"Enter"a basıp içeriğe geçin

Turkcell'den fırsat eşitliğini güçlendirmek için yeni proje

İSTANBUL (AA) – Turkcell, kadın mühendis istihdamına yönelik yeni bir proje başlatıyor.

Turkcell'in açıklamasına göre, teknoloji geliştirme alanında fırsat eşitliğini güçlendirmek için kadın çalışan sayısını artırmayı hedefleyen Turkcell, bu amacını gerçekleştirmek için örnek bir projeye imza atıyor.

Proje kapsamında iş hayatına yeni atılacak kadın mühendisler ile çeşitli nedenlerle iş hayatından ayrılmış deneyimli kadın profesyoneller, Turkcell'in ilgili departmanlarında çalışma imkanı bulacak.

– Hem yeni mezunlar hem de deneyimli profesyoneller işe alınacak

Proje kapsamında iki ana grubun istihdama katılması hedefleniyor. Bunlardan ilki iş hayatına yeni atılacak son sınıf kadın mühendislik fakültesi öğrencileri, yeni mezunlar ve 27 yaşını geçmemiş yüksek lisans, doktora öğrencileri.

Diğer grup ise evlilik, çocuk sahibi olmak gibi çeşitli nedenlerle iş hayatından ayrılan deneyimli kadın profesyoneller. İşe alınacak deneyimli kadın mühendisler, yeni mezun ve öğrenciler tamamen uzaktan ya da part-time çalışabilecek.

– Yeni mezun ve öğrenciler

Tamamen online ortamda gerçekleştirilecek programın test ve mülakat süreçlerini başarıyla tamamlayan yeni mezun ve öğrenci adaylar, 6 hafta sürecek eğitim kampına alınacak. Proje kapsamında yaklaşık 150 kadın mühendisin eğitime alınması planlanıyor.

Katılımcılar, alanlarında uzman kişilerden, iOS, Android, C# ve Java alanında eğitimlerini alacak. Katılımcılara mülakat simülasyonu ve CV hazırlama teknikleri gibi işe giriş aşamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar öğretilecek. Katılımcıların mentor desteğiyle gerçekleştirecekleri projeleri Turkcell Değerlendirme Komitesi'ne sunulacak. Projeleri başarılı bulunan katılımcılar Turkcell'in ilgili departmanlarında çalışma fırsatı yakalayacak.

– "Kadın istihdamına destek veren yeni projeler gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Hukuk, Regülasyon ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, projeyle özellikle teknoloji sektöründe kadın istihdamını artırmayı amaçladıklarını bildirdi.

Turkcell'in, başta "Geleceği Yazan Kadınlar" olmak üzere geçmiş yıllarda kadın istihdamına yönelik pek çok projeye imza attığını belirten Demir, "Önümüzdeki dönemde de 'Turkcell'de Şartlar Eşit, Şanslar Eşit' prensibiyle hayata geçirdiğimiz programımızla iş hayatına yeni atılmayı planlayan ve iş deneyimi bulunan kadın mühendislerimize yeni iş imkanları sunacağız." ifadesini kullandı.

Demir, Türkiye'de kadın mühendis sayısının erkeklere oranla oldukça az olduğunu vurgulayan, şunları kaydetti:

"Kadın mühendislerimiz developer, analist, network mühendisi gibi erkeklerin yoğun olduğu pozisyonları öncelikli olarak tercih etmiyor. Bunun sonucunda özellikle teknoloji firmalarında daha az kadın istihdam ediliyor. Turkcell olarak hayata geçirdiğimiz projelerle bu farkı kapatmayı ve bu alanlarda onların daha çok yer almalarını amaçlıyoruz. Farkındalığı artırmayı ve bundan sonraki dönemlerde de kadın istihdamına destek veren yeni projeler gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz."

Haber Lütfen AA üyesidir. İletişim: haberlutfen@gmail.com