Türkiye'nin girişimci kadınları Şanlıurfa'da bir araya geldi

ŞANLIURFA (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kadınların hayatın her alanında olması gerektiğini belirterek, "Kadınlarımız da sosyal hayatta, iş hayatında, siyasette daha aktif rol alarak ülkenin gelişmesine katkı sağlamalı." dedi.

Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Buluşmaları, TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde yaklaşık 50 ilden katılımcılarla gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, Şanlıurfa'daki etkinlikte yaptığı konuşmada, girişimciliğin işsizliğin çözümü olabileceğini söyledi.

Türkiye'deki 1,5 milyon işletmenin 15 milyon kişiye istihdam sağladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, kadınların elinin değmediği ekonomilerin büyüyemeyeceğini, bu vizyonla 81 ilde kadın girişimci kurullarını kurduklarını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, kadınların iş gücüne katılma oranının son 10 yılda erkeklere göre 4 kat fazla arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"2009'da, kadın girişimcilerin oranı yüzde 5 etmiyordu, toplam kadın girişimci sayımız 77 bindi. 2019 itibarıyla kadın girişimci sayımız 142 bini, oranı da yüzde 10'u geçti. Erkek girişimci sayısı 10 sene önce 1 milyon 130 bindi, şimdiyse 1 milyon 120 bin. Girişimcilikte erkekler yerinde saydı, kadınlar atağa kalktı."

Girişimciliğin geleceğinin kadınların elinde olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, daha zengin bir ülke olabilmek için daha fazla kadın girişimci çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

– "Kadınlar iş hayatında aktif olunca siyasi alanda da ilerledi"

Hisarcıklıoğlu, 7 bini aşan kadın girişimci üyesiyle Kadın Girişimciler Kurulunun en büyük kadın meslek örgütü haline geldiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Oda ve borsalarda kadın yönetim kurulu başkanı veya meclis başkanı sayısı 9'a yükseldi. Yönetim kurulu üyesi sayısı 48 oldu. Kadın meclis üyesi sayısı 10 sene önce 93 iken 2018'de 235'e çıktı. Meslek komitelerindeki kadın üye sayısı 800'ü buldu. Kadın girişimci kurullarımızdan milletvekillerimiz çıktı. Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcımız Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanımız oldu. Kadınlar iş hayatında aktif olunca, sosyal ve siyasi alanda da ilerlediler. Kadın milletvekili oranı 2007'de yüzde 9 iken bu oran şimdi yüzde 17'ye çıktı."

Son 10 yılda büyük bir sıçrama gerçekleştirildiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, kadın girişimciliğinde de dünyada ilk 10'a girmek için istişare ve ortak akılla projeler ve hizmetler üretilmesi gerektiğini anlattı.

– Kadın girişimcilere çağrı

Hisarcıklıoğlu, "rol model" olarak nitelendirdiği kadın girişimcilere, projeler tasarlamaları çağrısında bulunarak, bu konuda TOBB olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Kadın girişimcilerin başarılı projelerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, gelecekte ön planda olacak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında da kadınların daha aktif olmalarını istediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, kadınların hayatın her alanında olmasının önemine değinerek, "Kadınlarımız da sosyal hayatta, iş hayatında, siyasette daha aktif rol alarak ülkenin gelişmesine katkı sağlamalı." ifadesini kullandı.

Çeşitli alanlarda büyük başarılara imza atan kadınlarla gurur duyduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Kurtuluş Savaşı'ndaki kahraman kadınları, şehit ve gazi annelerini minnetle andıklarını dile getirdi.

– "Kadın girişimcilerin başarıları öne çıkarılmalı"

TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı da TOBB Kadın Girişimciler Kurulları ile girişimciliğin önünün açıldığını, son dönemde kadınlara sağlanan desteklere rağmen kadın girişimci sayısının istenilen hızda artmadığını söyledi.

Kadınlara yönelik ön yargıların kırılması gerektiğine dikkati çeken Yazmacı, başarılı kadın girişimlerinin devamlılığının sağlanması için bunların öne çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Etkinliğe, Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı-AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ŞANLIURFA (AA) – Lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayisi, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen pamuk, bölgede sulanabilir alanların artmasıyla çiftçilerin en fazla ilgi duyduğu ürün olarak ön plana çıkıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca geçen sene toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi için uygulanan “nöbetleşe ekim” dolayısıyla 1 milyon 287 bin dekar alanda pamuk ekimi yapan Şanlıurfalı çiftçi, bu alandan yaklaşık 600 bin ton kütlü pamuk hasadı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin dünya genelinde tekstilde söz sahibi olmasına katkı sunan ürünün yetişmesi için kavurucu sıcaklara rağmen sulama ve bakım yapan çiftçiler, bu yıl daha fazla alanda ekim yaptıkları pamukta bereketli bir hasat sezonu geçirmeyi umut ediyor.

Boy atan ve koza tutmaya başlayan pamuk bitkilerini haşerelere karşı ilaçlayan çiftçiler, yaklaşık bir ay sonra pamuklarını hasat edecekleri günü sabırsızlıkla bekliyor.

Türkiye’deki pamuğun yüzde 42’si Şanlıurfa’dan

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, AA muhabirine, Türkiye’de pamuğun yüzde 42’sinin Şanlıurfa’da yetiştirildiğini söyledi.

Geçen yıl nöbetleşe ekim nedeniyle pamuk ekim alanlarının büyük bir düşüş yaşadığını belirten Eyyüpoğlu, “Nöbetleşe ekimin uygulandığı geçen yılın ardından bu sene yeniden Şanlıurfa’da pamuk ekim alanları arttı ve bu rakam 2 milyon 100 bin dönüme ulaştı. Bu yıl şu an için bitkide herhangi bir hastalık, haşere görünmüyor, çok güzel bir rekolte bekliyoruz. İyi olmasını beklediğimiz verimle çiftçilerimizin pamukta yeni bir altın yıl yaşamasını bekliyoruz.” dedi.

Eyyüpoğlu, geçen yıl birinci ürün buğday, ikinci ürün olarak mısır ekimi gerçekleştiren çiftçilerin yüksek maliyetlere rağmen pamuğa ilgi gösterdiğini, bu nedenle geniş alanlarda ekiminin yapıldığını ifade etti.

Pamuğun ekim alanının artmasıyla üretim miktarının da büyük oranda artacağını kaydeden Eyyüpoğlu, “Bu yıl kentte 1 milyon ton kütlü pamuk üretiminin yapılmasını bekliyoruz hatta bu rakamı da aşmayı hedefliyoruz. Çünkü bitkiyi olumsuz etkileyecek bir durum yaşanmadı. Ayrıca kütlü pamuğun fiyatı da bizi mutlu ediyor, kilogram fiyatının 10 lira olmasını bekliyoruz. İnşallah çiftçilerimiz hasat döneminde ürünlerini 10 liradan satışa sunacaklar.” diye konuştu.

“Dönüme 750-800 kilogram verim bekliyorum”

Pamuk üreticisi Mehmet Demir de geçen yıl buğday ve mısır ekimi yaptığı arazisine bu yıl yeniden pamuk ektiğini dile getirdi.

Pamuğun ilaçlama döneminde olduklarını anlatan Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“90 dönüm arazimde pamuklar güzel görünüyor. Biz de ilaçlamasını yaparak haşerelerden korumaya çalışıyoruz. Bitkilerin, boyu, çiçek ve koza tutumu çok iyi görünüyor. Dönüm başına inşallah 750-800 kilograma kadar verim almayı bekliyorum. Aile olarak pamuğun bakımını yapıyoruz. İnşallah güzel bir hasat dönemi yaşamayı bekliyoruz.”

ANKARA(AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından orman yangınları nedeniyle yaptığı paylaşımda, milletin yanında olduklarını bildirdi.

Birlikten güç ve umut doğacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira destek veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.” değerlendirmesinde bulundu.