Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Erçin: Güney Kore'de virüs teşhisi konulan Türk vatandaşı yok

Büyükelçi Ersin Erçin, Çin’de ortaya çıkan ve şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ile benzerliği bulunan Kovid-19’e ilişkin son gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Çoğunluğu Daegu şehrinde olmak üzere ülkede 2 bin 337 hasta ve 13 can kaybının olduğunu belirten Erçin, virüsün, Daegu’daki 31’inci vakanın 18 Şubat’ta “Shincheonji Kilisesi” adlı bir dini tarikatın ayinine katılmasının ardından hızla yayıldığına dikkat çekti.

Erçin, bu durum üzerine ülkede acil durum ilan edildiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Bu kişiler takibe alınarak 9 bin mürid karantina altına alındı. Günde 15 bin kişiye hastalık testi yapılıyor. Mevcut durum nedeniyle ülkedeki okulların açılması mart ortasına ertelendi. Birçok resmi ve ticari toplantı ve milli gün resepsiyonları iptal ediliyor. Büyük şirketler esnek mesai uygulamasına geçmiş durumda. Hatta, bazı işletmeler ‘evden çalışma’ uygulamasına başladı. Ülke olağanüstü bir durumdan geçiyor.”

Erçin, Güney Kore’deki bu hızlı artışın ardından halkta büyük bir endişe yaşandığına dikkati çekerek, alışveriş merkezleri, restoranlar ve sinema salonlarının boşaldığını söyledi.

Hükümetin virüsün ortaya çıktığı ilk andan itibaren bir dizi önlem aldığını dile getiren Erçin, Çin’deki durumun kötüleşmesiyle Hubey eyaletiyle Seul arasındaki uçuşların durdurulduğunu ve yolcuların havalimanlarında termal kameralarla kontrol edildiğini vurguladı.

Erçin, Güney Kore’nin, Çin ile çok yoğun ekonomik ilişkileri olduğunu belirterek hükümetin salgının ekonomi üzerindeki orta ve uzun vadeli etkilerine karşı çeşitli tedbirler aldığını ifade etti.

“Güney Kore’de virüs teşhisi konulan Türk vatandaşı yok”

Erçin, Büyükelçilik olarak salgının başlamasından itibaren durumu yakından izlediklerinin altını çizerek, hastalıkla ilgili gelişmeleri ve alınması gereken koruyucu önlemleri vatandaşlarla paylaştıklarını belirtti.

Büyükelçiliğin, paylaştığı bilgi notlarında ülkedeki Türk vatandaşlarına koruyucu maske takmaları ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalarını tavsiye ettiğini anımsatan Erçin, “Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması halinde sağlık kurumlarına başvurulması ve hastalığın kesinleşmesi halinde acilen Büyükelçiliğimize bilgi verilmesi tavsiyelerinde bulunduk.” dedi.

Erçin, ülkede 1100 civarında Türk vatandaşı bulunduğunu hatırlatarak, “Çok şükür Güney Kore’de virüs teşhisi konulan Türk vatandaşı bulunmamaktadır.” ifadesini kullandı.

“Vatandaşlarımızın tahliyesini gerektirecek bir durum yok”

Güney Kore’de mevcut vaka sayısı ve can kayıplarının 52 milyonluk toplam nüfusa oranla çok sınırlı olduğunu söyleyen Erçin, hiçbir şehrin karantinaya alınmadığını bildirdi.

Erçin, ülkedeki kara, deniz ve demir yolu ulaşımının kesintisiz devam ettiği bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

“Yolcu sayısında hastalık korkusu nedeniyle azalma yaşansa da Türk Hava Yolları başta olmak üzere birçok şirket Güney Kore’ye günlük uçuşlarını sürdürüyorlar. Dolayısıyla vatandaşlarımızın Güney Kore’den tahliyesini gerektirecek koşulların hiçbiri mevcut değil. İsteyen vatandaşımız ülkemize hiçbir sorun ve kısıtlama olmadan seyahat edebilecek durumda. Bununla birlikte, Büyükelçiliğimiz, ülkede hızla gelişebilecek olağanüstü bir duruma karşı da gerekli hazırlıkları yapıyor.”

Erçin, Güney Kore hükümetinin, salgını kontrol altına almak için olağanüstü bir gayret gösterdiğini sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ece Yiğit, “Kudret narı demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminlerine dair zengin bir içeriğe sahip. Ana etkisi vücudumuza giren enfeksiyon etkenlerini öldürmek olan doğal öldürücü kudret narı hücrelerimizi harekete geçirerek bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Birçok bakteri, virüs ve mantar türü üzerine direkt öldürücü etkisi olduğu bilinen kudret narı insülin direncini kırmasının yanı sıra gastrit, reflü ve ülser iyileşmesini hızlandırır” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Ece Yiğit, tropikal bitki kudret narının faydalarına ve tüketimine ilişkin yaptığı açıklamada, kudret narının en iyi bilinen etkisinin kan şekerini düşürmek olduğunu belirterek, kudret narının içerisinde bulunan visin, charantin ve polipeptit-p bu etkiden sorumlu olduğunu bildirdi.

Pankreasta insülin salgılayan ve bu yolla kan şekerinin düşmesini sağlayan beta hücrelerinin fonksiyonunu iyileştirdiğini ifade eden Yiğit, şunları kaydetti:

"Ayrıca karaciğer başta olmak üzere birçok organda insülin direncini kırar. Yapılan çalışmalar uzun süreli düzenli kullanımda etkisinin ortaya çıktığını ve şeker ilaçları ile birlikte kullanıldığında sinerjik etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca şeker hastası olmayanlar kullandığında kan şekerinin aşırı düşmesi durumu olarak tanımladığımız hipoglisemi tablosunun ortaya çıkmasına neden olmaz. Kudret narı demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminlerine dair zengin bir içeriğe sahip. Ana etkisi vücudumuza giren enfeksiyon etkenlerini öldürmek olan doğal öldürücü kudret narı hücrelerimizi harekete geçirerek bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Birçok bakteri, virüs ve mantar türü üzerine direkt öldürücü etkisi olduğu bilinen kudret narı insülin direncini kırmasının yanı sıra gastrit, reflü ve ülser iyileşmesini hızlandırır.”

– "Kudret narı gastrit ve reflü semptomlarının azalmasını sağlıyor"

Yiğit, anavatanı tropikal iklime sahip Afrika, Amazon havzası, Hindistan ve Karayip Adaları olduğunu aktararak, “Bilimsel adı momordica charantia olan kudret narı, kabakgiller ailesine mensup bir meyvedir. Artan talep nedeniyle ülkemizde de özellikle Marmara Bölgesinde Bursa ve Yalova illerimizde yetiştirilmeye başlandı. Kudret narının içerisinde bulunan momordin gastrit ve reflü semptomlarının azalmasını sağlıyor. Gastritin ilerlemesi ile oluşan ve mide mukozasının yarası olarak tanımlayabileceğimiz ülserlerinin iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca mideye yerleşen ve gastrit gelişmesine neden olan bir bakteri olan Helicobacter pylori üzerinde öldürücü etkisi olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kudret narının faydasının yalnızca midedeki yaraların iyileşmesini hızlandırmakla sınırlı olmadığına işaret eden Yiğit, “Yağlı çözelti halinde günde iki kez düzenli olarak uygulandığında diyabetik yaralar dahil cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırdığı biliniyor. Son zamanlarda gösterilmiş bir diğer etkisi de toplardamarların tonusunu artırmak ve kan göllenmesini önlemek sureti ile bu sebeple gelişen hastalıklar olan hemoroid ve varis tedavisinde kullanılabilir olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Yiğit, kudret narının, kanamaya ve düşüklere sebep olabileceği uyarısında bulunarak, gebeler ve gebe kalmayı düşünen kadınların kullanmaması gerektiğine dikkati çekti.

– Zeytinyağında bekletilerek ya da bal ile tüketilebiliyor

Yiğit, meyvenin nasıl tüketilmesi gerektiğini şöyle anlattı:

“Yeşil renkte olan genç meyve olgunlaştıkça sarı-turuncu renk alır ve uç noktalarından ayrılarak parlak kırmızı çekirdekleri açığa çıkar. Bu çekirdekler meyveden ayıklanarak kalan kısım küçük parçalara ayrılarak zeytinyağında, serin bir yerde bekletilir. Aralıklı olarak çalkalanır ve kapağı açılarak havalandırılır. Yaklaşık 6 ay sonunda kullanıma hazır hale gelir. Bu çözeltiden sabah akşam birer tatlı kaşığı tüketmek istenilen etkilerin ortaya çıkması için yeterlidir. Ayrıca bal ile hazırlanmış hazır karışımları piyasada bulunmaktadır. Bunlardan da yine günlük 2 tatlı kaşığı tüketilebilir. Tadı saf halde çok acı olacağından taze meyve suyu olarak tüketmek mümkün değildir.”

İSTANBUL (AA) – Güney Kore Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, TCMB ile yapılan anlaşmanın 3 yıl süreceği, iki tarafın anlaşmanın uzatılmasını görüşebileceği belirtildi.

Duyuruda, “Bu anlaşma, iki ülke arasındaki ticareti swap anlaşmasıyla finanse ederek ticareti geliştirmek için ödeme sistemi oluşturulması ve iki ülkenin ekonomik gelişim için finansal iş birliği için düzenlenmiştir. İki taraf da bu anlaşmanın iki ülke kurumları arasındaki işbirliğini güçlendireceğini beklemektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bu arada TCMB yetkilileri de anlaşmayı teyit ederken, açıklamanın daha sonra yapılacağını bildirdi.