Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Örs'e Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi şeref üyeliği

ANKARA (AA) – İran'da merkezi başkent Tahran'da bulunan Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi, bu alana sunduğu katkılardan dolayı Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Derya Örs'ü şeref üyeliğine seçti.

Akademi üyelerince oy birliğiyle seçilen Büyükelçi Örs'ün belgesi, Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi Başkanı Gulam Ali Haddad Adil tarafından takdim edildi.

İran Kültür İnkılabı Yüksek Konseyi çatısı altında bilimsel, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren dört akademiden biri olan Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi, Fars dili ve edebiyatı alanında temayüz etmiş yabancı akademisyenlere şeref üyeliği verebiliyor.

Akademik hayatına 1990'da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalında başlayan Prof. Dr. Örs, bu alanda birçok esere imza attı.

Akademik hayatı boyunca çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezi yöneten Derya Örs, şarkiyat ve sosyal bilimler alanında yayın yapan ulusal ve uluslararası akademik dergilerde hakemlik ve yayın kurulu üyeliğinde bulundu.

Örs, 2011'de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde kurucu dekan olarak görev yaptı.

2012'de Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı görevine atanan Örs, 2019'a kadar bu görevini sürdürdü.

Örs, 15 Ocak 2019 tarihinde Tahran Büyükelçisi olarak atandı.

Azerbaycan-Türkiye dostluğunun gelişmesine katkıları nedeniyle 2016 yılında Azerbaycan Milli İlimler Akademisi tarafından fahri doktora unvanı verilen Prof. Dr. Örs, 2018'de de Türk dünyasına yaptığı üstün hizmetlerden dolayı Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 25. Yıl Madalyası’na layık görüldü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AĞRI (AA) – Ağrı Jandarma Komutanlığından havalanan helikopterle ilk olarak kent semalarında sorumluluk bölgelerindeki araç yoğunluğunu denetleyen jandarma trafik ekipleri, daha sonra rotalarını Ağrı-İran ve Ağrı-Erzurum kara yollarına çevirdi.

Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı İsa Çamcı ile Trafik Kısım Amiri Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Somay’ın da katıldığı denetimlerde, havadan tespit edilen hatalı sürücüler telsiz aracılığıyla kontrol noktalarındaki ekiplere bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA) ekibinin de eşlik ettiği denetimde, 633 araç kontrol edildi.

Denetimlerde kurallara uymadığı belirlenen sürücülere ise cezai işlem uygulandı.

ANKARA (AA) – İran Cumhurbaşkanı Reisi, devlet televizyonunda yayınlanan röportajında, Tahran’da muhafazakarların oluşturduğu yeni hükümet döneminde ülkesinin izleyeceği iç ve dış politika hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Önceki hükümet döneminde halkın hükümete yönelik güven duygusunun zayıfladığını belirten Reisi, “Bu dönemde, halkın zedelenmiş güvenini yeniden inşa etmeliyiz. İnsanların güvenini yeniden kazanmanın yolu dürüst olmaktır. Bütün devlet adamları dürüst olmalı ve verilen sözü dürüstçe yerine getirmeli ancak yerine getirilmiyorsa neden yerine getirilmediğini halka açıklamalıdır.” diye konuştu.

Kendi hükümetleri döneminde yolsuzlukla mücadele edeceklerini vurgulayan Reisi, şöyle devam etti:

“Bu hükümetin bakanları, yetkilileri ve yöneticileri yolsuzlukla mücadele konusunda bir anlayışa sahip çünkü hükümetteki şartımız her düzeydeki tüm yöneticiler için yolsuzlukla mücadeledir. Kameralar önünde halka cevap vermek sadece Cumhurbaşkanı’nın görevi değildir. Yöneticilerimizin her biri kendilerini her düzeyde sorumlu tutmalı ve halkımız her konuda bilgilendirilmelidir.”

Konuşmasının bir başka bölümünde ülke dışındaki İranlılara ülkeye yatırım yapma çağrısında bulunan Reisi, “Yurt dışındaki İranlılara, İran’ın yatırım için güvenli ve öngörülebilir olduğunu söylüyorum. Devlet kurumları da yatırım almaya hazırdır. dedi.

“Komşularımızla ilişkiler önceliğimiz”

Afganistan’daki gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanı, Afganistan’daki sorunların çözümünün bu ülkedeki halkın iradesiyle kurulacak bir hükümetin oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtti.

Afganistan halkının iradesiyle doğan bir hükümeti desteklediklerini ifade eden Reisi, ülkedeki çatışmaların durdurulmasının da önemini vurguladı.

Reisi, Afganistan konusunda farklı ülkelerden 50’den fazla yetkiliyle temas kurduğunu ve görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Afganistan’ın güvenliğini İran’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini dile getiren Reisi, “Sadece Afganistan değil, tüm komşu ülkelerin güvenliği bizim güvenliğimizdir ve komşularımızla ilişkilerin önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdim.” ifadelerini kullandı.