Turizmciler, Rus misafirleri ağırlamak için uçuşların tekrar başlamasını bekliyor

ANTALYA (AA) – Dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya’da, turistlere “sağlıklı ve güvenli” turizm hizmeti sunuluyor.

Kentte turizm sezonunun başladığı bir dönemde Rusya’dan gelen normal ve charter uçuşların 21 Haziran’a kadar sınırlandırılması turizmcileri şaşırttı.

Özellikle Ruslar için vazgeçilmez tatil merkezi olan Antalya’ya geçen yıl salgına rağmen gelen 3,5 milyon turistin 1,5 milyonunu Ruslar oluşturdu. Kenti bu yılın ilk dört ayında ziyaret eden 445 bin 671 yabancı turistin 296 bin 131’i de Ruslardan oluştu.

Antalya’da tatil yapmak için rezervasyon yaptıran Rus misafirler, uçuşlara yönelik kısıtlamanın uzatılmasıyla rezervasyonlarını iptal etmeyerek tarihleri erteledi.

Karardan tatilcilerin de olumsuz etkileneceğini belirten turizmciler, uçuşlara yönelik kısıtlamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyor.

“Ruslar ülkemizde tatil yapmak için çok istekliler”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, AA muhabirine, Rusya pazarının önemli olduğunu söyledi.

Sadece Rusya’ya bağlı bir turizm hareketi yaratmanın, bu dönemlerde endişe yaratıcı olduğunu öğrendiklerini anlatan Kavaloğlu, “Rusya’ya alternatifler üreterek yolumuza bakmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak Rus turistler ülkemizde tatil yapmak için çok istekliler.” dedi.

“Rusya’dan yılda 4 defa tatile gelen misafirlerimiz var”

Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelin operasyon müdürü Levent Mecit de otellerinde Rusya’dan yılda dört defa tatile gelen misafirleri olduğunu dile getirdi.

Rusların tatil için Antalya’ya gelmek istediğini vurgulayan Mecit, “Geçen sene ‘bir değişiklik yapıp başka ülkeye gidelim’ diyen misafirlerimizin bile bizim değerimizi daha iyi anladığını, buraya gelmek için can attığını biliyoruz. Acentelerin kayıtlarına göre Rusya’dan 1-30 Haziran için 400-500 bin civarında rezervasyon olduğunu biliyoruz. Uçuş yasağı olunca rezervasyonlarda kaydırmalar oluyor.” dedi.

Rus misafirlerin Türkiye’yi çok sevdiğini kaydeden Mecit, turistlerin dört gözle uçuş kısıtlamasının kalkmasını beklediğini bildirdi.

Uçuş yasağı kalkınca Rusya’dan ciddi bir atılım olacağını aktaran Mecit, “Ruslar, netleşmiş rezervasyonlarını iptal etmek yerine uçuş planına göre ertelemeyi tercih ediyorlar. Bizim için sevindirici çünkü Türkiye’den vazgeçmediklerini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Tüm oteller hazır”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca da her şey kontrol altındayken, güvenli turizm sertifikasıyla ciddi işler başarmışken seyahat kısıtlaması olmaması gerektiğini vurguladı.

Tüm otellerin hazır olduğunu ve misafirlerini beklediğini anlatan Atmaca, şunları kaydetti:

“Hem Rusya hem Avrupa pazarının açılması için gün bekliyoruz. Sektörün zor günleri atlatması gerekiyor. Rusya çok dinamik bir pazar. Ruslar da Avrupalılar da Türkiye’ye gelmeyi çok istiyor, bunun için sadece uçuşların açılması gerekiyor. Seyahat yasakları tüketicinin elini, kolunu bağlıyor. Umarım en kısa zamanda bu yasaklar kalkar ve insanlar yine bu cennet vatanda tatil yapmaya devam eder.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MOSKOVA (AA) – ATOR tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rusya Koronavirüsle Mücadele Merkezi Başkanı Tatyana Golikova’ya bir mektupla turizm sektörüne ilişkin çeşitli taleplerin iletildiği belirtildi.

ATOR’un sitesinde yayımlanan mektupta, Türkiye ile uçuşların kısıtlanması sebebiyle turizm sektörünün zarar gördüğü vurgulanırken “Türkiye’ye yönelik kısıtlamalar nedeniyle şirketlerin turistlere yükümlülükleri 44 milyar rubleye çıktı. Yaklaşık 1,3 milyon kişi, kendilerinin ve turizm sektörünün kontrolü dışında gelişen süreç nedeniyle tatillerini gerçekleştiremiyor.” ifadesine yer verildi.

Rusya’dan uçuşların gerçekleştirilemediği çok sayıda ülkede salgın durumunun, uçuşların yapılabildiği çok sayıda ülkeden daha iyi olduğuna işaret edilen mektupta, “Türkiye’de vaka sayıları düşüyor. Öte yandan, uçuşların açıldığı Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan gibi ülkelerde vaka sayılarında önemli artış yaşandı.” ifadesi kullanıldı.

Salgınla ilgili sürecin, Rusya’nın şartlarını karşıladığı ülkelerle uçuşların tekrar başlatılmasının istendiği mektupta, şunlar kaydedildi:

“Aşılanan Rus vatandaşlarını da belirli şartlar altında kabul edeceğini açıklayan ve Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgelere uçuşların tekrar başlamasını öneriyoruz. Bu, turistlere planlı bir seyahat yapma fırsatı vererek sosyal gerilimi azaltacak ve ayrıca tur operatörlerinin yerine getirilmemiş yükümlülüklere ilişkin birikmiş borçları azaltmasına ve böylece tüketicilerle yaşanacak zorluklardan kaçınmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca Rusların aşılanma sürecini de hızlandıracaktır.”

Mektupta, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Mısır gibi bazı ülkelerin Rus vatandaşlarını kabul edeceklerine yönelik açıklamalar yaptıkları hatırlatıldı.

ANTALYA (AA) – Ağırladığı turist sayısı bakımından “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya, denizi, kumu, güneşi kadar tarihi ve doğal güzellikleri, antik kentleri, lüks konaklama tesisleriyle dünyanın değişik ülkelerinden turist çekmeyi sürdürüyor.

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan kentte, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda yeni tip koronavirüs sürecinde başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında sağlıklı ve güvenli tatil imkanı sunuluyor.

Yeni sezon için tüm hazırlıkların tamamlandığı kentte, havalimanından otellere, turistik tesislerden sahillere kadar her alanda salgın tedbirleri alındı.

Bir taraftan da turizm sektör çalışanlarına yönelik aşılamanın devam ettiği Antalya’da farklı ülkelerden gelen turistler güvenli tatil imkanı buluyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün verilerine göre, Antalya’yı ocak-nisan döneminde salgına rağmen 445 bin 671 turist ziyaret etti.

Coğrafi konumu ve fiziki şartlarıyla öne çıkan Antalya, bu dönemde de Rus turistlerin vazgeçilmez tatil rotası oldu. Kente, yılın dört ayında gelen turistlerin 296 bin 131’ini Ruslar oluşturdu. Antalya’ya gelen turist sıralamasında, Rusya’yı 39 bin 485 konukla Almanya, 30 bin 409 ziyaretçiyle Ukrayna ve 12 bin 908 misafirle Kazakistan izledi.

Geçen yılın aynı döneminde Antalya’ya 511 bin 498 turist gelmiş, bunun 145 bin 406’sını Rus misafirler oluşturmuştu.

“Bu yıl sezon daha iyi olacak”

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, AA muhabirine, turizmde devletler arası hamlelerin çok önemli olduğunu söyledi.

Salgın sürecinde insanların tatil yapma isteğinin arttığına dikkati çeken Yavuz, yeni sezondan umutlu olduklarını aktardı.

Turizmde sağlıklı ve güvenli tatil için her türlü tedbirin alındığını vurgulayan Yavuz, “Geçen sene sezona temmuzun ortasında başlamıştık. Şu anda mayıs ayındayız ve yarım milyon turist gelmiş. Rusya’dan karşılıklı uçuşların başlamasıyla çok daha fazla turist bekliyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye vazgeçilmez bir destinasyon”

Turizmde “Her şey dahil” sisteminin geliştiricisi olarak bilinen ve Anatolity Sürdürülebilir Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Cem Kınay da vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama çalışmalarıyla gelen turist sayısının artacağını söyledi.

Salgın sürecinde de misafirlerin Türkiye’yi tercih ettiğine dikkati çeken Kınay, şunları kaydetti:

“Yılbaşından bu yana Antalya’ya gelen turist rakamları, salgın sürecinde çok iyi. Her ne kadar önceki yıllarla kıyaslayamasak da salgın döneminde gelmeleri önemli. Rusya’dan uçuşlar durdurulmasaydı bu rakamlar çok yüksek olacaktı, yoğun talep vardı. Ruslar, bayramları döneminde başka ülkelere de tatile gitmedi. Türkiye vazgeçilmez bir destinasyon. Özellikle Rusların, Almanların ve İngilizlerin en sevdiği destinasyon.”