Türk Youtuber Urduca videolarıyla milyonlara Türkiye'yi tanıtıyor

İSTANBUL(AA) – Pakistan’daki üniversite eğitiminin ardından açtığı Youtube kanalında paylaştığı Urduca videolarla 9 ayda 260 binden fazla aboneye ve yüz binlerce izlenmeye ulaşan Türkan Atay, iki toplum arasındaki kardeşlik köprülerini güçlendirmeyi hedefliyor.

26 yaşındaki Atay, 2014’teki üniversite sınavının ardından yurt dışı eğitim tercihlerini incelerken diğer ülkelere göre daha uygun fiyatlı olan fakat daha öncesinde hiç gitmeyi düşünmediği Pakistan’ı tercih etti.

Central Pencap Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nü kazanan Atay, Pakistan’daki ilk zamanlarında kültürel şokun ve farklı yemek tatlarının etkisiyle oldukça zorlanarak Türkiye’ye geri dönmek istese de kararından vazgeçmedi.

Zamanla “Türk olmanın avantajını hep hissettiğim” dediği misafirperverlikten etkilenen ve Pakistan’ı adım adım dolaşarak daha yakından tanıyan Atay, üniversite eğitiminin ardından Türkiye’ye gelerek Youtube kanalı açtı.

Kanalında önce Urduca ve İngilizce yayınlarla Türkçe öğretmeye başlayan Atay, Türkiye hakkındaki içeriklerinin ardından kısa bir sürede 260 bin takipçiye ulaştı.

Atay, Pakistan, Bangladeş, Hindistan ve İngiltere ağırlıklı takipçileri için toplumlar arasında “kültür elçisi” olabilmek için çok yönlü videolar üretmeye devam ediyor.

“Yemekler yüzenden, Pakistan’a gittiğim ilk hafta hep hastanede serum yedim”

Atay, 7 kız kardeş olduklarını ve yurt dışında eğitim için Amerika ve İngiltere’yi de istediğini fakat ucuz olması ve kendisine yakın hissettiği için Pakistan’ı tercih ettiğini söyledi.

Pakistan’daki ilk aylarında zorlandığını belirten Atay, yaşadıklarını şu sözlerle özetledi:

“Pakistan’da ilk yediğim yemek şavarmaydı. Genelde sokaklarda bizim döner tarzı olur ve çok acılıydı. Yemeklerdeki acı ve baharatlardan dolayı bir hafta hastaneye gittim serum yedim. Temel farklılık tabii ki baharat ve acı. Pilav yerken kaşığında karanfil, zencefil ya da defne yaprağı çıkabiliyor. Yemeklerin üzerinde biriken yağ hiç hoşuma gitmiyordu ama aradan bir yıl geçtikten sonra sevmeye başladım, şimdi özlüyorum. Annem ve babam çok sıcak bakmıyordu aslında. Pakistan hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bavulumu aldım, gittim. Karaçi Havalimanı’na gittim ve kolunda silahlı insanlar gördüm, ki ülkenin birçok yerinde görebilirsiniz. Saçları kınalı, gelene gül dağıtıyorlar. İlk zamanlar çok kötüydü. Lavaboya gittim ağlamaya başladım. Annemi aradım geri dönmek istediğimi söyledim ama olmadı. İlk ayım böyle çok kötü geçti.”

Kıyafetlerin, dil, yemek ve kültürün çok farklı olduğunu dile getiren Atay, “Kültür şoku yaşıyorsunuz gittiğinizde. Düğünler, misafir ağırlama şekli, hayat tarzları da farklı. Orada genellikle birçok ailede temizlikçi var örneğin. Biz temizliği kendimiz yaparız. Pakistan’da genellikle misafirleri yatak odasında karşılıyorlar. Biz yatak odasını göstermeyiz bile.” ifadelerini kullandı.

“Türk olmamın avantajını Pakistan’da çok yaşadım”

Pakistan’daki misafirperverlikten çok etkilendiğini anlatan Atay, iki ülke arasındaki kardeşliği tüm alanlarda hissettiğini söyledi.

Atay, “Pakistan’a gittiğinizde Türk olduğunuzu söyleyin halk size gerçekten kucak açıyor. Özellikle misafirperverlikleri çok iyi. Türk olarak gittiğim için bize karşı yaklaşımları, üniversitedeki hocaların Türk öğrencilere karşı yaklaşımı çok farklıydı. Türk olmamın avantajını Pakistan’da çok yaşadım. Tekrar fırsatım olsa yine Pakistan’a giderim.” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye olan ilginin artmasında tarihi bağların yanı sıra dizilerin de etkisinin olduğunu anlatan Atay, “Türk dizilerinin yakınlaşmada çok etkisi var. Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizileri sayesinde özellikle pandemi döneminde Türk tarihine ilgi arttı ve hayran kaldılar. Yatırımla vatandaşlık alan, burada iş kuran çok Pakistanlı var. Ticaret konusunda da ilgi artışı var.” dedi.

“En çok istediğim şey toplumlar arasında kültür elçisi olabilmek”

Atay, üniversite eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Türkiye döndüğünü ve Pakistan’ı hep özlediğini dile getirdi.

İlişkileri koparmamak için Youtube kanalında Türkçe eğitimleri verdiğini ve Türkiye’yi tanıtıcı içerikler ürettiğini belirten Atay, kanalının kısa bir sürede 260 bin takipçiye ulaştığını aktardı.

Atay, toplumlar arasındaki karşılıklı sevgi ve ilgiyi kanalı aracılığıyla güçlendirmek istediğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Urduca Pakistan’daki yaşantımı anlattığım videoyla takipçim bir andan artmaya başladı. Şimdi 260 bin aboneme Türkiye hakkında bilgiler veriyorum. Gündelik yaşam, yemekler, eğitim, gezilecek yerler, Türk dizileri, düğünler, adetler gibi birçok alanda videolar yapıyorum. Aynı zamanda Pakistan’a gittiğimde de Türk takipçilerim için orayı tanıtıcı içerikler üretiyorum. En çok istediğim şey birbirini kardeş ülke olarak gören Türkiye-Pakistan arasında kültür elçisi olabilmek. Çok iyi dönüşler alıyorum, bu açıdan çok şanslıyım. Farklı alanlarda videolar üretmeye devam edeceğim.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Samsung’un çocukların hem keyifli zaman geçirebilecekleri hem de yeni bilgiler öğrenebileceği Galaxy akıllı telefon ve tabletleri ile YouTube Kids uygulaması, çocuklar için güvenli bir dijital deneyim sunuyor.

Samsung'dan yapılan açıklamaya göre, Samsung Galaxy akıllı telefon ve tabletlerde de yer alan YouTube Kids uygulamasıyla çocuklar, önlerindeki uzun yaz boyunca sadece izlemekle kalmadıkları, aynı zamanda ürettikleri bir dünyayı keşfe çıkacak.

Çocukların hem keyifli zaman geçirebilecekleri hem de yeni bilgiler öğrenebilecekleri YouTube Kids uygulaması ile aileler çocuklarına daha güvenli bir dijital deneyim sunuyor.

Bu sayede aileler çocuklarına dijital dünyayı keşfederken rehberlik edebiliyor, tasarlayabilecekleri araçlar sunabiliyor ve çocuklarının dijital deneyimlerini özelleştirebiliyor.

Bugüne kadar 106 ülkede 44 farklı dilde aileler ve çocuklar tarafından kullanılan YouTube Kids, tamamen çocuklara özel hazırlanan ayrı bir uygulama olma özelliği taşıyor. Çocuklar, YouTube Kids’te yer alan kategorilerdeki kanallar ve çalma listeleri ile yeni içerikler hakkında bilgi edinme ve eğlenme olanağı buluyor.

Aileler izleme deneyimini özelleştirebilmek için de YouTube Kids’in öne çıkan ebeveyn denetimlerini kullanabiliyor.

Samsung Galaxy akıllı cihazların Youtube Kids uygulaması ile sundukları tüm özellikler için "https://www.samsung.com/tr/explore/wellbeing/discover-youtube-kids-with-galaxy-tablets/" sayfasını ziyaret edilebiliyor.

İSTANBUL (AA) – Akbank, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı bu güne özel hazırlanan reklam filmi ve çevrim içi yapılacak bir dizi etkinlikle kutluyor.

Akbank'ın açıklamasına göre, 1936'da, hayatında ilk kez kendisine doğum günü sorulduğunda, "doğum günüm 19 Mayıs" diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün beyanından yola çıkarak hazırlanan ve ilk kez dün akşam yayınlanan reklam filminde Akbank, Atatürk'e verilecek en güzel doğum günü hediyesinin onun gençliğine iyi bakmak olduğuna vurgu yapıyor.

Reklam filminde, Banka'nın, ocak ayında tanıtımı yapılan ve binlerce gence yapay zekadan ileri düzey analitiğe, robotikten tasarım odaklı düşünmeye kadar pek çok alanda yetkinlikler kazandıracak eğitimler sunmayı hedefleyen Akbank Gençlik Akademisi'yle gençlerin her zaman yanında olmayı sürdüreceği de ifade ediliyor.

Çevrim içi etkinlikler, bugün Akbank'ın YouTube kanalında yayınlanacak Gençler için Çağdaş Sanat Buluşması ile başlıyor. Marcus Graf moderasyonunda Contemporary Istanbul Genç Danışma Kurulu'ndan konuşmacıların da yer alacağı sohbette gençler için çağdaş sanat piyasasından genç koleksiyonerliğe, çağdaş sanat alanında yetenek yönetiminden çağdaş sanatın görünürlüğüne kadar pek çok konuda bilgi paylaşımı yapılacak.

– 19 ve 21 Mayıs'ta çevrim içi etkinlikler düzenlenecek

Akbank'ın Instagram sayfasında 19 Mayıs'ta yayınlanacak "İşin içinden çıkanlar" canlı yayınında ise Yalçın Pembecioğlu, üniversite öğrencileri Seray Öztürk ve Ekin Al'ı ağırlayacak. Yine aynı gün "Bugüne hazır mısınız?" podcast serisinde ise 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na özel kayıt yayında olacak.

Akbank Akademi Müdürü Selda Özçalık'ın, iş hayatında değişen yetkinliklerden bahsedeceği podcast Akbank'ın Apple Podcast, Spotify ve Google Podcast hesaplarından dinlenebilecek.

Çevrim içi etkinlik platformu JoJo'da 21 Mayıs'ta yapılacak Akbank Gençlik Konseri'nde Dolu Kadehi Ters Tut ve Sedef Sebüktekin sahne alacak. Konser, ücretsiz olarak akbank.jojo.live web adresi üzerinden canlı olarak izlenebilecek.