TÜRKSOY'dan TRT Genel Müdürü Eren'e ödül

ANKARA (AA) – TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, "Bizlerin temel amacı Türk dünyasına hizmet etmektir. Türkistan coğrafyası ile Anadolu'nun ilişkisini tekrar canlandırmak ve hafızaları kuvvetlendirmek amacıyla program, dizi ve belgeselleri hayata geçirmeye devam edeceğiz." dedi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY), "Türk dünyasının kültürel bütünleşmesine katkılarından" dolayı "Cengiz Aytmatov Altın Madalyası"na layık görülen Eren, Teşkilat binasında düzenlenen törende konuştu.

Böyle kıymetli bir ödülü almaktan büyük onur ve gurur duyduğunu belirten Eren, Türkiye'nin yanı başındaki Suriye'de devam eden savaş nedeniyle ölenlere Allah'tan rahmet, evinden edilenlere sabır diledi.

Ülkenin sınırlarının korunması, bağımsızlığı için canını feda etmekten hiçbir zaman kaçınmayan şanlı Türk ordusuna muvaffakiyetler dileyen Eren, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere şifa diledi.

Eren, Türk dünyasının, Türkiye'nin kültüründe en temel öğenin, Semerkand Buhara Maveraünnehir coğrafyasından gelen "Hanefi Maturidi" ekolü olduğunu dile getirerek bu ekol sayesinde yüzyıllardır bu topraklarda hiçbir zaman düşmana boyun eğilmediğini, birçok kahramanlığın olduğunu vurguladı.

TRT olarak, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin yıkıldığı 1990'lı yılların başından itibaren Türkistan ve Türk-İslam coğrafyasında temsilcilikler açtıklarını anımsatan Eren, TRT'nin buralara yaptığı katkıların, kurumun en temel unsurlarından biri olduğunun altını çizdi.

Son yıllarda 14 televizyon ve 16 radyo kanalı ile TRT'nin dünya çapında çok büyük bir kamu yayıncısı olduğunu belirten Eren, TRT Avaz kanalının ise kurulduğu günden itibaren Türk dünyasına katkı sağlamayı amaç edindiğini söyledi.

Eren, Türk dünyasının UNESCO'su olan TÜRKSOY ile yaptıkları ortak iş birliği kapsamında, Teşkilatın yaptığı tüm faaliyetlerin yayın sponsoru olmaktan duydukları gururu ifade ederek şöyle konuştu:

"Bizlerin temel amacı Türk dünyasına hizmet etmektir. TRT Avaz'ın bu amacı doğrultusunda yaptığı her iş zaten görevimizdir. Bu sebeple TÜRKSOY'un yaptığımız bu görevde bizlere desteği, katkısı çok değerlidir. Ben bu nedenle teşekkür ediyorum. TÜRKSOY'un yaptıkları, Türk dünyasının diline, kültürüne ve sanatına katkıları paha biçilmezdir. TÜRKSOY'un katkılarına biz hep beraber şahitlik etmekteyiz. Biz de ömrümüzü bu coğrafyaya vakfettik. Allah nasip ederse yapacağımız birçok iş var. Birçok projeyi hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz. Türkistan coğrafyası ile Anadolu'nun ilişkisini tekrar canlandırmak ve hafızaları kuvvetlendirmek amacıyla program, dizi ve belgeselleri hem hayata geçiriyoruz hem de hayata geçirmeye devam edeceğiz."

Eren, Cengiz Aytmatov anısına verilen altın madalyayı şahsı ve TRT'ye layık gördükleri için TÜRKSOY yöneticilerine şükranlarını sundu.

– "Her türlü övgüye layık"

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov da TÜRKSOY çatısı altında Türk dünyasının değerli gönüldaşlarını ağırlamaktan mutluluk

duyduğunu dile getirdi.

TRT'nin, TÜRKSOY'un yaptığı çalışmalara verdiği desteğin önemine işaret eden Kaseinov, TÜRKSOY'un atalardan kalan zengin kültürel mirasın yaşatılmasını sağlayarak dünyaya tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde faaliyetlerini yılmadan sürdürdüğünü kaydetti.

Kaseinov, 27 yıldır yaptıkları bu çalışmaların geniş kitlelere ulaştırılmasında en büyük katkıyı, başta TRT olmak üzere basının sağladığına işaret ederek, "Çeyrek asrı geçen bu süreçte, TÜRKSOY'un faaliyetlerine TRT her zaman destek olmuştur. Bu destek, TRT Avaz'ın kuruluşundan sonra, özellikle de Sayın Genel Müdür İbrahim Eren'in döneminde artarak devam etmiş, TÜRKSOY ve TRT arasında imzalanan protokol ile daha üst seviyeye çıkmıştır." dedi.

TÜRKSOY ile TRT arasındaki iş birliği örneklerinin saymakla bitirilemeyeceğini vurgulayan Kaseinov, Türk dünyasına yönelik çok sayıda program yapan ve bunun yanı sıra TÜRKSOY'un çalışmalarına desteklerini esirgemeyen TRT yönetimi ve bütün çalışanlarının her türlü övgüye layık olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Kaseinov, İbrahim Eren'e madalya, çiçek ve Cengiz Aytmatov albümü takdim etti.

Törene, Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ile çok sayıda davetli de katıldı.

– "Hizmetlerimiz katlanarak artacak"

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, tören sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TÜRKSOY tarafından Cengiz Aytmatov adına TRT'ye verilen altın madalyayı almaktan büyük onur ve gurur duyduklarını söyledi.

Bu madalyanın, üzerlerindeki vazifeyi bir kat daha artırdığını belirten Eren, "Bundan sonra da biz TRT olarak Türk dünyasına hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu hizmetlerimiz katlanarak artacak." diye konuştu.

Eren, TÜRKSOY'a teşekkür ederek TRT Avaz başta olmak üzere kurumun tüm çalışanlarını tebrik etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – TRT, Türk tarihinde iz bırakan isimlerin hikayelerini ekranlara taşımaya devam ediyor.

TRT’de izleyiciyle buluşacak ve çekimleri TRT Uluslararası Konya Film Platoları’nda gerçekleştirilen dizide, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi Bülent İnal canlandıracak.

​​​​​​​Yapımın oyuncu kadrosunda ayrıca Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, İlker Aksum, Ushan Çakır, Levent Can, Devrim Özkan, Burç Kümbetlioğlu, Mert Turak, Erdal Yıldız, Yusuf Çim, Mert Karabulut, Turgay Aydın, Can Nergis, Semra Dinçer, Baki Davrak, Burak Can, Gizem Aydın, Muhammet Emre Kaya, Musa Evren, Betigül Ceylan ve Haluk Piyes de yer alacak.

Dizi için 50 dönümlük alana 13. yüzyıl Selçuklu Konya’sının dış ve iç suru inşa edildi. Dış sur içerisinde bulunan 88 yapıdan 35’i aktar, bakkal, kumaşçı, sepetçi, nalbant, testici, çarıkçı, derici, kalaycı, bakırcı gibi zanaatkarların dükkanlarından oluşuyor. Ayrıca 37 ev, 4 kümbet, 3 cami, 1 kilise, 2 han, 1 aşevi, 1 hamam, 4 konak yer alıyor.

Hz. Mevlana’nın medrese ve dergahının olduğu yerler de dış surun içerisinde bulunuyor.

İç surun içerisinde ise giriş surları, Selçuklu Devleti Sarayı, saray surları, rasathane ve Alaeddin Camisi yer alıyor.

Yapımcılığını Ahmet Okur ve Kerim Ayyıldız, yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği dizinin görüntü yönetmenliğini ise İtalyan Cesare Danese yapıyor.

Dizinin senaryosunu ise Venedik Film Festivali’nde “Geleceğin Aslanı” ödülünün sahibi Ali Aydın kaleme alıyor. ​​​​​​​

İSTANBUL (AA) -TRT’den yapılan açıklamaya göre, edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, yeni yayın dönemini zengin ve yeni içeriklerle karşılıyor.

Müzik kültürü ve tarihi üzerine yeni programlar

Yeni yayın döneminde izleyicinin beğenileri doğrultusunda devam eden yapımlara yeni yapımlar ekleyen TRT 2’de, özellikle müzik kültürü ve tarihi üzerine geniş bir program yelpazesi yer alacak.

“Karar Perdesi”, “Musikişinas” ve “İstanbul, Müzik, Tarih” adlı yeni yapımlar, Türk müziğiyle ilgili önemli bir boşluğu dolduracak.

Enstrümanların tarihini ve özelliklerini anlatan “Sadesaz” programı ve her hafta farklı sanatçıların hikayelerini performanslarıyla birlikte ekrana getirecek olan “Türk Caz Standartları Enstitüsü” programı da yeni yayın döneminde müzikseverlerle buluşacak.

Sanata ve hayata dokunan yeni içerikler TRT 2’de

Zengin birikime sahip Türk mitolojisini anlatan belgesel serisi “Kökler”, fotoğraf sanatının duyguları aktarmadaki işlevine odaklanan “Bir Kare Bir Anlam” ve kültürün kaynağı olan coğrafyaya, toprağa ve insana bilimsel bir çerçeveden bakan “Coğrafyadan Kültüre Bağ” programları yeni sezonda izleyicilerle buluşacak.

Yapıların inşa süreçleri, sosyolojik arka planları, mimarların yapılara yaklaşımları ve binaların barındırdığı anlamlar “Eşik” programıyla ekranlara gelecek.

Yazar Mario Levi’nin etkileyici ve derinlikli anlatımıyla seyirciyle buluşacak “Muhayyelat” programında ise semtlerin, mekanların ve insanların hafızasında saklı İstanbul’un unutulmuş hikayeleri yeniden hatırlanacak.

“Sinem Çapraz ile Lezzet Atlası” programında şef Sinem Çapraz, Anadolu’nun zengin mutfak kültürünü ve gastronomik değerlerini kentten kente gezerek anlatacak.

İşitme engelli bireylere karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen “Sessizce” programı, televizyon tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan programda, doğuştan ya da sonradan duyma yetisini yitirmiş sanatçıların eserleri ve dünyaları bütünüyle sessiz bir şekilde ekrana taşınacak.

Kültür sanat kanalı TRT 2, yeni içeriklerinin yanında mevcut programlarıyla da izleyicilerin ekranlarına konuk olmaya devam edecek.

Yeni yayın döneminde ödüllü ve prestijli filmler her akşam saat 22.00’de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.