Türk müteahhitlere 'Kanada'ya yatırım yapın' çağrısı

İSTANBUL (AA) – İnşaat, turizm, gıda ve otomotiv gibi sektörlerde faaliyet gösteren Akman Holding’in Kanada’daki şirketi SAMM Developments, The Kennedy Condominiums projesinin ardından ülkedeki ikinci büyük projesini de hayata geçirmeye hazırlanıyor.

SAMM Developments, Toronto’da 130 milyon dolarlık yatırımla, havalimanı ve şehir merkezinin tam ortasında 32 bin metrekarelik dev bir plaza kompleksi inşa edecek.

Alışveriş merkezi, 204 odalı otel ve 150 adet ofis gibi donatıları bulunacak Regal Plaza Kompleksi’nin temeli yarın Kanada’nın Ontario Eyaleti Başbakanı Doug Ford’un katılımıyla atılacak. Projenin, Mart 2023’te tamamlanması bekleniyor.

“Kanada’daki ikinci projemiz”

Akman Holding ve SAMM Developments Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kanada’daki ikinci projelerinin otel bölümünün 12 bin 700 metrekare, ofis bölümünün ise 10 bin metrekarelik alana sahip olacağını söyledi.

Zemin katında restoran, kuaför, fitness, eczane, kuru temizleme ve verandadan oluşan yaklaşık 12 bin metrekarelik kullanılabilir alan bulunacağını ifade eden Akman, otopark sorunu olmayacak projenin, Kanada’nın ticaret merkezi Toronto’nun en merkezi lokasyonlarından birinde bulunduğunu bildirdi.

Akman, Nisan 2021’de satışa başlanacağını, şimdiden önemli bir talep geldiğini belirterek, otel için dünyanın sayılı markalarından biri ile anlaştıklarını söyledi.

2013’te girdikleri Kanada’da 6 otelleri bulunduğunu aktaran Akman, “Koronavirüse rağmen izinleri alarak inşaatına başlayacağımız proje, Kanada inşaat sektöründeki konumumuzu daha da yukarıya taşıyacak.” dedi.

Akman, bu büyüklükte ve konseptte karma bir projeyi Toronto’da ilk kez kendilerinin hayata geçireceğini, bu nedenle izin konusunda sıkıntı yaşamadıklarını, ilgili belediyenin tüm taleplerine olumlu karşılık verdiğini söyledi.

“Türk müteahhitler Kanada’da mutlaka yatırım yapmalı”

Ali Akman, Türk müteahhitlerin uluslararası alanda her geçen gün iyiye gittiğini ifade ederek, Engineering News Record (ENR) dergisinin 2020 yılı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde Türkiye’nin 44 firmayla yer aldığını anımsattı.

Türklerin, küresel inşaat pazarından yüzde 4,6’lık paya sahip olduğunu vurgulayan Akman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk müteahhitler genelde Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Rusya’da iş yapıyor. Kuzey Amerika’da ve özellikle Kanada’da, yurt dışında iş yapan büyük müteahhitlik firmalarını göremiyoruz. Çok düşük faizli kredi imkanı olduğu için inşaat yapmak üzere burada büyük paralara ihtiyaç yok. Burada projeyi geliştirmek ve izinleri almak önemli. Bu süreç biraz uzun sürebilir ancak imkanlar sunuluyor. Türk müteahhitler mutlaka Kanada’ya ve Kuzey Amerika’ya açılmalı. Müteahhitlik hizmetlerimiz açısından henüz yeni bir pazar olan bu bölge ciddi fırsatlar barındırıyor.”

Kanada’nın çok istikrarlı olduğunu vurgulayan Akman, 38 milyon nüfuslu ülkenin her yıl minimum 250 bin göçmen alması gerektiğini, bu kişilerin konuta ihtiyacı olacağını söyledi. Kanada’nın 2040’a kadar 55 milyon nüfusa ulaşmayı hedeflediğini aktaran Akman, ülkenin çok hızlı büyüdüğünü ifade etti.

“Türk müteahhitler hız ve kaliteyle öne çıkıyor”

Akman Holding ve SAMM Developments Yönetim Kurulu Başkanı Akman, Kanada’da en çok Çinli ve İtalyan müteahhitlerin bulunduğunu, Türklerin pastadan henüz pay alamadığını söyledi.

Türk müteahhitlik firmalarının ciddi tecrübesi olduğunu dile getiren Akman, şunları kaydetti:

“Biz hem hızlıyız hem de yapı kalitemiz çok yüksek. Bu iki alanda da hem Çinlilerin hem de İtalyanların önündeyiz. Bu projeyi biz 24 ayda bitireceğiz. Bürokratik işlemlerle birlikte 30 ayda teslim edeceğiz. Böyle bir projeyi İtalyanlar veya Çinliler 48 aydan önce bitiremez. Biz kendimizi gösterirsek ciddi rağbet görürüz. Kanada’yı keşfetmeliyiz. Bizim gelecekte hayata geçirmeyi düşündüğümüz 3 projemiz daha var.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TORONTO (AA) – Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Kanada şubelerinin ortaklaşa düzenlediği raporda, ülkeye sığınan ve koruma arayanlar da dahil olmak üzere göçmen gözaltı merkezlerinde tutulan kişilerin düzenli olarak kelepçelendiği, zincire vurulduğu ve dış dünyayla çok az ya da hiç temas edilmeden tutulduğu kaydedildi.

Rapor hakkında Kanada resmi haber ajansı CanadianPress’e konuşan Uluslararası Af Örgütü Kanada Genel Sekreteri Ketty Nivyabandi, ülkenin kötü niyetli göçmen gözaltı sisteminin, Kanada’nın bilinen zengin çeşitliliği, eşitlik ve adalet değerleriyle taban tabana zıt olduğunu söyledi.

Ülkeye güvenlik ve daha iyi bir yaşam için gelen insanların ırkçılık, zulüm ve insan hakları ihlalleriyle karşılaşmaması gerektiğini belirten Nivyabandi, “Göçle ilgili işler için hiç kimsenin cezalandırıcı bir şekilde muamele görmesine veya ceza kanunlarının uygulanması için kullanılan tesislerde tutulmasına neden olacak hiçbir koşul olmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Nivyabandi, Kanada’nın ihlalleri önlemek ve uluslararası denetim için Birleşmiş Milletler’in İşkenceye Karşı Sözleşme’ye Ek Seçmeli Protokolünü imzalaması ve derhal onaylaması gerektiğini kaydetti.

Kanada makamlarına, ülkedeki göçmenlerin gözaltına alınmasını kademeli olarak sona erdirerek göçmenlik ve mülteci koruma sistemindeki insanlık dışı muameleye son verme çağrısında bulunulan raporda, insanların göçmenlikle ilgili gerekçelerle aylarca veya yıllarca gözaltında tutulabildiği hatırlatıldı.

Beyaz olmayan tutukluların genellikle eyalet hapishanelerinde daha uzun süre tutulduklarına işaret edilen raporda, ülke genelindeki gözaltı merkezlerinde halen yaşları 15 ile 83 arasında değişen 8 bin 825 kişinin bulunduğu bildirildi.

Rapora göre 73’ü 6 yaşından küçük 136 çocuk da gözaltına alınan ailelerinden ayrılmamak için hapishanelerde kalıyor.

Haberde açıklamalarına yer verilen İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Engelli Hakları Direktör Yardımcısı Samer Muscati de Kanada’nın kuzeyde güvenlik arayan insanların süresiz olarak kilit altında tutulduğu birkaç ülkeden biri olduğunu dile getirdi.

Muscati, göçmenlik makamlarının tutukluluk ve serbest bırakılma koşullarını diğer birçok tutukluya göre daha ağır hale getirerek engelli insanlara karşı ayrımcılık yaptığını ifade etti.

İki örgütün ortak raporunda, tutuklu göçmenlerin çoğunun serbest bırakılacağına dair umutlarını kaybetmeye başladıklarında intihar düşünceleri geliştirdiğine ve travmatik deneyimlerden ve zulümden kaçanların özellikle etkilendiğine dair tespitlere yer verildi.

Raporda, Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı CBSA’nın Kanada’da bağımsız sivil denetimi olmayan tek büyük kolluk kuvveti olmaya devam ettiğine ve bu durumun göçmenlerin gözaltında tutulması bağlamında defalarca ciddi insan hakları ihlalleriyle sonuçlandığına dikkat çekildi.

İSTANBUL (AA) – Kanada Eğitim Bakanlığı yetkilendirilmiş kurumu ISEWorld, çocuklarını Kanada'da lise eğitimi almasını isteyen veliler için eğitim ücretlerinde taksitlendirmeye gitti.

ISEWorld açıklamasına göre, dolar, sterlin ve avro kurlarındaki yükseliş, yurt dışında eğitim görmek isteyenleri alternatif ödeme sistemlerini incelemeye doğru yöneltti. ISEWorld de Kanada'da lise eğitimi ücretleri için taksitlendirmeye gitti. Buna göre, daha önce Brezilya, Arjantin ve Meksika için uygulanan taksitli yurt dışı eğitim sistemi, Türkiye’de de erken kayıt şartı ile geçerli hale geliyor.

Kampanya kapsamında kayıt için okulların minimum depozito tutarının ödenmesi yeterli olurken, kalan tutar eğitimin başlangıç tarihinden en geç 1 ay önce kredi kartından çekiliyor. Taksitlendirme sadece eğitim ücretlerini kapsıyor ve konaklama ve vize ücretlerine taksitlendirme yapılmıyor.

Erken kayıt avantajı 2022 Eylül ayında Kanada’da okumak isteyen lise 1 ve lise 2. sınıf öğrencileri için geçerli olacak. Öğrenciler İngilizce yeterliliklerini belgeledikten sonra girecekleri mülakat sonrasında Kanada Devlet Bakanlığı lise eğitim programlarına erken kayıt yaptırabilecek.

Erken kayıt yaptıran öğrencilere kur sabitleme imkanı da sağlanıyor. Kurlar 1 Mayıs 2021 ile 1 Eylül 2021 arasında ISEWorld tarafından sabitleniyor.

Veliler ISEWorld sitesi üzerinden yaptıkları başvurularda 2022 Eylül ayı Lise Eğitim Fırsatları sekmesinden detaylı bilgiye ulaşabilecek.

– Türkiye’den gelecek öğrencilere İngiltere kapılarını açtı

Kanada dışında İngiltere, İtalya ve Fransa da kur sabitlemeye dahil olacak. Brexit sonrası erken kayıt imkanı konusunda finans kuruluşları ile anlaşan ISEWorld'ün İngiltere lise eğitimi de sabit kur avantajı kampanyasına dahil olacak. İtalya lise eğitimi ve Fransa lise eğitimi 2021 yılından itibaren yapılan anlaşmalar sonrasında erken kayıt döneminde sabit kur ile Türkiye’deki öğrenci ve velilere sunulmuştu. Bu iki ülke yine 2022 lise eğitimi dönemi için erken kayıt imkanlarını devam edecek.

2022 yurt dışı lise eğitimi erken kayıt fırsatlarından faydalanmak isteyen veliler, Türkiye’deki özel okullara kayıt yaptırdıkları yıl içinde taksitlerin üst üste gelmemesi için taksit öteleme imkanlarından da faydalanabilecekler. ISEWorld taksit öteleme imkanını Türkiye’de 2019 yılından bu yana uyguluyor.

Özel okullarda bulunan kardeş indirimi, erken kayıt döneminde yine geçerli olacak. Kardeş indiriminden faydalanabilmek için iki kardeşin de aynı ülkeyi tercih ediyor olması gerekiyor. Kardeşler Kuzey Amerika Lise Programlarında Amerika ve Kanada arasında bir tercih yapabiliyor.

– Kanada ve Amerika vizesi aynı anda

Kanada ve Amerika’da okuyan kardeşler için eş zamanlı iki ülkenin vizelerini alma imkanı ve yıl sonunda birbirlerini ziyaret etme imkanı veriliyor. Öğrencilere bu ziyaretlerde anne ve babaları da katılabiliyor. Vizeler öğrencilerin yurt dışına gidişi öncesi mart ayında alınarak velilere iletiliyor.

Amerika’da lise okumak isteyen öğrencilerin yüzde 60’nı Milli Eğitim Bakanlığı Kültürlerarası Değişim Programı Komisyonu (KUDEP) başvuruları oluşturdu. 2022 yılı içinde KUDEP ile 120 başarılı öğrenci seçecek olan ISEWorld, programı Anadolu, Fen Liseleri ile Türkiye’de uluslararası programlar uygulayan özel liselere açıyor. Geçen yıl 1.500’ün üzerinde başvuru alan programa bu yıl ilginin artması bekleniyor.