Turizm sektöründe hareketlilik devam ediyor

ANTALYA (AA) – Seyahat hareketliliğinin yeniden başlaması ve Güvenli Turizm Sertifika Programı ile “sağlıklı ve güvenli” turizmin adresi olan Türkiye, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor. Kıyı bölgelerinde yaz sezonu uzarken, iç bölgelerde ise kış sezonuna yönelik kayak ve termal turizmi hareketleniyor.

Bu yıl geçen yıla göre daha iyi bir sezon geçiren sektör, 2022’de daha fazla turisti misafir etmeyi planlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile özel sektör, turizmde 2019 rakamlarına ulaşılması için iş birliği halinde çalışmalarını sürdürüyor.

İngiltere pazarı hareketlendi

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, AA muhabirine, sektörün bu yıl geçen yıla göre özellikle aşılanma oranlarının artmasıyla daha iyi bir sezon yaşadığını söyledi.

Turist ve gelir rakamlarının geçen yılın üzerinde, rekorların kırıldığı 2019’un ise altında seyrettiğini belirten Çorabatır, İngiltere’nin Türkiye’yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkarmasıyla bu pazarın da hareketlendiğini dile getirdi.

İngilizlerin 2022 tatil planları için rezervasyonlara başladıklarını ifade eden Çorabatır, “İngiltere’deki tur operatörleriyle görüşmelere başladık. Hem Türk Hava Yollarının hem de buradaki tur operatörlerinin Antalya, Bodrum, Dalaman’a yönelik rezervasyon aldıklarını görmekteyiz.” dedi.

“Turizm açısından çok güzel 2022 yaşayacağımızı tahmin ediyorum”

Çorabatır, geçen yıl salgın nedeniyle açılamayan otellerin bulunduğunu, bu yıl ise otellerin açık kaldığını belirterek şöyle konuştu:

“Akdeniz bölgesinin kendisine özgü müşteri profili var. Ege bölgesinde de belli doluluklar yaşandı, Çeşme, Bodrum, Fethiye. Marmaris yangın çıkana kadar önemli gelişme gösterdi. Kapadokya, Denizli bölgesi de iyi bir göstergeye ulaştı. İstanbul’da belli kalitedeki otellerde dolulukların iyi olduğunu tespit ettik fakat normalleşme sanayide turizmcilerden daha önce olduğu için özellikle sanayi olan bölgelerdeki otellerimizde belli doluluklar yaşandı. Önümüz kış, hem kayak hem termal otellerimizle ilgili taleplerin olacağını tahmin ediyoruz. Kıyı bölgelerinde sezonun uzadığını görmekteyiz. Kongre ve spor turizmiyle kış sezonunda da hareketlilik devam edecektir. Tabii her şey vaka sayısına ve aşılanma oranına bağlı.”

Bu yılı hiçbir dönemle mukayese etmediklerini söyleyen Çorabatır, sektör olarak gelecek yıllara odaklandıklarını dile getirdi.

Çorabatır, salgına rağmen Türkiye’nin turizmde başarılı bir performans sergilediğini vurgulayarak, “Dünyada seyahat endüstrisinin durakladığı bir süreçte Türkiye olarak gerek Güvenli Turizm Sertifika Programı gerek Turizm Geliştirme Ajansı gerekse sektör temsilcileri olarak elimizden gelen çabayı gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz. Vaka sayıları düştüğü, aşılanma arttığı takdirde 2022’de çok güzel bir sezon yaşayacağımızı tahmin ediyorum.” dedi.

Türkiye’de aşılanma oranlarının iyi bir gelişme gösterdiğini belirten Çorabatır, salgından tamamen kurtulmak için aşılama oranlarının daha da artması gerektiğini ifade etti.

Çorabatır, turizmin ülke ekonomisi için son derece önemli olduğunu vurgulayarak, “Turizm ülkemizin döviz girdisi kaynağı. Sektörümüzün cari açığa katkısı herkes tarafından bilinmekte. Turizm, sadece kendisini bekleyen değil 60’tan fazla sektörün kalkınmasını sağlayan bir sektör.” diye konuştu.

Muhabir: Hatice Özdemir Tosun

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İZMİR (AA) – Salgından etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, aşılanma çalışmalarıyla birlikte umutlar da arttı. Geçen yıl salgın anlamında Güvenli Turizm Sertifikasyonu ile başarılı bir sınav veren sektörde, Rusya’nın ardından Avrupa pazarından olumlu sinyaller gelmeye başladı.

Alman turistlerinin erken rezervasyonlarında Türkiye başı çekerken, İngiltere pazarı da ivme kazandı.

Havaların ısınması ve aşılanma çalışmalarının artmasıyla rezervasyonların daha da hareketlenmesi öngörülüyor.

“Rezervasyonlarda çok ciddi artışlar var”

TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, AA muhabirine, her ne kadar turist sayında bekleneni yakalamasalar da salgına rağmen 2020’nin iyi geçtiğini söyledi.

Aynı zamanda Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı da olan İşler, zamanında atılan adımlar ve desteklemelerle Kovid-19 sürecinde sektörün ayakta kaldığını ifade etti.

Türkiye’nin, salgın sürecini İspanya ve Yunanistan’a göre çok iyi yönettiğine işaret eden İşler, bunun avantajının bu yılda devam edeceğini vurguladı.

İspanya’daki bir turizm ve seyahat dergisinde yayınlanan raporlara göre, Alman pazarında yapılan seyahat rezervasyonlarının liderinin yaklaşık yüzde 24’lük payla Türkiye olduğunu dile getiren İşler, “Türkiye’ye karşı ciddi bir talep var. Bunun en büyük nedeni koronavirüs sürecini iyi yönetmemiz ve Güvenli Turizm Sertifikası. Yeni sezon için Avrupa’dan gelen erken rezervasyonlar, salgın nedeniyle 2020’de beklediğini bulamayan turizm sektörünün yüzünü güldürdü.” dedi.

Aşılanmayla insanlara güven geldiğini ve virüsle nasıl savaşılacağının artık daha iyi anlaşıldığını belirten İşler, bu yıl daha fazla turistin geleceğinin aşikar olduğunu ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Turizmi Geliştirme Ajansı’nın yoğun çaba sarf ettiğini aktaran İşler, şunları kaydetti:

“Avrupa’daki birçok insan evine kapalı kaldı. Güneş görmek istiyor artık. Aşının da vermiş olduğu güvenle insanlar tatil yapmaya hevesli. Rusya, Türkiye’ye uçuşlar konusunda bir yasak getirmediğini açıkladı. Mayıs ayının ortasında da İngiltere pazarında ciddi bir yükseliş bekliyoruz. Ondan sonra da Avrupa’daki talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle Avrupa’dan gelen rezervasyonlarda çok ciddi artışlar var.”

Yıl sonunda 30 milyon turisti yakalamak istediklerini belirten İşler, gün geçtikçe gelen olumlu haberle sektörün yüzünün güldüğünü söyledi.

Sektör olarak yeni sezon hazırlıklarına da hız kesmeden devam ettiklerine değinen İşler, “Bu sene 2020’den çok daha güzel geçecek. Kötü günlerin geride kaldığını düşünüyoruz.” diye konuştu.

ANTALYA (AA) – Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, "(Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Ülkemizde nisandaki rezervasyon taleplerinin beklenen düzeyde olmaması nedeniyle tüm bölgelerimizdeki yaz sezonu için açılacak otellerimizin açılışlarının nisanın sonuna kaydırılması, riski minimize etmek açısından önemli bir adım olacaktır." dedi.

Çorabatır, Muratpaşa ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının turizm sektörüne etkilerine ilişkin, Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'de başlayan ve dünyaya yayılan salgını, küresel salgın ilan etmesinin bütün ülkelerde paniğe yol açtığını söyledi.

ABD'nin Avrupa'dan seyahat yasağı getirdiğini belirten Çorabatır, Slovakya'da olağanüstü hal ilan edildiğini, İtalya'nın kamu hizmetleri haricindeki tüm ticari faaliyetlerini durdurduğunu hatırlattı.

Almanya, Fransa ve İtalya'daki hastalık oranlarının Avrupa'da hızla yayılmasının da dünya ticareti ve seyahat endüstrisini beklentinin üzerinde tüm ülkelerde daha sıkıntılı bir hale getirdiğini anlatan Çorabatır, Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığının ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun aldığı tedbirler sayesinde bugüne kadar sadece bir kişide virüsün tespit edildiğini kaydetti.

– "Panik yapmadan, yerinde tedbirleri uygulamamız lazım"

Virüs salgınına karşı bir an evvel müdahale edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Çorabatır, şunları söyledi:

"Alınan tedbirler şu anda Avrupa'dan daha hızlı ve DSÖ ile paralel gitmektedir. Tabi turizm sektörü olarak biz de bu gelişmeleri saat saat çok yakından takip ediyoruz. TÜROFED olarak hem vatandaşlarımızın hem yabancı misafirlerimizin sağlığı, güvenliği bizim için önem arz etmektedir. Otellerimizle ilgili gerek Sağlık Bakanlığı, gerek Turizm Bakanlığından aldığımız tedbirle ilgili direktifler konusunda en üst düzeyde tedbirlerimizi alıyoruz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

Seyahat endüstrisinde bir yavaşlama yaşandığına değinen Çorabatır, birçok ülkede uçuşların, özellikle havayolu şirketleri hareketlerinin yüzde 50'ye kadar düştüğünü bildirdi. Bu doğrultuda tatil rezervasyonlarında da azalma olduğunu ifade eden Çorabatır, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu nedenle ülkemizde nisandaki rezervasyon taleplerinin beklenen düzeyde olmaması nedeniyle tüm bölgelerimizdeki yaz sezonu için açılacak otellerimizin açılışlarının nisanın sonuna kaydırılması, riski minimize etmek açısından önemli bir adım olacaktır. Burada sayın Kültür ve Turizm Bakanımıza katılıyoruz. Ama kıştan açık olan otellerimiz zaten faaliyetlerine devam ediyor. 1990-2000 yılları arasında birçok krizi hep birlikte yönettik. Burada da serinkanlı olmamız, panik yapmadan yerinde tedbirleri uygulamamız ve hemen almamız lazım."

– "Virüs yavaşladığında ilk yararlanacak sektör turizm olacaktır"

Çorabatır, tıp dünyasında virüsün yayılma hızının sıcaklığın artmasıyla azalacağı yönünde bir görüşün hakim olduğunu belirtti. Kendilerinin de böyle bir beklenti içinde olduklarını anlatan Çorabatır, "Virüs yavaşladığı ve olumlu olarak ticaret ve seyahat endüstrisine döndüğü takdirde, muhtemelen ilk yararlanacak olan sektör turizm olacaktır. Geriye dönüşümü daha güçlü olacaktır ve burada da en şanslı ülke Türkiye olarak biziz." dedi.

Sezonun yavaş olduğu kış döneminden sektörün üzerinde kalan bir yük bulunduğunu dile getiren Çorabatır, rezervasyonların düşmesi nedeniyle sezon açılışının nisan sonuna ertelenmesinden dolayı da sektöre ekonomik bir yük getireceğini ifade etti.

Bu konuya ilişkin de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Turizm İstişare Kurulu olarak bir dosya verdiklerini aktaran Çorabatır, "Sanırım bugün gün içinde bu dosya Cumhurbaşkanımızın yaptığı toplantıda da Kültür ve Turizm Bakanımız tarafından dile getirilecektir. Bu tedbirler alındığı ve sektör desteklediği takdirde inşallah bu olayı hep birlikte daha az zararla kapatmak için elimizden geleni yapacağız. Herkese sağlıklı günler diliyorum, inşallah en kısa zamanda düzelir." diye konuştu.