Türkiye'nin Gururu Kadın Sporcular: Kayra Sayit

ANKARA (AA) – Kadınlar +78 kiloda Avrupa şampiyon olan Kayra Sayit, ay-yıldızlı judogiyle 2014 yılından itibaren elde ettiği başarıları ve Tokyo Olimpiyatları’na yönelik hedeflerini milli takımı fizyoterapisti Sercan Yıllı’nın tercümanlığıyla AA muhabirine değerlendirdi.

Türkçeyi bildiğini ancak yanlış anlaşılmamak için Sercan Yıllı’dan yardım aldığını belirten Fransız asıllı milli sporcu, Türkiye’yi çok sevdiğini, Türkiye Judo Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığının kendisine her türlü desteği sağladıklarını belirtti.

Kayra Sayit, 2020 Tokyo’ya katılım hakkı elde ettiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Unutmamalıyız ki hepimiz için çok zor oldu bu süreç. Her zamanki gibi elimden gelenin en iyisini yaptım. Bırakmadan, pes etmeden çalıştım.” dedi.

Tokyo’ya kota alan tek kadın milli sporcu olarak sorumluluğunun daha da arttığını kaydeden Kayra, “Kota süreci tüm takım arkadaşlarım için zordu. Bu süreci güzel atlattığımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye vatandaşı olma ve ay-yıldızlı formayla yarışma sürecini anlatan başarılı sporcu, “Resmi bir hazırlık süreciyle olmadı. Bir kamp esnasında Türk yetkililer bana, ‘Türkiye adına yarışmak ister misin?’ diye sordu. Ben de düşündüm ve aileme danıştım. Ailem, ‘Biz seni her anlamda destekleriz. Sen avantaj ve dezavantajlarını düşün, iyi karar ver.’ dedi. Sonra Türk Milli Takımı’nda yarışmaya karar verdim. Yaklaşık 6 yıldır Türkiye adına ay-yıldızlı judogi ile yarışıyorum. Türkiye’ye geldiğim için çok mutluyum. Milli takım adına birçok madalya kazandım. Bu formayı gururla temsil ediyorum. Bu sene 6. yılım ve bu takım adına yarışmaktan çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Ay-yıldızlı formayla ilk önemli başarısının, 2016’da Rusya’nın Kazan kentinde yapılan Avrupa Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya olduğunu ve bunun Türkiye’ye judoda 12 yıl aradan sonra geldiğinin hatırlatılması üzerine Kayra, “O zaman 12 yıldır judada altın madalyanın gelmediğini bilmiyordum. Tabii ki Türk Milli Takımı adına ilk kazandığım altın madalya olduğu için çok heyecanlı ve sevinçliydim. Türk judosunun tarihinde böyle bir başarıyla anılmak benim için çok gurur verici bir olay.” yorumunda bulundu.

“Rio’da yaşadığım tecrübeler bana Tokyo’da çok yardımcı olacak”

İlk olimpiyat deneyimini 2016 Rio’da yaşadığı ve bronz madalya maçında rakibine yenildiğinin hatırlatılması üzerine Kayra, “Rio’ya madalya için gitmiştim. Çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Bronz madalya maçını kaybedip 5. olduğum için çok zor zamanlar geçirdim. Fakat Rio bana çok güzel tecrübeler kazandırdı. Aynı hataları Tokyo’da yapmayacağım. Şu an sadece Tokyo’ya odaklandım. Rio’da yaşadığım tecrübeler bana Tokyo’da çok yardımcı olacak ve aynı hataları yapmayacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

Rio 2016’dan sonra tekrar judoya dönmek ve aynı hırsla çalışmanın zor olduğunu anlatan milli sporcu, “2017’de Bakü’deki Dünya Şampiyonası’nda ve 2019’da da Tokyo’daki Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’ye 2 bronz madalya getirdim. Açıkçası Rio’da kaybettiğim bronz madalya maçı benim için bir başlangıç oldu. Daha iyi çalışıp 2 tane dünya üçüncülüğü kazandım ve Tokyo’dan da olimpiyat madalyası getireceğim.” şeklinde konuştu.

Kayra Sayit, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine ve bu süreçte nasıl çalıştığına ilişkin, “Pandemi tabii ki zor bir dönemdi. Aynı zamanda olimpiyatların yapılıp yapılmayacağını düşünmek de bizim için zordu. Fakat biz pandemi yılını çok iyi geçirdik. Çok şanslıyız çünkü federasyonumuz gerçekten çok güzel destekledi. Bizi bir arada tutarak motivasyonumuzu ve performansımızı en iyi şekilde korumamızı sağladı. Şu anda da performansımızı ve motivasyonumuzu iyi şekilde tutarak olimpiyatlara hazırlanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

İki ay önce katıldıkları Avrupa Şampiyonası’nda takım arkadaşı Vedat Albayrak ile birlikte Türkiye’ye 2 altın madalya kazandırmalarına değinen Kayra, şöyle devam etti:

“Pandemide zor bir süreç atlattık ama biz ekip olarak çok şanslıyız. Birbirimizi çok güzel destekledik. Bazen vazgeçmek istediğimiz zamanlar oldu ama ‘Haydi yapabilirsin, lütfen bırakma.’ gibi cümlelerle birbirimizi sürekli motive ettik. Bence Avrupa Şampiyonası’ndaki başarının en büyük sırrı bu. Çünkü gerçekten takım olarak birlik olduk, birbirimizi çok güzel destekledik. Uzun bir aradan sonra Türk judosu adına 2 altın madalya ile böyle bir tarih yazmak, bizim için çok güzeldi. Bu başarının en büyük sırrı takım olmak ve takımın birbirine verdiği destek.”

“Tek hedefim herkesi yenip olimpiyat altın madalyasına sahip olmak”

Tokyo Olimpiyatları’na direkt katılım kotası aldığı için çok mutlu olduğunu anlatan ay-yıldızlı sporcu, “Tek amacım Tokyo’da madalya kazanmak. Bunun için çalışıyorum. Diğer sporlarda bir, iki ya da üç şampiyonadaki başarılarla olimpiyat kotası alınabiliyorken, judoda böyle değil. Judoda birçok müsabakadan puanlar kazanarak kota alabiliyorsunuz. Bu da judonun zorluğunu gösteriyor aslında. Tabii benim hedefim sadece kota değil, madalya kazanmak.” ifadelerini kullandı.

Milli sporcu, Tokyo Olimpiyatları’nın başlamasına kısa bir süre kaldığı hatırlatılıp, nasıl çalıştığının sorulması üzerine, “Kampların içeriğine göre değişiyor. Kondisyon kamplarında günde üç kez antrenman yapabiliyoruz. Bu bazen haftada 6 gün ve 7 güne kadar çıkabiliyor. Toparlanma süreci de çok önemli. Bunun için fizyoterapistimden yardım alıyorum. Tokyo’ya az bir süre kaldı. Çok zorlu bir kamp geçiriyoruz. Her şey güzel gidiyor.” yanıtını verdi.

Kayra, dünya sıralamasındaki yerine göre Tokyo’da karşısına çıkacak rakiplerinin durumuna ilişkin, “Spesifik olarak bir şey demek istemiyorum. Bazen yeniyorsunuz, bazen yeniliyorsunuz. Bu durum çok farklılık gösterebiliyor. Olimpiyat günü çok farklı bir gün. Fakat şunu söylemek istiyorum, kimseden korkmuyorum. Kim gelirse gelsin benim için hiçbir önemi yok. O yüzden dünya sıralamasına göre şu rakibim var, bu rakibim var gibi bir şeyi hiç bir zaman düşünmedim. Gerçekten o gün çok farklı bir gün. Herkes herkesi yenebilir. Benim şu anda tek hedefim, herkesi yenip olimpiyat altın madalyasına sahip olmak. Bu anlamda kimseden korkmuyorum. Herkes gelebilir. Herkesi yenmek için sahaya çıkacağım.” yorumunda bulundu.

“5 judocu 5 madalya alırsa kimse şaşırmasın”

Olimpiyat madalyasıyla Türkiye’ye dönerse nasıl karşılanmak istendiğiyle ilgili Kayra, “Türkiye judoda uzun yıllardır madalya alamıyor. Bu hasreti gidermek için Tokyo’da madalya kazanmayı çok istiyorum. Madalya alırsam tabii ki çok mutlu olacağım. Nasıl bir kutlama olur bilmiyorum ama takım olarak bu madalya hasretini gidermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kayra Sayit, “Takım olarak 5 kota aldık ve bu 5 sporcu da çok güçlü. Belki de olimpiyatlarda 5 tane madalya alacağız. Bu gerçekten olabilir. Çünkü 3-4 yıldır sürekli birlikte çalışan, birbirimizi her zaman destekleyen ve eksiklerini gidermeye çalışan bir ekibiz. Bu yüzden 5 judocu 5 madalya alırsa, kimse şaşırmasın. Çünkü çok güçlü bir ekibiz ve o gün her şey olabilir. Bu anlamda takımıma çok güveniyorum. Çok sıkı çalışıyoruz. Hepimizin madalya şansı çok yüksek.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Judo Federasyonuna desteklerinden dolayı minnettar olduğunu aktaran Kayra, “Yurt dışından arkadaşlarım bile, ‘Ne kadar şanslısınız, çok güzel yerlerde çalışıyorsunuz.’ diye söylüyor. Tekrardan onlara çok teşekkür etmek istiyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Nippon Budokan’da 90 kiloda yapılan karşılaşmada milli sporcu, çeyrek finalde Hollandalı Noel van T End’i 3 shido ile mağlup ederek adını yarı finale yazdırdı.

Mihael Zgank, yarı finalde Alman Eduard Trippel ile karşılaşacak. Müsabakalar TSİ 11.00’den itibaren başlayacak.

TOKYO (AA) – Organizasyonda şu ana kadar iki altın madalya kazanan Kosova, tarihi bir başarıya şimdiden imza attı. Zor zamanlarda geçirdikten sonra bağımsızlığını 2008’de ilan eden ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 2014’te tanınan Kosova, tarihinde ikinci kez olimpiyatlarda yer alıyor.

2016 Rio’da judo branşında kadınlar 52 kiloda Majlinda Kelmendi’yle ilk madalyasını altın olarak alan Kosova, Tokyo’da da bu branşta etkili oldu.

Tokyo’da ilk üç günde 2 altın madalya elde eden Kosova’ya başarıları yine judocular getirdi. Kosova’da kadınlar 48 kiloda Distria Krasniqi ve 57 kiloda Nora Gjakova’yla Tokyo 2020’de altına uzandı.

Filipinler ve Bermuda’dan tarihi madalya

Filipinler ve Bermuda ilk olimpiyat altınını Tokyo 2020’de elde etti.

Olimpiyatlara 1924’ten bu yana katılan Filipinli sporcular, daha önce hiç altın madalya kazanamamıştı. Filipinler tarihine geçen isim ise kadın halterci Hidilyn Diaz oldu. 55 kiloda toplam 224 kilo kaldırıp olimpiyat rekoru kıran Diaz, ülkesinin olimpiyat tarihindeki ilk altınını alan sporcu olarak büyük bir başarıya imza attı.

Bermuda’yı temsil eden 33 yaşındaki kadın triatlet Flora Duffy, ülkesine olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını kazandırdı. İlk kez 1936 Berlin’de yer alan Bermuda, sadece 1976 Montreal’de boks branşında bronz kazanmıştı. Duffy, triatlon branşını kazanarak Tokyo 2020’de ülkesi adına altına uzandı ve tarihe geçti.

Yüzmede 18 yaşındaki Tunuslu sporcu Ahmed Hafnaoui, büyük bir sürprize imza atarak erkekler 400 metre serbestte 3.43.36’lık derecesiyle altın madalya kazandı. Hafnaoui, bu başarısıyla ülkesi Tunus’a bu kategorideki ilk olimpiyat madalyasını götürdü.

Hong Kong da olimpiyat tarihindeki ikinci altın madalyasını erkekler eskrim flörede Cheung Ka Long kazandırdı.

Rusya’nın milli marşı çalınmadı

Uluslararası Olimpiyat Komitesinden aldığı ceza nedeniyle kendi ülkelerinin adı yerine Rusya Olimpiyat Komitesi adı altında yarışlara katılıp şimdiye kadar 5 altın madalya kazanan Rus sporcular, marşlarını söyleyemedi.

Rusya’nın marşı yerine Rus besteci Pyotr Çaykovskiy’nin 1. Konçertosu’nun bir bölümü madalya törenlerinde çalınıyor.

Japonya ev sahibi avantajını kullanıyor

Ev sahibi avantajını kullanmanın önemli olduğu olimpiyatlara Japonya da iyi başladı.

İlk 3 gün sonunda Japon sporcular 8 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya elde etti.

Kaykayda 13 yaşındaki sporcudan altın

Olimpiyat tarihinde ilk kez yer alan kaykayda 13 yaşındaki Japon sporcu altın madalya kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

Çocuk yaştaki sporcu Nishiya, bu kategorideki ilk altın madalyanın sahibi olarak bir ilki gerçekleştirdi.

Japon kardeşler tarihe geçti

Judoda Japon kardeşler Uta Abe ve Hifumi Abe, bireysel sporlarda aynı gün altın madalya alan kardeşler olarak tarihe geçti.

Uta Abe, kadınlar 52 kiloda, Hifumi Abe ise erkekler 66 kiloda aynı gün podyumun en üst basamağında yer aldı. Olimpiyat tarihinde ilk kez iki kardeş bireysel sporda aynı gün altın madalya kazanmış oldu.

ABD 17 yıl sonra kaybetti, Güney Kore 33 yıllık unvanını korudu

ABD Erkek Basketbol Takımı, tam 17 yıl sonra olimpiyatta maç kaybetti.

Tamamı NBA yıldızlarından oluşan ABD’nin olimpiyattaki 24 maçlık namağlup serisine Fransa nokta koydu.

Güney Kore Kadın Okçuluk Takımı ise 33 yıllık geleneği sürdürdü. Güney Koreli kadın okçular üst üste 9. olimpiyat altın madalyasını elde etti.

Olimpiyatta, 17 yaşındaki lise öğrencisi ABD’li yüzücü Lydia Jacoby de 100 metre kurbağalamada altın madalya alarak dikkati çekti.