Türk atletizminin hedefi olimpiyatlarda ilk altın madalyayı elde etmek

ANTALYA (AA) – Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkan Yürüyüş Şampiyonası’nda 20 kilometre yarışında birinci olan milli atlet Ayşe Tekdal’ın, Balkan şampiyonası tarihinde büyüklerde altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu unvanını elde etmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Olimpiyat barajını da geçen Ayşe Tekdal’ın atletizmde 15’inci kotayı alan sporcu olduğunu vurgulayan Çintimar, “40 kota hedefine emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

“Hedefimiz ülkemizi en iyi yerde, en iyi şekilde temsil edebilmek”

Çintimar, Türk atletizm camiasındaki başarılı çalışmalarda herkesin çok ciddi emek, katkı ve destek sunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Daha çok yolumuz var. Daha çok çalışmamız gerekiyor. Haziranın son haftasına kadar kota yarışmaları devam edecek. Biz de bunun için bugün olduğu gibi bundan sonra da olimpiyatlara kadar durmadan yürümeye, koşmaya, atmaya ve atlamaya devam edeceğiz. Hedefimiz ülkemizi en iyi yerde, en iyi şekilde temsil edebilmek.”

Fatih Çintimar, Türk atletizminin bugüne kadar olimpiyatlarda üç madalya elde ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bunların içinde altın madalyamız yok. Dileğim olimpiyatlarda ilk altın madalyayı kazanmak. Bunu da bu olimpiyatlarda alabilirsek, herkes atletizm camiasına verilen desteğin yerini bulduğunu görmüş olacak. Bu, bizim için önemli. Yaklaşık 8 yıldan beri Atletizm Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığımızla bütün branşlarda belli projelerle çalışarak, bir proje odaklı atletizm camiası oluşturduk. Şimdi bu projenin karşılığını bütün branşlarda görüyoruz. Yürüyüşte ayrıca biraz daha ekstrem seviyede görüyoruz. İnşallah yürüyüş, olimpiyatlarda yüzümüzü güldürecek branşlarımızdan biri olacak.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Avrupa 20 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda milli sporcu Berke Akçam, 400 metre engellide altın madalya kazandı.

Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen organizasyonda erkekler 400 metre engellide madalyalar sahiplerini buldu.

Milli sporcu Berke Akçam, 50.70’lik derecesiyle Avrupa şampiyonu oldu. İsveçli Oskar Edlund 51.15 ile gümüş, Hırvat Dominik Skorjanc ise 51.78 ile bronz madalya aldı.

Türkiye böylece şampiyonada 2 altın, birer gümüş ve bronz olmak üzere 4 madalyaya ulaştı.

ANKARA (AA) – Türkiye Atletizm Federasyonunun açıklamasına göre World Athletics, toplam 2020 atletin yarışacağı Tokyo Olimpiyatları kesin listelerini internet sitesinden duyurdu. Türkiye, 196 ülke arasında 25 katılımla dünyada en yüksek katılımı sağlayan ülkeler arasında 25. sırada bulunuyor.

ABD’nin 129 atletle başı çektiği listede Almanya 87, Britanya 75 atletle ilk üçte bulunurken, ev sahibi Japonya 65 atletle İtalya’nın ardında 5. oldu.

Atletizmde tarihinin en yüksek ikinci katılımını sağlayan Türkiye, Balkan Atletizm Birliği’ne bağlı 21 ülke arasında ise 43 atlete sahip Ukrayna’dan sonra ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Milli Takım, katılım listesinde Finlandiya, Yunanistan, Portekiz, Meksika, İsveç, Küba gibi atletizmin önemli ülkelerinin önünde yer aldı.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda atletizm mücadeleleri 30 Temmuz’da başlayacak.