'Turizmin başkenti' bu sezonda da Rusların tatil adresi olacak

ANTALYA (AA) – Denizi, kumu, güneşi, tarihi ve turistik mekanları, doğal güzelliğiyle büyüleyen Antalya’da yeni sezon için hazırlıklar sürdürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında sağlıklı ve güvenli tatilin adresi olan kent, dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Tatillerini yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşlarımızı yapay bir şekilde ülkede kalmaya kesinlikle zorlamayacağız.” açıklaması kentteki otellerin rezervasyonlarına da olumlu yansıdı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin, AA muhabirine, Rus misafirlerin tatil konusunda Antalya ve Ege’yi çok tercih ettiğini söyledi.

Rusların Antalya’nın Kaş ilçesi ile Muğla’nın Marmaris ilçesindeki özellikle villalara talebinin arttığına dikkati çeken Perçin, “Putin’in açıklaması turizm camiasını rahatlattı. Şu ana kadar yapılan Rusya ve Ukrayna üzerinden rezervasyonlar 2019 verilerine yaklaştı. Bu şekilde devam etse bile iyi bir sezon olacak. Geçen hafta itibarıyla bölgemize charter uçuşları başladı. Rusya bölgesinden günlük bin kişi tatil için iniyor. 2019’da 6,5 milyon civarında Rus gelmişti. Bu sene 5 milyonu yakalarız.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, aşı konusunda Avrupa’dan daha hızlı”

Turizmde “her şey dahil” sisteminin geliştiricisi olarak bilinen Anatolity Sürdürülebilir Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Cem Kınay da Antalya’nın Ruslar için çok iyi bir destinasyon olduğunu ifade etti.

Türkiye’de aşı çalışmalarının başarılı yürütüldüğünü, Avrupa ülkelerine göre çok daha hızlı olduğunu vurgulayan Kınay, “Rusya’da da aşılama hızlı ilerliyor. Seyahat hareketliliğinde aşının etkisi önemli olacak. Aşılama böyle giderse mayıs, haziran gibi rahatlayacak. Türkiye, Rusya pazarı için çok avantajlı. Güvenli turizm sertifikasının meyvelerini bu sene alacağız. Birçok ülkede hala bu sistem yok. Türkiye’yi Akdeniz bölgesindeki en önemli ülke olarak görüyorum.” diye konuştu.

“Ülkeler seyahat politikalarını bir an önce açıklamalı”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Rusya’nın Türkiye ve özellikle Antalya için önemli bir pazar olduğunu söyledi.

Rus pazarında en fazla turistin 2019’da görüldüğünü hatırlatan Yağcı, Antalya’nın o dönemde yaklaşık 6 milyon Rus turisti ağırladığını kaydetti.

Geçen yıl da salgına rağmen 1,5 milyon Rus turistin kente geldiğini aktaran Yağcı, “Rusların en fazla tercih ettiği destinasyonların başında Antalya geliyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda da Rusya’dan turist akışı artarak devam edeceğine inanıyoruz. Çünkü Ruslar da Antalya’yı seviyorlar ve tatillerini burada geçirmek istiyorlar her zaman.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de tatillerini yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşları ülkede kalmaya zorlamayacaklarına ilişkin açıklamanın da son derece önemli olduğunu vurgulayan Yağcı, bu doğrultuda bu yıl daha fazla Rus turisti kente beklediklerini bildirdi.

Yağcı, rezervasyonlardaki en büyük sıkıntının ülkelerin seyahat kısıtlamalarına ilişkin belirsizlikler olduğuna dikkati çekerek, “Ülkelerin seyahat politikaları ile ilgili alacakları kararları bir an önce açıklamaları, misafirlerimize daha hızlı rezervasyon yapma noktasında itici bir güç olacaktır.” dedi.

“Antalya sanki Ruslar için hazırlanmış bir destinasyon gibi”

Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı, soğuk ve karlı kıştan sonra her Rus’un sıcak denizli ve güneşli ortamda tatil yapmak istediğini, bunun için Antalya’nın tercih edileceğini söyledi.

Bu sene Rusya’dan yoğun turist beklediklerini aktaran Balcı, şunları söyledi:

“Antalya, Ruslar için artık yabancı bir yer değil. Çoğu Rus, tatil için sürekli Antalya’ya geliyor. İnsanlar güvendiği, sevdiği yerde tatil yapmak istiyor. Antalya da misafirperver, her konuda açık, turistleri seven bir destinasyon. Avrupa ülkelerinde çok fazla kural var. Antalya sanki Ruslar için hazırlanmış bir destinasyon gibi hem kaliteli, sağlıklı hem ekonomik tatil imkanı sunuyor. Bu yıl Rusya’dan gelecek tatilcilerin önceki yıllara göre daha yüksek rakamlarda olmasını bekliyoruz. Rusya’dan rezervasyonlar güzel gidiyordu. Putin’in açıklamasından sonra daha yoğun rezervasyon olacak.”

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz da AB ülkelerinin belirledikleri dışında başka aşıyla gelenlerin kabul etmeyebileceğini, bu nedenle sadece Antalya’ya değil, Türkiye geneline gelen Rus turist sayısının artabileceğini söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MOSKOVA (AA) – ATOR tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rusya Koronavirüsle Mücadele Merkezi Başkanı Tatyana Golikova’ya bir mektupla turizm sektörüne ilişkin çeşitli taleplerin iletildiği belirtildi.

ATOR’un sitesinde yayımlanan mektupta, Türkiye ile uçuşların kısıtlanması sebebiyle turizm sektörünün zarar gördüğü vurgulanırken “Türkiye’ye yönelik kısıtlamalar nedeniyle şirketlerin turistlere yükümlülükleri 44 milyar rubleye çıktı. Yaklaşık 1,3 milyon kişi, kendilerinin ve turizm sektörünün kontrolü dışında gelişen süreç nedeniyle tatillerini gerçekleştiremiyor.” ifadesine yer verildi.

Rusya’dan uçuşların gerçekleştirilemediği çok sayıda ülkede salgın durumunun, uçuşların yapılabildiği çok sayıda ülkeden daha iyi olduğuna işaret edilen mektupta, “Türkiye’de vaka sayıları düşüyor. Öte yandan, uçuşların açıldığı Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan gibi ülkelerde vaka sayılarında önemli artış yaşandı.” ifadesi kullanıldı.

Salgınla ilgili sürecin, Rusya’nın şartlarını karşıladığı ülkelerle uçuşların tekrar başlatılmasının istendiği mektupta, şunlar kaydedildi:

“Aşılanan Rus vatandaşlarını da belirli şartlar altında kabul edeceğini açıklayan ve Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgelere uçuşların tekrar başlamasını öneriyoruz. Bu, turistlere planlı bir seyahat yapma fırsatı vererek sosyal gerilimi azaltacak ve ayrıca tur operatörlerinin yerine getirilmemiş yükümlülüklere ilişkin birikmiş borçları azaltmasına ve böylece tüketicilerle yaşanacak zorluklardan kaçınmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca Rusların aşılanma sürecini de hızlandıracaktır.”

Mektupta, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Mısır gibi bazı ülkelerin Rus vatandaşlarını kabul edeceklerine yönelik açıklamalar yaptıkları hatırlatıldı.

ANTALYA (AA) – Dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya’da, turistlere “sağlıklı ve güvenli” turizm hizmeti sunuluyor.

Kentte turizm sezonunun başladığı bir dönemde Rusya’dan gelen normal ve charter uçuşların 21 Haziran’a kadar sınırlandırılması turizmcileri şaşırttı.

Özellikle Ruslar için vazgeçilmez tatil merkezi olan Antalya’ya geçen yıl salgına rağmen gelen 3,5 milyon turistin 1,5 milyonunu Ruslar oluşturdu. Kenti bu yılın ilk dört ayında ziyaret eden 445 bin 671 yabancı turistin 296 bin 131’i de Ruslardan oluştu.

Antalya’da tatil yapmak için rezervasyon yaptıran Rus misafirler, uçuşlara yönelik kısıtlamanın uzatılmasıyla rezervasyonlarını iptal etmeyerek tarihleri erteledi.

Karardan tatilcilerin de olumsuz etkileneceğini belirten turizmciler, uçuşlara yönelik kısıtlamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyor.

“Ruslar ülkemizde tatil yapmak için çok istekliler”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, AA muhabirine, Rusya pazarının önemli olduğunu söyledi.

Sadece Rusya’ya bağlı bir turizm hareketi yaratmanın, bu dönemlerde endişe yaratıcı olduğunu öğrendiklerini anlatan Kavaloğlu, “Rusya’ya alternatifler üreterek yolumuza bakmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak Rus turistler ülkemizde tatil yapmak için çok istekliler.” dedi.

“Rusya’dan yılda 4 defa tatile gelen misafirlerimiz var”

Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelin operasyon müdürü Levent Mecit de otellerinde Rusya’dan yılda dört defa tatile gelen misafirleri olduğunu dile getirdi.

Rusların tatil için Antalya’ya gelmek istediğini vurgulayan Mecit, “Geçen sene ‘bir değişiklik yapıp başka ülkeye gidelim’ diyen misafirlerimizin bile bizim değerimizi daha iyi anladığını, buraya gelmek için can attığını biliyoruz. Acentelerin kayıtlarına göre Rusya’dan 1-30 Haziran için 400-500 bin civarında rezervasyon olduğunu biliyoruz. Uçuş yasağı olunca rezervasyonlarda kaydırmalar oluyor.” dedi.

Rus misafirlerin Türkiye’yi çok sevdiğini kaydeden Mecit, turistlerin dört gözle uçuş kısıtlamasının kalkmasını beklediğini bildirdi.

Uçuş yasağı kalkınca Rusya’dan ciddi bir atılım olacağını aktaran Mecit, “Ruslar, netleşmiş rezervasyonlarını iptal etmek yerine uçuş planına göre ertelemeyi tercih ediyorlar. Bizim için sevindirici çünkü Türkiye’den vazgeçmediklerini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Tüm oteller hazır”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca da her şey kontrol altındayken, güvenli turizm sertifikasıyla ciddi işler başarmışken seyahat kısıtlaması olmaması gerektiğini vurguladı.

Tüm otellerin hazır olduğunu ve misafirlerini beklediğini anlatan Atmaca, şunları kaydetti:

“Hem Rusya hem Avrupa pazarının açılması için gün bekliyoruz. Sektörün zor günleri atlatması gerekiyor. Rusya çok dinamik bir pazar. Ruslar da Avrupalılar da Türkiye’ye gelmeyi çok istiyor, bunun için sadece uçuşların açılması gerekiyor. Seyahat yasakları tüketicinin elini, kolunu bağlıyor. Umarım en kısa zamanda bu yasaklar kalkar ve insanlar yine bu cennet vatanda tatil yapmaya devam eder.”