Türkiye, Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki engellilerin yüzünü protez desteğiyle güldürüyor

TEL ABYAD (AA) – Türkiye, Suriye’de Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekatı’yla terörden temizlediği bölgelerde sağlık alanına yaptığı önemli yatırımlarla bölge halkının umutsuzluğuna çare olmaya devam ediyor.

Tel Abyad ilçe merkezinde Nisan 2020’de Uluslararası Doktorlar Derneği (AID), Kuveytli Beytülzekat Derneği ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde hizmete açılan Tel Abyad Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, yaraların sarılmasında büyük rol oynuyor.

11. yılına giren iç savaşta rejim güçlerinin saldırıları, terör örgütlerinin döşediği mayınlar veya terör saldırıları nedeniyle uzuvlarını kaybedenler, bölgede tedavi için merkeze büyük ilgi gösteriyor.

Şu ana kadar 1200 hastaya fizyoterapi, rehabilitasyon ve ortez-protez desteği sağlanan merkezde, 35 kişiye uygun protez takıldı.

“Artık bastondan destek almadan yürüyebileceğim”

Fizik tedavi merkezine müracaat eden Başek Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2018’de Rakka ilinde terör örgütü DEAŞ’ın döşediği bir mayına basarak sağ bacağını kaybettiğini söyledi.

Ali, Kurban Bayramı’ndan önce protez bacağına kavuşacağını belirterek “O gün iki bayramım olacak. Hem Kurban Bayramı sevinci hem de proteze kavuşmamın sevinci. Artık yanımdan ayırmadığım bastondan destek almadan yürüyebileceğim.” dedi.

Bacağının bir kısmını 2,5 yıl önce bir iş kazası sonucu kaybettiğini dile getiren Tel Abyadlı Majed Ebu Mahir de eski protezini yenilemek için merkeze müracaat ettiğini belirtti.

Ebu Mahir, “Merkez sayesinde ücretsiz olarak yeni protezime kavuştum. Herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

“Türk ekipleri sayesinde yeni protezimi aldım”

Tel Abyad’da 2015’te YPG/PKK’lı bir terörist tarafından bacağına kurşun sıkıldığını söyleyen Ebu Baran Covhari, Türkiye’de tedavi görmek istediğini ancak o dönem teröristler tarafından engellediğini anlattı.

Teröristlerin kasıtlı olarak Türkiye’ye geçişini geciktirmesinden dolayı Gaziantep’teki hastanede tüm müdahalelere rağmen sağ bacağını kaybettiğini vurgulayan Covhari, şöyle devam etti:

“Hastanede ameliyat oldum. Bacağımı kaybetmemek için doktorlar vücudumdan damar alıp zarar gören bacağımdaki damarı kapatmak istedi. Çok çaba harcadılar ancak olmadı. Bacağımı almak zorunda kaldık.”

Covhari, Gaziantep’te 2016’da ilk protezinin takıldığını dile getirdi.

Yeni protez için Tel Abyad fizik tedavi merkezine müracaat ettiğini söyleyen Covhari, “Daha önce ölçümler alındı. Türk ve Suriyeli ekipler sayesinde ikinci protez takıldı. Çok nazikler. Hastaya önem veriyorlar. Türk hükümetine ve merkez çalışanlarına teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

35 hastaya ücretsiz protez takıldı

Tel Abyad fizik tedavi merkezi çalışanlarından Dr. Muhammed Abdullah, merkezin hizmet vermeye başladığı tarihten itibaren müracaat eden hasta sayısının 1200’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

“Fizik tedavi merkezinde 35 hastaya ücretsiz protez takıldı.” diye konuşan Abdullah, bu tür vakaların özel hastanelerde tedavi ücretinin 1500 ile 2 bin dolar arası olduğunu, merkez sayesinde ücretsiz muayene ve protez hizmeti verildiğini kaydetti.

Dr. Abdullah, sırasını bekleyen 10 hastanın da kısa zamanda protezine kavuşacağını kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom'un kurumsal sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi uygulaması, Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonu ile görme engelliler için daha erişilebilir bir yaşam sağlıyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, insanı merkeze alan yaklaşımı ile teknolojinin iyilik ve faydaya dönüştüğü sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor.

Türk Telekom'un bu kapsamda 10 yıl önce hayata geçirdiği Telefon Kütüphanesi uygulaması sürekli geliştirilerek görme engellilere sesli kitap dinleme özelliği dışında da kolaylıklar sağlayan bir teknolojiye dönüştü.

Türkiye'de 2017 yılında bir "ilk" gerçekleştirilerek uygulamaya eklenen Para Tanıma fonksiyonu, görme engellilerin ihtiyaç duydukları her an ve bir başkasına ihtiyaç duymadan ödemelerini güvenle yapabilmelerine olanak sunuyor.

Türk Telekom, görme engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran uygulamaların yanında onların sanatla buluşmasına olanak sağlayan projelere de imza atıyor. Bu kapsamda Türk Telekom'un sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi kapsamındaki "Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi", Emine Erdoğan'ın katılımı ile ziyarete açıldı.

Sesli betimlemeli tablolardan oluşan eserler, Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde sergileniyor. Sergiye, sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler başta olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinden ziyaretçi yoğun ilgi gösterdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen görme engelli kullanıcı Amine Enner Akay, uygulamanın Para Tanıma fonksiyonundan sıklıkla faydalandığını belirterek, "Yapacağımız ödemeler, aldığımız para üstleri gibi küçük hesaplar için bile bizlerin büyük ihtiyacını karşılayan bu özelliği çok işlevsel buluyorum." ifadesini kullandı.

Sağlık sektörünün dijitalleşmesiyle ilgili çalışmalarına ağırlık veren Türk Telekom, ayrıca bir ilki daha gerçekleştirerek 2020'de RxMediaPharma İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı iş birliği ile İlaç Barkodu Okuma özelliğini hayata geçirdi. Bu özellik ile 6 binden fazla ilacın kullanma talimatı sesli erişimle hizmete sunuldu.

İlaç Barkodu Okuma özelliğini kullanan görme engelli Ali Öztürk, "Bu uygulamadan önce brail isim etiketinin yardımını alıyorduk. Ama biz ilacın yan etkilerini göremiyorduk, anlayamıyorduk. Sadece ismi görüyorduk ama bu uygulamayla hem ilacın ismini hem de kullanıma talimatlarını kimseye ihtiyaç duymadan öğrenebiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

EDİRNE (AA) – Çalışmalarını Edirne’de sürdüren Ecem AA muhabirine, 2016’da Rio Paralimpik Oyunları’na katıldığını anımsatarak 2020 Tokyo’ya katılmaya hak kazandığını söyledi.

Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğü, dünya üçüncülüğü ve beşinciliği, Türkiye Grand Prix şampiyonluğu kazandığını belirten 30 yaşındaki Ecem, şunları kaydetti:

“Tokyo Paralimpik Oyunları’na hazırlıklarımı sürdürüyorum. Küçük küçük adımlarla ilerliyorduk, en son artık büyük noktaya geldik. Bununla gurur duyuyorum Türkiye’yi temsil edeceğim. Bu tarif edilemeyecek güzel bir duygu ve heyecanlıyım. Herhangi bir yerden almıyorsunuz bu formayı. Devlet size hak ettiğiniz için veriyor. Sizin uluslararası arenada yarışmanız için verilen bir forma bu, gurur kaynağı. Heyecan demek yarışmak demek. En güzeli de bu formayla maça çıkıp ülkenizi temsil etmek demek, ilk üçe bayrağınızı çıkartmak demek tarif edilemeyecek kadar güzel bir anlam taşıyor.”

“Yapacağım demek kilit kırmaktır”

Ecem Taşın Çavdar, engellilerin eve kapanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Judo sayesinde öz güven kazandığını ve eğitimini tamamladığını anlatan Ecem, şöyle devam etti:

“Üniversiteyi millilik bursumla okudum. Aslında engelliler için bir adım atmak başarmak demektir. Federasyonumuz, antrenörlerimiz yardımcı oluyorlar. Yapacağım demek kilit kırmaktır. Ben bu sayede maddi ve manevi olarak judodan her şeyi kazandım. Bir sürü dostlar edindim, birçok ülke gezdim, birçok kupa aldım, madalyalarım var. Bunun sayesinde devam ettiriyorum. Kilidi kırmak sadece bir adımla başlar. Engelliler evden çıksın. Herhangi bir spor yapmalarına da gerek yok hobi alanları olabilir. Kendi istedikleri, başarabilecekleri alanlar olabilir. Sadece adım atmaları yeterli. Lütfen çekinmesinler. Sadece kalbinize güvenin bu yeterli.”

“Sporcularımız Ecem’i örnek aldı”

Ecem’in antrenörü Türkiye Görme Engelliler Federasyonu Milli Takım Teknik Direktörü, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Demiral da 8 yıldır Ecem ile çalıştığını anlattı.

Sporcusunun olimpiyat hayalini desteklediğini anlatan Demiral, “Ecem grafiğiyle, proje disipliniyle ve model kimliğiyle Edirne judosundaki sporcularımıza abla oldu. Sporcularımız Ecem’i örnek aldı ve aralarında güzel bir sinerji oluştu. Trakya Üniversitesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü Ecem’in gönüllü sponsorları. Sürekli onu desteklediler ve her ihtiyaçta bize destek verdiler. Onlara çok teşekkür ederiz.” dedi.

Demiral, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’ndan güzel sonuçlarla dönmek istediklerini kaydetti.

Görme Engelliler Spor Federasyonunun 4 kadın sporcuyla olimpiyatlara katılacağını anlatan Demiral, “46 kiloda Ecem Taşın Çavdar, 57 kiloda Zeynep Çelik, 63 kiloda Duygu Artar ve 70 kiloda Raziye Uluçam yarışacak. Hepsinin de ilginç bir yönü var. Hepsi de Edirne judosundan yetişmiş sporcularımız. İlerleyen süreçte kariyerlerinden dolayı şehir değiştirdiler ancak bizim için gurur kaynağıdır. Bu da bizi ayrıca mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.