Türkiye-Cibuti KEK toplantısı

ANKARA (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cibuti ile ulaştırmanın her alanında ortaklığı güçlendirecek adımları belirlediklerini ifade ederek, bunları vakit kaybetmeden hayata geçirmeye niyetli olduklarını belirtti.

Turhan, Ticaret Bakanlığı Toplantı Salonu'nda düzenlenen Türkiye-Cibuti Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısının açılışında, Türkiye'nin dost ve kardeş ülke Cibuti ile ilişkilerini her alanda geliştirmeye büyük önem verdiğini söyledi.

Teknik heyetlerin, iki gündür ticari ve ekonomik konuları tüm detaylarıyla ele aldıklarını aktaran Turhan, iki ülkenin, kendi kıtalarının cazibe noktaları ve uluslararası ticaretin merkezi konumunda bulunduklarını bildirdi.

Turhan, 2018 sonunda 196 milyon dolar olan ticaret hacminin, geçen yıl 251 milyon dolara ulaştığına dikkati çekerek, amaçlarının ticaret hacmini iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek şekilde artırmak olduğunu kaydetti.

İkili ticareti hak ettiği seviyeye taşımak için 2017'de serbest ticaret alanı tesis etmek amacıyla ticari ve ekonomik iş birliği anlaşması müzakerelerini başlattıklarını anımsatan Turhan, anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda mutabakata vardıklarını, söz konusu anlaşmayla sadece ikili ticaretin değil, karşılıklı yatırımların da artacağına inandığını dile getirdi.

Türk firmalarının Cibuti'de bugüne kadar 152,5 milyon dolar değerindeki 17 inşaat projesini üstlendiklerini ifade eden Turhan, gelecekte de bu alandaki projelerin artarak süreceğine inandığını bildirdi.

Teknik heyetler arasında iki gün süren, ikili ticari ve ekonomik ilişkiler konusunda müzakerelerin yürütüldüğünü dile getiren Turhan, şöyle devam etti:

"Bu görüşmelerde şahsım adına en önemli hususlardan biri, ikili ilişkilerin yasal çerçevesinin tamamlanmasıdır. KEK vesilesiyle önemli adımlar atıldı. Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasının, iç onay sürecini en kısa zamanda tamamlayacağız. Ayrıca çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasıyla ticari ve ekonomik ortaklık anlaşması müzakerelerinin, bir an evvel sonuçlandırılması için mutabık kaldık. Yasal çerçevenin tamamlanmasının yanı sıra özel sektörümüzle ilişkilerin artırılması konusunda anlaşmış bulunuyoruz."

Turhan, bu kapsamda ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için eylem planı hazırlandığına işaret ederek, "İkili ticari ve ekonomik ilişkilerde çok sayıda iş birliği fırsatı bulunmaktadır. Bu fırsatlardan en önemlisinin, çalışmalarına 2014'te başlanılan Türk özel ekonomi bölgesi projesi olduğuna inanıyoruz. Arazinin ülkemize tahsis edildiği 2015'ten bu yana, projenin ve Cibuti'nin sunduğu imkanların Türk özel sektörüne tanıtılması için Ankara'da Cibuti Büyükelçiliği ile Bakanlığımız, Türk özel sektörünün çatı kuruluşlarının iş birliğiyle pek çok faaliyet gerçekleştirdik. Projenin hayata geçirilmesi konusunda kararlıyız." diye konuştu.

– "Ulaştırmanın alt sektörleri de teknik müzakerelerde ele alındı"

Ulaştırmanın alt sektörleri haberleşme ve posta hizmetleri konularının da teknik müzakereler sırasında ele alındığını bildiren Turhan, "Ulaştırmanın her alanında ortaklığımızı güçlendirecek adımları belirledik ve bunları vakit kaybetmeden hayata geçirmeye niyetliyiz. Demir yolu sektöründe 2016'da sona eren iş birliği mutabakat zaptının en kısa sürede yenilenmesine karar verildi." ifadesini kullandı.

Kara yolu, sivil havacılık ve deniz taşımacılıklarındaki tecrübe ve bilgi birikiminin, Cibuti ile paylaşılacağına dikkati çeken Turhan, gemi inşa, bakım onarımı ile haberleşme ve bilgi teknolojileri alanında iş birliğinin artırılacağını ve ilgili kurumlar arasındaki ilişkilerin derinleştirileceğini aktardı.

Turhan, 2016'da posta idareleri arasında imzalanan iş birliği mutabakat zaptı kapsamında posta hizmetleri alanında ortaklaşa eğitim programları düzenleneceğini ve tecrübelerin paylaşılacağını ifade ederek, "Teknik heyetlerimiz, toplantı vesilesiyle enerji ve madencilik, eğitim, sanayi, standardizasyon, bilim ve teknoloji alanlarındaki iş birliği potansiyelini değerlendirecek. Bunların yanı sıra toplantıda sağlık, tarım ve ormancılık, kültür ve turizm ile çevre ve şehircilikte de alınacak tedbirler tartışıldı. İkili ilişkilerimizin geliştirilmesi yönünde atılan adımların biri de Ambouli Dosluk Barajı Projesidir. Tamamı ülkemizce yapılan, hibeyle Cibuti'de inşa edilen Ambouli Dostluk Barajı'nın, bölgede yaşanan sel felaketlerinin önlenmesinde, şehrin içme suyu ihtiyaçlarının karışlanmasında ve Cibutili kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıların minimize edilmesinde faydalı olacağına inanıyoruz. Barajın açışının 2020 içinde yapılmasını planlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KEK toplantısında ortaya konulan taahhütlerin takipçisi olacağını vurgulayan Turhan, ilişkilerin gelişimine yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

– "Cibuti, Doğu Afrika ve Orta Afrika'ya giriş kapısı niteliğinde"

Cibuti Dışişleri Bakanı Mahmud Ali Yusuf da iki ülkenin cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretlerinin ve görüşmelerinin, ilişkiler açısından dönüm noktası olduğunu söyledi.

Türkiye'nin sanayi üretim rakamlarını incelediğini ve 2019'da Avrupa ülkelerinin önünde olduğunu gördüğünü anlatan Yusuf, "Tebrik ediyorum, bizim bu aşamada liderliğe ihtiyacımız var. Biliyoruz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin sahra altı bölgeye açılmasını gönülden arzu ediyor. Cibuti, Doğu Afrika ve Orta Afrika ülkelerine giriş kapısı niteliğindedir." ifadelerini kullandı.

Cibuti'deki madencilik kaynaklarının geliştirilmesi konusunda iş birliği yapılabileceğini kaydeden Yusuf, Ankara Üniversitesinden Cibuti'ye gelen bilim adamlarının, aralarında titanyum, siyah demir gibi nadir bulunan madenleri tespit ettiklerini ifade etti. Yusuf, konut meselesiyle ilgili "sıfır gecekondu projesi" kapsamında Türkiye'nin desteğini beklediklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Turhan ve Yusuf tarafından Türkiye-Cibuti 4. Dönem KEK Toplantısı tutanağı imzalandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.