Turkcell dünyadaki en yüksek hızı veren üç operatör arasına girdi

İSTANBUL (AA) – Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği'nin (GSA) hazırladığı rapora göre, Turkcell dünyadaki en yüksek hızı veren üç operatör arasına girdi ve 4.5 G hızında Avrupa'nın en iyi operatörü oldu.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, şirketin üstün mobil şebekesi dünya çapında örnek gösterilmeye devam ediyor.

Turkcell, GSA'nın Ağustos 2021'de yayınladığı son Küresel Durum Raporu'nda Avrupa’nın en hızlı 4,5G şebekesine sahip operatörü oldu. Dünyanın en hızlı LTE şebekelerine sahip operatörlerinin sıralandığı rapora göre Turkcell LTE şebekesinde sunduğu 1,6 Gbps hız ile dünyanın en hızlı üç operatöründen biri olurken Avrupa'da ise liderliği elde etti.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan şunları kaydetti:

"Müşterilerimize en iyi hizmeti sunma odağından vazgeçmeden aralıksız çalışmaya ve yatırım yapmaya devam ediyoruz. Geniş spektrumumuz ve doğru planlanmış modern altyapımız sayesinde tüm dünyada örnek gösterilen bir mobil iletişim şebekesine sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Gelişmiş yeteneklerle donattığımız esnek şebekemiz, müşterimizin ihtiyaçlarına en uygun teknolojiyi sağlayarak eşsiz bir deneyim sunuyor.

Bugün Turkcell'in üstün 4,5G şebekesinde sunduğu 1,6 Gbps'lik hız dünya çapında birçok operatörün 5G şebekelerinde sunduğu hızdan daha fazla. Bunu dünya çapında mobil iletişimin devlerinin üyesi olduğu Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği'nin yayımladığı bağımsız rapor da bir kez daha teyit etmiş oldu. Türkiye’nin dört bir yanında her müşterimize en iyi iletişim ayrıcalığını yaşatmak için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

GSA'nın yayınladığı rapora göre dünya genelinde 151 ülkede toplam 336 operatör, gigabit hızlar sunabilen gelişmiş LTE şebekelerini devreye aldı. Şebekesinde bu gelişmiş teknolojilerin hepsini birden kullanmakta olan Turkcell ise sunduğu 1,6 Gbps'lik hız ile dünya sıralamasında ilk üç operatörden biri olarak yer alıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Turkcell’in hayata geçirdiği yeni nesil nesnelerin interneti teknolojisi LTE-M, Türkiye’de ilk kez şehir içi ulaşımda kullanılmaya başlandı.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaşarak metropollerdeki trafik sıkışıklığına alternatif ve çevreci bir çözüm olarak öne çıkan paylaşımlı scooter’lar artık Turkcell LTE-M teknolojisiyle etkin şekilde yönetilebiliyor. Türkiye’de sadece Turkcell tarafından sağlanan bu teknoloji sayesinde scooter’ların yönetimi, batarya ömürlerinde belirgin bir iyileşme sağlanarak çevreye duyarlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, geliştirdikleri ürün ve hizmetlerde sürdürülebilirliğe odaklandıklarını belirterek “Mobil şebekelerden sunulan servisler, gündelik hayatımızı kolaylaştıracak şekilde gelişiyor ve çeşitleniyor. Bu kapsamda uygulamaya sunduğumuz hücresel nesnelerin interneti teknolojileri, sağladıkları geniş alanda kapsama ve pil tüketimi avantajları ile makine haberleşmesinin, önceki teknolojilere göre çok daha verimli şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Küresel salgın süreciyle birlikte hayatımızda pek çok şey değişti.

Mikro mobilite, giyilebilir cihazlar, sağlık verilerinin uzaktan anlık kontrolü ve siparişlerin temassız teslimatı gibi pek çok alanda kullanabileceğimiz LTE-M teknolojisi sayesinde hızla değişen dünyada kullanıcıların ihtiyaçlarını çok daha verimli şekilde karşılayabileceğiz. Ayrıca 5G’ye giden yolda LTE-M teknolojisi, uzun yıllar hayatın birçok alanında nesnelerin haberleşmesi için kullanılarak insanların hayatını kolaylaştırmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

-Nesnelerin interneti teknolojisinin kullanım alanları yaygınlaşacak

İlk uygulama alanı akıllı ulaşım sistemlerinde başlatılan Turkcell’in LTE-M teknolojisi, getirdiği dijital avantajlar sayesinde hayatımızın pek çok alanında kullanılmaya devam edecek. Yakın gelecekte online siparişlerin artmasıyla birlikte, temassız sipariş teslimatı, envanter takibi gibi uygulamaların çok hızlı bir şekilde yaygınlaşması bekleniyor. Ayrıca sağlık sektöründe, giyilebilir cihazlar aracılığıyla sağlık verilerinin anlık takibi konusunda yoğun olarak kullanılacak olan bu teknoloji, sağladığı geniş kapsama alanı ve düşük enerji tüketimi ile pek çok alanda verimlilik artışı sağlayacak.

TEKİRDAĞ (AA) – Turkcell tarafından dünya standartlarına uygun olarak inşa edilen ve en son teknolojiyle donatılan Avrupa Veri Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye'nin yerlilik oranı en yüksek veri merkezi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla düzenlenen törende Tekirdağ Kapaklı'da açıldı.

Açılışta konuşan Tekirdağ Valisi Yıldırım, dijital verilerin korunmasının ve işlenmesinin kurum ve kuruluşlar kadar devletler için de çok önemli olduğunu vurguladı.

Sanal ortamda üretilen veriye hakim olan devletlerin stratejik açıdan avantajlı konuma geçtiğini belirten Yıldırım, "Bu alana yapılan yatırımlar Türkiye'nin bilişim teknolojilerindeki başarısında çok etkili olacak. Burada Turkcell de başat rol oynamakta." diye konuştu.

Veri merkezlerinin Türkiye'ye sunacağı katkıya değinen Yıldırım, Turkcell Avrupa Veri Merkezi sayesinde dijital verilerin yurt dışına gönderilmeyip Türkiye'de güvenle saklanabileceğini kaydetti.

Yıldırım, "Veri merkezlerinin sayılarının artmasıyla uluslararası alanda önemli bir pazar olan veri merkezi sektöründe Türkiye ciddi bir söz sahibi olabilecek. Dijital veriler, küresel büyük teknoloji firmalarının tekelinde olmayacak, Türkiye'nin verilerinin saklanması için ödenen bedel ülkemizde kalacak." ifadelerini kullandı.

– "Hedefimiz Türkiye'yi veri ve bulut teknolojileri üssü haline getirmek"

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu da internet trafiğinin geçiş noktası haline gelen Türkiye'nin, verinin taşınması ve saklanması konusunda kilit bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Aksu, "Turkcell olarak amacımız, bu coğrafi üstünlük ile şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak ülkemizi dünyanın en önde gelen veri ve bulut teknolojileri üssü haline getirmek. Bu hedefin yeni bir adımı olarak bugün açılışını yaptığımız Turkcell Avrupa Veri Merkezi'ni kamu kurumlarının, özel sektörün ve bölge ülkelerinin hizmetine sunmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin farklı noktalarında bölge ülkelerine de hizmet verebilecek veri merkezleri inşa ettiklerini anlatan Aksu, salgınla birlikte şekillenen yeni çalışma şekilleri ve dijitalleşme ihtiyacının küresel düzeyde veri üretimini ve transferini artırdığını söyledi.

Tüm bu gelişmelerin, geleceğe değer katma vizyonuyla şekillendirdikleri veri merkezleri stratejilerinin haklılığını gösterdiğini vurgulayan Aksu, veri üreten, taşıyan ve işleyen Turkcell'in yurt içinde tutulmasını sağlayarak verileri güvence altına aldığını söyledi.

​​​​​​​Aksu, Türkiye'nin "bölgesel bir üs olma" konumunu güçlendirebilmek için yatırımları teşvik eden milli politikaların benimsenmesini ve hızla uygulamaya geçirilmesini çok değerli bulduklarını ifade etti.

– "Yeni nesil veri merkezlerimizle 'siber vatana' sahip çıkıyoruz"

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise veri güvenliğini "siber vatan" olarak tanımladıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Turkcell olarak veri konusunu milli mesele olarak görüyoruz. Uzun yıllardır 'Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalmalı' diyerek yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz. Milli servetimiz veriyi, küresel risk ve tehditlere karşı korumak hepimizin görevi. Bu doğrultuda inşa ettiğimiz veri merkezlerimizde yerlilik oranımızı da hızla arttırıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Veri Merkezi'mizde yerlilik oranımız yüzde 75 seviyesine ulaşarak Türkiye'nin yerlilik oranı en yüksek veri merkezi oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de verimize sahip çıkarak ülke sınırları içerisinde tutmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz."

– 6 bin sensör ile 40 bin nokta sürekli izleniyor

Verilen bilgiye göre, Turkcell tarafından Tekirdağ Kapaklı'da 37 bin 277 metrekarelik alana kurulan ve 7 bin 238 metrekarelik beyaz alana sahip Avrupa Veri Merkezi ile şirketin bu alanda yaptığı yatırım miktarı 2,5 milyar lirayı aştı.

İstanbul Havalimanı'na 85 kilometre uzaklıktaki Avrupa Veri Merkezi, 9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olma özelliği taşıyor. Depremin hemen sonrasında hizmet vermeye devam ediyor. Kapıların ve duvarların yangına 120 dakika boyunca dayanıklı olduğu veri merkezinde, 6 bin sensör ile 40 bin nokta sürekli izleniyor.

Turkcell Avrupa Veri Merkezi ayrıca, sahip olduğu Tier III sertifikası sayesinde kurumlara sunucu barındırma, bulut bilişim, erişim, yedekleme, siber güvenlik, felaket kurtarma, yönetilen hizmetler ve cihaz temini hizmetlerini de sağlıyor. Avrupa Veri Merkezi, aynı zamanda yeşil bina ve çevreye uyumlu olduğunu belgeleyen "Leed Gold" sertifikasına da sahip durumda bulunuyor.

Halihzırda Avrupa'nın ve Türkiye'nin en teknolojik veri merkezi konumunda olan Avrupa Veri Merkezi, aynı zamanda yerlilik oranı en yüksek veri merkezi olmasıyla da dikkat çekiyor. Turkcell, yeni veri merkezinde yerli üreticilerin geliştirdiği iklimlendirme sistemleri, kabinetler ve güç kaynakları ile hizmet veriyor.