Türkşeker Ilgın Şeker Fabrikası'nda 2021-2022 üretim dönemi başladı

İSTANBUL (AA) – Türkşeker Ilgın Şeker Fabrikası'nda 2021-2022 üretim dönemi düzenlenen törenle başladı.

Türkşeker açıklamasına göre, Türkiye'nin 20'nci şeker fabrikası olan ve temeli, merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan tarafından 1976'da atılan Türkşeker Ilgın Şeker Fabrikası, 1982 yılından beri üretime aralıksız devam ediyor.

Bu çerçevede, Türkşeker Ilgın Şeker Fabrikası'nın 40'ıncı kampanya dönemi olan 2021-2022 yılı kampanyası, düzenlenen törenle 21 Eylül’de başladı.

Pancar alım kampanyası açılış törenine Ilgın Kaymakamı Aytekin Yılmaz, Türkşeker Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Tanrıverdi, Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, çeşitli kamu kuruluşları ile STK başkanları, sendikaları temsilcileri, fabrika çalışanları ve çiftçiler katıldı.

Ilgın Şeker Fabrikası'nda 2021 yılı revizyon döneminde, kamuoyunda "fabrika yapan fabrika" olarak bilinen Türkşeker Ankara Makine Fabrikası tarafından imalatları yapılan rafineri ünitesine ait dik refrijerant ile 125 metreküplük eberhard kireç ocakları tamamen yenilendi. Ek pancar havuzu, meydan düzenlemesi ve Türkşeker'in yeni kurumsal kimliğine uygun olarak çevre düzenlemesiyle modern bir kimliğe bürünerek yeni kampanya dönemine hazırlandı.

– Bölge ekonomisine katkısı 1 milyar 344 milyon lira

8 bin 200 ton/gün kapasitesi ile Türkşeker'in en büyük fabrikalarından biri olan Türkşeker Ilgın Şeker Fabrikası'nda 2021-2022 kampanya döneminde yaklaşık 1 milyon ton şeker pancarı işlenerek ana ürün olarak 130 bin ton şeker üretilecek.

Yan ürün olarak 44 bin ton melas ve 350 bin ton yaş pancar posasının üretileceği fabrikanın, bölge ekonomisine katkısının 1 milyar 344 milyon lira olması bekleniyor.

Protokol üyelerinin yaptıkları konuşmaların ardından ilk pancarı teslim eden çiftçilere hediyeler verildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber