TSPB'den “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin (TSPB) bütçe, birikim ve sermaye piyasalarında yatırımın önemi konusunda farkındalık oluşturarak Türkiye'de finansal okuryazarlık bilincini sağlamak amacıyla 7 yıldır düzenlediği "Kamera Elinde Geleceğin Cebinde" kısa film yarışmasında finale kalan ilk 10 film, halk oylamasına sunuluyor.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 15 Şubat'ta başladığı ve 28 Mayıs'ta sona erdiği yarışmaya, Türkiye'nin dört bir yanından toplam 108 film katıldı.

Yarı final değerlendirmelerinin tamamlandığı kısa film yarışmasında, finale kalan ilk 10 film belli oldu. Yarışmada ilk 10'a giren filmin yönetmenleri, yarım günlük sinema unsurları üzerine İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü'nden Prof. Dr. Murat İri ile "Medcezir", "Ufak Tefek Cinayetler", "Menajerimi Ara" gibi izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin'in yapacağı söyleşiye katılma hakkı kazanmış oldu.

Finale kalan ilk 10 film, "ana jüri", "TSPB jürisi", "sektör jürisi" ve "halk jürisi" olmak üzere 4 ayrı grup tarafından değerlendirilecek. İlk 4'e giren filmler, söz konusu jüri grupları tarafından yapılan oylamayla belirlenecek.

Yarışmanın bilinirliğine katkı sağlaması ve etkileşimi artırması amacıyla geçen yıl başlatılan halk oylamasına bu yıl da devam edilecek.

Yarı final değerlendirmeleri sonrası finale kalan ilk 10 film, halk oylamasına sunulacak. Oylamaya katılan 300 kişiye bir ay geçerli olmak üzere 4 GB internet hediye edilecek.

Halk oylamasına katılmak isteyen kişiler, www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesinde yer alan "halk oylamasına katıl" butonu üzerinden kendi isimlerine kayıt açarak finale kalan 10 filmi, 4 Temmuz Pazar saat 23.59'a kadar oylayabilecek.

Oylamalar 100 üzerinden yapılacak olup katılımcılardan teknik, içerik ve etki kriterlerine göre puanlama yapmaları bekleniyor. Ayrıca, puanlamaların sonuca etki edebilmesi için finale kalan 10 filmin tamamının oylanması gerekiyor.

www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden halk jürisi ve ana jüri, TSPB jürisi ile sektör jürisi tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucu birinci olan film 12 bin 500 TL, ikinci olan film 10 bin TL, üçüncü olan film 7 bin 500 TL değerindeki yatırım fonunun sahibi olacak.

Dördüncü olan film ise "Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü (Dördüncülük Ödülü)" olarak 5 bin TL değerinde yatırım fonu kazanacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkati çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2021 yılı başvuruları başladı.

Sabancı Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, “Konu Uzun Film Kısa” sloganı ile 6'ncısı gerçekleştirilecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın teması “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” olarak belirlendi. Bu yıl Kısa Film Yarışması’na başvurular 19 Kasım tarihine kadar yapılabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, uzun bir süredir etkileri hayatın her alanında hissedilen salgının çalışma hayatını derinden etkilediğini belirterek, "Dünyanın normal dijitalleşme hızını öngörülerin çok üzerine çıkararak neredeyse her yaş grubundan insanı dijital dünyaya daha aşina hale getirdi. Araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda dijitalleşme, makinelerin ve yapay zekanın insan gücünün yerini alması ile birlikte bazı meslekler yeni dünya düzenine uygun şekilde dönüşüm yaşayacak. Dünya Ekonomik Forumu’nun incelediği istatistikler, mühendislik, bulut bilgi işlem ve ürün geliştirme alanlarındaki hızlı iş artışına işaret ediyor ve teknolojik değişimin hızlanması sayesinde 97 milyon yeni iş kolu yaratılacağı tahmin ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Araştırmaların gelecek 25 yılda var olan mesleklerin yüzde 47’sinin ortadan kalkacağını gösterdiğine dikkati çeken Safkan, “Pandemi ile önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen hızlı dijitalleşmenin belki de bir provasını yaşadık. Önümüzdeki dönemlerde yapay zeka ve makineleşme ile bazı mesleklerde büyük değişimler yaşanacak. Sonuçlarını artık somut olarak deneyimlediğimiz ‘dijital eşitsizlik’ ise önlenmesi için çalışılması gereken yeni bir konu oldu. Dijital beceri eksikliği nedeniyle bireylerde oluşabilecek kaygıları ancak eğitim sistemi ile giderebiliriz.

Eğitim sisteminin yeni dünya düzeninde ihtiyaç duyulacak görev ve teknolojilere odaklı gelişmesi ve mevcut kariyer planlamalarının bu değişimler göz önüne alınarak yapılması gerekiyor. Biz de Sabancı Vakfı olarak dönüşüm yaşayan yeni dünyayı daha iyi anlamak için bu yıl Kısa Film Yarışmamızın temasını ‘Yeni Dünyada Yeni Meslekler’ olarak belirledik. Genç sinemacıları, değişen meslekleri ve önümüzdeki dönemde yeni çalışma düzeninin getirebileceği fırsatları ve güçlükleri beyaz perdeye taşımaya davet ediyoruz. Sanatın dönüştürücü gücü ve yönetmenlerin yaratıcı bakış açısı ile yeni dünyanın değişen mesleklerini ve hayatımıza etkilerini gündeme taşımak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan da yarışmanın sinemacılar için önemli yaratıcı fırsatların oluştuğu bir platform olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, "Bu yılın teması 'Yeni Dünyada Yeni Meslekler', yaratıcıların hayal dünyasında, yeni dünya düzeninin gereklerini ve buna bağlı olarak ihtiyaçlarını hissedip düşüncelerini özgürce, özgün bir sinema diliyle anlatmalarını amaçlıyor. Bu yılın filmlerini de heyecanla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

-Son başvuru tarihi 19 Kasım

Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması için başvurular 19 Kasım 2021’e kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve yeni meslekler konusunu ele alması gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak. Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor.

Yeni dünya düzeninde dijitalleşme ve yapay zeka ile birlikte gelen yeni mesleklerin ve kaybolacak iş kollarının hayatımızdaki etkilerini ve bu konuda yapılması gerekenleri en iyi şekilde sunan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 25 bin TL, ikincisine 20 bin TL, üçüncüsüne 15 bin TL ödül verilecek. Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.

İSTANBUL (AA) -Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteklediği, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin tanıtım toplantısı, sinema, kültür, sanat ve medya dünyasından birçok ismin katılımıyla Yedikule Hisarı’nda yapıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Fidan Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Başer, Siyer Vakfı tarafından 2013’ten bu yana düzenlenen “Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması”yla Hz. Muhammed’i insanlara sinema aracılığıyla anlatmaya çalıştıklarını ve yarışmanın bu alanda bir ilki gerçekleştirdiğini ifade etti.

Başer, yarışmaya geçen yıllarda “Animasyon”, “Senaryo” ve “Belgesel” kategorilerinin eklendiğini belirterek, “İnşallah bu yıldan itibaren kısa film yarışmamız artık festival olarak yoluna devam edecek. Kısa film yarışmamızın yanı sıra insana yatırımı önemsediğimiz için yine aynı yıllarda başlatmış olduğumuz Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nde ilk yıllarda teorik olarak başlattığımız çalışmalar, yıllar içerisinde gelişerek senaryo, yönetmenlik, kısa film, görüntü yönetmenliği ve birçok dalda atölyeler oluşturarak, bugün yüzlerce gencimizin eğitim aldığı ve onlarca kısa filmin çekildiği bir sanat merkezi haline dönüştü.” dedi.

Akademi bünyesinde kurdukları “Anlam Arayışı Atölyesi”ne de değinen Başer, şöyle devam etti:

“Gençlerimizin sadece teknik gelişimine değil, aynı zamanda manevi değerlerinin arttırılmasına da gayret göstermiş ve bunu üzerimize bir borç bilmiş olmaktayız. Sinema akademimiz inşallah çok yakın zaman içerisinde animasyon atölyesi, oyunculuk akademisi, yazarlık okulu gibi birçok farklı atölyeyi ve etkinliği de kendi bünyesinde barındırmak için çalışmalarına başlamış ve devam etmektedir. Siyer Vakfı olarak işte tüm bu çalışmaların çıtasını daha yukarıya çıkarabilmek adına ve aynı zamanda yeni projeleri hayata geçirebilmek için arkadaşlarımızla Fidan Sanat Vakfı adında yepyeni bir vakıf kurduk.”

“Son Taslak bölümünde 7 projeye 200 bin lira destek”

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali (ARUFF) Direktörü Cemil Nazlı, yarışmanın her sene başka bir tema ile eser kabul ettiğine işaret etti.

Yarışmanın bu yıl festival olarak devam etmesi sebebiyle kavramsal bir temanın olmayacağını dile getiren Nazlı, yapımlarda İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in hayatının herhangi bir alanına değinilerek güzel ahlakının işlenebileceğini ve bunu kısa filmcilerinin ufuk, vizyon, kabiliyet ve görsel sunum becerilerine bıraktıklarını duyurdu.

Nazlı, festivalin 4 bölümden oluştuğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Birinci bölüm ulusal ve uluslararası yarışma bölümü. İkinci bölümü kısa film yapım destek ve proje geliştirme bölümü. Üçüncü kısım etkinlikler, dördüncü kısım da gala ve ödül gecesi olacak. Bu sene, geçen yıl olduğu gibi toplam ödülümüz 100 bin lira. Festivalin ‘Son Taslak’ kısmında da yedinci yılda olduğumuz için 7 projeye destek vermek istedik, 7 projeye toplam 200 bin lira destek dağıtacağız. Festival etkinliklerimiz de olacak. 21-27 Kasım arasında açılış programımız, açılış gösterimiz, söyleşilerimiz, ustalık sınıflarımız, sinemacı kardeşlerimizin katılımcıları yetiştirecekleri atölyelerimiz olacak. Festival yarışma, özel seçki ve dünya seçkisi gösterimlerimiz de olacak.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü adına programda konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, sinemanın sadece sunumda alternatif bir arayış olmadığının altını çizerek, “Aynı zamanda ıslah ve kavram ile bir dünyayı aktarma aracıdır. Sinemamızın bu konuda yoğunlaşmasını önemsiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Festivalin “Son Taslak” diye adlandırılan Endüstri bölümüne “Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği” sağlayan TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven de festivallerin yarışma bölümlerinin çok kıymetli ama bunun yanında proje geliştirme aşamasındaki sinopsis, senaryoların desteklenmesi kısımlarının da kendileri için önemli olduğunu dile getirerek, bu aşamada desteklenen projelerin hem Türkiye’de hem de dünyada karşılık bulmaya başladığını anlattı.

ARUFF Ulusal Bölüm Jüri Başkanı Atalay Taşdiken, kaybedilen vicdanın, merhametin, kültür ve inanca dair ne kadar haslet varsa yeni kuşak genç sinemacılar tarafından yeniden hayata kazandırılacağını, sadece bu topraklarda değil, dünyanın birçok yerinde insanların silkelenip bir şeyleri hatırlatmaya sevk edeceği eserlerin de bu platformdan çıkacağını gördüklerini ve bundan gurur duyduklarını ifade etti.

ARUFF Son Taslak Endüstri Bölüm Direktörü Belkıs Bayrak ise bu bölümde Ulusal Kısa Film Yapım Desteği ve Uluslararası Proje Geliştirme Desteği başlık altında iki kategori tasarladıklarını belirterek, “Ulusal Kısa Film Yapım Desteği’nde Türkiye’deki desteklerden farklı olarak aslında bu destek miktarını alan proje sahibi filmini çeksin ve biz de filminin gösterimine ev sahipliği yapalım istedik. Bu kısımda belirlediğimiz 3 proje var ama 4 proje de olabilir. Bunu ilerleyen süreçte göreceğiz.” diye konuştu.

Bayrak, Uluslararası Proje Geliştirme Desteği’nde de henüz senaryolaştırılmamış, fakat hikayeleri belli olan projeleri senaryolaştırarak geliştireceklerini söyledi.

Programa konuk olan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, yönetmen İsmail Güneş, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, sinema yazarı İhsan Kabil, Bağımsız Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Yazıcı da konuşma yaptı.

Festival prodüksiyon ekibi tarafından hazırlanan tanıtım filminin de gösterildiği programa Anar Araştırma Genel Müdürü Kemal Kaptaner, yapımcı Ümit Sönmez, yönetmen ve sinema yazarı Abdulhamit Güler, yönetmen Yeşim Tombaz Güler, sinema yazarı Suat Köçer, yönetmen Murat Çeri, yönetmen Seyid Çolak, oyuncular Ali Nuri Türkoğlu Muhammed Emre Kaya, Burak Haktanır, Yiğit Ege Yazar’ın yanı sıra, yerli ve yabancı çok sayıda sinema ve sektör temsilcisi katıldı.

Festivalde toplam 300 bin lira ödül dağıtılacak

Festival kapsamında Ulusal En İyi Kısa Kurmaca Film’e 25 bin, Ulusal En İyi Kısa Belgesel’e 15 bin, Ulusal En İyi Kısa Animasyon’a 10 bin lira ödül verilecek.

Uluslararası kategoride ise En İyi Kısa Film’e 25 bin, En İyi Kısa Belgesel’e 15 bin ve En İyi Kısa Animasyon’a 10 bin lira takdim edilecek.

“Son Taslak” bölümünde de 7 projeye 200 bin Türk lirası değerindeki “Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği” genç sinemacıların olacak.

Yarışmaya “www.alemlererahmetfilm.com” internet sitesi üzerinden 31 Ekim’e kadar başvurular kabul edilecek.