Türkiye Finans'ın “Üretime Dönüş” buluşmalarının üçüncüsü gerçekleştirildi

İSTANBUL (AA) – Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam, yeni dönemde şubelere gelen müşteri sayısının azaldığını belirterek, "Mobil uygulamalardan, dijital kanallardan hizmet almak isteyenler yüzde 50'lere varan oranda artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde de finans tarafı bütünüyle zaman ve mekan bağımsız olarak ilerlemeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye Finans Katılım Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre bankanın Fast Company dergisi iş birliğiyle yıl boyunca gerçekleştirdiği "Üretime Dönüş" buluşmalarının üçüncüsü "İnsan Odaklı Yeni Dönem" oturumuyla gerçekleştirildi.

Çevrim içi gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam, Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, Next Akademi Kurucusu Levent Erden ve Yazar & LinkedIn eski İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Steve Cadigan katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam, yeni dönemi "insan odaklı" olarak değerlendirerek, bu yeni dönemin en başında olağanüstü koşullar ve değişen ihtiyaçlar kapsamında müşterilerin finansman ihtiyaçlarının arttığını aktardı.

Yeni dönemde şubelere gelen müşteri sayısının azaldığını, mobil uygulamalardan, dijital kanallardan hizmet almak isteyenlerin yüzde 50'lere varan oranda artış gösterdiğini belirten Akşam şunları kaydetti:

"Sektörümüz yenilikçi ürünler, dijital hizmetler anlamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor ve Türkiye Finans olarak bizler de bu konuda lider olmaya çalışıyoruz. Biz de hızlıca dijital kanallarımızı devreye aldık, dijital alt yapısı kuvvetli ürünlerimizi tek tek hizmete açtık. Artık para transferi saat 17.00'dan sonra tüm bankalar arasında mümkün hale geldi, EFT sistemi 24 saate yayıldı. Önümüzdeki dönemde de finans tarafı bütünüyle zaman ve mekan bağımsız olarak ilerlemeye devam edecek.

Sektörümüz 7 gün 24 saat boyunca müşterilerimize hizmet vermeye başladı. Türkiye Finans olarak sokağa çıkma kısıtlamalarında şubelerimizin kapalı veya açık olması fark etmeksizin, dijital kanallardan hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Kısacası 7 gün 24 saat, şubede veya evde müşterimiz olabilecek, finansman başvurusu yapabilecek veya katılım hesabı havuzlarını dijital olarak değerlendirebileceksiniz."

– "Yeni dünyanın temel dönüşümü, dijital anlamda oluyor"

Akşam, mobil uygulamaları TFX Target'ın oturulan yerden hisse senedi alıp satılabilen bir yatırım platformuna dönüştüğünü bildirerek, yeni dünyanın temel dönüşümünün dijital anlamda olduğunu aktardı.

Yeni dönemde dijitalleşmenin, robotların olacağını ancak mutlaka insan odağından ayrılmayacaklarını ifade eden Akşam, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnsanın olmadığı bir yapı, hiçbir zaman varlığını koruyamayacak. Hepimiz insanız. İnsana dokunan, insanı odağına alan bir yapı ile devam ediyoruz ve etmek de zorundayız. Doğrusu da bu. Biz, 'insana yatırım' diyor, insana yatırım yapmaya devam diyoruz. İnsan ve üretim bize kazandırır. Türkiye Finans olarak biz, pandemi döneminde önce insan dedik ve toplumun farklı kesimleri için üretmeye, çalışmaya devam ettik.

Türkiye Finans için en önemli şey insana dokunmak. Bunu yaparak ilerliyor ve insanımızın ihtiyaçlarını belirliyoruz. Bunu yapmaktan mutluluk ve gurur duyuyor, faydasına çok inanıyoruz. Türkiye Finans olarak insana dokunan bir finans yönetimi yapmaya devam edeceğiz."

– "Müşterilerimiz bizden basit olmamızı, hızlı olmamızı ve ihtiyaçlarını karşılamamızı bekliyor"

Günümüzde Z kuşağının çok hızlı olduğunu, birçok seçeneği önlerinde ve aynı anda görmek, anında karşılaştırmak istediklerini aktaran Akşam, finansal anlamda da danışmanlık istediklerini, bunu sadece genç kuşağın değil her profilden müşterinin talep ettiğini vurguladı.

Akşam, insanda değişmeyen üç temel ihtiyacın çok net olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Müşterilerimiz bizden basit olmamızı, hızlı olmamızı ve ihtiyaçlarını karşılamamızı bekliyor. Müşterilerimizin yanı sıra insana dokunma prensibiyle, banka çalışanları için de fayda sağlama gereği hissediyoruz. Çalışanlarımız için çok hızlı davranarak sektörde bir ilki hayata geçirdik. Farklı saat ve konum seçenekleri sunan esnek çalışma modeli JEST'i devreye aldık. Pek çok tedbirin yanı sıra konforlu ve rahat ulaşım noktasında da çalışanlarımıza destek olduk.

Türkiye Finans olarak müşterilerimize danışmanlık yapacak, sektöre ve bankamıza, ürünü, hizmeti ve doğru davranışı bilen insanlar yetiştiriyoruz. Makinelerin yapamayacağı birçok şeyi insanlar yapıyor ve yapmaya devam edecek. İnsan odağını kaybeden kurumlar yok olmaya mahkumdur. Biz de çalışan arkadaşlarımızı bu çerçevede yetiştiriyoruz. Kısacası hem çalışanlarımız hem de müşterilerimiz nezdinde değerlendirdiğimizde insansız hiçbir şey olmaz. Biz, insan için çalışıyoruz. Temel değerlerimizden olan müşteri odaklılığımız çerçevesinde tek ekip ruhuyla ilerlemeye devam edeceğiz."

– "Pandemi ile başlayan toplumsal değişim, şirketlerin kültürüne de yansıdı"

Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, salgınla başlayan toplumsal değişimin şirketlerin kültürüne de yansıdığını, kurumlarda sosyalleşmenin önem kazanarak insan ilişkilerinin öne çıktığını belirtti.

Tort, "Hepimiz pandemiyle başlayan yeni döneme çok hızlı uyum sağladık. Bu dönemde sosyalleşmenin öneminin farkına vardık. İnsanların toplumla, aileleriyle olan bağları daha da güçlenecek. Sosyal gerçekliklerin kucaklandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu değişimin şirketlere de yansıdığını, şirketlerde aile olma kültürünün daha pekiştiğini görüyoruz. Artık şirketlerde ekiplerin birbiriyle değil, birbirleri için mücadele ettiği bir ruh hali hakim." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye Finans Katılım Bankası, Realta Danışmanlık tarafından her yıl yayımlanan "En Gözde Şirketler"e bu yıl giriş yaparak, üniversite öğrencileri tarafından Türkiye’nin en gözde katılım bankası seçildi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Finans etkili marka iletişimi ile yenilikçi ürün ve hizmetlerinin yanı sıra öncü insan kaynakları uygulamalarıyla da bankacılık sektöründe öne çıkmaya devam ediyor.

Banka, 2009 yılından bu yana Realta Danışmanlık tarafından yürütülen “En Gözde Şirketler Araştırması”na bu yıl 83. sıradan giriş yaparak Türkiye’nin en gözde katılım bankası olarak listede yer aldı. Öğrencilere yönelik odak grup çalışmalarıyla kısa listeye kalan şirketlerin seçildiği ve ardından dijital ortamda yürütülen anketlerle sıralamanın belirlendiği araştırmaya bu yıl 71 bin üniversite öğrencisi katıldı. Araştırma kapsamında marka algısı, iletişim kanalları, liderlik, gelişim fırsatları gibi farklı başlıklarda 66 soru sorularak katılımcılar arasında ölçümlemeler yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Finans İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Züleyha Büyükyıldırım, üniversite öğrencileri tarafından Türkiye’nin en gözde katılım bankası olarak değerlendirilmenin uzun soluklu bir stratejinin sonucu olduğunu belirterek, "Çalışanlarımıza güçlü bir çalışan deneyimi sunmak, gelişim yolculuklarında onların yanında olmak insan kaynağına yönelik yaklaşımımızın temelini oluşturuyor. Bir kurumu geleceğe taşıyan en önemli gücün insan kaynağı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle insan kaynağımıza yönelik her uygulama ve yeniliği yıllar önce oluşturduğumuz strateji çerçevesinde kurguluyoruz. Adaylarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza dokunduğumuz tüm süreçleri sistematik biçimde sürdürmemiz İK alanında yenilikçi adımlar atmamıza katkı sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye Finans olarak, insan kaynağına verdikleri önemin salgın döneminde daha belirgin hale geldiğini ifade eden Büyükyıldırım, şunları kaydetti:

"Yıllardır süregelen yatırımlarımızın da etkisiyle, Kovid-19 salgınının başlamasından kısa süre sonra iş dünyasında ilk olma özelliğine sahip dört seçenekli esnek ve uzaktan çalışma modelini hızla hayata geçirdik. Şubelerimizde de çalışma arkadaşlarımızın sağlığını önceliklendiren aksiyonları devreye aldık. İnsanı odak noktasında tutan bu yaklaşımımız başta iş hayatına adım atma aşamasında olan gençlerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızda olumlu yansıma buldu. Hem kurum içinde hayata geçirdiğimiz yenilikçi uygulamalar hem de bankacı olmaya aday gençleri sektöre kazandırmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalar Türkiye Finans’ı gençlerin gözünde öne çıkardı."

İSTANBUL (AA) – ING Türkiye, IDC Finans Zirvesi 2021 kapsamında düzenlenen "IDC Türkiye Finans Teknoloji Ödülleri"nde 2 kategoride ödüle layık görüldü.

ING Türkiye açıklamasına göre, Yönetim, Risk ve Uyum (Governance, Risk & Compliance) kategorisinde, "Kara Para Aklama ile Mücadelede Yeni Çağ" projesi ile birinci olan ING Türkiye, Teknoloji Hizmet Dağıtımı (Technology Service Delivery) kategorisinde ise "(ING-Next) Uzak Ofis Son Kullanıcı Sistemlerinin Etkin ve Güvenli Yönetimi" projesi ile üçüncü seçildi.

Türkiye'nin en iyi kurumlarının yarıştığı IDC Finans Teknoloji Yarışması'nda 27 kurumdan 88 proje finans sektörünün üst düzey yöneticileri ve akademisyenlerden oluşan 17 kişilik jüri oylarıyla değerlendirildi.

ING Türkiye'nin "Kara Para Aklama ile Mücadelede Yeni Çağ (The New Approach Is A New Era Of AML)" isimli projesi ile bankacılık alanında yüzlerce geleneksel kural tabanlı senaryo ile üretilen binlerce uyarının ekipler tarafından incelenmesi yerine, yeni geliştirilen yapay zeka modellerinin kara para aklamayla mücadelede şüpheli işlem tespiti için çözüm olması hedeflendi.

Geleneksel senaryolar yeni kara para aklama yöntemlerine hızla uyum sağlayamadığı için potansiyel kara para aklama işlemlerini tespit etmek, karmaşık işlemler arasında bağlantı kurabilmek, riskli olmayan uyarıları otomatik olarak kapatmak için ING Türkiye tarafından sektöre öncülük eden bir dizi yapay zeka modeli geliştirildi. Bu kapsamda bireysel bankacılık alanında kara para aklama işlemlerini tespit etmek amacıyla geliştirilen şüphelilik olasılığını hesaplayan PS Yapay Zeka modeli, şüpheli müşteriyi olası bir kara para aklama işleminden 90 gün önce tespit edebiliyor.

Kara para aklama yöntemi olarak yaygın kullanılan Şirinler (Smurfing) yönteminin ise geleneksel yöntemlerle tespit edilmesi oldukça güç olduğundan, geliştirilen Şirinler Yapay Zeka modeli ile yüzde 85 civarında şüpheli işlemlerin tespiti mümkün hale geliyor. Aynı zamanda geliştirilen modeller ile risksiz uyarılar yüzde 30 seviyesinde otomatik olarak kapatılabiliyor ve bu sayede uzmanlar riskli uyarıları daha etkin bir şekilde inceleyebiliyor.

ING Türkiye'nin "(ING-Next) Uzak Ofis Son Kullanıcı Sistemlerinin Etkin ve Güvenli Yönetimi" projesinde ise pandemi nedeniyle çalışanların uzaktan çalışmaya geçmesi ile birlikte banka içerisinde açılan ticket (arıza ve talep) kayıtları için yaşanan süreçler ele alındı ve çalışanların cihazlarının daha etkin ve her an ulaşılabilir kılınması hedefiyle proje başlatıldı. Bu amaçla, son kullanıcılara verilen destek hizmetlerinin yeni teknolojiler ile çok daha kaliteli, zamanında ve eksiksiz hale getirilmesi hedeflendi. Manuel olarak yürütülen süreçlerin otomatize edilmesi amaçlanan proje kapsamında çalışanların cihazlarından gelen veriler işlenerek destek hizmetlerinin kalitesi artırıldı.