Turkcell, “Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri”ni ilan etti

İSTANBUL (AA) – Turkcell, sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak amacıyla uymayı taahhüt ettiği insan hakları politikasını ve çevre politikasını düzenleyen "Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri"ni açıkladı.

Turkcell açıklamasına göre, Turkcell, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayarak daha iyi bir dünya için çalışacağını ve geliştirdiği yapay zeka uygulamaları da dahil olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin gözetildiğini bu politikayla bir kez daha taahhüt etmiş oldu.

Türkiye'nin ISO 50001 ve ISO 14064 sertifikalarına sahip ilk mobil operatörü olan Turkcell, tüm iş süreçlerinde etik kurallara uygun ve çevreye saygılı olmasına yönelik olarak Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri’ni tüm Turkcell iş ortakları ve paydaşlarının da benimsemesini hedefliyor.

Sosyal sürdürülebilirliğe katkı vererek çalışan mutluluğu ve refahı temin edecek bir çalışma ortamı ve ekosistem oluşturmayı hedefleyen "Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri"nde, şirket içi her türlü ayrımcılığın engellenmesi, yasal çalışma saatlerinin aşılmaması, işe alım ve terfi gibi kararlarda ‘cinsiyet, din, dil, ırk, etnik köken, fiziksel görünüş, engel durumu’ farkı gözetilmemesi, çalışanların ve müşterilerin özel hayatın gizliliğine yönelik hakları ve ifade hürriyetlerini hukuka uygun şekilde kullanabilmeleri için çalışılması, engelli çalışanların tüm platformlara / lokasyonlara sorunsuz erişebilmeleri, tam ve eşit dahil olmaları için gereklerin yerine getirilmesi gibi pek çok başlık bulunuyor.

Daha iyi bir dünya için çevresel sorumluluklarının bilinciyle hareket eden Turkcell'in duyurduğu Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri’nin çevre ile ilgili olan maddelerinde de döngüsel ekonomi bilinci gelişmiş bir ekosistem oluşturmak ve uzun vadeli çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak hedefleniyor.

Bu kapsamda sürdürülebilir bir çevrede yaşamanın temel hakların ayrılmaz bir parçası olduğunun bilinciyle verimli ve yenilenebilir enerji kullanımı, döngüsel işleyiş (sıfır atık), emisyon azaltımı için çalışmalarda bulunulacağı; çalışanların, müşterilerin ve tüm paydaşların da bu şekilde hareket etmesi için inovatif çözümler geliştirilmesinin önemsendiği belirtiliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Turkcell ile Türkiye Atletizm Federasyonu iş birliğiyle önemli başarılara imza atan Türk atletizminin yıldızları bu kez Olimpiyat Oyunları'nda sahne alıyor.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Japonya'nın başkenti Tokyo'da gerçekleştirilecek şampiyonada atletizm disiplinine Türkiye'yi 8'i kadın, 17'si erkek, toplam 25 ay yıldızlı atlet temsil edecek. Bu yıl 32'ncisi düzenlenecek dünyanın en önemli spor organizasyonunda atletizm mücadeleleri, 30 Temmuz-8 Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

Tokyo'da yapılacak ve 206 ülkeden 11 bine yakın sporcunun katılacağı oyunların atletizm disiplininde Türkiye, 16 branşta madalya mücadelesi verecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Türk atletizminin tüm heyecanı ve enerjisiyle Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları'nı beklediğini aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Ülkemize verdiğimiz bir söz var. Tokyo'dan başarılarla döneceğiz. Bu sözü tutmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bu noktada bizlere çok büyük destek veren Sayın Bakanımız Dr. Muharrem Kasapoğlu'na ve Spor Genel Müdürlüğü'yle birlikte sponsorumuz Turkcell'e çok teşekkür ediyoruz. Tüm sporcularımızın da İstiklal Marşı'mızı tüm dünyaya dinletmek için ellerinden gelenin fazlasını yapacağına olan inancımız tam. Türkiye'yi gururlandırmak istiyoruz."

– "Olimpiyatlarda atletlerimiz bizi gururlandıracak"

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da atletizmin gelişmesine katkı sunmak hedefiyle yıllardır Türk atletizminin yanında olduklarını belirterek, "Olimpiyatlarda atletlerimiz bizi gururlandıracak." ifadesini kullandı.

Erkan, Türk sporuna destek vermeyi sürdüreceklerini aktararak, "Türkiye'deki lisanslı atlet sayısı, desteğimizden bu yana yüzde 80 artarak 250 bini aştı. Bu sayede Olimpiyat Oyunları'na kota alan atlet sayımızın, kafilenin önemli bir kısmını oluşturmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Milli atletlerimizin Tokyo'da ay yıldızlı bayrağımızı en iyi şekilde temsil ederek bizi gururlandıracak sonuçlara imza atacaklarına inanıyoruz. Her birine başarılar diliyoruz. Turkcell olarak her zaman 'TURKSPORU'na destek vermeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Milliler, daha önce düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda atletizm branşında 1948'de Ruhi Sarıalp, 2004'te Eşref Apak ve son olarak da 2016'da Yasmani Copello ile 3 bronz madalya kazanmayı başarmıştı.

İSTANBUL (AA) – Turkcell, yerli ve milli teknoloji yatırımlarına hız verdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Turkcell veri güvenliğini üst seviyeye çıkaran ve dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan dijital servisler geliştirdi.

Yerli ve milli teknolojilerle Türkiye’ye değer üreten Turkcell, iletişimin ve haberleşme güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyan 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, gerçekleştirdiği yatırımlara hız verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, o gece verilen büyük mücadelenin en büyük kahramanı Türk milletine, Turkcell teknolojisiyle destek olduklarını belirtti.

Erkan, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin Turkcell’i olarak çalışmalarımızı ilk günden itibaren yerli ve milli hassasiyetinin üzerinde durarak üretiyoruz. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı prensibiyle ürün ve servislerimizi geliştiriyoruz. Temel stratejimizde dijital servislerimiz, dijital iş servislerimiz ve Techfin servislerimiz önemli bir yer tutuyor. Bu stratejimiz dahilinde attığımız adımların, 15 Temmuz gibi hain girişimlere karşı da güçlü bir önleyici ve engelleyici mekanizma oluşturduğuna inanıyoruz."

Gebze, Ankara ve İzmir’in ardından bu yıl açılışı gerçekleşecek Çorlu Veri Merkezi ile, Turkcell’in verilerin güvenliğini ve mahremiyetini güvence altına almak için attığı adımlara bir yenisini daha ekleyeceğini ifade eden Erkan, Turkcell olarak Veri Merkezlerinin Ulusal Veri Güvenliği açısından stratejik değere sahip olduğuna inandıklarını belirtti.

Erkan, "Turkcell Çorlu Veri Merkezi ile birlikte bu hayati alanda yaptığımız yatırımların tutarı toplamda 2 milyar TL’yi aşacak. Bu topraklardan çıkan bir şirket olarak, bu ülkede kazandıklarımızı yeni yatırımlarla ülkemize geri döndürmeye devam edeceğiz. 2020 yıl sonu itibarıyla, bugüne kadar (lisans bedelleri, kule ve baz istasyonları, fiber ekipmanları ve kazıları, veri merkezleri ve yerli ve milli dijital ürünler de dahil olmak üzere) ülkemize 50 milyar TL’lik yatırım yaptık ve bu yatırımlar artan tempoyla devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

– "BİP dünya genelinde de 82 milyondan fazla indirmeye sahip"

Her türlü senaryoda kesintisiz hizmet sunmanın önemini, geçmişteki farklı acı tecrübelerden dolayı ülkece çok iyi bildiklerini aktaran Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz kalkışmasında yabancı anlık mesajlaşma uygulamalarının kullanılması nedeniyle yerli ve milli mesajlaşma uygulamamız BiP’in daha da geliştirilmesi için yatırımlara hız vermiştik, bugün o yatırımların karşılığını almaya başladık. BiP 2021 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde en çok indirilen mobil uygulama oldu ve dünya genelinde de 82 milyondan fazla indirmeye sahip. Web arayüzünden arama, kaybolan mesaj, grup görüntülü görüşme, 106 dilde anlık çeviri ve para gönderme gibi özelliklerimizi rakiplerimizden çok daha önce hayata geçirmiştik. Bunun yanı sıra kişisel verilerin korunması konusunda uyguladığımız şeffaf politika sayesinde uluslararası alanda en hızlı büyüyen iletişim platformlarından biri haline geldik.”

Erkan, 15 Temmuz gecesi tüm olanaklarını seferber ederek milleti hedef alan bu saldırının karşısında durduklarını ve en hızlı harekete geçen şirketlerden biri olduklarını kaydetti.

Bugün Turkcell’in dijital servislerinin milyonlarca kullanıcıya ulaşan, pek çok ülkeye ihraç edilen çok değerli yerli ve milli teknoloji ürünleri haline gelmesinden gurur duyduklarını belirten Erkan, "Yerli baz istasyonu, yerli otomobil gibi tarihi hamlelerde yer alarak ülkemize maddi ve manevi her türlü desteği vermeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Erkan, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin iletişim ve dijitalleşme teknolojisi alanındaki lider şirketi olarak güçlü teknolojik altyapımız, geniş mobil ve fiber iletişim ağlarımız, Türkiye’nin dört bir yanındaki veri merkezlerimiz, yetişkin ve yetkin mühendis kadromuz sayesinde kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle, bu hain darbe girişiminde ülkesini koruma pahasına canını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla bir kez daha anıyorum."