Türkçe dersi Bağdat'ta ilkokul müfredatına girdi

BAĞDAT (AA) – Irak'ta yeni açılan bir ilkokulda Türkçe dersi müfredata alındı.

Başkent Bağdat'ta bu sene açılan Diraye İlkokulu'nda, Türkçe, yabancı dil olarak öğretilecek.

Diraye İlkokulu'nun açılışını Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi yaptı.

AA muhabirine konuşan Yıldız, "Bağdat'ta müfredatın bir kısmında Türkçe'nin de olduğu bir okulun açılışına katıldık. Çocuklar bizi Türkçe şarkılarla karşıladı. Çok mutluluk verici bir durum." dedi.

Yıldız, bu tür okulların Irak hükümetiyle iş birliği yaparak artırılacağı temennisinde bulunarak, önümüzdeki dönemde iki ülke ilişkilerindeki bağı daha da güçlendireceklerini ifade etti.

Okul Müdürü Yasemin Emin, Irak'ta 2018-2019 eğitim öğretim yılının başladığını belirterek, okul açılışına Büyükelçi Yıldız'ın katılmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

 • Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ın Kerkük ziyareti
 • KERKÜK (AA) – Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Kerkük'ün kalkınması için Türkiye Cumhuriyeti olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını belirtti.
  Irak'ın Kerkük kent valilik binasını ziyaret eden Büyükelçi Yıldız, Kerkük Valisi Rakan Said ile ortak basın toplantısı düzenledi.
  Basın toplantısında konuşan Kerkük Valisi Said, ''Türkiye Cumhuriyeti, hükümet ve millet olarak hiç bir zaman Iraklıları yalnız bırakmadı.''

 • Türk heyeti Bağdat'ta Ovaköy sınır kapısını görüştü
 • BAĞDAT (AA) – Türk ve Iraklı heyetler Bağdat'ta iki ülke arasında açılması planlanan Ovaköy Sınır Kapısı için bir araya geldi.
  Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, resmi Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Irak ile Türkiye arasında ikinci sınır kapısının (Ovaköy/Fişhabur) açılmasına yönelik ilk heyetlerarası görüşmeyi bugün Bağdat'ta gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.
  Görüşmede, Bağdat ve Ankara'nın projeyi hayata geçirme yönünde kararlı