Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök güven mektubunu sundu

SOFYA (AA) – Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e güven mektubunu sunarak göreve resmen başladı.

Cumhurbaşkanlığı önündeki resmi kıta tarafından karşılanan Sekizkök, Cumhurbaşkanı Radev ile makamında görüştü.

Sekizkök, daha sonra başkent Sofya'daki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu.

Seremoni sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sekizkök, "Görevim boyunca, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi doğrultusunda elimden gelen gayreti tabiatıyla göstereceğim." dedi.

Sekizkök, Bulgaristan'da görev yapmanın "büyük bir sorumluluk ve ayrıcalık olduğunun" altını çizerek, şunları söyledi:

"Bulgaristan bizim çok önemli komşumuz, ortağımız, aynı zamanda müttefikimiz olan bir ülke. Bulgaristan ile her alanda ilişkilerimiz hızla gelişiyor. Nitekim Sayın Dışişleri Bakanımız (Mevlüt Çavuşoğlu) bugün öğleden sonra ikili resmi temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'ı ziyaret edecek. Oldukça yoğun bir gündem ve programı var."

Büyükelçi Sekizkök, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ziyaretinde Cumhurbaşkanı Radev, Parlamento Başkanı Tzveta Karayançeva ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva'yla görüşmeler yapacağı bilgisini paylaştı.

– Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök

Daha önce Kiev, Stokholm, Berlin ve Amman Büyükelçiliklerinde çeşitli kademelerde çalışan Sekizkök, 2011-2015 yıllarında Türkiye'nin Milano Başkonsolosu olarak görev yapmıştı.

Sekizkök, merkezde, ikili ekonomik ilişkilerden sorumlu dairede, Denizcilik ve Havacılık Genel Müdür Yardımcılığında, Siyaset Planlama biriminde, Güvenlik ve Terörle Mücadele Genel Müdür Yardımcılığında görev almıştı.

Büyükelçi Sekizkök, Sofya'ya atanmadan önce 2015-2019 yıllarında Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

EDİRNE (AA) – Haziran 2019’da yapımına başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında yüzde 44 fiziki ilerleme sağlandı.Projenin çevre mühendisi İhsan Gökhan Özbahçali, AA muhabirine, saatte 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek hattın 153 kilometre uzunluğunda olacağını söyledi. Özbahçali, “Proje kapsamında 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün yapım çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Özbahçali, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı hızlı tren ağına bağlayacak projeyle Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya ineceğini ifade etti.

Hızlı tren hattı çalışmalarının Bulgaristan sınırı olan Kapıkule Sınır Kapısı’na kadar geldiğini anlatan Özbahçali, “O bölgede viyadük ve köprü çalışmalarımız tamamlandı. Yollar hazırlandı. Ürettiğimiz traversler de ilerleyen dönemde bölgede rayların döşenmesinde kullanılacak.” diye konuştu.

Çevreci proje

Özbahçali, hızlı tren projesinin çevreci bir proje olduğunu, çalışmalarda çıkan toprağın mera alanlarının ıslahında kullanıldığını aktardı.

Bugüne kadar 2 milyon metrekareye yakın mera alanının ıslah edildiğini aktaran Özbahçali, bu konuda olumlu dönüşler aldıklarını, ıslah edilen mera alanlarında ot veriminin de arttığını dile getirdi.

Özbahçali, projenin, hat güzergahı boyunca organik toprağın korunarak tekrar kullanılması, yaban hayatı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı gibi tüm çevresel önlemlerin de dikkate alınarak tasarlandığını vurguladı.

Toplam uzunluğu 229 kilometre olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağları yüksek standartta birbirine bağlanacak.

SOFYA(AA) – 4 Nisan 2021’deki seçim sonucu hükümet kurulamaması nedeniyle alınan erken seçim kararı kapsamında düzenlenen parlamento seçimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında saat 07.00’da başladı.

Seçmenler, ülkede 13 bin, yurt dışında ise 748 seçim merkezinde oy kullanıyor.

Seçimde, 23 parti ve koalisyonun gösterdiği yaklaşık 5 bin 81 aday yarışıyor.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinada bulunan seçmenler, seyyar sandıklarda oy kullanıyor.

Seçim öncesi yapılan anketler, 6 parti ve koalisyonun parlamentoya girebileceğini gösteriyor.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, sabah erken saatlerde oyunu Kırcaali şehrinde kullandı.

Karadayı, sandık başında yaptığı açıklamada, “Son 12 yıldır Bulgaristan’da devletçilikte, demokraside kriz yaşanırken, insan hakları alanında geri adımlar atılıyor. Siyaset, artık normalleşmeye ihtiyaç duyuyor.” dedi.

Oy verme işlemi saat 20.00’da tamamlanacak ve Merkez Seçim Komisyonu kararıyla bu süre en fazla bir saat uzatılabilecek.

4 Nisan 2021’de yapılan seçimin ardından hükümetin kurulamadığı ülkede, parlamento feshedilerek erken seçim kararı alınmıştı.