Türk Metal Sendikası “3. Emek Dostları Ödülleri” sahiplerini buldu

ANKARA (AA) – Türk Metal Sendikasınca düzenlenen "3'üncü Emek Dostları Ödülleri" sahiplerine verildi.

Ankara'daki bir otelde düzenlenen törende konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, emekten ve emekçiden yana olmanın bilinçli bir tercih olduğunu söyledi.

Emekçiden yana olmanın bedel ödemeyi gerektirdiğini belirten Kavlak, "Emekçiden yana olmak, yaşamın her alanında, fabrikada tezgah başında, maden ocağının dibinde, sokakta, meydanda, yağmurda, çamurda onlarla olmaktır. Onların acısını, hüznünü, mutluluğunu, yüreğinin derinliklerinde hissetmektir." dedi.

Bu yıl imzalanan toplu sözleşmede zafer elde ettiklerini aktaran Pevrul Kavlak, toplu sözleşmede emeği geçen kadınlara da teşekkür etti.

Ekonomik sorunlara rağmen işçiler için mücadele ettiklerini ifade eden Kavlak, "Ne pahasına olursa olsun, metal işçisinin hakkı için bir olduk, birlik olduk." diye konuştu.

Saatlik ücrete karşılık istenen yüzde 20 artışa karşılık yüzde 17 artış sağlayarak zafer elde ettiklerini anlatan Pevrul Kavlak, "Bu ülkede emekçilerin 40 yıldır hakları ellerinden alınıyor. Düşük ücret politikalarına mahkum ediliyor. Bizim bu zaferimiz, tüm bu politikalara karşı da kazanılmıştır." şeklinde konuştu.

Toplu sözleşme sürecinde mücadelelerine destek veren herkese teşekkür eden Kavlak, şunları kaydetti:

"Akademik çalışmalarıyla emeğe katkı veren öğretim üyelerine, sayfalarını ve ekranlarını bizlere açan, haberlerimizi cesaretle yapan basın çalışanlarına, uluslararası sendikal mücadelede birlikte omuz omuza olduğumuz dostlarımıza metal emekçilerinin şükranlarını sunuyoruz."

Törende, Türk Metal Sendikasına katkı sunan ve ödülleri kazanan uluslararası sendika temsilcileri, akademisyen, hukukçu ve gazeteciler şunlar:

"Prof. Dr. Serpil Aytaç, Prof. Dr. Fevzi Demir, Anatoli Kubrechenko, Gianni Alioti, Halil Aktaş, Erdinç Karataş, Kübra Ulutaş, Namık Göz, Ahmet Emin Yılmaz, Seda Akyüz, Ahmet Çelik, Olcay Büyüktaş Akça, Ahmet Ergen, Serdar Kuter, İlker Karagöz, Merdan Yanardağ, Hüseyin Ekmekçioğlu."

Törene, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ve çok sayıda davetli katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Türk Metal Sendikası tarafından Anadolu Hotel'de "Kadın İşçiler 25. Büyük Kurultayı" gerçekleştirildi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, burada yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığın dünya genelinde yaşanan bir sorun olduğuna işaret eden Kavlak, çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığına izin vermeyeceklerini belirtti.

Kadın işsizliğinin erkek işsizliğinden yüksek olduğuna dikkati çeken Kavlak, kayıt dışı çalışanların büyük bölümünün de kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Kadının kazancının da erkeğin kazancı kadar değerli olduğunun altını çizen Kavlak, Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporuna göre, Türkiye'de her 10 kadından 7'sinin çalışmadığını, kadınların erkek çalışanlardan en az yüzde 38 düşük maaş aldığını aktardı.

"Bu tablo çalışma hayatındaki çarpıklığın yalnızca küçük bir kısmını yansıtıyor." diyen Kavlak, "Tek başımıza çok az şeyin üstesinden gelebiliriz. Ama birleştiğimizde, sivil toplum kuruluşlarıyla sendikalarla, örgütlü bir güç, duyarlı bir halk olduğumuzda yalnızca kadın sorunlarının değil bütün sorunların üstesinden gelebiliriz." diye konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da İdllib ve Afrin'de yaşayan kadınlar başta olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Ülkede terörle mücadele edildiğini ve bir savaş ortamında bulunulduğunu ifade eden Atalay, "Patriot'a, füzeye ne ihtiyaç var deniliyor. Sahada yoksanız masada yoksunuz. İyi bir sağlık teşkilatına, eğitime ihtiyacımız var. Ama savunma sanayi bir numara olmazsa bunların hiçbiri yok.
Burası hepimizin vatanı. Bu meseleleri çözmeden dünyada da ülkemizde de kadınların sorunlarını, problemleri çözmemiz mümkün değil." dedi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ise Türkiye'de kadın sorunlarının bugünden yarına, sihirli değnek değmişçesine hızlı bir şekilde çözülmesini beklemenin gerçekçi olmayacağını dile getirdi.

Toplumun her kesiminin bilinçlendirerek bu kemikleşmiş sorunlara sürdürülebilir çözümler yaratılabileceğini ifade eden Akkol, şunları söyledi:

"Türkiye'de sendikalarda kadınların mevcudiyeti açısından dünyada son sıralardayız. Sendikal kurumların yüzde 75'inde hiç kadın temsilci bulunmuyor. İşçi, işveren ve kamudan temsilcilerin katılımıyla TİSK'in düzenlediği Ortak Paylaşım Forumunun başlıklardan biri de kadındı. Burada dünyada ilk kez bir karar verdik. Bunlar şimdi toplu sözleşmelere dahil oluyor. İşçi ve işveren sendikalarının çeşitli kurullarına zorunlu olarak kadın dahil ediyoruz. Artık kadın çalışma arkadaşlarımız işçi ve işveren sendikalarında genel kurullardan başlayarak daha fazla görev alacaklar."