Türkşeker Genel Müdürü Alkan'dan “pancar üretim teşvik primi” açıklaması:

KARS (AA) – Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker) Genel Müdürü Mücahit Alkan, Kars, Ağrı ve Erciş'te pancar ve şeker üretiminin artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini söyledi.

Alkan, Kars'ta şeker pancarı üreticilerine yönelik bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda, Kars, Ağrı ve Erciş Şeker fabrikalarında 2020 yılında pancar üretiminde 516 bin ton artış ve üretim teşvik primiyle bölge çiftçilerine 178 milyon lira gelir sağlanması konusunda yapılan çalışmalar görüşüldü.

Alkan, burada yaptığı konuşmada, kapasitelerinin çok altında pancar üreten Kars, Ağrı ve Erciş Şeker Fabrikasında bu yıl belirlenecek A kotası pancar birim fiyatının yüzde 10'u oranında ilave pancar üretim teşvik primi verileceğini söyledi.

Fabrikanın Kars'ta bulunan tek sanayi kuruluşu olduğunu ve kentin sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağladığına vurgu yapan Alkan, "2019-2020 kampanyasında Kars Şeker Fabrikasında 35 bin ton pancar işlenerek, 5 bin 246 ton şeker üretilmiştir. Kampanya dönemi 21 gün sürmüştür, bu süre Kars Şeker Fabrikası için yeterli olmadığı gibi fabrikanın üretimde sürdürülebilir olmasını da zorlaştırmaktadır." dedi.

Kars'taki fabrikanın üretim faaliyetlerinin sürdürülmesinin bölgenin kalkınmasına, refah düzeyine ve istihdamın artırılmasına, göçün önlenmesine önemli katkı sağlayacağına değinen Alkan, "Pancar ve şeker üretiminin artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için Türkşeker olarak elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz." diye konuştu.

Alkan, pancar üretim teşvik primiyle bu bölge çiftçilerine 178 milyon lira ilave gelir sağlanacağını belirtti.

Kars Vali Yardımcısı Tahsin Aksu da Türkiye'nin sanayileşme sürecinde şeker fabrikalarının önemine vurgu yaparak,, Kars Şeker Fabrikasının bölge ekonomisine sağladığı katma değerle ilgili bilgiler verdi.

Toplantıya, Türkşeker Genel Müdür Yardımcısı Abbas Sueri, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu ve Kars Ziraat Odası Adem Ertaş, Kars Şeker Fabrikası Müdürü Mevlüt Dülger ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KARS (AA) – Kentte iki gündür etkili olan rüzgardan dolayı Kars Harakani Devlet Hastanesi’nin çatısının bazı bölümleri uçarak hastane bahçesine düştü.

Rüzgarın etkisini sürdürdüğü kentte, hastane çevresinde güvenlik şeridi çekildi.

Kağızman ilçesinde de bazı seraların örtüleri uçtu, bazı seralar da tamamen yıkıldı. Birçok seranın hasar gördüğü ilçede yetiştiriciler zor anlar yaşadı.

Üreticiler, seralarındaki hasarı ortadan kaldırmak için çalışma başlattı.

Fide yetiştiricisi Musa Bingöl, “2 gündür süren rüzgardan dolayı seramız harap oldu. Fidelerimiz hazır durumdaydı ancak rüzgar tahrip ediyor. Seramız yıkıldığı için ürünleri yetiştirmekte zorluk çekeceğiz. 10 bin fide zarar gördü.” dedi.

Erzurum’da Yakutiye Kent Meydanı’nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ellerinde Türk bayraklarıyla bazı emekli amirallerin açıklamalarına ilişkin basın açıklaması yaptı.

STK’lar adına gazetecilere açıklama yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Recep Akgül, emekli amirallerin yaptığı açıklamanın talihsiz olduğunu söyledi.

Fikir beyan edilmesinin demokrasi ve insan hakları açısından meşru olduğunu belirten Akgül, “Bir kişinin bir mesele üzerinde fikrini belirtmesi demokrasi ve insan hakları çerçevesinde meşru bir meziyettir. Çok seslilik ve farklı fikirleri zenginlik olarak görmek, toplumsal hayatın gelişmesi açısından sıhhat belirtisidir.” dedi.

Akgül, toplumu gerecek açıklamaların kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Emekli bir askerin sivil hayat geçtikten sonra askeri konularda fikirlerini paylaşması toplumun aydınlanması açısından faydalıdır ama askeri bir topluluğun emekli veya değil siyasi erki etki altına alıp toplumu galeyana getirecek fiillerde bulunması, açıklama yapması ve demokratik ülkelerde bile eşine rastlanmayan ve ülkemiz gibi darbelerin esiri olmuş, başbakanın ve bakanların askeri emir komuta zinciri içinde asıldığı bir ülkede kabul edilir yanı yoktur.” diye konuştu.

Darbecilerin hiçbir zaman Türkiye’yi yok edemeyeceğini vurgulayan Akgül, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hiçbir şekilde darbeciler bu ülkede demokrasiyi, istiklalimizi yok edemeyecektir, bunu herkes bilmelidir. Aziz milletimiz bayrağını ve toprağını canından çok sevmektedir. Her zaman devletinin bekası için hükümetiyle bir olmuştur. Her türle vesayet girişimine kesin ve net bir şekilde cevap vermiştir. Bundan sonda da böyle olacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Ardahan

Memur-Sen Ardahan Temsilciliğinde bir araya gelen Memur-Sen Ardahan İl Temsilciliği üyeleri ile Memur-Sen’e bağlı STK’ların üyeleri de bazı internet siteleri ve sosyal medyada yayımlanan söz konusu açıklamayı hazırlayanlara tepki gösterdi.

Memur-Sen Ardahan İl Temsilcisi Erdinç Çakmak, burada yaptığı açıklamada, haklarında suç duyurusunda bulundukları bazı emekli amirallerin yargı önünde hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

Çakmak, bazı emekli amirallerin millete muhtıra verilen dönemlerden kalma köhne zihniyetle hazırladığı açıklamayla devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlığı açık ettiğini kaydetti.

Gece yarısı deklare edilen “muhtıra çağrışımlı” bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetinin beyan edildiğini aktaran Çakmak, “Bizde bugün Memur-Sen olarak millet iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Hazırladığımız dilekçeyi savcılığa teslim etmek için toplandık.”

Çakmak ve beraberindeki STK mensupları daha sonra Ardahan Adliyesi’ne geçerek, açıklamayı yapan emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kars

Kars’ta da Memur-Sen İl Başkanı Mahmut Kaan İlgar, sendika binasında yaptığı açıklamada, bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterdi.

İlgar, açıklamayı yapan emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, “Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir.” dedi.

İlgar ve beraberindekiler daha sonra adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu.