Türklerin kurduğu STK'lerden Avustralya hükümetine Suriye çağrısı

Avustralya’nın çeşitli eyaletlerinde faaliyet gösteren, aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan Türkleri tarafından kurulanların da bulunduğu 51 STK, Suriye’nin İdlib kentinde rejim unsurlarının 34 askeri şehit ettiği saldırıyı kınayan ve Avustralya hükümetini harekete geçmeye çağıran ortak bildiri yayımladı.

Bildiride, “Türkiye’nin Suriye’den kaynaklanan meşru güvenlik endişelerini göz önünde bulundurarak, Suriye krizine çözümün uluslararası hukuka dayalı siyasi yollarla gecikmeksizin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Ayrıca Avustralya hükümeti ve uluslararası toplumu bölgede barış ve istikrarı sağlama çabalarına katkıda bulunmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç da ortak bildirinin önemine dikkat çekerek, “Bizim bu konuyu hakikaten haklı bir mecrada yürüttüğümüzü dünyaya anlatmamız lazım, her ne kadar Yunanistan sınırındaki mültecilerin durumu bizi üzse de bunun müsebbibinin biz olmadığını muhataplarımıza anlatmamız lazım.” diye konuştu.

Suriyeliler için Türkiye’nin elinden geleni yaptığını ancak Avrupa Birliği ülkelerinin verdiği sözü tutmadığını vurgulayan Karakoç, “Bizim Suriye’de daha fazla göç yaşanmaması için verdiğimiz mücadeleye Avustralya gibi dost ve kardeş ülkelerin destek vermesini bekliyoruz.” dedi.

Karakoç, uluslararası toplumun Türkiye ile beraber daha somut şekilde hareket etmesi gerektiğine vurgu yaparak, Avustralya’dan beklentileri hakkında şöyle konuştu:

“Olumlu bir tepki gelmesini bekliyoruz Avustralyalı dostlarımızdan çünkü orada yaşananlar bir insanlık dramı. Televizyonlarda insanlık dışı uygulamalar gösteriliyor, Avrupa Birliği ve insanlığın ortak değerlerine saygı gösterilmesini bekliyoruz. Bu noktada Avustralya’nın görüşleri ve hassasiyetine önem veriyoruz. Derneklerimizin bu açıklamasının Avustralya makamları nezdinde bir farkındalık yaratacağını düşünüyoruz. Toplumumuzun bu hassasiyetine kulak vermelerini bekliyoruz.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Uluslararası Olimpiyat Komitesinden yapılan açıklamada, yönetim kurulu toplantısının ardından oy birliğiyle alınan kararla, 2032 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın Brisbane kentinde düzenleneceği belirtildi.

1956’da Melbourne ve 2000’de Sydney’in ardından Brisbane ile Avustralya, üçüncü kez olimpiyatlara ev sahipliği yapacak.

Olimpiyatlar, 2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te, 2028’de ABD’nin Los Angeles kentinde gerçekleşecek.

İSTANBUL (AA) – OYAK Grubu Kimya Şirketlerinden Akdeniz Chemson, EcoVadis tarafından yürütülen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirmesi 2021'de 2 gümüş, 1 bronz madalya almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Chemson, bağımsız iş sürdürülebilirliği derecelendirme sağlayıcısı EcoVadis tarafından yürütülen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirmesi 2021'den ödüllerle döndü.

Şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını faaliyette bulunduğu sektöre, şirketin büyüklüğüne ve coğrafi konumuna göre analiz eden değerlendirmede Akdeniz Chemson, Avusturya ve Türkiye için gümüş, Avustralya için de bronz olmak üzere üç ülkede madalya kazanma başarısı gösterdi.

OYAK'ın sürdürülebilirlik politikası ve stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirlik performansını sürekli olarak izleyen Akdeniz Chemson, iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırarak performansını her geçen gün iyileştiriyor. ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi'ni uygulayarak tesislerinde tüm faaliyetlerini sorumlu bir şekilde yürüten Akdeniz Chemson, çevre bilincinin çalışanlar, tedarikçiler ve taşeronlar tarafından etkin bir şekilde benimsenmesini destekliyor.

– Akdeniz Chemson hakkında

OYAK Grubu Kimya Şirketleri bünyesinde yer alan Akdeniz Kimya ve 2013 yılında satın aldığı Avusturyalı Chemson'ın birleşmesiyle Ekim 2020’de kurulan Akdeniz Chemson, dünyanın en büyük PVC stabilizatörü şirketi konumuna geldi. Birleşme ile yıllık 360 bin ton üretim kapasitesine ulaşan Akdeniz Chemson, hizmet verdiği sektörler için çapraz ürün satış portföyünü artırarak PVC sektörünün tek merkezi olacak. 110 ülkeye satış yapan Akdeniz Chemson'ın odak pazarları arasında Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika, Ortadoğu, ABD, Çin, Brezilya ve Avustralya yer alıyor.