Türkiye'nin Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisi hazırlanıyor

ANKARA (AA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisiyle Türkiye'nin Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisini yakında tamamlayıp paylaşacaklarını bildirdi.

Varank, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) UNITED WEBINAR'ına katıldı.

Tüm dünyayı derinden etkileyen zor zamanlardan geçildiğine işaret eden Varank, küresel ekonominin bu sene en az yüzde 3 küçülmesinın beklendiğini, uluslararası ticarette yüzde 13 ile yüzde 32 arasında; doğrudan yabancı yatırımlarda ise yüzde 30 ile yüzde 40 arasında bir daralma öngörüldüğünü söyledi.

Bu manzaranın oldukça zorlu bir döneme işaret ettiğini vurgulayan Varank, salgının yayılmasını engellemek için çoğu ülkede fabrikaların kapatıldığını, ülkelerin içine kapandığını, ekonomik güç olmakla övünen ülkelerin temel sağlık ekipmanlarının üretiminde bile sınıfta kaldığını dile getirdi.

Türkiye'nin salgın boyunca
hem emsallerine hem de gelişmiş
ülkelere göre
başarılı bir
sınav verdiğini belirten Varank, şöyle konuştu:

"İnşallah bundan
sonra da vermeye
devam edeceğiz.
İlk günden itibaren,
Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yerinde ve zamanında adımlar atıyoruz. Dinamik ve bütüncül bir kamu yönetimi yaklaşımı izliyoruz. Vatandaşımızın sağlığı kadar, ekonomik durumunu da dikkate alıyoruz. Sıkıntı çeken her kesime; işçisinden emeklisine, KOBİ'lerden girişimcilere toplumun tüm katmanlarına dokunuyoruz.

İstihdamda
süreklilik için,
kısa
çalışma ödeneği
ve nakdi destek
imkanlarını
en iyi şekilde
kullandık.
Her iki
destekten
şimdiye kadar
4 milyona yakın
vatandaşımız
yararlandı. 5 milyarın üzerinde bir meblağı emekçilerimizin hesaplarına yatırdık. Nüfusun en kırılgan kesimleri için, 3 ayrı fazda sosyal destek programları başlattık. Bu yolla 5,5 milyon haneye biner lira nakdi yardımda bulunduk."

Bu dönemde finansa erişim imkanları sunulduğunu, fabrikaların çalışmasının devamının sağlandığını anlatan Varank, bununla birlikte virüsün ekonomik etkilerini nisan ayından itibaren yoğun şekilde kendini hissettirdiğini söyledi.

Varank, alınan tedbirler nedeniyle dış ve iç talebin baskılandığına işaret ederek, "Ancak Türk sanayisi bu dönemde, hem üretim kabiliyetini ayakta tutma hem de değişikliklere hızla adapte olma becerisini fazlasıyla gösterdi. Gıdadan sağlık ekipmanlarının teminine varıncaya dek, hiçbir konuda arz sıkıntısı çekmedik." dedi.

– "İç talep canlanıyor"

Temel önceliklerinin üretim cephesinde kalıcı bir toparlanmayı yakalamak olduğunu vurgulayan Varank, bunu yaparken; rekabet gücünü ve üretken yatırımları artıracak politikalara da ayrıca odaklandıklarını söyledi. Varank, "Son iki haftada, reel sektörden normalleşme yönünde olumlu sinyaller geldi. OSB'lerdeki elektrik tüketimi mayıs başından itibaren artmaya başladı. Otomotiv ana fabrikalarının tümü çalışıyor. Tekstil üreticileri kapasitelerini arttırmaya başladılar. Gıda, kimya, ilaç ve ambalaj sanayi, salgınla birlikte daha yoğun çalışmaya başladı. Bu ay tüketici güven endeksinde artış oldu. Yani iç talep de canlanıyor." diye konuştu.

Ekonominin tüm kesimlerinin pandemi sonrası
döneme kendini
hazırlamaya çalıştığını ifade eden Varank, "Aslında
tek başına bu bile, ekonomide
kalıcı toparlanma
için, nasıl bir
seferberlik ruhu
olduğunu
göstermesi
açısından önemli. Bakanlık olarak biz de bu potansiyeli hızla hayata geçirecek politikalara yön vermeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

– Yeni normalin kodları

Salgında yeni
dalgayla
karşılaşmamak için
tedbirlere azami
seviyede uyulması
gerektiğini vurgulayan Varank, bununla birlikte değişen küresel
dengeleri dikkate alıp,
yeni normale
en iyi şekilde
hazırlanmak
gerektiğini söyledi.

Yeni normalin
kodlarınının;
güvenli üretim,
güvenli ticaret,
güvenli turizm
gibi tanımlamalar üzerinden

şekilleneceğine işaret eden Varank, bu noktada,
sanayide ülke ve
ürün güvenliğini
artırmak adına
kritik bir adım

atarak "COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi" uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti. Varank, "Bu belgeyi alanlar, pandemiye karşı dayanıklılığını
artıracak.
Ayrıca hem iç pazara hem de dış
pazara mal satarken
rakiplerine
kıyasla bir adım
önde
başlayacaklar.
İşte Türkiye,
daha dünyada
standartların
oluşmadığı
bu alanda,
öncü bir adım
attı." dedi.

Benzer Haber:  Kovid-19 ilacının yerli sentezi haziranda tamamlanacak

Varank, YASED üyelerine de güvenli üretim belgelerini alma ve global pazarlarda bu standardın tanıtımını yapma çağrısında bulundu.

Normalleşmeye giden yolda OSB'lerde salgına karşı test çalışmalarını da yürüttükleri, binde 3 civarında pozitif vakayla karşılaştıklarını dile getiren Varank, bu sistemi yaygınlaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

– Yatırım elçilerine Türkiye çağrısı

Mustafa Varank, yaşananlar dolayısıyla üretimde önemli değişimler yaşanacağını, yeni merkezler ortaya çıkacağını, güç dengelerinin değişeceğini belirterek, doğrudan yabancı yatırım tercihlerinin de bu süreçte önemli rol oynayacağını söyledi.

YASED üyelerine seslenen Varank, "YASED olarak sizler, tam da bu işin başındasınız.
Ana merkezlerinizin aldığı kararlar,
tedarik zincirlerinin
sadece
bugününü değil,
yarınını da
doğrudan etkiliyor.
Dolayısıyla
merkezlerinizin
doğru
yönlendirilmesi, geleceği de
düşünüp isabetli
yatırımlar yapması gerekiyor. Yatırım elçileri olarak sizler, Türkiye'nin resmini en iyi şekilde ortaya koymalısınız." diye konuştu.

Türkiye'nin yeni dönemde dünyanın sayılı bölgesel tedarik ve inovasyon merkezlerinden biri olabileceğini vurgulayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Önümüzde mutlaka değerlendirilmesi gereken bir fırsat penceresi var. Ancak bu şekilde; yatırım girişlerinde son yıllarda gözlemlediğimiz performansı tersine çevirebiliriz. Hazır küresel şirketler kendilerine yeni merkezler ararken, ülkemizin artılarını yüksek sesle muhataplarımıza anlatalım. Onları ikna edelim bakın ben, herhangi bir ülkenin yerini doldurmaktan bahsetmiyorum. Yeni bir oyuncu olarak, sunduğumuz avantajlarla piyasaya daha güçlü girmekten bahsediyorum.

Salgında,
Türkiye sanayisi
kendini ispatladı.
Acil durumlara
müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi. Zor zamanlarda nasıl inovatif çözümler üretebileceğini kanıtladı. Şu süreçte gösterdiğimiz seferberliği, gelin sizlerin de katkısıyla normal zamanlara da yayalım."

– "Yol haritamızı birlikte şekillendirelim"

Bakan Varank, uyguladıkları politikalarda
yerli ya da yabancı ayrımı da yapmadıklarını söyledi. Varank, "Üretim ve istihdama katkı sunduğunuz müddetçe, bizim için sizler de yerli ve millisiniz. Hem mevcut yatırımları artırmaya hem de yeni yatırımlar çekmeye odaklanın. Üretimin yanında, Ar-Ge merkezlerinizi de Türkiye'ye taşıyın. Yurt içindeki tedarikçilerden ve start-up'lardan daha fazla yararlanın." ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı
Yatırım Ofisiyle
birlikte ülkemizin
Doğrudan
Yabancı Yatırım
Stratejisini yakında
tamamlayıp sizlerle
paylaşacağız. Yeni Ekonomi
Programı
hazırlanırken,
bu konuyu
özellikle gündeme
almıştık.
Haklılığımız
ortaya çıktı.
Zamanlaması da
yeni dönemin
ruhunu yakalamak
adına aslında
çok isabetli oldu.
Sonuç ve
etki odaklı bir
stratejiyle hızla yol almak
istiyoruz.

YASED'in
hazırladığı
rekabet analizi
çalışması, strateji
dokümanı için
bize iyi bir baz
verecek.
Yol haritamızı
gelin birlikte
şekillendirelim.
Sizlerden
beklentimiz,
ana merkezlerinize
tam saha pres
yapmanız.
Kondisyonunuzu
ve moralinizi
yüksek tutup,
oyuna en iyi şekilde
asılın. Bu zorlu dönemin
sunduğu fırsatlardan
en iyi şekilde
faydalanmak
istiyoruz.
Kabinemiz güçlü
bir vizyona ve
sağlam politika
reflekslerine sahip."

ABD'de Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 839 artarak 100 bin 686'ya yükseldi.

MSB: "TSK ve MİT'in koordineli çalışması sonucu, Irak'ın kuzeyindeki Asos bölgesinde PKK'lı 5 terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi."

Bakan Varank: "Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir."

Bakan Varank: "Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor."

Bakan Varank: "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız."

Bakan Varank: "Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesiyle elde edildi"