Türkiye Triatlon Federasyonu, “Triatlon Antrenmanı-İlk Triatlon Yarışınız” kitabını yayımladı

ANKARA (AA) – Türkiye Triatlon Federasyonu, önemli bir çalışma gerçekleştirerek triatlona başlamayı düşünenlere veya bilgilerini güncellemek isteyen sporcu ve antrenörlere rehberlik etmesi için "Triatlon Antrenmanı-İlk Triatlon Yarışınız" kitabını yayımladı.

Türkiye Triatlon Federasyonunun editörlüğünde yayımlanan kitap, bu branşa genel hazırlık sürecinden teknik gelişim artıracak bilgilere, antrenman yöntemlerinden müsabaka hazırlığına kadar birçok konuyu derinlemesine konu alıyor.

ABD'li yazarlar Linda Cleveland ve Kris Swarthout imzasını taşıyan ve toplam 240 sayfadan oluşan kitap için değerlendirmede bulunan Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, "Triatlon branşında Türkçe yazılı kaynak sıkıntısını ortadan kaldırmanın ilk adımı olarak bu kitabı hayata geçirdik. Ülkemizde triatlona nitelikli yazılı eserler kazandırma projemize bu kitap ile başladık. Triatlon antrenmanının, basit ve eğlenceli üslubu ile camiamızın hali hazırda bir parçası olan veya triatlona başlamayı hedefleyen herkese önemli bir kaynak olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İZMİR (AA) – Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, triatlonda yeni bir eğitim modülünü Türkiye'ye kazandıracaklarını, bu sayede uluslararası organizasyonlarda başarının artacağına inandıklarını bildirdi.

Yalçınkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak dünyada kullanılan antrenör akreditasyon sistemine uyum çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Triatlonda Fransa'nın geliştirdiği eğitim modülünü uygulamayı planladıklarını aktaran Yalçınkaya, "Bu modülü hazır hale getirdikten sonra Fransa'dan eğitmenler getirmeyi planlıyoruz. Önce kendi eğitmenlerimizi bu modülle eğitmeyi planlıyoruz. Bu sene içinde altyapıyı oluşturduktan sonra 2021 yılı içinde bu eğitim modülünü hayata geçirmiş oluruz. Buradaki öncelikli hedef eğitmenleri doğru eğitmek. Bu sisteme triatlon okulu diyeceğiz. Triatlon okulu eğitmen eğitimini alan herkes, okul açabilecek ve eğitim verebilecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin olimpiyatlara gitme yaş ortalamasının 24-25 olduğunu, yeni sistemle küçük yaşlardan itibaren sistemli bir eğitimin başlayacağını aktaran Yalçınkaya, 13 yaşına kadar doğru antremanları almış yetenekleri olimpiyatlara gönderebilecek noktaya geleceklerini ifade etti.

Yalçınkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocukların performansını ne kadar geliştirsek de doğru eğitimi almadıkları için tekniksel sıkıntı yaşıyoruz. Çocukların küçük yaşta çok yönlü gelişimi çok önemli. Bu eğitim modülüyle aynı zamanda yüzme, atletizm ve bisiklet kategorileri için de ayrı ayrı iyi bir altyapı oluşturacağımızı düşünüyorum."