Türk Konseyi ülkeleri, kesintisiz ulaştırma için çabaları artıracak

BAKÜ (AA) – Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ulaştırma bakanları, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede ulaştırma operasyonlarının kesintisiz şekilde sürdürebilmesine yönelik kararlar aldı.

Türk Konseyinden yapılan açıklamaya göre, video konferans yoluyla yapılan toplantıya, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Azerbaycan Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade, Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanı Janat Beyşenov, Özbekistan Ulaştırma Bakanı Elyor Ganiev, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev ve Macaristan İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı Ulaştırma Politikalarından Sorumlu Devlet Sekreteri Laszla Mosoczi katıldı.

Küresel pandemiyle mücadele gündemiyle 10 Nisan'da düzenlenen "Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi"nde alınan kararların takibini gerçekleştirmek üzere yapılan toplantıda, üye ülkeler arasında salgınla mücadelede iş birliğini güçlendirme ve ortak tedbirler alınması konusunda mutabakata varıldı.

Bakanlar, küresel salgının bölge ülkelerinin ekonomileri üzerinde yarattığı olumsuz etkileri gidermek amacıyla, üye ülkeleri birbirine bağlayan Trans-Hazar Doğu-Batı Uluslararası Taşımacılık Koridoru'ndaki ulaşımın kolaylaştırılması ve hızlandırılması yolunda atılacak adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Salgınla mücadelede ilgili ulusal makamların aldığı tüm önlemleri gözden geçiren bakanlar, kısıtlamalar nedeniyle ulaştırma operasyonlarını kesintisiz sürdürebilmek için ortak temas ve çabaları artırma kararı aldı.

Üye ülkeler arasındaki taşımacılık kotaları, geçiş belgeleri, transit geçiş ücretleri ve sürücü vizeleri konularında kolaylık sağlanması üzerinde mutabık kalan bakanlar, Hazar Denizi'nde Ro-Ro hatlarındaki ücretlerde indirim yapılması, ihtiyaç duyulan ek geçiş belgelerinin temini ve mütekabiliyet çerçevesinde geçiş ücretlerinin kaldırılması konularını da görüştü.

Toplantıda ayrıca, salgın sırasında nakliye ve lojistiği etkin bir şekilde koordine etmek, insani yardımların, temel tüketim mallarının, ilaçların ve tıbbi ekipmanların teslimatı için yük araçlarının sınırlardan veya kontrol noktalarından geçişini kolaylaştırmak ve bu alanda ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı çözümler üretmek amacıyla tarafların Ulaştırma ve Ticaret Bakanlıkları ile Gümrük İdarelerinin katılımıyla bir Görev Gücü oluşturulmasına karar verildi.

Taşımacılık sürelerini azaltmak ve idari engelleri aşmak amacıyla üye ülkeler arasında malların hızlı hareket edebileceği bir Yeşil Koridor oluşturulması hususunda anlaşan bakanlar, 2019 tarihli Türk Konseyi Bakü Zirvesi'nde devlet başkanları tarafından talimatı verilen, üye ülkeler arasında çok modlu taşımacılığa imkan verecek Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması'nı kısa sürede hayata geçirme konusunda mutabık kaldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – SOCAR Türkiye, Bakü'de düzenlenen Türk Konseyi'nin Ekonomi Bakanları 10. Toplantısı kapsamındaki Türk İş Ödülleri Töreni'nde, Türk Konseyi Yatırım Ödülü'nü aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki iş birliğini teşvik amacıyla uluslararası faaliyetlerini sürdüren Türk Konseyi’nin Ekonomi Bakanları 10.Toplantısı Bakü'de yapıldı.

Toplantı sonrası düzenlenen Türk İş Ödülleri Töreni’nde SOCAR Türkiye, Türk Konseyi Yatırım Ödülü'ne layık görüldü.

Üye ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan ve Türkiye'nin ekonomi ve ticaretten sorumlu bakanlarının katıldığı toplantıda SOCAR Türkiye adına ödülü, SOCAR Türkiye İletişim ve Kamu İlişkileri Başkanı Mikayil Yusifov, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un elinden aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yusifov, Türk Konseyi'nin aynı dili konuşan ve aynı idealleri paylaşan ülkelerin potansiyelini tüm dünyaya ilan eden güçlü bir birliktelik olduğunu belirterek, "Ekonomik iş birliğinin yanında kapsayıcılık ölçeğini daha geniş tutarak Türk devletleri arasındaki sosyal ve kültürel bağların da geliştirilmesine katkı yapıyor. Türk dünyasına sunduğu vizyonla devletlerimizi ve kardeş halklarımızı ortak değerlerimiz etrafında kenetleyerek geleceğe taşıyor. SOCAR Türkiye olarak Türk dünyasının bu gelecek yolculuğunda güçlü adımlarımızla her zaman varız. Türkiye’deki yatırımlarımızı yalnız Azerbaycan ve Türkiye değil tüm Türk dünyası için stratejik önemde görüyor ve faaliyetlerimizi bu bilinçle sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

ANKARA (AA) – Türk Konseyi Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar Toplantısı, yarın Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar Toplantısı, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’ın katılımıyla yarın Bakü’de gerçekleştirilecek.

Bu yıl üçüncüsü yapılacak toplantı için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un başkanlık edeceği heyette, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz de yer alacak.

Toplantıda, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in açılış konuşmasının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ev sahibi ülke adına katılımcılara hitap edecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un yanı sıra Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Kayrat İmanaliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Enformasyon ve İletişim Ajansı Başkanı Asadjon Xodjayev, Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakan Yardımcısı Askhat Oralov ile Macaristan Güvenlik Politikalarından Sorumlu Devlet Sekreteri Peter Sztaray da toplantıda konuşma yapacak.

Türk Konseyi’ne üye devletler arasında medya ve enformasyon alanında iş birliğinin güçlendirilmesine ilişkin eylem planının ele alınacağı toplantıda, ulusal televizyon kanalları arasında görüntü paylaşımının artırılması, ortak tarih ve kültür ile ilgili film, dizi ve belgesellerin hazırlanması, uluslararası bir Türk haber kanalının kurulması ve medya kurumları arasında iş birliği perspektifinin genişletilmesi gibi konular masaya yatırılacak.

Zafer Fatih Beyaz