Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Çelen: Sporcularımızın ülkemizi madalya yağmuruna tutacağına inanıyorum

ANKARA(AA) – Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’nın, üç çember + iki labut aletinde altın madalya kazanmasının salgın döneminde moral olduğunu söyledi.

Mersin’de gelecek hafta düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’ndan madalya elde edileceğine inandığını aktaran Çelen, “Avrupa Şampiyonası’nda sporcularımızın ülkemizi madalya yağmuruna tutacağını düşünüyorum. Dünya birinci (İbrahim Çolak) ve ikincisinin (Ahmet Önder) Avrupa Şampiyonası’nda madalya getireceğine inanıyorum. Şu anda 5 kişilik takımın dördü, Avrupa madalyalı. Takımımızda, Ferhat Arıcan, Ümit Şamiloğlu, İbrahim Çolak, Ahmet Önder ve uzun yıllardır ülkemizde antrenman yapan, vatandaşlığa yeni geçen Abdullah’ın madalya alacağını umut ediyorum. İnşallah bu salgın döneminde ülkemize bir moral olur da herkesi sevindiririz.” ifadelerini kullandı.

Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’nın Avrupa şampiyonu olmasından büyük onur duyduklarını dile getiren Çelen, şunları kaydetti:

“Biz gerçekten ailelerimiz, antrenörlerimiz, sporcularımız, teknik heyetimiz ve yönetimimizle inandık, stratejik bir plan yaptık, bu plan doğrultusunda antrenmanlarımızı aksatmadan yürüttük, sonucunda da emeğimizin karşılığını aldık, sporcularımızı yürekten kutluyorum. Finale kalmayı bırakın, yarışmanın bile hayal olduğu bir branşımız olan ritmik cimnastikte madalya almak bizi onurlandırdı. Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Sadece kadınların yaptığı bir branş olması sebebiyle de bu madalyayı kadınlarımıza ve salgın sürecindeki hizmetlerinden dolayı sağlık çalışanlarımıza armağan etmek istiyorum.”

“Salgın dönemini en verimli geçiren ülkelerden biriyiz”

Salgın döneminde böyle bir başarının kazanılmasının herkese moral verdiğini belirten Suat Çelen, “Bu başarı gösteriyor ki sportif açıdan salgın sürecini en verimli geçiren ülkelerden biriyiz. İyi planlama, salonların zamanında verimli açılması, bakanlığımızın desteğiyle bu süreci en iyi şekilde sürdürdüğümüz ortaya çıkıyor. Dünya Cimnastik Federasyonunda da çeşitli görevlerim var, konsey ve yarışma komisyonu üyesi olduğum için dünya federasyonu başkanlarıyla sürekli iletişim halindeyim, diğer ülkelerdeki antrenman süreçlerini de iyi biliyorum. Salgın sürecini çok verimli geçirdiğimiz için bu, şampiyonada aldığımız puana da yansıdı. 31.150 puanla, olimpiyat kotasını almış Azerbaycan, Ukrayna ve İsrail gibi ülkeleri geride bıraktık.” değerlendirmesinde bulundu.

Ritmik Cimnastik branşında madalya elde etmenin zor olduğunu söyleyen Çelen, “Türkiye Cimnastik Federasyonunun çatısı altında çok fazla branş var, bunların 3’ü olimpik branş, artistik, ritmik ve trambolin. Diğer aerobik ve parkur olimpik olmayan ancak Avrupa ve Dünya Şampiyonası düzenlenen branşlarımızdan. Olimpik branşlar biraz öne çıkıyor ve bunların içinde de madalya kazanmanın en zor olduğu branş ritmik cimnastik. Ritmik cimnastik de kendi içinde bireysel ve grup olarak ayrılıyor, en zor olanı da grup cimnastiği. Dünya ülkeleri de çok zorlanıyor, 5 kişinin grup halinde hareket etmelerinin zor olmasından.” şeklinde görüş belirtti.

“2024 yılında trambolinde de kota alacağımızın sözünü verebilirim”

Salgın nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki hedefleri hakkında da bilgi veren Çelen, şöyle konuştu:

“Trambolin cimnastikte olimpiyat şansımız kalmadı, dünyada 16 kız ve erkek katılabiliyor, çok az katılımcı var. 2012 yılında bu branşı başlattık ama şunun sözünü verebilirim ki 2024 yılında trambolinde de kota alacağız. Artistik cimnastikte 2012’de sadece Göksu Üçtaş Şanlı ile Londra’da olimpiyat kotası alınmıştı, biz demiştik ki 2016 da ikiye çıkaracağız bu sayıyı. Tutya Yılmaz ve Ferhat Arıcan ile iki kişi oldu. Böylelikle cimnastik tarihinde erkeklerde ilk defa olimpiyata gidildi. Tokyo Olimpiyatları için kotayı 2’den 3’e çıkaracağız dedik, çok şükür 4 kişi oldu şimdiden. Hatta dünya şampiyonluğu ve dünya ikinciliğini de süsleyerek kotaları aldık, olimpiyatlara dört sporcumuzla gidiyoruz.”

Çelen, Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’nın elde ettiği altın madalyanın daha büyük hedefler için umut verici olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu kızlarımızın aldığı derece, önümüzdeki yıl Bulgaristan’da yapılacak şampiyona için bizi kota alma potasına soktu, bu da bizi çok umutlandırdı. Benim nezdimde kota almış ülkeleri geçen şampiyonlarımız, olimpiyat kotası almış oldular. Aslında biz burada daha önce bunu konuşabildik fakat kızlarımızın yaşları küçük, çoğu 17 yaşında. İki sene önce Dünya Şampiyonası’nda o kotayı aldılar ama o zaman da yaşları tutmuyordu, o yüzden yarıştıramadık. Yaşları büyük olsaydı belki biz bugün olimpiyatlara kota alabilmiş grup milli takımımızı konuşuyor olurduk ama inanıyorum ki Ritmik Milli Takımımız da kotayı alacaktır. Artistik cimnastikten de bir iki kişi bu sayıya eklenecektir.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Milli Savunma Bakanlığının (MSB), Twitter hesabından yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçakların TEKNOFEST dolayısıyla İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasında selamlama uçuşu gerçekleştirdiği, TEKNOFEST boyunca SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları başta olmak üzere gösteri uçuşlarının ve etkinliklerin devam edeceği bildirildi.

Paylaşımda, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları’nın TEKNOFEST 2021 öncesi İstanbul Boğazı semalarında gerçekleştirdiği selamlama uçuşunun havadan çekilen fotoğraflarına yer verildi.

Fotoğraflarda, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları’na, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MIG-29 uçaklarının eşlik ettiği görüldü.

.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}

KONYA (AA) – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kerim Veliyev, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ramiz Tahirov, TURAZ Şahini 2021 Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci Günü” faaliyetlerine katılmak üzere 3. Ana Jet Üs Komutanlığına geldi.

Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, 3. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Önder Şensöz ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve Hasanov’a, Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde tatbikat ve “Seçkin Gözlemci Günü” faaliyetlerine ilişkin brifing verildi.

Brifingin ardından konuşan Bakan Akar, bölge olarak hassas bir dönemden geçildiğini, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin tüm komşularının toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygılı olduğunu vurgulayan Akar, “Bizim herhangi bir şekilde, birinin hudutlarını ihlal etmek gibi bir niyetimiz asla söz konusu olamaz. Ancak diğer taraftan da karada, denizde ve havada hiçbir şekilde, ne kendi ne de dost ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu çiğnetiriz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin, uluslararası ortamda artık bir özne haline geldiğini dile getiren Akar, bu kapsamda Türkiye’nin etki ve ilgi alanının genişlediğini ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yaşadığına dikkati çeken Akar, “Bütün kuvvetlerimiz yoğun bir çalışma, gayret içinde. Ter döküyor ve gerektiğinde de hayatlarını ortaya koyuyor. Bu şekilde mücadelemiz devam ediyor. Bizim tek amacımız ülkemizin, dost ve kardeşlerimizin güvenliğini sağlamak. Bunun için gayret gösteriyoruz. Bunun dışında bizim herhangi bir gizli ajandamızın olmadığını herkesin bilmesi lazım.” dedi.

Tatbikatların önemine değinen Akar, “Bu başarılı tatbikatlar, aynı zamanda bizi izleyen düşman gözleri korkutuyor, dost ve kardeşlerimizi heyecanlandırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki yakın kardeşlik ilişkilerine vurgu yapan Akar, “Azerbaycan’a karşı yapılan tehditleri bize karşı yapılmış olarak algılıyoruz.” ifadesini kullandı.

Akar, 30 yıldır işgal altında kalan öz topraklarını “Tek Vatan Harekatı” ile 44 gün gibi kısa sürede kurtaran Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerini tebrik ederek, “Başarılı harekatın ardından kurulan ortak merkezde, TSK ve Rus askerleri birlikte görev yapıyor, ateşkesi gözlemliyor, ateşkesin kalıcı olması için birlikte gayret sarf ediyor. Bununla birlikte el yapımı patlayıcıların, mayınların temizlenmesine yönelik de TSK olarak elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hamınız salamat ve yahşı galın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 15 Haziran’da imzalanan “Şuşa Beyannamesi”ni, 2 ülke arasındaki kardeşliğin mühürlenmesi olarak nitelendiren Akar, beyannamenin Türkiye ve Azerbaycan arasındaki iş birliğinin geldiği noktayı gösterdiği kadar, bundan sonra izlenecek yol haritasını da ortaya koyduğunu söyledi.

Bölgede kalıcı barış ve huzur ortamı ile refaha giden yolun açılmasının önemli olduğunu anlatan Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Aliyev’in Ermenistan’a uzattıkları barış elinin, barışa, huzura gitmek için yapılan teklifin karşılık bulması önemlidir. Fakat maalesef şu ana kadar tam bir cevap alınamadıysa da bazı iz ve emareler var. Bizim amacımız, barış, huzur içinde tarafların hem güven hem de refah içinde yaşamasıdır. Temennimiz, Ermenistan’ın ateşkese uyması, herhangi bir yanlışlık yapmaması ve bölgede ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve istikrarın sağlanmasıdır.”

Tatbikata katılan personeli tebrik eden Akar, sözlerini “Hamınız salamat ve yahşı galın” ifadesiyle tamamladı.

Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov da tatbika katılan personeli tebrik etti.

Son dönemde artan tatbikatlar sayesinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin büyük tecrübe kazandığını, 2 ülke silahlı kuvvetleri arasındaki tatbikatların devam edeceğini belirten Hasanov, “Devlet Başkanlarımızın arasındaki samimi ilişkiler, ülkeler arası ilişkilere ve karşılıklı güvenin oluşmasına olumlu etki gösteriyor.” dedi.

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmaya yönelik başlattığı harekat sırasında daima Türkiye’nin desteğini gördüğünü anımsatan Hasanov, şunları kaydetti:

“Savaş zamanı Türkiye Cumhurbaşkanı, Savunma Bakanı ve diğer yüksek vazifeli isimler defalarla Azerbaycan’a siyasi, manevi ve diplomatik destek göstermiştir. Onların beyanatları, Azerbaycan’ın tek olmadığını ve Türkiye’nin daima Azerbaycan’ın yanında olduğunu, Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin sarsılmaz olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Türkiye gibi bir kardeşimizin yanımızda olması bize güç veriyor. Azerbaycan halkı, Türkiye’nin desteğini çok değerli görmektedir. Türkiye tarafından gösterilen desteğe derin teşekkürümü bildirmek istiyorum.”

Gösterilen samimi ilgi ve ev sahipliğinden dolayı Akar’a teşekkür eden Hasanov, sözlerinin sonunda “Yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği” ifadesini kullandı.

Tatbikat için özel arma

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’ndeki brifingin ardından bakanlar Akar ve Hasanov ile beraberindeki komutanlar, tatbikata katılan personelle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu sırada, Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler’in tatbikat için özel hazırlanan arma ve şapkaları takmaları dikkati çekti. Tatbikat için hazırlanan özel armada, Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını simgeleyen 2 şahin ile “tek millet iki devlet” ifadesi yer aldı.

TURAZ Şahini 2021 Tatbikatı’nda, 8 muharip uçak, Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK) ile hava savunma sistemleri ile çok sayıda personel görev aldı. Tatbikatla Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri arasında elektronik harp konusunda karşılıklı tecrübe alışverişi yapıldı, karma hava harekatı konusunda uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

SOLOTÜRK pilotuna telsizden tebrik

Hatıra fotoğrafı sonrasında Akar ve Hasanov ile beraberindeki komutanlar, uçuş kulesine geçti.

Buradan tatbikat kapsamında uçakların başarıyla gerçekleştirdiği meydan taarruzu ve pasaj geçişlerini takip eden Akar ve Hasanov, daha sonra SOLOTÜRK gösterisini izledi.

Gösterinin sonunda Bakan Akar telsizle konuştuğu SOLOTÜRK pilotunu, başarılı gösterisinden dolayı tebrik ederek, “Bizim için her zaman heyecan ve gurur kaynağı oldunuz.” dedi.​​​​​​​