Çar. Oca 22nd, 2020

Türk Telekom 2019’da hisseleri en çok değerlenen telekom operatörü oldu

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom’un, 2019 yılının ilk 9 ayı içerisinde kaydettiği güçlü finansal performansı, hisse fiyatlarına da yansıdı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, 2019 yılının ilk 9 ayında başarılı operasyonel performansı, etkin bilanço yönetimi, girişimlere verdiği destek ve teknolojik yatırımlarıyla istihdama ve ekonomiye fayda sağlamaya devam etti.

Yılın başında 500 milyon dolarlık tahvil ihracını başarıyla gerçekleştiren Türk Telekom, 2019 yılında telekom sektörü içerisinde hisseleri en çok değerlenen operatör oldu.

Bu artış incelendinde, Türk Telekom yatırımcılarına 2019 yılı içerisinde dolar cinsinden yüzde 68 getiri sağladı. Diğer yandan aynı dönem içerisinde yine dolar bazında BIST 100 yüzde 15 getiri sağlarken uluslararası endekslerle karşılaştırma yapıldığında, MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksi yüzde 21, Bloomberg World Telecom Endeksi ise sadece yüzde 14 getiri sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan, Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne son 14 yılda 16,2 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Dijitalleşmenin ve 5G’nin olmazsa olmazı fiber altyapıyı ise son 10 yılda 10 kattan fazla artırdık. Türkiye’nin dijital dönüşümünü sağlamak üzere ülkemizin her karışında, büyük bir özveriyle, Türkiye’yi geleceğe bağlama vizyonuyla çalışıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı gerçekleştirirken finansman kaynaklarımızı da en etkin şekilde yönetmeye odaklanıyoruz. Yılın başında başarıyla gerçekleştirdiğimiz 500 milyon dolarlık tahvil ihracına toplam 39 ülkedeki 264 yatırımcıdan 5 kat talep geldi. 2019’un ilk 9 ayında yüzde 15,6’lık büyüme ve 1,9 milyar TL net kar ile son 11 yılın gelir artışında rekor kırdık.

Net Borç/FAVÖK oranı ise güçlü nakit akışını ve güçlü FAVÖK büyümesini yansıtarak geçtiğimiz dört yılın en düşük seviyesi olan 1,55’e geriledi. Ayrıca etkin bilanço yönetimimiz ile net açık yabancı para pozisyonumuz üçüncü çeyrek 2018’de 1 milyar 767 milyon dolar seviyesinden 446 milyon dolar seviyesine geriledi. Bu sayede gelir tablosunun kur hareketlerine duyarlılığı azalmaya devam etti. Net kârımız geçen senenin ilk 9 ayına kıyasla dikkat çekici bir artış gösterdi ve son 7 seneki en yüksek seviyesine erişerek 1 milyar 862 milyon TL oldu.”

Aktan, üçüncü çeyrekteki finansal ve operasyonel sonuçlarının, stratejilerini başarılı şekilde yönettiklerinin bir göstergesi olduğuna işaret ederek, "Yılın ilk 9 ayında kaydedilen başarılı finansal sonuçların ardından 2019 FAVÖK öngörümüzü sene içinde ikinci kez yukarı yönlü revize ederek 11 milyar TL seviyesine yükselttik. Müşteri odaklı yaklaşımımız, sadeleştirilmiş organizasyon yapımız, etkin maliyet kontrolü, entegre operatör olmanın getirdiği sinerjiler ve veri büyümesinin sağladığı verimlilikler bu performansa katkı sağladı. Bu sonuçlar, müşteri memnuniyeti önceliğiyle gerek penetrasyon artışı gerekse sürdürülebilir abone kazanımı hedeflerimiz için atacağımız adımlar konusunda bize güven veriyor." ifadelerini kullandı.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, Türk Telekom’un 2018’de 3,90 TL olan hisse değerinin yüzde 89 artışla 7,37 TL’ye ulaştığına işaret eden Aktan, "Aynı dönemde BIST 100’ün TL cinsinden getirisi ise yüzde 30 oldu. Gururla belirtmek isterim ki Türk Telekom 2019’da hisse değeri en çok artan operatör oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Aktan, 2019 yılının ilk 9 ayında kaydedilen başarılı operasyonel performansın, gelecek dönemde de sergilenerek belirlenen hedeflere doğru emin adımlarla ilerleyeceklerini kaydetti.

Bu arada, Türk Telekom’un müşteri deneyimi odağının yanı sıra entegre yaklaşımı ve internet penetrasyonunu artırmaya yönelik girişimleri, şirketin sürdürülebilir abone kazanımı stratejisinin ana temellerini oluşturuyor.

Manisa Valisi Ahmet Deniz: "(Manisa'daki deprem) Çeltikçi Mahallesi'nde birkaç evin yıkıldığı bilgisi var, yaralı yok"

Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu: "Şehir merkezinde ciddi sıkıntı yok, yıkılmış bina haberi de gelmedi. Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz"

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi https://www.pscp.tv/w/1MYxNPlWkPzGw

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda TFF 1. Lig ekibi Büyükşehir Belediye Erzurumspor'a iki maçta da 3-2 yenilerek elendi.

Libya'daki Hafter güçleri, Berlin Konferansı'nda yapılan ateşkes çağrısına rağmen Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Feti Ün'e silahlı terör örgütü üyeliğinden verilen 12 yıl hapis cezasını onadı.

Libya'daki UMH güçleri: Hafter milisleri, Trablus'un dünyaya açılan kapısı Mitiga Havalimanı’nı grad füzeleriyle vurdu

FETÖ'nün "VIP dinleme" davasında eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe, 27 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası aldı.

FETÖ'nün "VIP dinleme" davasında eski emniyet müdürü Yurt Atayün, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.