Tüpraş'ın “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıfları açıldı

KOCAELİ (AA) – Tüpraş'ın, "Mesleki Eğitimde 21. Yüzyıl Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle rafinerilerinin bulunduğu 4 ildeki 30 ortaöğretim okulunda kurduğu "Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri" sınıfları açıldı.

Kocaeli Şehit Alper Al Ortaokulunda düzenlenen sembolik törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, artık ana okul, ilkokul ve ortaokulların ülkelerin sanayi yatırımları ve inovasyonlarından bağımsız olmadığını söyledi.

Özgüveni yüksek, güçlü, dinamik ve yaratıcı düşünen beyinlere ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Gençoğlu, "Yeni eğitim hatırlamayı değil yenilikçiliği ve yaratıcılığı ön plana çıkarıyor. Bunun esasında da üretimi merkeze alıyor. Çocukların daha ana okullarında edinmiş oldukları yaratıcılık becerisi, geliştirmeye başladıkları el becerileri, zihinsel becerilerle birleştiğinde inovatif ve değişimi merkeze alan 21. yüzyıl dünyasının benimsediği gençliği yetiştirmiş olacağımıza inanıyoruz." diye konuştu.

Müfredatın temel aks bağlamında bunun üzerine oturduğunu aktaran Gençoğlu, ahşap ve metal atölyelerinde öğrencilerin bu malzemeleri erken yaşlarda tanıdığını kaydetti.

Gençoğlu, okullardaki tasarım ve beceri atölyelerinin bu eksiği kapatacağını belirterek, "Klasik eğitim anlayışından ziyade dünyadaki eğitimde inovasyonu merkeze almış ülkelerin yetişmiş olduğu çağdaş eğitim anlayışına bu sayede geçeceğimize inanıyoruz. Temel inancımız buradaki kuruluşlarla ülkemizin en ücra şehirlerindeki okullarımızda da bu tür tasarım ve beceri atölyelerinin sayısını artırabilmektir. Tasarım ve beceri atölyeleri, çocuklarımızın 'Okulum tam da bunu benim için yapmış.' dediği şeylerdir. Bu bazıları için müzik, bazıları için resim atölyeleridir." ifadesini kullandı.

– "Değişim dünyayı etkileyen en önemli dinamiklerden biri"

Koç Holding Üst Yöneticisi Levent Çakıroğlu, değişimin içinde bulundukları dönemde dünyayı etkileyen en önemli dinamiklerden biri olduğunu söyledi.

Özellikle dijital teknolojilerin yaşam tarzlarını, tüketim alışkanlıklarını ve iş modellerini sürekli değiştirdiğini aktaran Çakıroğlu, bu sebeple de bu büyük dönüşümün dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırıldığını kaydetti.

Çakıroğlu, dördüncü sanayi devrimini Türkiye açısından önemli bir fırsat penceresi olarak gördüğünü vurgulayarak, "Doğru hazırlıklar zamanında yapılırsa ve başta insan kaynağımız olmak üzere ihtiyaç duyulan yatırımlar zamanında gerçekleştirilirse hem ülkemizin hem de şirketlerimizin rekabetçi güçlerini artıracaklarını düşünüyorum." diye konuştu.

Çocukların ve gençlerin çağın gerektiği yetkinliklerle donatılmaları ve iş hayatına hazırlanmalarının hayati önem taşıdığını vurgulayan Çakıroğlu, "Bu çok önemli konuda da devlet ve özel sektör iş birliğinin elzem olduğuna inanıyoruz." dedi.

Çakıroğlu, Koç Topluluğu olarak 2006 yılında Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi'ne başlarken ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için ellerini taşın altına koyduklarını aktararak şöyle devam etti:

"14 yılın ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve IBM'le iş birliği yaparak yeni bir protokole imza attık. Böylelikle Mesleki Eğitimde 21. Yüzyıl Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi'ni hayata geçirdik. Bu iş birliği öğrenci ve öğretmenlere yönelik davranışsal ve teknik becerileri geliştirmeyi hedefliyor. Mesleki ve teknik liselerde Endüstri 4.0 dönüşümünün sağlanmasına yenilikçi bir okul ve sektör iş birliği modelini ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu model öğrenci, öğretmen ve sektör temsilcilerinin birlikte öğrenmesini, düşünmesini ve üretmesini esas alıyor.

Projenin ilk yılında kazandığımız öğrenimlerle Milli Eğitim Bakanlığıyla iş birliğinde halen Türkiye'de 450 bin öğrencinin yararlandığı ve 54 bin öğretmenin uyguladığı mesleki eğitim dersinin müfredatının yenilenmesi çalışmalarına katkı sağlıyoruz. Eş zamanlı olarak mesleki eğitimde tasarım beceri atölyesi standartlarını geliştirmek üzere örnek bir atölye tasarladık ve uygulama çalışmalarını başlattık. Geldiğimiz noktada mesleki eğitim noktasındaki tecrübelerimiz bizi Endüstri 4.0 dünyasında 'Meslek lisesi memleket meselesi 4.0'a' getirdi."

– "Projeyle derse ilgisi az olan öğrencilerin dahi ilgileri arttı"

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ise projenin en çok öne çıkan kazanımlarından birinin öğrencilerin sınıflara katılımındaki azim ve isteklerindeki artış olduğunu kaydetti.

Derse ilgisi az olan öğrencinin dahi ilgisinin artığını tespit edildiğini aktaran Yelmenoğlu, şöyle devam etti:

"Çocuklarımızın araştıran, sorgulayan nesiller olma yolunda enerjilerinin ve yeni bakış açısı getirme çabalarının arttığı, detaylara daha fazla dikkat edip daha aktif oldukları gözlemlendi. Neredeyse bütün okullarımızda, öğrencilerimizin olumsuz davranışlarının azaldığı, kendilerine öz güvenlerinin arttığı görüldü. Okul birincisi olan bir öğrencimizin teknoloji tasarım öğretmeni olmaya karar vermesi, bir öğrencimizin projeye katıldıktan sonra bilim teknik lisesine gitmek istemesi, bir başka öğrencimizin okulda hazırladıkları projeyi üniversite öğrencilerine sunmak üzere üniversiteye davet edilmesinden büyük gurur duyduk. Aynı şekilde evde eğitim alan bir özel eğitim öğrencimizin bu sınıflar aracılığıyla TÜBİTAK projesi hazırlaması, projemizin öğrencilere dokunmaya başladığını gösteren somut verilerden sadece birkaçı."

Konuşmaların ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Levent Çakıroğlu ve diğer holding yöneticilerine plaket takdim etti.

Protokol üyeleri, daha sonra açılışı yapılan sınıfı ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Mitsubishi Electric Türkiye tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikte Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerine iş birlikçi robot teknolojileri anlatıldı.

Mitsubishi Electric Türkiye'nin açıklamasına göre, şirket, Manisa Celal Bayar Üniversitesi iş birliğiyle "İleri Robot ve İş Birlikçi Robot Teknolojileri" konulu bir webinar düzenledi.

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Robot Ürün Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu, çevrim içi etkinlikte şirketin robot sistemleri ve kolaboratif robot teknolojilerinin kullanım alanları hakkında güncel bilgileri geleceğin mühendis adayları öğrencilerle paylaştı.

Üretim felsefesinin tamamen değiştiğini, artık daha esnek ve daha akıllı araçlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Ömerdedeoğlu, tüketim alışkanlıklarının artık tamamen değiştiğini ve ihtiyaçların da buna bağlı olarak çeşitlendiğini bildirdi.

Kullanılan telefondan kıyafetlere kadar kişiselleştirilmiş ürünlerin artık daha fazla ilgi gördüğünü ve son kullanıcının karar verme yetkisinin giderek arttığını kaydeden Ömerdedeoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Sürekli değişen tüketici taleplerine cevap verebilmek, üretim kapasitesini artırabilmek ve rekabet edebilmek için fabrikalara daha esnek ve daha akıllı mühendislik sistemleri entegre etmemiz gerekiyor. Kişiselleştirilmiş üretimin yanı sıra fabrikalarda karlılığın artması ve operasyonel giderlerin azalması için de akıllı mühendislik teknolojilerine yatırım yapmak, akıllı bulut sistemleriyle entegre çalışabilmek ve tesisi daha güvenli hale getirebilmek kritik bir öneme sahip. Tüm bu beklentilere cevap verebilen ileri robot teknolojileri kullanımı da giderek yaygınlaşıyor ve üreticileri geleceğe hazırlıyor."

– "İyi tasarlanmış robotların hem kişiselleştirilmiş özelliklere hem de değişen üretim ve tüketim trendlerine cevap verebilmesi gerekiyor"

Necmi Ömerdedeoğlu, Mitsubishi Electric tarafından geliştirilen inovatif kolaboratif robotların özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:

"Markamız; uzun yıllardır daha hassas, hızlı ve dar alanda operasyon alanını mükemmel kullanabilen robotlara odaklanıyor. Mitsubishi Electric olarak bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özellik yazılımsal çözümlerin de markamızın tasarladığı robotlarla birlikte sunulması. İyi tasarlanmış robotların hem kişiselleştirilmiş özelliklere hem de değişen üretim ve tüketim trendlerine cevap verebilmesi gerekiyor. Esneklik, kolay adaptasyon, değişen mühendislik sistemlerine uygunluk ve insanlarla birlikte çalışabilirlik, yeni endüstri sürecinin diğer olmazsa olmazları. Bu da günümüzde kolaboratif robot kavramını gündeme getiriyor."

Ömerdedeoğlu, Mitsubishi Electric'in endüstriyel robot hassasiyetinde çalışan kolaboratif robotlarının operatörle güvenli bir şekilde görev aldığını, operatör yokken endüstriyel robotlara yakın hızlarda hassas çalışabildiğini belirtti.

Koruma sınıfı yüksek robotların endüstriyel ortamların zorlu şartlarına uyum sağlayabildiğinin altını çizen Ömerdedeoğlu, üreticilerin en yüksek düzeyde beklentilerine cevap verebildiklerini aktardı.

İSTANBUL (AA) – DOF Robotics Ticari Kurul Başkanı (CCO) Ahmet Enes Aladaş, salgın sürecinde birçok yatırımcının ayakta kalabilmek için çaba sarf ettiğini belirterek, "Son dönemde global müşterilerimizden gelen vadeli satış taleplerine biz de kulak verdik ve Türk Eximbank ile birlikte Vadeli Ticaret Modeli'ni ortaya koyduk." ifadesini kullandı.

Aladaş, müşterilerine destek olmak amacıyla Türk Eximbank ile birlikte hayata geçirdikleri Vadeli Ticaret Modeli'ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yıla hızlı bir giriş yaparak bu modeli uygulamaya koyduklarını bildirdi.

Şirket olarak satışlarının yüzde 90'dan fazlasını yurt dışında 80'i aşkın ülkeye yaptıklarını anımsatan Aladaş, müşterilerden gelen talep üzerine uzun zamandır Vadeli Ticaret Modeli üzerinde çalıştıklarını ve nisan itibarıyla bu modeli hayata geçirdiklerini aktardı.

Aladaş, DOF Robotics'in, eğlence sektörüne katma değerli, yüksek teknolojili simülatörler üreten, "markalı ihracat" mottosuyla hareket eden, yüzde 100 yerli bir şirket olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Müşterilerimizin yüzde 39'u eğlence sektörüne ve özellikle FEC diye tabir ettiğimiz aile eğlence merkezlerine yatırım yapan büyük şirketler. Yüzde 28'i ise temaparklar. Bu çoğunluk, yaptığı yatırımın karşılığını simülatörleri kurup işlettikten sonra almaya başlıyor ve bu yatırımlar bazen tek bir simülator için milyon dolarları bulabiliyor. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde ise birçok yatırımcı ayakta kalabilmek için çaba sarf ediyor. Son dönemde global müşterilerimizden gelen vadeli satış taleplerine biz de kulak verdik ve Türk Eximbank ile birlikte Vadeli Ticaret Modeli'ni ortaya koyduk."

Aladaş, artık yatırımcıların kendilerinden sipariş ettiği ürünün maliyetinin yarısını üretim esnasında, kalan yarısını ise simülatör kurulup işletmeye alındıktan tam 1 yıl sonra ödeyebileceğini, bu sayede yatırım için salgının bitmesini bekleyen müşterilere kritik süreçte destek olmayı amaçladıklarını aktardı.

– "Bu model 2021 yılı ile sınırlı kalmayacak"

Ahmet Enes Aladaş, 2021 yılında belirli sayıda simülatör için bu modeli işleteceklerini belirterek, yaklaşık 1 ay önce internet sitelerinde Yatırım Geri Dönüş Hesaplama Modülü'nü devreye aldıklarını, artık simülator satın almak isteyen müşterilerin, birkaç tıkla alacağı ürünün yatırım geri dönüş süresini hesaplayabildiğini bildirdi.

Çözüme ve kurulduğu yere göre değişmekle birlikte ortalama 2 yılda yatırım geri dönüşü sağlanabildiğini aktaran Aladaş, "Bu herhangi bir yatırım için olabilecek en iyi süre. Başka herhangi bir sektörde bu kadar hızlı yatırım geri dönüşü sağlanamıyor. Ancak ilk yatırım maliyeti yüksek olduğu için de bugüne kadar büyük yatırımcılar bu fırsatı değerlendiriyordu. Biz Vadeli Ticaret Modeli ile bu fırsatı herkese sunmuş olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Aladaş, bu fırsattan yabancı yatırımcıların faydalanabildiğini ancak Türkiye'de de vade isteyen müşterilere destek olmaya çalıştıklarını bildirdi.

– "Salgın sürecinde hedeflerini yükselten şirketiz"

DOF Robotics Ticari Kurul Başkanı Aladaş, yıllardır üretime, personele ve Ar-Ge'ye yatırım yaptıklarını ve bunun karşılığını global ödüllerle aldıklarını belirterek, salgın sürecinde de hız kesmeden yatırımlara devam ettiklerini aktardı.

Geçen yıl salgına rağmen satış hedeflerini tamamladıklarını kaydeden Aladaş, "Bu yılın ilk çeyreğinde 2020 yılı toplam satış rakamlarımızın da üzerine çıktık. Bu yıl hedeflerimiz çok yüksek ve büyük bir kararlılıkla bu hedeflere ilerliyoruz. Salgın sürecinde hedeflerini yükselten belki de tek şirketiz. Üstelik bunu en çok satış yaptığımız dönemler olan herhangi bir fuar veya etkinlik olmadan yaptık. Çok yakında yeni ürünlerimizi kullanıcıların beğenisine sunacağız ve her yıl olduğu gibi bu yıl da sektöre yön vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.