Türkiye dijital bankacılıkta örnek gösteriliyor

İSTANBUL (AA) – Enis Kurtoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bankacılık sektörü teknolojilerine etkisine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19’un birçok sektörü hazırlıksız yakaladığını ancak bankacılık sektörünün yıllardır teknoloji alanına yaptığı yatırımlarla bu krize en hazırlıklı sektörlerden biri olduğunu söyledi.

Kurtoğlu, teknoloji odaklı bir banka olarak müşterilerin bankacılık hizmetlerine kolay ve sağlıklı yollardan ulaşabilmeleri için, yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve ihtiyaç anında destek olabilecek gerek Dijital Zeka-Q gerekse de canlı yardım seçeneklerini müşterilere dijital kanallarda sunduklarını belirtti.

Kovid-19 gibi küresel ve ciddi sağlık riskleri taşıyan bir salgın hastalığın bankalar üzerinde de oldukça fazla etkisi olduğu ve olmaya da devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Kurtoğlu, “Bu etkilerin temelinde dijitalliğin olduğunu söyleyebiliriz. Dijital dönüşümün, tüm sektörler üzerinde yapılan teknolojik yatırımlar ile mümkün olabileceğini ve bu sayede kazanılan yetkinlikler neticesinde tamamlanabileceğini bu süreçte bir kez daha gördük. Salgın süreci, özellikle kısıtlamaların olduğu dönemde, sektörün kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam edebilmesi için dijital dönüşümün ve yatırımların ne kadar önemli olduğunu kanıtladı.” şeklinde konuştu.

Enis Kurtoğlu, uzun süredir teknolojinin gelişme hızına paralel olacak şekilde pek çok dijital çözümün üretimi ve entegrasyonu konusunda banka olarak yatırım ve çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Müşterilerin QNB Mobil ve internet şubesi kanallar üzerinden, diledikleri yerden, 7/24 işlem yapabildiklerini belirten Kurtoğlu, artık QNB Mobil aracılığıyla görüntülü görüşme ile herkesin kolay ve hızlı bir şekilde QNB Finansbanklı olabildiğini dile getirdi.

Kurtoğlu, dijital kanallar ile ihtiyaç duyulan her an müşterilerin yanında oldukları için birçok müşterinin artık şubelere gelme gereği duymadığını aktararak, “Teknolojiye en doğru kaynaklarla ve doğru noktaya odaklanarak yaptığımız yatırımlarla bugün müşterilerimize kesintisiz, kolay ve tüm ihtiyaçlarına cevap veren dijital kanallarımızla mükemmel bir bankacılık deneyimi sunabiliyoruz; bu da sektörde bizi bir adım öne çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

“Banklar fintech’lerle daha fazla iş birliğine gidebilir”

QNB Finansbank Genel Müdürü Yardımcısı Kurtoğlu, salgınının sağlık ve ekonomideki etkilerinin yıkıcı olurken, teknolojide ilerlemeyi hızlandırdığını ve dijital araçlara adaptasyonu artırdığını söyledi.

Salgınla beraber oluşan yeni ihtiyaçları karşılamak için teknolojinin daha hızlı ve pratik çözümler üretmek zorunda kaldığını ifade eden Kurtoğlu, şunları kaydetti:

“Bu zorunlulukla beraber uzun yıllarda gerçekleşecek teknolojik değişiklikler daha kısa zamanda hayatımızdaki yerini aldı. Bu yeniliklere teknolojik yatırımlarımız ve genç kadromuzla kolayca adapte olduk. Sadece yerel değil dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ederek ülkemizde de sektörün öncülerinden olduğumuzu net söyleyebilirim. Gelişen teknoloji ile birlikte bankacılıkta yepyeni trendlerle karşılaşacağız. Örneğin, açık bankacılık kavramı, müşterilerin banka bilgilerine banka dışındaki uygulamalar tarafından erişmelerine olanak sağlayacak. Bu durum müşteri deneyimini çok daha önemli bir hale getirecek. Bankaların fintech’lerle daha fazla iş birliğine gittiğini görebiliriz. Yapay zeka destekli asistanlar müşteriler için her an ulaşılabilir olmaya devam edecek ve makine öğrenmesi sayesinde giderek daha fazla konuda hizmet vererek müşterilerin neredeyse tüm finansal ajandasını yönetebilir hale gelecek.”

Kurtoğlu, müşterilere sunulan dijital deneyimin, müşteriler için banka tercih sebebi olmaya aday olacağını ifade etti.

Bu nedenle tasarım odaklı düşünme, müşteri odaklı tasarım gibi kavramların bankacılık sektöründe daha fazla duyulacağını dile getiren Kurtoğlu, “Müşterilere kendilerinin merkezinde olduğu kesintisiz dijital bir deneyim sunmak müşteri sadakatini sağlayan en önemli özelliklerden biri haline gelecek. Müşterilerine hızlı, basit ve kişiselleştirilmiş dijital deneyim sunabilen bankalar rekabette bir adım öne geçebilecek.” şeklinde konuştu.

Fintech ve techfin’ler müşteri deneyimini iyileştirecek

Geleceğin bankacılık sisteminde fintech’ler ve techfin’lerin yerini değerlendiren Kurtoğlu, öncelikle geleneksel finans dünyası dışından gelen oyuncuların da resme dahil olmasının müşterilerin yaşayacağı deneyimde kesinlikle bir değişime ve iyileşmeye sebep olacağını söyledi.

Kurtoğlu, son kullanıcılar açısından olumlu bir tablodan söz ettiklerini belirterek, “Benzer şekilde müşteriyi tutundurma konusunda da alışılmışın dışında bir deneyim ve farklı bir değer önerisi sunmanın önemi kuşkusuz daha da artacaktır.” dedi.

Bugün bakıldığında Kuzey Amerika’da finans dünyası içinde satın almaların başladığını dile getiren Kurtoğlu, “Bu konsolidasyon süreci zamanla daha da artacaktır. Ülkemizde ise henüz techfin dediğimiz büyük oyuncuların ön planda olmadığını görmekle beraber, önümüzdeki senelerde farklı bir tabloyla karşılaşmanın mümkün olabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Dijital aktif müşteri oranımızın mayıs ayı itibarıyla yüzde 70 barajını aştı”

QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Kurtoğlu, Türkiye’nin dijital bankacılıkta dünyadaki konumu hakkında da görüşlerini paylaştı.

Hemen her kurumun ana gündem maddelerinden biri olan dijital dönüşümün Türk ekonomisinin en önemli sektörlerinden olan bankacılığın ajandasında da uzun süredir en üst sırada yer aldığını vurgulayan Kurtoğlu, internet bankacılığı ile başlayan rekabetin, mobil uygulama alanında devam ettiğini söyledi.

Kurtoğlu, şunları kaydetti:

“Türk bankacılık sektörü, dijital bankacılık alanında gerek uygulamaların kullanıcılara sunduğu fonksiyonalite zenginliği gerekse de bu özelliklerin kullanım rakamları açısından dünyada örnek gösteriliyor. QNB Finansbank olarak yatırım harcamalarımızın ve bütçelerimizin giderek daha büyük kısımlarını dijital mecraları geliştirmek için tahsis etmeye devam ediyoruz. Bu durum ise iştahın büyüklüğünü ve bu alandaki büyümenin kısa vadede yavaşlama emaresi göstermeyeceğinin kanıtı niteliğinde. Çağımızın getirdiği dijital dönüşümü takip ediyor ve her türlü teknolojiden faydalanıyoruz. Türkiye’nin ilk dijital bankasını da bünyemizde barındırmanın haklı gururuyla Türkiye’de dijitalleşmenin öncüsü şirketlerden olduğumuzun farkındayız. Dijital aktif müşteri oranımızın mayıs ayı itibarıyla yüzde 70 barajını aşmış olması bu alanda attığımız adımların ne kadar yerinde olduğunu bizlere kanıtladı.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – QNB Finansbank'ın net dönem karı bu yılın ilk altı aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1 milyar 410 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Katar'ın en büyük bankası Qatar National Bank'ın (Q.P.S.C.) Türkiye’deki iştiraki QNB Finansbank, 2021 ilk yarı yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 30 Haziran 2021 itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2020 yıl sonuna kıyasla yüzde 14 artarak 258 milyar 997 milyon TL’ye ulaşırken, aynı dönemde net krediler yüzde 13 artarak 157 milyar 415 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 20 artarak 150 milyar 915 milyon TL’ye çıktı. 2021 yılının ilk altı aylık döneminde, bankanın net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla1 milyar 410 milyon TL olarak gerçekleşti.

Reel sektöre desteğini artırarak sürdüren QNB Finansbank, 2021 yılının ikinci çeyreğinde de istikrarlı büyümesini devam ettirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, önceliklerinin çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını korumak, reel sektörü ve ekonomik büyümeyi desteklemek olduğunu kaydetti.

İSTANBUL (AA) – QNB Finansbank, KOBİ’lerin dijital dönüşümünü hızlandırmak üzere hayata geçirdiği Dijital Köprü Platformu’nu yeni dijital çözümlerle daha da geniş bir hizmet sistemine dönüştürdü.

QNB Finansbank açıklamasına göre, QNB Finansbank, 2019 yılından bu yana Dijital Köprü Platformu ile KOBİ’lerin dijital dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. Dijital Köprü, “bank as a platform” olarak bilinen platform bankacılığının Türkiye ve dünyadaki öncüsü olarak bankacılık ve bankacılık dışı hizmetleri tek bir platformda bir araya getirerek KOBİ’leri dijitalleşme yolunda destekliyor.

60 binden fazla KOBİ, dijital dönüşümünü QNB Finansbank Dijital Köprü ile gerçekleştirdi. KOBİ’ler e-Dönüşüm hizmetlerinden insan kaynaklarına, e-ticaretten mutabakat işlemlerine ve hatta tüm bankalardaki hesapların tek bir yerden yönetimine kadar şirketlerinin ihtiyacı olan daha birçok dijital çözüme Dijital Köprü Platformu’nda tek bir ekranda ulaşabiliyorlar.

Böylece Dijital Köprü Platformu, KOBİ’lerin geleneksel yollarla yürüttükleri süreçlerini, platformda sunulan bulut tabanlı çözümlerle kolaylaştırarak işlerini hızlandırmalarına yardımcı oluyor.

Ayrıca Dijital Köprü, platformdaki çözümler hakkında sorularını sorabildikleri ve taleplerine anında teknik destek alabildikleri Dijital Köprü Çözüm Merkezi ile de KOBİ’lerin ihtiyaçları olduğu anda yanlarında olmaya devam ediyor.

-Enpara.com Şirketim müşterileri de Dijital Köprü ile dijital dönüşümü yakalayacak

50 binden fazla KOBİ’ye hizmet veren Enpara.com Şirketim müşterileri de Dijital Köprü Platformu sayesinde ihtiyaçları olan tüm dijital çözümlere ulaşarak, bu çözümleri tek bir yerden kolayca yönetebilecek.

Enpara.com Şirketim kullanıcıları, Enpara.com Şirketim üzerinden gerçekleştirdikleri bankacılık işlemlerine de aynı platform üzerinden tekrar şifre girmelerine gerek kalmadan hızlıca geçiş yapabiliyor.

Dijital Köprü Platformu, e-Dönüşüm Hizmetleri, Çoklu Banka Hesap Yönetimi, e-Ticaret Pazaryeri Yönetimi, Ön Muhasebe Programı, Alternatif Finansman Çözümü, Mağaza Satış ve Stok Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Saha Ekip Yönetimi, Uluslararası Lojistik Yönetimi ve Mutabakat işlemlerinden oluşan 10 farklı fintech çözümüne haziran ayında ChatBot uygulamasını dahil ederek KOBİ’lere sunduğu çözüm yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

MindBehind tarafından Dijital Köprü kullanıcılarına sunulan bu dijital çözüm sayesinde firmalar teknik bir desteğe ihtiyaç duymadan, müşterilerini bekletmeden onların sorularını yanıtlayabilecekleri ve özel hizmetler sunabilecekleri bir çözüme kavuşuyorlar. KOBİ’ler, web sitelerine sadece dakikalar içerisinde ekleyebilecekleri chatbot ile şirketleri ve müşterilerinin arasındaki iletişimi sorunsuzca yönetecek, satışlarını ve iş verimliliğini artırabilecekler. Üstelik QNB Finansbank ve Enpara.com Şirketim müşterileri bu çözümü 2022’de de ücretsiz kullanmaya devam edebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen QNB eFinans Genel Müdürü ve QNB Finansbank Grup Tüzel Dijital Bankacılık Head’i Okay Yıldırım, dijitalleşme ve dijital araçların KOBİ'lerin maliyetlerini düşürmesine, geleneksel yöntemlerle yaptıkları birçok işten zaman tasarrufu sağlayarak işlerini kolaylaştırmalarına ve hızlandırmalarına yardımcı olduğunu belirtti.

QNB Finansbank olarak, "bank as a platform" söylemi ile bilinen platform bankacılığının Türkiye ve dünyadaki öncüsü konumunda Dijital Köprü’yü hayata geçirdiklerini aktaran Yıldırım, "Sürekli kendini yenileyen bir platform olarak hayata geçirdiğimiz Dijital Köprü’yü yeni çözüm ve hizmetlerle zenginleştirmeye devam ediyoruz. Platformumuzu KOBİ’lerin dijitalleşmelerinde, rekabet gücünü artırmalarında ve tüketici davranışlarını daha iyi anlamalarında onlara yardımcı olan önemli bir araç haline getirdik. Dijital Köprü KOBİ'lerin, dijitalleşen dünyada şirketlerinde dijital dönüşüme başlamalarındaki en büyük yardımcısı olarak onlara işlerini büyütmelerine ve yeniden tasarlamalarına fırsat verdi." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, "Dijital Köprü Platformumuz o kadar başarılı oldu ki başarısını uluslararası ödüllerle perçinliyor. Dijital Köprü Platformu’muz ve çözüm ortaklarıyla birlikte Stevie ödüllerinden aldığımız üç ödüle ek olarak Global Finance’ın bankacılıkta üstün inovasyon ödülünün de sahibi olduk. " ifadelerini kullandı.

Kovid-19 kriziyle birlikte kurumlar için dijitalleşme yeteneğinin tüm dünyada görüldüğü gibi çok önemli bir zorunluluk olduğunun anlaşıldığını aktaran Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"İş ve çalışma modellerini dijitalleştirme odağına alan bir kurum olarak, platformumuzda sunduğumuz ücretsiz paketler ve çok daha fazlası ile dijitalleşerek işlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak isteyen tüm KOBİ’lerin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Dijitalleşme alanındaki teknolojiler gelişmeye devam ettikçe, KOBİ'lerin globalleşen ticari hayatta rekabet edebilmeleri ve işlerini devam ettirebilmeleri için bu sürece dahil olmaları gerekiyor. İşte bu noktada Dijital Köprü devreye giriyor ve KOBİ’lerin sorunsuzca bu dönüşümü gerçekleştirmelerini sağlıyor."