamera Elinde Geleceğin Cebinde" kısa film yarışmasına yoğun ilgi nedeniyle son başvuru tarihi 28 Mayıs'a alındı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, TSPB tarafından 2014 yılından bu yana düzenlenen "Kamera Elinde Geleceğin Cebinde" kısa film yarışmasının bu yıl yedincisi gerçekleştiriliyor.

15 Şubat’ta başlayan TSPB’nin bütçe, birikim ve sermaye piyasasında yatırım kavramlarının bireysel ve toplumsal önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği kısa film yarışmasına gelen yoğun ilgi nedeniyle, başvurular 28 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Yarışma başvuruları online olarak www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesine yapılabiliyor.

– Ödül, toplamda 35 bin TL tutarında yatırım fonu olacak

Açıklamada verilen bilgilere göre, yarışma, yurt içi ve yurt dışından 18 yaşını doldurmuş herkesin katılımına açık olacak. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya adaylar www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden kayıt oluşturarak başvuru yapabilecek. Filmlerin dilinin Türkçe veya Türkçe altyazılı olması ve üç dakikayı geçmemesi gerekiyor.

Yarışmada ödül alan birinci filme 12 bin 500 TL, ikinci filme 10 bin TL, üçüncüye ise 7 bin 500 TL tutarında yatırım fonu verilecek.

Yarışmada 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden Cüneyt Cebenoyan adına da "Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü (Dördüncülük Ödülü)" verilecek.

Özel Jüri Ödülünü kazanan yönetmen ise 5 bin TL değerindeki yatırım fonunun sahibi olacak. Ayrıca yarışmada ilk 10’a girenler, yarım günlük "sinema unsurları" üzerine İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden Prof. Dr. Murat İri ile Medcezir, Ufak Tefek Cinayetler, Menajerimi Ara gibi izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin’in yapacağı söyleşiye katılma hakkı kazanacak.

– Geleceği güvence altına almanın öneminin anlatılması bekleniyor

Yarışma kapsamında belirlenen 26 kelimeden en az 10 tanesi kullanılarak, 3 dakikayı geçmemek şartıyla yapılması istenen filmlerde katılımcılardan, yatırım yaparak geleceği güvence altına almanın öneminin anlatılması bekleniyor.

Söz konusu kelimeler, "Bütçe, birikim, yatırım, birikim ve yatırım hedefi, yaşam süresinin uzaması, hisse senedi yatırım fonu, kitle fonlaması, robo danışmanlık, sürdürülebilirliğin finansmanı, etki yatırımları, gelecek ve risk, finansal planlama, emeklilik, portföy ve portföy dağılımı, yatırım vadesi (kısa, orta, uzun), pay (hisse), borçlanma aracı yatırım fonu, tahvil, kira sertifikası, bireysel emeklilik, aracı kurum, portföy yönetim şirketi, banka, yatırım danışmanı, sosyal medya dolandırıcılığı/tehlikeleri ve kadınların finansal okuryazarlığı" şeklinde belirlendi.

– "Bütçe, birikim ve sermaye piyasalarında yatırımın önemini kısa film ile anlatmalarını istiyoruz"

TSPB Genel Sekreteri İlkay Arıkan, kısa film yarışması ile ülkemizde finansal okuryazarlık bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirterek, "Gelen yoğun ilgi nedeniyle yarışmaya başvuru süresini 28 Mayıs’a kadar uzattık. Ülkemizde bütçe, birikim ve sermaye piyasalarında yatırım bilincini geliştirmek için sinemaya ilgisi olan herkesi kısa filmlerle yarışmaya katılmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu yıl yedincisi gerçekleştirilen "Kamera Elinde Geleceğin Cebinde" kısa film yarışmasında temanın "Kapalı Gişe Yaşamlar" olduğunu hatırlatan Arıkan, yapılacak filmlerde "Geleceği keyifli, huzurlu ve güvenli hale getirmenin sırrı"na yanıt arandığını belirtti.

Arıkan, şunları kaydetti:

"2014 yılından bu yana aralıksız sürdürdüğümüz 'Kamera Elinde Geleceğin Cebinde' kısa film yarışmasına bugüne kadar Türkiye’nin dört bir köşesinden yüzlerce genç yaptığı filmlerle dereceye girerek yatırım fonu kazandı. Bu yıl da dereceye girecek film yönetmenleri toplamda 35 bin TL’ye varan yatırım fonu kazanacak. Gençlerimizin kısa filmleriyle ülkemizde finansal okuryazarlık bilincinin oluşturulmasına büyük katkıları olacaktır."